Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

mardun

Bojite se tomu dat vysoke hodnoceni ? Serial je natocen perfektne. Ano je to vse zkreslene a prevracene , ale takova byla doba at chcete nebo ne. Dnes kdyby byl nejaky serial natocen , alespon stejne mistrne tak bych rekl O.K . Takze me hodnoceni je vysoke , tim serialem zila cela CSSR. Nechapu vase hodnoceni, stydite se vyjadrit , ze se Vam neco libi aby Vas nahodou nekdo nenarknul ??? ()

FOCKE_WULF

Jakožto fanda československých krimifilmů také cítím potřebu připojit svůj názor na Majora Zemana. Původně jsem sice nechtěl, ale nejde se tvářit, že žádný MZ neexistuje - vždyť tento socialistický kříženec Jamese Bonda a Sherlocka Holmse se nesmazatelně zapsal do povědomí české veřejnosti a jen málokdo ho nezná. Koukám, že tady na filmové databázi má seriál 449 fanoušků a padesátiprocentní hodnocení. Já osobně jsem původně dal odpad, ale pak se mi to rozleželo v halvě a dávám dvě *. Pokud totiž z těch 30i kousků necháte stranou největší propagandistický vymejváky mozků typu Smrt u jezera, Klauni nebo Hon na lišku (i když díly s Brzobohatým taky nejsou marný) a vyberete jen kriminalisticky zajímavé díly, jako jsou třeba Tatranské pastorále nebo Dáma s erbem, tak se to docela dá. A díly Mimikry nebo Studna už se staly kultovními, v tom prvním zfetované máničky Lábus, Drbohlav & Vlach zpívají svou nesmrtelnou hitovku Bič boží, v díle Studna zas‘ řádil šílený dědeček se sekyrou, který se toho dne nějak podezřele kýval (jak vypovídají svědkové). Z mého pohledu asi nejlepší Romance o nenápadné paní, má takovou nádražáckou atmosféru a docela ucházející děj. Bestie taky ujdou. Ještě si asi stáhnu Kvadraturu ženy a pro svoji zvrácenou zábavu ze socialistické propagandy i třebas Bílé linky. Od dílu Tatranské pastorále se k Zemanovi připojil mladý slovenský policista „Na Martina si dávaj pozor. Ja ho volám Šerlok Holms z Kysúc. Fantazíruje a akceleruje.“, který za ním přijel do Prahy a stal se členem vyšetřovacího týmu. Kdybych měl vyjádřit svůj pocit ze seriálu 30PMZ, tak je to pro mě směs odpadové šmírácké propagandy s pohledem na práci policie, profesně dobře natočené, lehce nudné, občas obskurní (i otrlého diváka někdy překvapí naprosto kreténské monology a dialogy), za určitého stavu koukatelné, obsahující zvláštní poetiku. Kladně bych ohodnotil samotnou postavu majora Zemana, ztvárněnou Vladimírem Brabcem, je to takovej správnej detektiv - nekompromisní, inteligentní, akční. Mezi zápory řadím všudypřítomnej socialismus, protože kdyby například občani neměli zakázáno vycestovat, tak by pak Zéma nemusel stíhat převaděče lidí přes kopečky. Dále je tu něco, co mne velmi sejří, a to obsazování jednoho herce během seriálu do různých rolí => Vízner nejdřív chtěl uprchnout přes hranice, aby pak o pár dílů dál veksloval v Karlových Varech s valutama; Munzar nejdřív jako vůdce Werwolfů a o pár dílů dál v přestrojení za faráře, Jiří Holý nejdřív kapitánem policie, pak pauza a najednou - lup ho! Jiří Holý v Západním Berlíně majitelem podniku WhiteLine, Lohniský nejdřív esesák a pak doktor, Salač, Filipovský a Vránová se taky protočili několikrát. Kurva co tohleto je?!? Prostě stupidita nejvyššího kalibru. Tahle zvrácená logika „je jedno, že tenhle herec už hrál několikrát předtím v seriálu jiné role“ by se taky dala převrátit: kdo divákovi může zaručit (při takové nesolidnosti, nestabilitě a měňavosti hereckého kádru), že Vladimír Brabec je pořád jeden a ten samej Major Zeman? Herec Brabec by taky mohl být dejmetomu podplukovník Bláha, zastupující Zemana v jeho kanceláři, než se Zeman po úrazu vrátí z nemocnice. Nebo by to rovnou mohl být jeho dvojník - americký agent. Nebo kdo může zaručit, že herec Jelínek je pořád detektiv/agent Hradec? To taky tak nemusí být. Brzobohatý po plastice by mohl být starší bratr, který sem ze Západu přijel pomstít jeho smrt. No nic. Prostě by bylo dobré mít v tom pořádek, to znamená jeden herec = jedna role. Co se ostatních hereckých výkonů týče, tak Mrkvička hraje ten svůj standard, docela dobří jsou policejní papaláši Větrovec a Willig, na druhou stranu je tu poměrně hodně třetiligovejch herců dost nepěkně přehrávajících a třeba takovej Ivo Niederle je jako policajt dost nepřirozenej, makarova (pistol) drží jak prase kost. A Regina Rázlová, která je mi jinak docela sympatická, je tady příšerná. Její modelka Bízová alias komunistická agentka Stardust, striptýzová tanečnice s neoholeným podpažím v kombinaci se žlutými zuby, příšernými kostýmy a chlapským smíchem – to tedy moc přitažlivé není. Hlas vypravěče na začátku dílu Dáma s erbem: Začátek roku padesátého devátého zastihl Zemana opět v plné činnosti, neboť i velké bolesti, které se zdají trvalé, propadají zvolna do smírné náruče minulosti. Jejich hrany zarůstají milosrdným časem a život probouzející se každým ránem v nových tvarech a překvapeních je pojednou tak samozřejmě nedočkavý, jako by se nic nestalo. Někdy v březnu opustil Zeman se svou matkou a malou Liduškou byt v domě na Žižkově. Přestěhovali se na předměstí Prahy do nového sídliště. Naposledy sestoupili strmou žižkovskou ulicí a Lídin stín, který se Zemanovi tak často zjevoval v tichu staré kuchyně při návratech z nočních zásahů, ztrácel v návalu radostných starostí s novým bytem své obrysy a měnil se v laskavou vzpomínku. Pak přišlo léto. Začínalo horce a Zeman netušil, jaký zvláštní případ mu přinese. Už i poslední vlny dávno odeznělé války se uklidnily a cizinci z celého světa, jejichž přílivu otevřelo Československo svou zajímavou náruč, s rozkoší vychutnávali pestré odkazy naší dávné historie. Hrady, zámky, obory a parky ožily turistickými zájezdy, výpravami. Letní setkání se záhadnou dámou odlákalo Zemana ven z Prahy. Byl by to příjemný výlet, nebýt ošemetných záblesků zlata, stříbra, šperků a hlavně velkých krásných očí, které se podobaly rozkvetlým orchidejím. Avšak tyto obdivuhodné květy, jak známo, nepostrádají jedu. Nejpozoruhodnější na celém seriálu je soundtrack Zďenka Lišky http://www.youtube.com/watch?v=GPYIJWluElk tady to je zrovna taková veselá písnička, jinde zas‘ jeho hudba spoluvytváří napínavou nebo ponurou atmosféru; úvodní znělka ve stylu jazz fusion je naprostá klasika filmové hudby. Jo a ještě byla sranda, když se Zemanovi nepodařilo sbalit na ulici jeho první manželku a tak ji nechal předvolat k výslechu. To v díle Mědirytina. () (méně) (více)

NightPorter

Některé díly úžasně mrazivé, se skvělou atmoškou - ten jak se topí lidi v bažinách, Studna, Kvadratura, jiné díly úžasně k popukání - Mimikry, některé ale bohužel slabší. Jinak by to bylo 5 hvězd jak vyšitejch, ať si kdo chce co chce říká. Jestlipak místní bambulky, co dali "odpad", nadělili stejně i britskejm Profesionálům (jeden z mých nejoblíbenějších seriálů), kde je to zas ve spoustě dílů propaganda z opačný strany, plus všem těm Rambům a dalším super americkejm akčňákům, z kerejch propaganda přímo prýští... tam ste vodpad nedali? Tak to jděte víte kam... ()

feryk

Dlouhou dobu kontroverzní seriál, z kterého čiší komunistická propaganda, zvláště pak z některých dílů, které sou i po filmařské stránce strašný. Na druhou stranu pár dílů má dobrou atmosféru a tenkrát to člověk hltal. Například Studna je dnes už asi legendární díl a naprosto vybočuje z řady. Za těch pár dobrých dílů a za to, že i přes tu propagandu je seriál známý dodnes, dávám dvě hvězdičky, víc si nezaslouží. ()

DAPDO

Doba, kdy u nás byli u moci soudruzi, se mě vyhnula, protože jsem byl ještě moc malej na to, abych politice rozuměl. Je pravda, že "taváryš" v hodně dílech ten třídní boj přeháněli, ale vzhledem k době, kdy byl tenhle seriál natočenej, to asi jinak nešlo. Když pominu tyhle agitátorský a propagační věcy, byl to na tehdejší dobu mega projekt, kterej stál spoustu prachů. Rozdělil bych seriál na tři části. První část už jsem popsal, byly díly, kdy se kriminalistika schovávala za režim a třídní nepřítel musel bejt potrestanej. Pak byly díly, který byly spíš úsměvný, aspoň mě teda tak připadaly ty špionážní, ve kterejch bylo spousta nesmyslů. No a pak se našlo i něco, kde se politika konečně nějak moc neřešila. Díly jako Studna nebo Mimikry jsou už dneska kultovní. Pamatuju si, že když jsem viděl starýho Brůnu poprvý, měl jsem tenkrát jako ještě dítě školou povinný strach jít večer na hajzl, aniž bych si všude nerozsvítil. Tyhle dva díly plus Bestie, Kvadratura ženy a Tatranské pastorále patří k tomu nejlepšimu v tomhle normalizačním seriálu. Všem epizodám pomohly dvě věci-za prvý režisér. Sequens umí točit kriminálky a v těch dílech, který politika nepolíbila to bylo znát. A za druhý to, že dost dílů bylo natočenejch podle skutečnejch případů. Hodnotit budu bez ohledu na politiku, v době, kdy nás komerční televize krmí neskutečnejma hovnama je repríza třiceti případů oproti jinejm skvostům typu ordinace jasnou volbou-70% a třeba ať se kulaci z mýho hodnocení poserou. ()

Ozzy2 odpad!

Nejlepší díl-Vrah se skrývá v poli, kde Eman dával Zemanovi pěknou sodu, pěkně mu to dával sežrat.A ta poprava komunistů ve škole..nádhera.Tak to mělo u nás vypadat v roce 1989, ty svině, co by přežily by se bály ještě dnes. Stejně tak mohl vynikmnout i Daneš, bojhužel ho ztvárnil kovaný soudruh petr Štěpánek a tím to bylo celé zkažené. Celkově je tento seriál jen důkazem, co byli komunisti zač, jak všem svým ovečkám pěkně vymývali mozečky.Pro mě naprostý odpad a bahno Československé státní kinematografie. ()

tranquill

"Bůh ví, jak by to bylo se mnou dopadlo, kdyby nebyli přišli?!?..." Rozporuplný seriál. Dřív jsem si neuvědomil, jak je tam ta politika zažraná. Ale v té době jsem ani nemohl vše tušit. Jasně, Studna a Mimikry jsou českým kultem, ale jinak z celé kriminální série jsou nejkvalitnější ty první díly, ne až tak politicky "postižené", zato ty "špionážní" vyznívají směšně a poslední třetina je už prachsprostou agitkou. A také jsem si dřív neuvědomil, jak je Honza "kur....." arogantní... "Jestli se pořád budem všichni takhle bát, tak tuhle republiku dohromady nikdy nedostanem!..." ()

helraiser

Politický kecy některých komentujících jsou velmi zábavné. Průměrná kriminálka zasazená do prostředí totáče a samozřejmě poplatná době, ale jinak průměrná záležitost. Nejlepší díl pochopitelně studna a vrah číhá v poli- předsednictvo partaje ke zdi.... koukat se s jistým nadhledem na to dalo, že toho někdo není schopen je jeho problém. ()

Titus

Nemohu jinak. Po každém shlédnutí mám nutkání vstoupit do strany. Vždy dostanu přemíru zdravého socialismu. A hlavně nezapomeňte, že včasným příchodem do práce zasadíte rozhodující úder americkým agresorům. ()

artuš odpad!

největší komunistická kravina,která kdy byla natočena.tento film bych zavřel do trezoru a klíč od trezoru bych zahodil. ()

Sosak

No to už je moc, škoda, že v tomhle seriálu o komunistovi...eeee, policistovi Zemanovi neukázali taky tehdy oblíbené šložky jejch práce jako třeba : "Tvoje děti se na školu nedostanou..." Hohó, opravdová oslava VB. Dvě hvězdičky dávám pouze za díl Studna, který ve své době děsil mladší i starší diváky u televi-z(et)orů a vyvolával předčasné porody :) Jinak by celý seriál nemilosrdně mířil do odpadu, kam má stejně až po krk nakročeno. ()

Zevon

Právě jsem si přečetl komentář woodyho a válel jsem se tady po stole smíchem. Fakt nechápu, jak jsem na tohle mohl za komančů koukat. Z každého dílu na vás šplíchne putýnka propagandistické špíny, překroucené pravdy a záměrně pokřivených dějin. Já opravdu nevím, když s odstupem času čtu výpovědi Vladimíra Brabce, který si stěžuje, že si po tomto seriálu už ani neškrt (ono není čemu se divit, k profesionalitě a přesvědčení má role Zemana daleko, tímto si nikoho u kumštu moc nezískal)a který by si neškrt ani kdyby tu roli nevzal, je mi spíš k pláči. Byla spousta lidí, co se neohla a fakt je, že Brabec si možná neškrt, jak říká, ale zato si dobře škrtal za komunismu, takže má mít naškrtáno a jestli nemá, no jeho problém. Takže proč jsem vlastně na tu blbost hleděl-no když nemáte kulturu, tak ji hledáte, kde se dá. Když se nedostanete dlouho k muzice, začne se Vám líbit i zaříkávač Leoš Mareš (trochu přeháním, ale je to tak). Jenom co mi neleze na mozek je to, že tahle splácanina komunistické propagandy se pořád vydává a lidi na ni koukají a dokonce ji chtějí.Mě kdyby chtěl někdo zvlášť odporným způsobem zprovodit ze světa, tak by mě mohl přivázat na židli, podepřít víčka sirkama a pouštět mi dokola Bílé linky. Do 24 hodin by bylo zaručeně po mě. ()

Panacek odpad!

Naprostá, ukrutná, nesnesitelná sračka. Nechápu, kde se vzal mýtus, že je to je kvalitně natočený (takhle zpackaný střihy, to se vidí málokdy), zahraný atd. Nechápu, jak může herec Němec vůbec vylejzat z kanálu, Willig je asi nejděsivější loser v dějinách kinematografie... Pěkný je, že zatímco dekadentní Moulin se o nové vraždě dozvídá zpravidla telefonem po souloži, Honzu vyzvedává Mirek Stejskal obvykle v pyžamu a s holící pěnou na hubě. Napadlo mě dát tomu jednu hvězdu za to, že mohl Čtvrtníček (?) geniálně použít scénu z Kvadratury ženy v Sodě , ale nejde to. Ikdyž silná místa tam nepochybně najít lze: např. když Honzík volá na velebného pána: "tak už se přiznejte, SAKRA!" Milovníkům Liškovy hudby doporučuju jeho famózní smyčcový kvartet . ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička