Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

coco.brice

proc aspon jedna?Studna a pak Mimikry a jejich bic bozi..ano jasne,ono to vubec k smichu neni,ale ja si nemuzu pomoci,to se tyka Mimikry nebo jak se ten dil jmenuje...a Studna,jediny svetly bod tohoto serialu i kdyz i tady je vadou silny ideovy podtext..coz o to,to by vlastne ani nevadilo,to je u spousty filmu ,ale z komunistu se mi jeste stale dela pomerne fyzicky nevolno:-] ()

rg.jerry

Já mám tento seriál uvedený v oblíbených, avšak včera po shlédnutí dílu č. 19 (taškařice okolo Zemanovy svatby) uvažuji o změně. Prvních 15 dílů však za to stojí, čím je ale seriálové číslo vyšší, tím větší agitka a vůbec je to nějak horší. Proto musím dát průměrné *** ()

Rodin

Ehmmm... tragicky blbé. Jedinou hvězdičku si seriál u mě osobně vysloužil Studnou (a možná Bestií), jinak se to fakt nedalo sledovat s vážnou tváří, neboť kouzlo nechtěného a veskrze trapného humoru je prakticky všudypřítomné. V životě jsem v ničem neviděl Vladimíra Brabce hrát tak příšerně afektovaně a exaltovaně, jako zde. O scénáři nemá smysl hovořit, ten jako by zde vůbec nebyl, kamera neuvěřitelná, režie jako od studenta prvního ročníku Famu z doby před prvním praktickým cvičením... A politická agitka a znásilňování historie spolu s místy přítomným komunálním satirickým "humorem" tomu daly na zadek úplně. Natočením této série se Jiří Sequens jakoby zvysoka vykadil na všechny své ostatní vynikající kusy s kriminální tématikou. DODATEK 22.3.2010 - speciálně pro eternal.soldier: tomu, kdo v seriálu nevidí žádný socialismus, doporučuji návštěvu příslušného odborníka. V tomto případě však optik rozhodně nepostačí. ()

Marty7CZ

Pro mě ultra seriál s našlápnutou výpravou a parádním Brabcem! Je to temnej nářez a neberu vůbec v potaz politickej nádech. Nikdo u nás nikdy nic řemeslně lepšího nevyrobil!!!!! A ještě jednou podotýkám: komančové sou jinak hrozný srá*i, to je jasná věc!!!! ()

dawid odpad!

Vše, co bych chtěl napsat, napsal už stokrát lépe Oskar, kterému děkuji i za uspořádání vlastních myšlenek... ()

smajly

Myslím, že nemá cenu zavrhovat tento komunistický monument jen kvůli jeho ideologické pomatenosti...a co víc, když se na něj za nějakých padesát let (pokud se to nějaká televize odváží odvysílat) podívají naši vnuci, aspoň budou vědět, v jakém marasmu se tady 40 let žilo a třeba si z toho vezmou i trochu toho ponaučení. Ale aby bylo dost filozofování...mám Jiřího Sequence rád a i když má na kontě i daleko lepší kousky (např. můj oblíbený Atentát), líbí se mi i 30 případů majora Zemana. Souhlasím s tím, že kvalita jednotlivých dílů se dost liší, ale většina z nich je obstojných a myslím, že ani jeden bych neoznačil za odpad. Taky mám za to, že kdyby nebyl seriál točen na tak striktní politickou objednávku, mohl by být ještě lepší. Ať už chceme nebo ne, je 30 případů majora Zemana dost podstatnou a ve své podstatě ojedinělou součástí české filmové kultury, takže nejen proto dávám 4 hvězdičky a subjektivně hodnotím takovými 70%. ()

Marfab

mě se to líbilo.je sice pravda, že to bylo natočeno pro oči vidící jen rudé třešně ale jako krimi dobré.beru to takhle-ano, komouši byly svině ale české filmy za nich byly sto krát lepší než teď ()

donkocicak

Seriál s celou řadou odpůrců, ale také fanoušků. Kvalita jednotlivých epizod je kolísavá, některé jsou zbytečně dlouhé, nudné, možná až zbytečné (Třetí housle, Štastný a veselý, Růže pro Zemana), jiné politicky ožehavé (Vrah se skrývá v poli, Klauni, Štvanice), najdeme zde ale i prvotřídní detektivky (Kvadratura ženy, Tatranské pastorále, Studna), stejně tak i výborné thrillery z poválečné doby (Vyznavači ohně, Rubínové kříže). A Zdeněk Liška napsal skvělou hudbu (hlavně Křížová cesta a Kleště si zaslouží být jmenovány). Ano, když pominu pár vyloženě slabých dílů a to, že komunisti důležité aspekty našich dějin obrátily někdy takřka naruby, je to pro mne dobrý seriál, ke kterému se tu a tam rád vracím. ()

Petus

Upřímně, komančům je třeba přiznat, že demagogové byli opravdu par excellence. Jednotlivé díly jsou vcelku průměrnou detektivkou (v dobrém i špatném slova smyslu), ovšem ten politický punc, který tomu dali je až neskutečný. Političtí nepřátelé režimu tady byli pasovaní nejen na záporáky protirežimní, ale na zločince nejhrubšího zrna, ve kterých se snoubí ty nejhorší lidské vlastnosti. Je snadné seriál odsoudit jako odpad, čímž z určitého úhlu pohledu taky byl, ale ve své podstatě je to stále jen detektivka. Trošku ideově okořeněná, ale stále detektivka. A tak je potřeba k tomu i přistupovat. Ostatně, když se na Zemana po těch letech dívám, tak se spíš usmívám tomu, jak to bylo promyšlené, ale taky pěkně průhledné. A mimochodem, za Studnu budu lobovat do posledního dechu. ()

topi80

Odhlédneme-li od politického podtextu (který tomu z filmařského hlediska paradoxně dává aspoň nějakou atmosféru), tak jde o nezajímavý, zdlouhavý a nudný detektivní seriál. Hlavní detektiv není žádný génius, děj není v ničem překvapivý a nějakého napětí se tady nedočkáte. ()

Myrddin odpad!

Celej tenhle seriál je odporná lež a člověk s kapkou morálky nemůže ani sekundu přemejšlet nad tim, že by mu dal třeba jenom jednu hvězdičku. ()

Godhaj

,,Bojej se jen jedný věci, aby se někdo nezbláznil a nechtěl jim vracet zpátky dobytek a půdu. Na vesnici se každýmu daří tak, jak se v životě neměl!“ Příběhy Majora Zemana se opravdu těžko hodnotí. Je to strašlivá ideologická propaganda, ale zároveň nechtěná parodie minulého režimu. Nutno ovšem říct, že skutečně povedených příběhů je spíše méně než více. Nejvíce se mi líbily díly s obyčejnými případy, na rozdíl od těch špionážně-agentských, které jsou buď nudné, nebo k smíchu. Za nejpovedenější považuji díly Bestie, Strach, Kvadratura ženy, Tatranské pastorále, Studna, Rukojmí v Bella Vista, Poselství z neznámé země a Mimikry. Režijně je to zpracované se ctí, herci jsou ve svých rolích vynikající a často dokáží i z chatrného scénáře urvat co se dá. Hudební podkres se dle mého názoru povedl tak napůl, v některých dílech jsou krásné motivy a písničky, v jiných zase neposlouchatelné změti tónu. Celkově vzato jsem se však u Majora Zemana poměrně dobře bavil. ()

J.e.r.e.c

„No tohle není vodevřená partie, soudruzi… vy se mnou nehrajete poctivou hru!“ Ne, major Zeman se svými diváky nehrál poctivou hru, místo obyčejných detektivních případů jim servíroval ideologicky precizně zakomponované poselství – kdo není s námi, je proti nám! A vzal to z gruntu, nevynechal nikoho z Temné strany. Církevní hodnostáři, prvorepublikoví podnikatelé (a vůbec celá první republika a její pohrobci), váleční piloti z Anglie, intelektuálové, umělci a reakcionisté z 68., ti všichni ohrožují rudou záři nad Československem a klidný spánek našich pracujících. Někde je to naprosto očividné, třeba u nazi mnichů v Rubínových křížích, o Mimikrách, Strachu či letci Bláhovi je zbytečné psát, jinde ten pel „nepřátel republiky“ ulpěl v menší a subtilnější vrstvičce, jako třeba v Bestii, kde jsou všechny postavy spojené s předválečnou dobou (Filipovský, Kačírková, Kopecký) vylíčeny jako sice nenápadně, ale do hloubi duše zkažení lidé. Podvodníčci, spiklenci a mamonáři, ovládaní neřestmi a nízkými pudy, od kterých se slušný socialistický člověk drží dál, a kteří skrývají svou pravou tvář pod maskou žoviálního či distingovaného chování. Ty rudé šrouby a klíny do hlavy jsou tu všude, i u na první pohled apolitických příběhů jako zmíněná Bestie, Studna nebo Kvadratura ženy. A co teprve, když se propagandistické mlýny roztočí naplno, třeba jako v mistrovské Štvanici, která ukazuje, že lidské hyeny jsou na všech frontách, i v Zemanově kanceláři... Nikde jinde neuvidíte takový kontrast mezi ochránci pořádku a jeho narušiteli, obě strany barikády musely být jasně vyznačeny. Policisté jsou vždy korektní, zachovávají klid a jednají velmi slušně, zatímco zločinci dostávají hysterické záchvaty, řvou, lžou a navzájem se neustále hádají a zrazují. Tohle je ostatně Sequensův trademark, který lze vystopovat už u party rady Vacátka, vemte si takovou vraždu v hotelu Excelsior, kde všichni ti zástupci pochybné společenské smetánky a buržoazie přehrávají až do bezvědomí. Po herecké stránce je to spíš legrace, než vážně míněné drama, dřeváka Brabce doplňuje panoptikum Pavlásků, Kalinů a Žitných s Old Shatterhandem. Snad jen James Bond Rudolfa Jelínka a sympatický side-kick Stejskal ztvárněný Mrkvičkou jsou v té plejádě solnosloupých soudruhů jakž takž akceptovatelní jako alespoň trochu životné figury. Když se mluví o nejsilnějších epizodách, nejčastěji zazní jméno zlopověstné Studny, která se pro moji generaci třicátníků stala dětským traumatem. Já ji tenkrát bohužel neviděl, ale ve snech mě chodili strašit Zázvorková, nad kterou se zavírá bažina (Bestie), a Haničinec topící svého komplice ve vaně (Rubínové kříže). Pokud si mám vybavit nejranější a nejsilnější vzpomínky na televizní tvorbu, budou to právě tyhle dvě scény. O nějaké tři dekády později mi sice z Majora zlé sny nehrozí, ale účinek na mě má stále. Přičítám ho na vrub především brilantně přehnaným a přehraným záporným postavám a explozím jejich koncentrovaného šílenství a zla. Sequens našel dokonalé představitele zločinců-psychopatů, ať už je to fanatický nácek Munzar, pošahaný terorista Vinklář, pěstitel včeliček Vlach, degenerovaný vyslanec pekel starý Brůna nebo noční můra každého slušného stbáka a Zemanova Nemesis, agent Bláha. Mým favoritem je zkušenej kamuflážník pan Šíp z Kvadratury ženy s úsměvem jako smrt sama, protože „... to není člověk, to je nestvůra! Dyť von je z úplně jinýho světa!“ A nejde jen o top záporáky, ale i o různé slabochy, lháře, bodré a ukecané sviňky, jako je třeba dr. Salaba Pepíčka Beka nebo „prokletý básník“ Daneš Petra Štěpánka. I když jsou to všechno vlastně směšné postavičky, karikatury, dodávají seriálu neopakovatelné kouzlo a atmosféru, o jakých se mnohem serióznějším kriminálkám může nechat jen zdát. Nutno připočíst jedinečnou muziku Zdeňka Lišky, která má na svědomí 50 % zážitku. Zeman je jednoduše svého druhu fenomén, ať už si o jeho kvalitě myslíte cokoliv. Tak se na něj ještě naposledy podívejte, abyste viděli, jak vypadá střelec! 80 % () (méně) (více)

Belsazar

Tu 1* jen a pouze za Studnu. Jinak si myslím, že seriál by měl vidět každý, kdo aspoň trochu uvažuje o pojmech "zlo", "dobro" a "politika". ()

elent

Stránka o filmech, na níž si nejspíš dali dostaveníčko přední politologové, kteří na agitku reagují agitkou - ironie :-D ()

Ayssan

Je to propaganda, to uznávám. Ale nemůžu si pomoct, já se u toho královsky bavím. Slova kovaného plukovníka Kaliny prostě ve mne vzbuzují záchvaty smíchu. Pokud budete seriál brát s nadhledem, tak je to úžasná podívaná. 1. hvězda - za údernost plukovníka Kaliny, 2. hvězda - za Studnu, 3. hvězda -za úvodní hudební znělku, 4. hvězda - za kultovnost celého seriálu, 5. hvězda - za vlastně protikomunistickou propagandu, protože, dejme si ruku na srdce, i méně inteligentní člověk dnes pochopí, že někomu sebrat továrnu se zbraní v ruce asi nebude ten správný přístup. ()

Havala

Na svou dobu hodně dlouhý seriál, je zde vidět skoro kompeltní přehled československé socialistické kinematografie. Teď si to Vladimír Brabec docela vyžral....76% ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička