Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

Aurus

7,5/10. Za mě se jedná o výborný Marvel film a jako ukončení čtvrté fáze MCU to funguje dost dobře. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou docela sympatické, hudba je výborná, akce tu je perfektní, lokace jsou zájímavé a kamera filmu je fakt super. Doporučuji. ()

rexino

Predom upozorním, že moje očakávania od tohto filmu boli naozaj mizivé. Medzi fanúšikov prvého Black Panthera som určite nepatril a fáza 4 MCU je pre mňa zatiaľ big disappointing mess. Najväčší nepriateľ tohto filmu je takmer určite stopáž. Neviem prečo majú vo fáze 4 pocit, že 2:30h na marvelovku je adekvátny čas (NIE JE!!!). Ten film proste začal nudiť a frekvencia pozerania sa na hodinky sa u mňa s postupom času zvyšovala. Napríklad toho Iron Mana z wishu som naozaj nepochytil. Prišla mi ako umelo dopísaná postava. Keby sa vynechala jej linka, príbehu by to absolútne neuškodilo. Musím pochváliť vizuály. Po dlhej dobre ma CGI v marvele vyslovene nenaštvalo, ale bolo naozaj pekné a nové svety boli prepracované. Taktiež Ludwig dodal kvalitnú muziku. Škoda, že režisér ju vôbec nevyužíval. Boli tam snáď 3-4 parádne soundtracky, ktoré sa použili raz a koniec. To je vyslovene pohŕdanie, ktoré ma vie vo filmoch vždy naštvať. ()

dannyyy

Film, od kterého jsem čekal jen chabý úlet, neboť toho marvelovského světa jsem přehlcen a do kina jsem se rozhodně na toto nechystal... tak teď lituji, silně jsem podcenil tuto audiovizuální jízdu. Podobnost s novým Avatarem (modrá je dobrá a mořský svět) mně nevadila a pro mě toto byla rozhodně lepší podívaná. Je to něco jiného než jsem od Marvelu zvyklý a asi právě proto mě to moc bavilo. Další Wakandu už si v kině ujít nenechám. ()

TheHofi

Ach jo, co se to s Marvelem děje, tohle už je druhý film v řadě, který opravdu není moc dobrý, je hodně průměrný a ty kecy před premiérou, že tohle je nejlepší Marvelovka od Avengers: Endgame se opravdu podle mě nenaplnili. A jediné co tenhle film dělí od Thora 4 je to, že to není trapná parodie, ale zase je to hrozně nudný a moc se toho tady neděje. Akčních scén je málo a opět stejně jako v jedničce v nich není moc vidět, protože jsou hodně často ve tmě, a když už by tam byl nějaký zajímavý nápad, tak není naplno vytěžený. Pak je tu nudný záporák a nezajímavý příběh, to je asi vše. Ale abych jen nekritizoval, tak hudba je fakt super, digitální efekty jsou opět na dobré úrovni a také někteří herci, ale to je asi tak vše. Na závěr řeknu, že jsem opravdu zklamaný a pokud se Marvel nevzpamatuje, tak by to mohl být jeho konec a to bych fakt nerad, ale doufám, že se zase začne Marvelu dařít páč jeho filmy mám fakt rád 50% ()

warrenur

"Is that an iPhone I see? Primitive." :) Pekne..."young, gifted and black..." dalsi z rady filmov o sikovnych afroamericanoch..nic proti samozrejme, len tie stereotypy a ich mnozstvo uz nudia. Chapem vsak, ze v Amerike su potrebne, inak by nevznikali v takom pocte. Zasa to klise s genialnymi rebelujucimi detickami, ktore uz v troch rokoch zostrojili nieco neslychane..... ako taketo bullshity mozu prezentovat divakom s plnou vaznostou. A to napriek komixovke. Emancipacny zensky prvok s utlou 50-kilovou vedkynou mi v zasade nevadil, ale kvoli chabemu scenaru sa dal predvidat uz v uvode...meh. "Colonizer in chains"...z ust cernosskej zeny bielemu muzovi...ach jo. :) Slabucky cajik, neodporucam. 35% Rozhodne slabsie ako prvy film, hoci i ten mi prisiel velmi plochy. ()

Chundys

Jediný problém i když za to nemůže je s Shuri! Vůbec ale vůbec se do toho obleku nehodí a teda i se scénářem je problém a bohužel v celé MCU fázi 4 je problém s postavama, jinak ale povedené a za rok 2022 určitě nejlepší soundtrack k Marvelovce, ale fakt to chce hodně oživit i tak! ()

Bozvav

Efekty působivé, ale jinak nic moc. Děj mne nijak zvlášť nezaujal, nikdo z protagonistů si nezískal moje sympatie a dialogy taky žádný zázrak. Za mne slabší průměr. ()

Saur.us

Budu se opakovat ale ano Fáze 4 stojí za prd! Jako pokračování Black Panthera drží laťku se svým předchůdcem ale jinak je to prostě průměr, jak už jsme za poslední dva roky u Marvelu zvyklí. Zase abych úplně nehanil, s novou mořskou supervelmocí si určitě ještě užijeme, T. Huerta byl kvalitním protivníkem a hudba L. Goranssona byla afričtější než Afrika. ()

phamphi

Světlé stránky: pěkná výprava, výrazné postavy, poutavé bitky. Stinné stránky: děravý příběh, ždímání emocí ze zesnulého herce Black Panthera, ždímání hejtu Afričanů na Francouze (popř. USA... samozřejmě o drancování Afriky ze strany Číny ani muk, aby Marvel kvůli čínským cenzorům nepřišel o trh). ()

CaptainCzech

Hlavním tahákem je fakt, že jsem byl velmi zvědavý, jak si poradí s úmrtím hlavní postavy. Nutno na začátek říct, že úvodní Marvel titulky věnované Chadwickovi byly krásný a měl jsem u nich husí kůži. Poté i pohřeb mu udělali pěkný to se musí nechat. Za tento vkusný začátek dávám velký palec nahoru. Bohužel poté už jsem tak nadšený nebyl. Za mě je stopáž až zbytečně dlouhá a film je i kvůli tomu kolikrát natahovaný. Samotná Shuri mě jako královna Wakandy a ochránce Black Panther zkrátka nesedí a nevěřil jsem jí to ani na vteřinu. Film obsahuje spoustu postav a spoustu dějových linek, ve výsledku nikdo nemá pořádně prostor pro rozvoj charakteru. Koho ale musím pořádně vyzdvihnout je Namor! Ten mě bavil opravdu hodně a Huerta si to dával ve více hereckých rovinách. Film tedy hodnotím 3* není to žádný zázrak, ale celkem jsem se bavil. PS M'Baku tu má bohužel pramálo času na úkor zbytečný nový postavy. ()

BOURQUE

Strata Chadwick Boseman je citeľný a to hovorím napriek tomu, že ženská línia bola dostatočne dobrá a silná. Príbeh je vedený celkom korektne, ale nemá také časti, ktoré by dokázali dostatočne prekvapiť. To podobné platí aj pre postavy a ich charaktery. (Z vedľajších postáv opäť zaujala Lupita Nyong'o.) Inými slovami, tých 161 minút mi príde prehnaným. Škoda, že pre zachytenie a predstavenie podmorského sveta venovali len minimum času. Tu však nedokážem nespomenúť si, že režisér Coogler a jeho tým pre vytvorenie ľudu Namora sa (pravdeopodobne) inšpirovali od J. Camerona. P.S.: Venovanie filmu Chadwickovi Bosemanovi, ako aj úvodné logo MCU, je pekným gestom od štúdia. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

Kopi1

Úplně nevím zatím jak ohodnotit. Film byl hodně nahypovaný skvělým trailerem a vizuálem. Vizuál dobrý, občas ale třeba prostředí v dálce bylo za mě slabší apod. Hudba se zde velmi povedla (škoda těch pár moderních songů jen tak plácnutých) a akce byla fajn (hlavně souboj na mostě asi nejlepší z celého filmu). Úvod pro Chadwicka byl hezký, příběh ale pokulhával a dlouho se táhl. Martin Freeman naprosto zbytečný, Riri ještě dobrá, ale taky mi přišla, že tam byla navíc jenom kvůli nadcházejícímu seriálu. Celý je to takový no, bez šťávy asi, špatné to není, ale hodně tomu ubírá délka, dlouhé dialogy a pokulhávající příběh. Na hranici 3 a 4 hvězd. Žádná překvapení zde ani za mě nebyla, nový oblek Okoye palec dolů a potitulková scéna mi moc jako řešení nepřijde. ()

Walter_Mitty

Od No Way Home konečně první marvelovka, která má hlavu a patu a člověk si neťuká na čelo z všudypřítomného a především nuceného humoru. Podobně jako třetí Spider-Man, těží i druhý Black Panther hlavně z nostalgie. Každý ale naprosto jinak. Zatímco v případě No Way Home diváci při návratu starých známých tváří jásají, u Wakanda Forever jsou dojatí. Je to hlavně nešťastný odchod Chadwicka Bosemana, který filmu dodává hloubku a do jisté míry i směr. Motiv ztráty je bezesporu jedním z hlavních témat filmu – ztráta rodiny, domova a anonymity. Ačkoli trailery vypadaly víc než lákavě, nevěřil jsem, že by Marvel dokázal vystoupit z již zajetých kolejí a představit divákům vážnější podívanou. Po zhlédnutí Wakanda Forever mohu říct, že jsem se zmýlil. I když se film neobejde bez několika trapných vtípků a místy digitálně přepálené akce, při délce 161 minut to není tak bolestivé, jako v případě posledního Thora či Doctora Strange. Namor je navíc důstojný padouch, který má dobrou motivaci a především náležitý screen time – na rozdíl třeba od Thorova Gorra, řezníka Bohů, který byl sice skvěle zahraný, žel jsme si jej na plátně příliš neužili. V neposlední řadě nemůžu nezmínit hudební podklad Ludwiga Göranssona. Ten opět dokazuje, že je božan a slyšet jeho práci v Dolby Atmos je prostě nádhera. Summa summarum, dvojka je zajímavější jak jednička. S ohledem na zbylé filmy čtvrté fáze MCU, jde určitě o jeden z lepších počinů. ()

Gediman

Je to lepší než první díl. Talokaňané mají pěkný design a zajímavý background, Namor je vyobrazen pěkně. Film neobsahuje žádný humor, což se dá pochopit - vzhledem ke smrti Bosemana by tu působil silně nepatřičně. Neobsahuje ale ani žádnou obvyklou "hollywoodskou agitku", což mě potěšilo - jde to i bez toho! Škoda, že se tvůrci nejspíš nepoučí. Více v mé audiorecenzi. ()

panvasik

Esence superhrdinského žánru, kdy hned od začátku každý fanoušek tohoto žánru musí hned v prvních minutách začít stříkat, DOSLOVA o_o . Bez konkurence lepší, než velice dobrá a povedená jednička, ale tohle je úplně jiné kafe. Od začátku dokonce, co jsem seděl v kině mě srala jenom jedna věc, a to ta, že ten film jednou skončí a já budu muset to kino opustit ještě dřív než kdy jindy a to jenom z toho důvodu, že se tam nachází, jenom jedna podtitulkovka :( Miluju všechno v tom filmu. Wakanda  mi narozdíl od jedničky konečně dokázala  přirůst k srdci. Letitia Wright se mi konečně v MCU líbila, narozdíl od předchozích filmů, tak tady nebyla vtipnou a hláškující postavou :) Můj po delší době kontroverzní názor je ten, že co se týče Dominique Thorne tak tady jsem si její "humor" z nějakého důvodu užíval a její obleky a akci v nich, jsem si hned zamiloval a, a každá scéna byla pro mě jako dar (až tak to bylo dobré :D) Asi se ale shodneme, že co se týče Everetta Rosse, tak to byla opravdu zbytečná postava a v mém případě, jsem si říkal, že aspoň něco MUSÍM zkritizovat, když víme jaký je Marvel v poslední době :) 95% ()

TostTom

Taková už klasická marvelovka. Celý film mi přišel tak trochu trapný a vcelku nudný. CGI bylo místy fakt jakože hrozné a to hlavně v závěrečném souboji. A nemůžu si pomoct, ale měl jsem pocit, že princezna Shuri vypadá půlku filmu jako Lil Nas X. ()

montongery

Po dlouhé době kdy jsem si doopravdy zase užil Marvelovku (snad by se dalo říct poprvé od dob Avangerů). Částmi až politický thriller, který se (bohužel vždy jen okrajově) dotýkal spousty aktuálně diskutovaných společenských, filosovických a politických témat. Do toho výborný záporák a nový fikční svět na objevování plus skvělá hudba, takže určitě bylo tentokrát o co stát. Bohužel film shazoval nepřesvědčivý výkon hlavní postavy a občas zbytečná a natahovaná délka, kdy se právě zmiňovaných zajímavých témat dotkl film jen okrajově a žádné nerozvíjel či na žádném pořádně nestavěl. ()

sadlokan

Dal jsem si oba nový DC Blacky.Tenhle je teda vyšší level!A ten mistr s těma jandulkama na kotníčkách!To je ňuňánek.Trrrrr,Trrrrr jak mu to tam třepetatátá.Skrytá reflexe respirátorů u tych podvodníků. ()

gumbo

Krátce: Má to spoustu chyb, ale nakonec na hodně z nich zapomenete. A nejspíš i na celý film. Dlouze: Film je značně nevyrovnaný. Paradoxně nejlépe funguje v komorních shakespearovských scénách, kde i průměrní herci v hlavních rolích dokáží zaujmout. Scénář je plný vyložených nesmyslů, kde se prakticky celé národy chovají idiotsky jen proto, že film musí dojít ke kýženému boji a je jedno, že cesta vede přes mrtvoly scénáristů. CGI je často tragické, greenscreen místy doslova volá z plátna a papundeklovost některých scén (hlavně z Wakandy) je do očí bijící. Hudba byla celkem dobrá, nevybavuji si žádný extra motiv, ale songy tam padly vkusně. Některé postavy svým chováním vysloveně iritovaly (Riri), ale dalo se to vydržet. Co mě štvalo celou dobu, bylo prapodivné přeskakování herců mezi "normální" americkou angličtinou a jakousi pseudoafrickou angličtinou s přízvukem. A to nejen v průběhu filmu, ale někdy i během jedné delší scény. To doteď nechápu. Zkoušel jsem i český dabing a to je jedním slovem tragédie. Až mi to trochu připomínalo rychlodabingy z 80. let 😆 Wakanda sice žije, ale je to spíše jen přežívání než cokoliv jiného - 60 % ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou