Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

nathaniel 29 odpad!

Kam se poděl Mirek Dušín??? Dal ho vodstranit soudruh major Zeman, zatožto to byl protistátní živl a rozvracel naší svobodnou, lidovodemokratickou republiku!!! Opakuji SVOBODNOU, lidovoDEMOKRATICKOU republiku!!! Ale prečo komouši používali takéto priblblé, každému do očí bijúce klamlivé frázy to už soudruh major nevyšetřil... ()

Monggol

Starý Brůna a studna, kvôli tomu dávam 1 *. Ťažko tomu uveriť, ale podobne propagandistické seriály a filmy sa žiaľ objavujú aj dnes a v ničom si nezadajú ani s týmto seriálom. Propaganda však nie je až tak explicitná. Ovšem rovina a cieľ propagandy sú pochopiteľne už niekde inde. ()

Nix

Bohužel, přes hype některých dílů je tenhle seriál jen velice průměrný až podrůměrný, je to škoda. Pár dílů se fakt povedlo. ()

BigBang

Každá replika je ideologicky propracovaná, zhruba jako v současném Hollywoodu. Ale jinak pěkně udělané - pan Brabec byl skvělý herec: hlas, zjev, na komické i vážné scény je radost se dívat i po půl století. Respektive po půl století už je zjevné, že tahle série je nadčasová. Každých pár let si ji pustím a pořád zaujme. Existuje seznam herců, kteří v tom nehráli? Asi nebude moc dlouhý... ()

Dexx

Některé díly jsou opravdu k zblití - nebo spíš k smíchu, záleží na smyslu pro humor - ale řada z nich je vcelku koukatelná a Studna je naprosto skvělá. ()

TSZ

Oslava zločinů komunismu do které bylo naverbováno mnoho a mnoho vynikajících herců,díky kterým se na některé díly docela dobře kouká.Hodnotil bych to nulou,ale díly Bestie,Kvadratura ženy a Studna jsou fakt docela dobrý. ()

Karajda

Sice komunistický seriál, ale na to, že je točen v průběhu režimu docela ujde.. proto dávám 3* už jen za díl Plánice... ()

Daginka

Nevím, mně osobně tenhle seriál nikdy moc ,,nedojal'.Do odpadu ho zase nešoupnu, zase taková hrůza to nebyla (dalo se u toho skvěle vyšívat, teda pokud jste neusli), ale rozhodně tento seriál není a nebude zrovna mojí ,,krevní skupinou''.Pořád jsou tam podle mě docela znát prvky komunismu a to se mi nelíbí.Takže naprosto objektivně:20% ()

zona

Vynikající seriál od jednoho z nejlepších českých specialistů na krimi žánr. Odlišný pohled na poválečné politické události, než jak se na ně dívají dnešní "vykladaši dějin", není na škodu. ()

PaRi odpad!

Nejstrašnější na téhle hrůze je to, že se natočila za peníze daňových poplatníků a snad ještě zrůdnější mi připadá, že se to může dnes vysílat a vydávat na DVD a že se to úspěšně prodává. Myslím, že to hodně vypovídá o tomto národě. Geniální dokumentaristka Leni Riefenstahl byla za svou filmouvou oslavu nacismu postavena po válce před soud. Jiří Sequens měl být za toto dílo, nechutným způsobem propagující zločineckou KSČ, postaven před soud také! To by si ale většina národa musela dát rovnítko mezi nacismus a komunismus. To ale zatím vůbec nehrozí a tak nás, kteří jsme to udělali již v hluboké totalitě je stále menšina. Doufám, že ti slušní herci, co v tom hráli se za to alespoň dnes stydí. Vým, že nebylo tehdy lehké odmítnout hrát v něčem takovém. Byli ovšem tací, kteří to dokázali. Vážím si těch herců, kteří se za tyto role stydí a dokázali to veřejně přiznat. Pár jich znám, ale není jich mnoho. ()

Tiiso

Nemám rád překrucování pravd pro svůj prospěch ať už to dělá jedinec anebo celé skupiny lidí. Není to morální jak u dávných historických událostí tak i u těch bližších a pokud tím někdo zastírá i zločinné činy tak je to hanebnost na dvakrát. A to se zde v těchto příbězích skutečně odehrávalo. A to už ani nemluvím o amatérském zpracování. Ale nezapomeňme, zeman není jediný případ kdy režim zneužíval filmové umění ve svůj prospěch. Co třeba Bouřlivé víno. ()

Robbi

Všechno, co vzniká v nějaké době je poplatné. Pokud bychom chtěli hledat v americké, německé, britské, francouzské a dalších kinematografiích díla v určité době neideologická, nebylo by co hodnotit. Každá doba si nese svůj kříž. Celý seriál tvořili lidé fundovaní a nemyslím, že oni by svou prací někoho oslavovali. Dovolím si jedno malé srovnání - když Sly Stallone točil Ramba III a vyháněl z Afghanistánu ošklivé Rusy, také nemohl tušit, že za dvě desítky let se tam usadí Američané a budou se řezat se stejnými obyvateli. Ideologie v Zemanovi je, ale je to pochopitelné. Dnes se plno lidí, kteří tu dobu vůbec neprožili, statečně rozhodne napálit seriálu "odpad" a nenapadne je si třeba zjistit, jaké bylo pozadí některých dílů, jak hodně byly inspirovány skutečností (například Bestie, Kvadratura ženy), protože je jednodušší odsoudit. Problém bude asi v tom, že hodně lidí se může vyrovnávat negativním hodnocením seriálu, vzniklém v době reálného socialismu, s určitou formou špatného svědomí, že tu dobu nijak nezkoušeli změnit. To je ale věc každého z nás. Možná budu ukřižován na vratech své filmové pevnosti, ale pokud mi někdo nabídne Ulici, VKV, Ordinaci v Růžové zahradě, Ošklivku Katku a majora Zemana, sáhnu po Vladimíru Brabcovi a spoustě kvalitních herců, kteří se zachovali jako profesionálové. ()

sulek

Bohužel, některé díly byly opravdu slabší, jinak bych dala klidně pět. Ten Honzův mladický elán! To, že jej jeho spolupracovníci i protivníci považují za jednoho z nejlepších, ač skoro na všechno přijde omylem, náhodou nebo vůbec ne! A jak se ten kulišák kočkuje s mladším kolegou! A do toho Ledvinkovy nohy, Zemanův rodný domek stojící v posledním dílu uprostřed dálnice, včeličky! A i kdyby Zdeněk Liška nenapsal v životě nic jiného, hudba k seriálu ho navždy staví na nejvyšší příčky autorů flmovek. Hudba se skvěle přizpůsobuje a podtrhuje atmosféru jednotlivých dílů, je pořád jiná, využívá různé výrazové prostředky, zkrátka skvost. Kromě často zmiňované Studny má bezvadně ponurou atmosféru také druhý díl Vyznavači ohně. ()

Filisthin odpad!

Dělá se mi z toho podobně zle, jako při četbě Politického slovníku z roku 1962. Opravdu nechutný normalizační hnus. ()

marlon

Svojim rozsahom najväčší projekt ČSTV, svojim obsahom najpropagandistickejšie dielo svojho druhu u nás, ktoré až do pádu totalitného režimu nebolo prekonané. Televízny seriál glorifikoval bezpečnostný aparát Československa a prekrucoval jeho novodobé dejiny. Diváci tak mohli sledovať tridsať rokov "hrdinského boja" čs. komunistov za vybudovanie socializmu, ktorý viedli bezprostredne po vojne najprv so zbytkami fašistov, kolaborantov a banderovcov, po "víťaznom februári" následne s buržoáziou a rôznymi nepriateľskými živlami ohrozujúcimi socialistické hospodárstvo a nakoniec so zahraničnou diverziou, ktorá mala spoločne s pomocou domácej „piatej kolóny“ vyvolať na sklonku 60-tych rokov celospoločenskú krízu. Zo seriálu sa v priebehu vysielania stala "inštitúcia", ktorá žila svojím samostatným životom. Co s toho pre nas filmovych nadsencov vyplyva? Sudit ho ako obvineneho, alebo ho vnimat ako "predmet dolicny"? Odhliadnúc od ideologizácie pre mna osobne jedinecny pocin komunistickej filmovej garnitury a len vyrazne kolisajuca kvalita jednotlivych dielov stlacila hodnotenie na ***. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička