Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

Marcas

Ty jo, druhé pokračování Black Panthera mi i přes mírnou skepsi relativně dost sedlo. Užíval jsem si komornější a osobitější příběh postavený na vyrovnávání se se ztrátou blízké osoby. A pro mě překvapivě tu tento prvek fungoval velice dobře. Ztráta Chadwicka byla obrovskou ránou pro všechny a tvůrci tu naštěstí dokázali přijít s přijatelným vysvětlením, co se stalo a zároveň tu dokázali nostalgicky a emočně zavzpomínat. Budiž mu země lehká. Co se týče poslední třetiny, tak tam to je zase klasický marvelovský digibordel, který mi tu ale tentokrát zas tak moc nevadil. Abych to shrnul, tak jsem měl zase po nějaké době pocit, že koukám na ten starý dobrý Marvel, na kterém jsem vyrůstal a který jsem měl tak moc rád. ()

xxmurphyxx

Pojebaní rasisti. Kde sú teraz tie vaše kvóty. Och tak pardón, pár bielych prdelí tu predsa len prebleskne na začiatku, veď koho iného by sa dalo obsadiť do postavy white privileged ubermensch kravaťáka, ktorý prvé čo urobí, keď ráno rozlepí oči je myšlienka na to, ako rozjebať celú zemeguľu vo svoj prospech. Mimo to sa tu na minútku, dve mihne Bilbo, aby sa nepovedalo a potom sa už len človek musí pozerať, ako sa medzi sebou mastí banda prijebaných opičiakov s vodníkmi. Keby aspoň držali piču, ale nieeeeeee, oni musia furt húkať, prehnane gestikulovať a rozhadzovať končatinami a nadúvať sa, ak bol človek niekedy v ZOO v pavilóne opíc, vie vo co go. Samozrejme černošská hudbička, vagón lacných kecov a nonstop póza k tomu, však čo si budeme hovoriť Akurát, že nejako sa tu zabudlo na hranie. Okrem toho to je nudné, hlúpe a predvídateľné a kvôli popiči obsadeniu všetkých postáv som musel ujebať jas obrazu na maximum. Jediné, čo tu za niečo stálo bol ten aztécky vodník s vložkami na kotníkoch, cuculcan, či kieho pána sa volal. ()

srolyma

Koukat skoro tři hodiny jak arogantní militantní černé lesby bojují s podmořskými mexikánci, které vede týpek s křidýlkami na kotnících , bylo fakt utrpení.... ()

chrustie

Podle některých recenzí jsem to čekal horší, ale nakonec se na to dalo dívat. Několikrát jsme se i upřímně zasmál (bohužel to bylo v místě, kde to nebyl tvůrčí záměr). Celá ta myšlenka Wakandy, by působila mnohem lépe, být to Sci-Fi z jiné planety. Finální souboj působil jak hospodská rvačka mezi dvěmi vesnicemi. Taková akční nontechnologická řezanice (Wakandská loď působila opravdu vtipně). Tvůrci asi pořádně neví, co měl být výsledek a tak je to od každého trochu. Co je na tom ale nejhorší, že se jedná o to lepší, co za poslední roky Marvel zvládl vypustit do světa. ()

johnsnow

Príjemné prekvapenie. Nebudem tvrdiť, že je to topovka, ale okrem príliš prepálenej stopáže, nič moc akcie, nedotiahnutím linkám a zbytočnej (naprosto) Freemanovej linke, som si tento film celkom užil. Namor a pôsobil cool, Talokan síce vyzeral nič extra ale v pohodičke. Celkovo som sa bavil viac ako U Thora 4 a keďže tomu som dal 4*, sem musia ísť zaručene. ()

t4

Tento film mi svým obsahem přijde příliš temný. Zajímalo by mě, kde jsou aktivisti a bojovníci za rasovou rovnoprávnost ve filmech, mají dovolenou? ()

david141474

Není to zklamání roku, jak jsem si z počátku myslel! Neměl jsem očekávání a to se vyplatilo, protože jsem byl mile překvapen. Skvělý herci, skvělý postavy. Skvělá minulost Namora. Chvílemi i nepěkný CGI, ale místy i pěkný a dobře udělaný. Humor skvělý. Žal nad ztrátou T'chally také skvělý. Podvodní svět vypadá hodně mdle, ale má to svoje kouzlo. A teď nejlepší věc na filmu, a to je soundtrack! Ludwig Göransson složil skvělou hudbu, ale za mě je pořád nejlepší ta z trailerů. V té hudbě je hodně slyšet jeho styl. Ludwig nám už dal skvělý soundtrack k Mandovy a Bobovy. Je to určitě lepší než bych čekal. 8/10 Není to zklamání roku, jen mám problém s chvilkama špatným CGI. ()

Mancunian

Příběhově o ničem, hlavní postavy ne moc zajímavé, ale to se asi dalo čekat. Každopádně efekty super (například v porovnání s nedávným Black Adam obrovský rozdíl) a 4DX pomohlo k ještě lepšímu zážitku. ()

imaginer21

Zrod nového Černého pantera byl vzhledem k událostem celkem logický, a bylo tedy spíš jen otázkou, jak k tomuto příspěvku v rámci MCU univerza tvůrci přistoupí (a kdo se jím stane... i když dalo se v zásadě tušit). Rozloučení s Bosemanem citlivé a důstojné, jeho odkaz uchopen s patřičnou osudovostí. Všecko krásně pestrobarevné, hlavní záporák vhodně nejednoznačný a paralela jeho vztahu k matce vůči vztahu Shuri k její matce měla opravdu ten správný efekt v kýženém okamžiku. Klobouk dole za opět fakt vymazlený soundrack (Göransson povýšil od oskarové jedničky ještě tak o dva levely dál a v Dolby Atmos plesalo srdce s každým novým motivem). Jako samostatný film, byť vykrádajicí hned několik bijáků z minulosti, opravdu překvapivě funkční, ovšem pořád se nemůžu zbavit dojmu, že MCU už nemá kam směřovat, jen divákům servíruje jakési afterglow po epickém Endgame. Snad se mýlím. ()

Scaevola

Jsem bílý heterosexuální muž, který ještě k tomu nešňupe koloidní stříbro. Hm, tak nic... Po dlouhé době jsem však konečně spatřil vážně vyprávěný marvelovský příběh, který se může pyšnit skutečným hrdinou i antihrdinou a v němž navíc nejde o pouhé legrácky nebo o žehlení problémů, které si protagonista sám nadrobil. To, jak se tvůrci vyrovnali se ztrátou původní titulní postavy včetně skutečně emotivního pohřbu a souvisejících rituálů, mne ještě k tomu příjemně navnadilo, takže odpustím protahovanou druhou polovinu i nudný závěr včetně sice efektně vertikální, ale takticky zcela šílené bitvy (jdu bojovat pro podvodníkům, takže nejlépe uprostřed moře, že?). Ne že by tudíž Wakanda se všemi svými hypertechnologickými udělátky mohla nabídnout něco nového, leč sledovat zrod Namora alespoň stálo za to a L. Wright roli prozatím utáhla se vztyčenou hlavou. ()

Prokop_Buben

V pořadí 30. film MCU i bez Chadwicka funguje. Asi pro nikoho není překvapením, že herec Chadwick Boseman již není mezi námi a tvůrci měli nelehký úkol kompletně přepsat scénář. A vcelku se jim to povedlo.Téma smrti je zde přítomné v průběhu celé dvou a půl hodinové stopáže, důsledkem čehož se jedná o výrazně vážnější tón filmu. Délka však není problém, spíše příliš mnoho dalších příběhových linek. Máme zde totiž zástupy postav z prvního dílu a k tomu se nám musí představit postavy nové. Jo toho tedy poměrně dost, ale přeplácaným bych snímek určitě nenazval. Výkony stojí a padají na třech lidech: Letitia Wright (princezna Shuri), Tenoch Huerta (Namor) a Angela Bassett (královna Ramonda). A dohromady to táhnou dobře. Kdyby však film stál čistě na Wrightové, asi by příběh nedosáhl stejného výsledku. Ryan Coogler měl velmi těžký úkol natočit plnohodnotné pokračování bez hlavní postavy. I přes všechny komplikace,se mu podařilo úctyhodné dílo, které takříkajíc ,,má koule”. Ludwig Göransson opět ukázal, že má talent. Jeho hudba zdobila už první díl Black Panthera. Akce je tuméně, než dialogů. Oboje jsou ovšem obstojné a akce zůstává dravá a napínavá. O Namorovi se dozvíme vše podstatné až zhruba v polovině snímku. I přesto jej chápeme a není to jen tuctový, prvoplánový a jednorázový padouch. Je to lepší než jednička? Buďme upřímní, bez Chadwicka jen těžko. Samotný Black Panther se vrátí až na samotném konci. A též si na konci společně se Shuri divák projde jakousi katarzí a dá zbohem jak postavě T’Chally, tak jejímu představiteli. S otevřenou pusou a pocitem, že to musím okamžitě vidět znovu jsem sice neodcházel, ovšem hřejivý a uspokojivý pocit se dostavil. 🖤 ()

SamGee

Natáčanie komiksovky Black Panther: Wakanda Forever nebolo ľahké. Režisér Ryan Coogler a jeho tím  riešili nielen pandémiu Covid-19, ale aj stratu herca Chadwicka Bosemana, ktorý bol hlavnou hviezdou v prvom filme. Bol som zvedavý, ako sa toto pokračovanie zaobíde bez Bosemanovej prítomnosti.    Celá Wakanda oplakáva kráľa T‘Challu (Chadwick Boseman), ktorý zomrel na chorobu. Bez T‘Chally je národ bezbranný a ohrozený podmorským kráľovstvom menom Talokan. Na jeho čele stojí Namor (Tenoch Huerta), ktorý má ambície ovládnuť Wakandu i náš svet.    Príbeh o konflikte medzi dvoma mocnosťami je obrovksým lákadlom pre divákov, nakoľko ponúka epické merítko. Aby konflikt pôsobil uveriteľne, musí mať po ruke osobné momenty, ktoré našťastie pôsobia autenticky a znázorňujú citlivo prežívanie protagonistov. Jedinú chybu v deji vidím vo vysvetlení úlohy študentky Riri (Dominique Thorne) vo vojne. Toto vysvetlenie mi nedávalo logický zmyseľ.    Herecký ansámbel podáva solídny výkon. Letitia Wright prekvapuje hereckým rozsahom a charakterovým vývojom zronenej princeznej, ktorá sa postupom deja mení na rezolútnu panovníčku. Popri Leticii stihajú zažiariť aj Angela Bassset, Danai Gurira, Lupita Nyong’o, Dominique Thorne a v neposlednom rade Tenoch Huerta, ktorého antagonistická rola si okamžite nájde priazeň u publika.   Podobne ako príbeh ma prekvapil soundtrack. Má silné hudobné motívy, ktoré priklincujú divákov na sedačky, a dávkuje emócie bezproblémovo. Svet Blacka Panthera je živý aj vďaka dravej akcií, kvalitným počítačovým trikom, farebným kostýmom, obrovským kulisám a očarujúcemu vizuálu.    Black Panther: Wakanda Forever nerobí hanbu Bosemanovej pamiatke a súčasne stojí na vlastných nohách. Táto snímka ponúka zdatné herecké výkony, poctivú výpravu a emocionálny naratív. Ak ste zapochybovali o kvalite najnovších marveloviek, neotáľajte. Black Panther 2 vám zmení názor.    Príbeh: 9/10,  Herci/Postavy: 8/10, Hudba: 9/10, Akcia, počítačové efekty, vizuál, výprava: 8/10, Celkovo: 8,5/10. ()

JesterKruger

Viděno v kině, ale mám z toho strašně rozporuplné pocity. Musím na to do kina jít ještě jednou, abych si urovnal pár scén z filmu. ()

JokerBaby

Na filmovam plátne vynikli všetky úžasné efekty ktoré tento Akční / Dobrodružný / Sci-Fi ponúkal. Stretli sa tam rôzne civilizácie. Herecké výkony super. Scenar a efekty pre mňa úplne nové,  čo som ešte nevidel. Preto ma film obohatil o nové a nepoznané filmové scény. Určite doporučejem pozrieť. Myslím že mojou naj oblúbenejšou postavou bola postava  K’uk’ulkan - Namor -  ( herec - Tenoch Huerta). Kukulkán je skutečně jméno hadího boha, ktorý bol uctíeván yucateckými Maymi . ()

oblonskij100

Od první do poslední minuty jsem čuměl na ten film s otevřenou hubou a musím tomu nakonec napálit za pět, prostě výprava příběh, úplně na jedničku. Ale místní gayové to vidí jinak a nemají stejný názor jako já, erudovaný artový hnidopich. ()

Teoretik

Díky bohu že jsem na to nešel do kina. Doufám že další fáze marvelovek se poučí z těch posledních braků a bude tak dobrá jako na začátcích. ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou