Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

HAL

Pro kohokoli jiného by Kmotr 2 byl vrcholem filmografie, ale když se snažíte navázat na prakticky dokonalý film, máte to jako režisér a scénárista o dost těžší. Coppola tu dovyprávěl příběh v těch nuancích které jeho jednička jen naznačovala, ale abych pravdu řekl, i ty náznaky mi v ní vlastně stačily - během jediného záběru na Michaela a jeho ženu v závěru Kmotra dokázal obsáhnout skoro všechny emoce které tu komplexněji rozebírá v jeho příběhu v budoucnosti, zatímco těch pár scén s Brandem dalo Vitovi právě takovou hloubku kterou tady rozebírá s vyprávěním o jeho minulosti. Je naprosté cinefilní blaho to sledovat, ale už nedostaneme nic víc, nic opravdu nového. Takže první díl bez druhého bez problémů obstojí a bude stejně dokonalý i za dalších padesát let, ale druhý díl bez prvního nikoli. I když je i tak jedním z nejlepších mafiánských filmů historie. 9/10 ()

Satan

Sice je mi jednička daleko bližší díky lépe napsaným postavám a jednoduššímu příběhu, ale druhý díl byl neméně stylový (především pak sledování mladého Vita v podání geniálního De Nira). Linka s Michaelem jede oproti jedničce na půl plynu a spíše se zaměřuje na vztahy v rodině, což se v závěru ukáže jako velmi dobrý tah, aby se ze dvojky rázem stalo velmi dusné rodinné drama. Jeden z nejlepších druhých dílů v historii kinematografie, málokdo umí tak ladně a dynamicky natáčet davové scény jako Coppola. [Přesná stopáž: 202 min] ()

Vančura

Po druhém zhlédnutí nemám problém prohlásit, že kmotrovská trilogie jeví jasnou sestupnou tendenci. Ano, do dvojky se sice nalilo víc peněz, je temnější a epicky rozmáchlejší, ale osobně mě už tolik neoslovila jako původní Kmotr, věrně se držící stejnojmenné Puzovy předlohy. Tyto výhrady ale konstatuji s rezervou, samozřejmě je dvojka stále famózní mafiánský biják, který navzdory předlouhé stopáži uchvacuje svým zpracováním a bezchybnými hereckými výkony. Snad jen pro svou náklonnost k v jistém smyslu skromnější a autentičtější jedničce nemohu s čistým svědomím prohlásit, že by se mi dvojka líbila stejně, ale vzato kolem a kolem, asi jen těžko lze tomuto filmu vytýkat něco jiného než právě tu dvojku v názvu, která to celé v mých očích už tak nějak a priori degraduje. Takto stále za mě 5 hvězd, byť subjektivně slabších než u jedničky. ()

Snorlax

Třetina filmu se odehrává v italštině, v druhé třetině se také nic neděje a ta poslední třetina by možná vydala na jeden průměrný film. Jenže Coppola opět nechtěl nic z přemrštěné stopáže vypustit, takže film se táhne jako týden před výplatou. I když jsem si jeho sledování rozdělila na tři části, bylo to k uzoufání nudné. Jediné scény, které mě bavily, byly s Duvallovým právníkem. ()

Legas

Jestliže jsem první dil krapet nadhodnotil, tak druhý musím krapet podhodnotit. Marlon Brandon mi velice chybí. Byl pilířem prvního filmu. Al Pacino sice dostává více prostoru, už je oproti prvnímu dílu více v roli, ale bohužel jakkoli je v ní výborný, nedosahuje Brandova minimalistického mistrovství. Robert De Niro, hrající mladého Vita, kopíruje Branda seč může (a daří se mu to víc, než jsem čekal). Ovšem ta stopáž je vůči obsahu až přílišně natahovaná. Dějová linie, týkající se vzestupu mladého Vita, mi přišla bezpředmětná. Kmotr II je hodně velké sousto na jeden hlt. Možná, že mu křivdím. Pokusím se jej ještě ochutnat. ()

InJo

Nikdy jsem nebyl úplně fanouškem téhle ságy a Coppolova rozvláčného vypravěčského stylu (víc mi sedí dravost a stylovost Scorseseho a De Palmy), ale (minimálně) první dva díly jsou tematicky, příběhově a v neposlední řadě herecky (životní role Branda a Pacina, jedny z nejlepších pro De Nira, Duvalla, Keaton, Caana, Cazalea...) natolik neprůstřelné snímky, že je zkrátka nelze neobdivovat a neřadit mezi naprosté kinematografické špičky. Navíc tahle legendární dvojice filmů položila základy mafiánského žánru v té podobě, v jaké ho vídáme dodnes... 90 % ()

Webb

[8/10] (Paramount, Coppola) (Technicolor /// Produkce: Francis Ford Coppola, Gray Frederickson, Fred Roos /// Scénář: Francis Ford Coppola, Mario Puzo podle románu Maria Puza /// Kamera: Gordon Willis /// Hudba: Carmine Coppola, C. Curet Alonso, Nino Rota /// Oscar: Francis Ford Coppola, Gray Frederickson, Fred Roos (nejlepší film), Francis Ford Coppola (režie), Francis Ford Coppola, Mario Puzo (scénář), Robert De Niro (herec ve vedlejší roli), Dean Tavoularis, Angelo P. Graham, George R. Nelson (výprava), Nino Rota, Carmine Coppola (hudba) /// Nominace na Oscara: Al Pacino (herec), Michael V. Gazzo, Lee Strasberg (herec ve vedlejší roli), Talia Shire (herečka ve vedlejší roli), Theadora Van Runkle (kostýmy)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

dvojka je pre mňa paradoxne najslabšia z trilógie, tu sa postava Michaela Corleoneho dostala do veľmi nepríjemne nesympatickej polohy - v jednotke bol mladý, plný hnevu a spravodlivo pomstychtivý a v trojke už klasicky charizmatický starý "kajúcny" al pacino, ako ho poznáme a máme najradšej - no v dvojke je to vyslovene záporná postava - ani nie antihrdina, vyslovene antipostava, svoj vlastný antagonista, ktorý prevyšuje aj protagonistu v sebe a teda nemáme s kým sa stotožniť, komu držať pale - v celej línie "súčasnosti" je totiž tak silnou postavou, že nejaký strach o Fredyho či empatia voči Kay nie sú dostatočné ťahače. preto mi celá dlhokánksa "dvojka" najviac vyhovovala v línii de nira alias mladého začínajúceho vita, ktorá bola svižná, napínavá, epická a skvostne natočená - niektoré obrazy, scény či celé pasáže (vrcholná - chodenie po strechách a vražda) sú naozaj takými kameramansko-režijnými klenotami. ()

Anderton

Ak si kliknete na rottentomatoes na sekciu favourite five films, nájdete pri každom režisérovi, či už vyslovene komerčnom, alebo vyslovene umeleckom, medzi ich naj filmami prvé dva diely Kmotra. Mierne mi to lezie na nervy. Filmy za to nemôžu, ja viem, sú výborné, ale je to jeden z dôvodov mojej miernej averzie voči nim. Tiež je proti mojej srsti, ak tie najkultovejšie herecké výkony filmovej histórie patria morálne skazeným postavám. Klady sú tu určite rozpísané všetky a dopodrobna, takže preto je môj komentár z trochu iného súdka. VIDENÉ ZNOVA: Z podobných dôvodov, ako pri prvom dieli, Kmotor číslo dva je lepší na druhý krát a v zrelšom veku. Cesta na vrchol je zároveň cestou na dno, do absolútnej samoty. Život si proste vyžaduje rovnováhu a šťastie si za peniaze nekúpite. Nemá zmysel takéto klišé neustále omielať, stačí si pozrieť tento film. ()

Frajer42

Zde bych snad pouze podotknul, že se zmizevším Marlonem Brandem zmizela i část kvality. Příběh byl podobně orientovaný a dostatečně mafiánský, ale Al Pacino byl v té době prostě ještě malé pivo na takovou roli. To je ovšem pouze můj názor. Hodnocení vidím na pěkné 3*. ()

stilgar1

Velmi povedené pokračování, které by nesahalo stejně vysoko jako první díl, nebýt takřka dokonalého vedlejšího příběhu s De Nirem v roli mladičkého VIta. 9/10 ()

boshke

Už to nějak není ono. Ještě tak Vitovy začátky jsou zajímavé, ale nad těmi výrazně převládá Michaelův souboj s Rothem a ten za moc nestojí... 70% ()

Dzeyna

Stále pořád stejně skvělý snímek, je to už taková klasická "Corleonovka". Jediné, co mi zde chybělo je Marlon Brando, jelikož jsem si ho z jedničky vážně hrozně moc oblíbila, alespoň, že Al Pacino tady zůstal a ještě povýšil. Délka celého filmu už je pro mě normální a nepříjde mi to nějak zvlášť dlouhé. Jednoduše kvalitní podívaná. ()

MikeCool

Nemohu si pomoct, ale bez přítomnosti neuvěřitelně charismatického Marlona Branda, to není prostě ono. Nemá to takový kvalitní nádech, která měla prvá část, hlavně díky již zmiňovanému Marlonu Brandovi (Don Vito Corleone), jehož hlas (samozřejmě v původním znění) byla nádherná a nezapomenutelná pastva pro uši, ale i pro oči. Ve druhém díle této celosvětově uznávané ságy musím přiznat, že jsem se místy dosti ztrácel v příběhu a samotný závěr nebyla taková emotivní perla jako první část Kmotra z roku 1972. Přesto všechno se jedná opět o kvalitní, dějově vyšperkovanou gangsterku v čele s výborným Al Pacinem (Michael Corneole), v jeho největší a nejslavnější filmové roli. ()

Kothy

Pokračování Kmotra se nese ve stejném duchu. Odehrává se asi o 10 let později a zobrazuje i Vitovo mládí v podání De Nira. Proč je to ale tak dlouhé? Klidně to mohlo být kratší. Michael přebírá otěže a je z něj drsný a nekompromisní don. Boj o moc stále pokračuje, takže vraždy a podrážení jsou na denním pořádku. Neví, komu může věřit. Zrádci mohou být všude.V minulosti je dozvídáme, jak se Vito dostal do Ameriky a jak si získal svou moc. Je to dost nezvyk vidět v té roli De Nira místo Branda. Dost postav tady v rámci vyřizování účtů odejde. Už chybí jen třetí díl. "Ty jsi úplně zešílel!" ()

tukomaster

„Pokud nás dějiny něco naučily, zabít je možné kohokoliv“ Oproti skvělé jedničce poměrně zklamání. Film vypráví dva příběhy z kterých je ten o mládí Vita Corleoneho rozhodně lepší - zásluhou mladého De Nira, do príběhu Michaela jsem se tak nemohl dostat. Přesto se filmu nedá mnoho vytknout a zaslouženě získal 3 oskary. 90% ()

Campbell

Druhý díl nemá tolik dobrých scén jako první díl, ale i tak se jedné stále o dokonalou gengsterku. Navíc scén s De Nirem jsou parádní. Jen už sem tam pokoukává zdlouhavost. Nicméně nevím jak by film dopadl kdyby tu nehrál Pacino. Celá série je bomba. ()

nascendi

Akosi automaticky zaznávam pokračovania úspešných filmov predpokladajúc, že "dvojka" a "trojka" nemôžu byť ani teoreticky lepšie, ako "jednotka". U Krstného otca, Terminátora, Horúcich striel a ďalších filmov to však neplatí. Nepredpokladal som, že Al Pacino bude pôsobiť temnejšie, bezohľadnejšie a desivejšie, ako Marlon Brando. A tiež som nemohol predpokladať, že De Nirovi úloha mladého Vita Corleoneho sadne ako uliata. Stotožňujem sa s tým neurčitým dojmom, ktorý vyvolávajú dve vzájomne sa prelínajúce dejové línie, ale pri opakovaných projekciách už v tom nevidím problém a prijímam to ako autorské riešenie. Pri ďalšej projekcii začínam uvažovať o zaradení toho filmu medzi mojich Top 100. ()

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)