Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Oyer

lesk, krása a bída v jednom. To nešťastné socialistické cítění vlastně k tomuto seriálu neodmyslitelně patří. Detektivky vynikající, mohu si je pouště pořád znovu i znovu, včetně i toho velkého rudého šrámu... ()

fredisek

Další archivní z nouze ctnost, která podporuje fňukání po minulém režimu a sociálních jistotách. Občas mi to přijde úsměvné, občas se leknu. Pořád ale vím, že tenhle seriál se nesmí brát vážně. Nezakazoval bych jeho vysílání, jen ať lidé vidí propagandu v akci, jenže si už nejsem tak jist, jak takový seriál vyhodnotí...máničky smažily, kopečkáři zahučeli do bláta, jelikož zdrhali (tak si to přece zasloužili, no ne?). Jeho vysílání a veřejná obliba je pochopitelně nebezpečná, zvlášť když víme, jak se vyvíjejí průzkumy se základní otázkou...Kdy bylo líp? Komunismus jsem nezažil a jsem opravdu rád, že ne, ale když se podívám na současné komunisty, je mi do breku, takže bych asi za jejich totality řval, nebo rovnou zařval. ()

mira007 odpad!

Byla tam akce, napětí, krimi , honičky, cizí agenti, naši agenti a celkově to byl asi nejakčnější tv počin za komunistů, takže se to líbilo a líbí ... JENŽE ty díly mají vždy reálná základ , který je naprosto ideologicky překroucen, čímž se naprosto poplivou oběti komunistických represí. Je to asi to samé, jako kdyby vám major Zeman znásilnil holku pak přiiel režiisér a natočil film o tom , jak Major Zeman poprávu zastřelil vaši holku, protože to určitě byla imperialistická kurva. A všichni by mu za to tleskali a říkali, že to je jen taková nevinná kriminálka. Zkuste si někdy vygooglovat třeba případ v Babicích, kde byli postříleni nějací nižší funkcionáři, nebo že z letce z Anglie se udělá arcilotr ) Pro mne je ten seriál naprostá zlá sračka ( ale nedávám vinu hercům, ti hrajou občas dobře ) ()

Movie Gourmet

Propagace komunistického režimu. Nevím zda je ta 1*, kterou jsem tomu dal úplně vhodné a správné hodnocení. Seriál jsem nikdy nesledoval, nebo sledoval ale už úspěšně zapomněl a proto bych možná neměl vůbec hodnotit. Vtipný je komentář od uživatele DaViD '82. Verdikt: odpad!? a 0 % nebo maximálně 1* a 5 - 10 %? Nemohu říct. ()

Garch

Za komoušskou propagandu umně vpletenou do krimi seriálu, točeného pro heroizaci STB "ODPAD" (90% obsahu). Pár epizod, nebo jejich částí, lze považovat za krimi bez tlačené propagandy a u prezentace skutečných případů totálního otočení černé v bílou. Dívat se dá třeba na Tatranské Pastorále nebo posledních dvacet minut slavné Studny. (autoři tak normalizačního/normalizovaného diváka lépe udrželi i na propagandistické gró) holt, Jiří Sequens uměl točit. Ale dialogy jsou drtivou většinou, alespoň podprahově" zaměřené proti Západu, Němcům, živnostníkům, nekomunistům, emigrantům a vší té verbeži reakcionářské. Chytře to soudruzi namíchali, moc chytře. PS Hudba Z. Lišky vynikající, rozrušující i po letech. PPS Studna byla, v dětství, jeden z mých nejhorších hororových zážitků v televizi (škvírou ve dveřích :) PS 2021 Teď už naopak nemohu vidět první půlku, plnou narážek na osmašedesátý rok ("kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby nepřijeli."). Zeman je vysoká škola propagandy ()

thunnus

Je to hrozná propaganda, ale na druhou stranu některé díly opravdu působí zajímavě a taktéž hudba není nejhorší. Vzhledem k tomu, že americké filmy jsou přecpané propagandou jakbysmet (a v některých to je snad ještě horší - Den Nezávislosti, Air Force One) a tenhle seriál vinu za komunistické zločiny pravděpodobně nenese, přikláním se k průměru. Nehodnotíme tady komunistický režim vážení ( tomu dávám odpad!). Některé díly jako Studna nebo Kvadratura ženy jsou ovšem kvalitní detektivkou! ()

Kroupa

Děkuju Woodymu za bezprecedentní zpracování celého seriálu. Když budu chtít něco vědět, vím, kam se mám podívat. Ale pravda je, že některé díly jsou skutečně celkem koukatelné, jenže většina z nich má dnes význam čistě ilustrační. Oceňuji velkou odvahu České televize, protože o tomhle seriálu bychom my, co to nepamatujeme, věděli jen to, co nám řeknou, a ti, kteří si to pamatují, by o tom taky měli zkreslenou představu. Díky tomuhle seriálu máme možnost vidět syrovou propagandu nedávné histiorie. Většina dokumentů, které následovaly po dílu, měly většinou vysokou kvalitu a bylo možné si na jejich základě udělat celkem slušnou představu o tom, co se tu (také) dělo. Kam se hrabe Arabela.... ()

Brejlil odpad!

Obecně je s hodnocením ideologických děl vždycky problém. Problém zpočívá v definici té správné ideologie. Mnoho kulturních statků nezpochybnitelné hodnoty zcela nepokrytě šíří svojí vlastní ideologii, nepokrytě tvrdí, že jen toto je správný pohled na svět, a tuto ideologii dovedně balí do přitažlivé formy. Většina těch, kteří tady proti Zemanovi brojí, tak činí kvůli překrucování historie a znevažování obětí komunistického režimu. Osobně si myslím, že tento přístup není úplně nejsprávnější, že je nutné dílo abstrahovat (alespoň do určité míry) od okolností vzniku. Ejzenštejnův Potěmkin je soustavně považován za vynikající film, přestože je to čirá propaganda, která úmyslně překrucuje okolnosti vzpoury. Jako obraz historické skutečnosti tedy neobstojí, jako propagandu totalitního režimu jej musíme považovat za nepřípustný, ale snižuje to jeho filmové kvality? Rozhodně ne. Jen se při jeho sledování musíme oprostit od ideologické složky. U majora Zemana žádné oprošťování nikam nevede. Prakticky jen jediná složka seriálu má svojí nepochybnou kvalitu, a to je hudba. Jinak je seriál scénáristicky velmi odbytý a tato odbytost je ještě znásobena realizační nemohoucností. Ano, i já jsem na majoru Zemanovi vyrostl, i já se bál Studny a dneska se bavím nad Bičem božím, ale to jsou jen jednotlivosti, které mají určitou hodnotu (byť diskutabilní) samy o sobě, ale celku vůbec neprospívají. I když se tu a tam na Zemana klidně podívám, protože jsem schopen odfiltrovat si onu ideologii, a pak se docela dobře bavím, nemohu mu žádnou kvalitu přiznat, protože žádnou nemá. ()

arcticsky odpad!

Zákeřný, denunciační a prolhaný seriál. Nic na tom nemění ani několik jakoby apolitických detektivních dílů. Vrchol zákeřnosti - díly Mimikry a Štvanice, ale takových je v tom "seriálu" více... ()

Suchinnen

Po řemeslné stránce (až na výjimky) solidně natočený seriál plný výborných herců jejichž účast na této odporné propagandě ale z mého pohledu těžko hodnotit a tudíž je za to také nehodlám zatracovat. Jaroslava Marvana mám také jako herce nesmírně rád a jeho Andělé jsou v podstatě stejným, režimu poplatným hnojem jako 30 Zemanů. Vzniklo to prostě, stejně jako mnoho dalších v hrozné době s bičem hrozného režimu za zády a přestože se cítím být antikomunistou, těžko říci jak bych se v té době choval já. Ještě, že je to pryč. Půl hvězdy za Studnu a půl hvězdy za hudbu. ()

Oxymoron

Nějaká propaganda je mi úplně fuk. Hodnotím seriál čistě jako seriál a ten je nevyrovnaný. Některé díly jsou čisté pětky, v našich končinách od té doby nevídané (především epizody s nějakým tím mordem - hlavně Studna, kterou považuji za nikdy nepřekonaný nejlepší český horor), některé jsou úplně o ničem (to hlavně ty politické, kde se pořád něco řeší a nic se nevyřeší - Bílé linky a spol.). Nebýt těch případů třicet, ale patnáct, pohrával bych si možná i s nejvyšším hodnocením. ()

Fikus.xf

S odstupem tří dekád musím uznat profesionalitu při výrobě kvalitní propagandy, která se skrývá (narozdíl od trapné a prázdné Ženy za pultem nebo Chlapců a Chlapů) především v nevyřčených skutečnostech. Většina padouchů a zlomených charakterů se rekrutuje ze zámožných rodin bývalých velkostatkářů nebo továrníků, případně z církve, o západních státech nemluvě a tak se nevtíravě a nenásilně do podvědomí dostávají tehdy potřebné normalizační názory. Nemůžu nepoznamenat kvalitní výkony plejády tehdejších hvězd, jako např. Brzobohatého, Lábuse nebo Vinkláře, a to i navzdory nemálo častým prázdnějším dialogům. Některé díly byly samozřejmě velice slabé (White lines), na druhou stranu některé díly jsou kvalitní napínavé detektivky (trilery) s minimem komunistického patosu (Studna, Vrah se skrývá v poli, částečně i Bestie a Mimikri). Ke sporu politický odpad/ filmová legenda dodávám: Sledování tohoto seriálu nevyjadřuje moje politické názory a rozhodně nemění můj pohled na zvrácenost tehdejšího politického režimu. Pro mě non sequitur. ()

marttaN

Tohle jde brát v dnešní době jenom jako propagandu, nevím kolik lidí tady je co tohle přežili. Osobně to beru jako srandu a dobrou filmařkou práci. A to vám slibuju jako vzorný pionýr ()

Martinius odpad!

suhlasim s mnohymi pritomnymi. major zeman moze byt miestami kvalitne natocena detektivka (ano, videl som vsetky diely niekolkokrat), je vsak moralnym dnom. za diel studna mu mozno patria aj 4 hviezdicky, za propagaciu STB, alibizaciu komunistickeho teroru a silno manipulativne ideologicke az stalinisticke ladenie (neustaly hon na nenavideneho triedneho nepriatela, prekrucanie dejin i faktov) vsak serial patri do studne najhlbsieho odpadu - na same dno kinematografickych dejin, za zneuzitie filmu organizovanymi vrahmi. lenni riefenstahl lässt grüssen! ()

waits

Rok 48." A kdo nám dá zbraně, Bohouši? Strana, když bude třeba." No,a pak už jen stačí, aby se mladý Zeman proti zákonu postavil na stranu party ozbrojených revolucionářů, když se majitel chtěl dostat do svojí továrny ("Takhle by to chtěl můj táta") a bylo o kariéře jasno. Bodejt ne, takovéhle kádry, kteří se neohlížejí na zákon, těch je u komunistické policie třeba...Některé díly jsou profesně slušně zvládnuté, Liškova hudba je vynikající. Větsina dílů je politická špína, u některých se člověk musí až podivit, čím se soudruzi chlubili, některé upravené díly jsou skoro až na zvracení (kolem let 48, 50. léta ,68 včetně Studny, ve které se poctivý policista na vesnici svěřuje Zemanovi : Ještě že (Rusové) přišli, zachránili spoustu životů"). Historický výklad minulé doby, tak snad soudruzi už nikdy na shledanou.. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička