Dům loutek

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, (2009–2010), 20 h 59 min (Minutáž: 43–50 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Eliza Dushku, Harry Lennix, Fran Kranz, Tahmoh Penikett, Enver Gjokaj, Dichen Lachman, Olivia Williams, Reed Diamond, Amy Acker, Brett Claywell (více)

Série(2) / Epizody(27)

Dollhouse je přísně tajné a velmi ilegální. Je to místo, kde se plní přání. Klienti s dostatkem peněz a správnými kontakty si můžou najmout "Actives" nebo "Dolls". Dolls mají kompletně vymazanou paměť, čili jim můžou být vtisknuty vzpomínky, schopnosti a jazyk pro různá přiřazení. Na misích je kontrolují "Handlers" a po dokončení úkolů jsou opět vymazáni a udržování ve futuristické laboratoři Dollhouse. Jsou to lidé, kteří se rozhodli, pro vlastní důvody, vzdát se svých těl. Můžou být kýmkoliv. (dresi)

HAL

Zbytečně zabitý nápad, který měl odstartovat s mnohem větší razancí a úplně jiným stylem - ne jako jen pomalu se měnící "akční" epizodovka, ale s jasným záměrem budované apokalyptické sci-fi. Neodvysílaná Epitaph One je absolutně geniální a silně převrací seriál naruby, a přitom funguje velmi dobře i nezávisle na něm, ale přišla příliš pozdě a příliš špatným způsobem, kdy už seriál byl de facto mrtvý. Chyba je to samozřejmě jak na straně FOXů, tradičně, tak i bohužel na straně Whedona, který jako autor klopýtal trochu moc na to aby se Dollhouse mohl kultovním statusem přiblížit k Firefly. 7/10 ()

Vavča

Tak jsem byl zvědav na tuto sérii, protože Joss Whedon patří k dobrým režisérům seriálů. Námět je to neobvyklý a občas i zajímavě zpracovaný, herecké obsazení není vůbec špatné zejména Tahmoh Penikett v roli neúnavného detektiva válí. Eliza Dushku taky není k zahození. První polovina série se však až na pár dílů k nadprůměru vyhoupne jen velmi těžce až po díle šest a sedm dostane série ty správné otáčky a napětí. A člověk zde nesleduje jenom děj, ale je konfrontován s některými zajímavými etickými, filozofickými otázkami. Každým dílem je seriál o něco lepší a já se těším na druhou sérii neboť hodně věcí bylo nezodpovězeno a navyřešeno. Seriál netáhne ani tak Eliza jako spíše vedlejší postavy zejména ten mladý génius co vymyslel mazání mozků u mě vede,ale i ostatní jsou zajímaví, přísahal bych že v jednom dílu hraje Geoffrey Rush. Snad seženu originální pilot od Wheddona, třináctá epizoda bude na konci července, druhá řada snad přijde brzy a bude ještě lepší. Nebo by raději měla být, v současné seriálové konkurenci není DollHouse nejhorší, ale do špičky mu pořád dost chybí. Moje hodnocení je výrazem solidarity fanouškovské Whedonovi, přece jen měl bych dát jen třiapůl protože některé epizody a momenty jsou fakt slabé, ale já budu hodný a přidám tomu. Update: Druhá série dává na slabosti té první spolehlivě zapomenout, příběh i postavy jsou daleko rozpracovanější, spousta dějových nápadů, twistů, které mě dostaly, nebýt toho zbytečného dílu 13 a kus závěru v epizodě 12, který mě vyloženě přišel jako pěst na oko, tak to mohlo být pět hvězd rovných! ()

k212

Joss nasadil nesmírně vysokou laťku originální zápletkou. Technické provedení u něj vždycky lehce kolísá - na to je fanda jeho dítek celkem uvyklý, herecky má nejpodivnější vkus, co znám (hostování ze všech jeho předchozích dílek + extra přídavek z BSG), brutalitou nešetří a tentokrát ani sexem. Bohužel scenáristicky se začal seriál houpat už v prvních dílech, v druhé polovině první série se to lehce vylepšilo. Druhá série je ovšem z jiného těsta - drsnější, neučesanější a celkově fajnovější. Z Echo se konečně stává právoplatná osobnost, která může konkurovat košatým vedlejším charakterům (DeWitt, Saunders, Ballard), děj pádí ke svému závěru velice efektivně. 70% ()

Kothy

Seriál s parádním nápadem a nádhernou Elizou Dushku. Kdo by nebral agenty, které si můžete naprogramovat, jak chcete? Můžete jim dát jakékoli znalosti, dovednosti, emoce, prostě cokoliv. Namícháte si to podle svých představ. Ale nic samozřejmě nejde úplně podle představ a občas se něco zvrtne. Postavy si občas uvědomí své já. Škoda, že má seriál jenom dvě série... Ale v několika dílech se objeví i ladná Summer Glau a Felicia Day. :) "Věříš mi? Bezvýhradně." ()

dopitak

Scifi seriál o špičkových lidských agentech, kteří jsou na každou akci naprogramovaní a po každé akci naopak "vymazáni". Anebo také Brutální Nikita třetího milénia v podání TV FOX. Eliza Dushku mi připomíná, ať se na mě nikdo nezlobí, Sarah Michelle Gellar v některých scénách True Intentions, když zrovna nosila brýle. Dodám, že se mi zmíněné scény a (protože vkus máme my muži přeci jen poměrně stálý) tedy Eliza vůbec nelíbí. Po pilotu:** ()

klerik

Nie je to až taký zázrak. Ale páči sa mi to viac ako ostatné "ženské" seriály (NIKITA, DARK ANGEL). Fajn prepojenie medzi teen zábavou a zábavou pre dospelých... ()

Yardak

Seriál má hlavně zajímavý příběh o vymazávání pamětí a nahrávání potřebných informací speciálním agentům. Sice první díly jsou dost průměrné, ale zhruba od šestého dílu se velmi dobře přidává na tempu a konec je opravdu za silné 4 hvězdy. Druhá série má více dobrých dílů, tak tedy 80 % za 2 série a finále seriálu je velmi povedené. ()

honajz

Podle mě docela slabé, a dokonce bych řekl neoriginální. Mazání paměti a záměna osobností tu už bylo mnohokrát. Navíc hlavní herečka "netáhne" - její herectví jsou jen přehnaná gesta. Celé mi to i přes natřískaný vizuál přijde strašně chudičké. ()

rikitiki

Joss Whedon má prapodivný vkus na ženy: líbí se mu anorektičky, které dokážou holýma rukama a nohama zmasakrovat četu ozbrojených vojáků. A v tomhle seriálu je takovýchto smrtelných krásek hned několik. ___Muži jsou zase buď úzce specializovaní mimoni, anebo hrdinové, kteří si ukousli až příliš velké sousto. ___Patos - to je další Whedonova zbraň, naštěstí ho ale dokáže maskovat humorem. ___Nešťastné a nenaplněné lásky - zase Whedonův trademark. Popravdě, když se Whedonovým hrdinům konečně někdy zadaří překonat překážky (často jen ve vlastní hlavě), vyznat si cit a strávit spolu noc, tak by se rovnou ráno měli střelit do hlavy - protože ve většině případů je to taky jejich noc poslední a navíc minimálně jednoho z nich čeká už druhý den smrt. ____Prudké zvraty, nenadálé několikanásobné zrady, stírání hranic mezi dobrem a zlem. A, samozřejmě, zlovolné korporace jejichž cíle jsou tak černé, že hluboká půlnoc je proti tomu oslnivé světlo. ___ To vše hrané pěknými, ale televizně sterilními herci, jejichž herecký um je nanejvýš průměrný. ____ Jo, Joss Whedon opět lovil ve stejných vodách své bujné fantazie a mělkých kalužích televizního rozpočtu. Seriál je napínavý, zajímavý, dojímavý, ale těch zvratů bylo tolik, že jsem je ke konci už nestíhala. Závěrečný díl do sebe evidentně napěchoval nápady, které chtěl původně Whedon použít na celou sérii (a možná i na několik). Je to prostě moc kách. /25. 4. 15./ ()

anderson

Hneď po prvej epizóde v červených číslach ??? WTF ??? Ja som teda narozdiel od mojich spolukomentátorov videl neskutočne idiotský námet porovnateľný (ako som to už raz spomenul v jednom svojom komente) s WOOovým FACE OFF. Ja viem, že námet samotný ešte nemusí byť kameňom úrazu, podstatné je ako ho dotyčný tvorca spracuje. Spracovanie DOLLHOUSE je však príšerné, alebo prinajmenšom nudné. ELIZA podáva "výkon" ktorý by jej asi neuveril ani zaostalejší jedinec a kecy, ktoré sa v tomto diele vedú s absolútne vážnou tvárou mi spôsobovali astmatické záchvaty :-) a to nemám astmu. Čiže po prvej epizóde jasný odpad!, ale v rámci objektivity si hodnotenie odložím až po zhliadnutí viacerých častí. --- K deju: Na začiatku epizódy ELIZA z mne neznámych dôvodov podpíše "revers" o tom, že nejaká supertajná organizácia jej môže vymazať pamäť a použiť ju na akékoľvek účely (sprostosť ? no evidentne asi nie, keď to vymyslel tvorca BUFFY :-) - ten sa predsa nemýli). Namiesto úlohy sexuálnej otrokyne :-), ale (!!!) táto supertajná partička (tvorí ju dominantná štetka, nejaký šéfko, čierny hrdina, maniak do supertajnej techniky a zjazvená masérka - apropo mne najsympatickejšia postava) z ELIZY alias ECHO urobí superšpiónku, ďalej lásku na jednu noc (takže predsa len sex) či vyjednávačku FBI. A práve ako vyjednávačka vyrieši ECHO svoj prvý prípad... (15.2.2009) To, že vyznavači WHEDONovho kultu nás ostatných vyzývajú aby sme tejto kravine dali ešte šancu je chvályhodné. Ja bohužiaľ po 8 epizódach môžem s čistým svedomím prehlásiť, že toto je absolútny odpad!. Z úcty k diskutujúcim, ale udeľujem 1*. (7.4.2009) ()

Jenda

Po 8 epizodách jen jedna vysloveně dobrá. Ale co, FOXové to stejně zabalí, protože sledovanost 4 miliony lidí je prostě strašně málo. ()

Ištván87

První série vynikající, druhá mi trochu pila krev tím, že už byla klasicky na pokračování... Jak jsem zjistil, tak na seriály, které dávají každou chvíli cliffhangery, nejsem zrovna stavěný... Každopádně konec to všechno vylepšil, přístup Anny DeWittové k Topherovi v obou epilozích byl nádherný. Každopádně mě trochu děsí vědomí, že u Firefly se možná také schylovalo k něčemu podobnému... Anyway - 75%.... ()

mm13

Zaujímavé už len kvôli potenciálu, aký nosná myšlienka má, poteší, že tvorcovia ju dokázali už v prvej sérii potiahnuť ďalej, než som si vôbec dokázal predstaviť. Stačilo sa prelúskať cez epizódne ladené prvé epizódy, od polovice prvej série je to potom náter až strach a prvý Epitaph odrovnáva. Teším na dvojku a dúfam, že to násilné seknutie nebude moc cítiť. Vychrumkané scifko!! ()

bouncer

Nejsem zrovna žádný uctívač Whedona, popravdě ho považuji jen za průměrného seriálového tvůrce. Nicméně Dollhouse mě zaujal námětem a tak jsem mu dal šanci. Nápad je opravdu skvělý a dává seriálu úžasný potenciál, o tom není pochyb. Zpracování je však o dost horší. Na Firefly sem oceňoval neotřelou kombinaci žánrů a skvělý humor. V Dollhouse humor musel ustoupit superzápletce a z různých žánrů se zde setkávají snad jen jejich klišé. Supertajná organize, správňacký polda na stopě, hlavní hrdinka s temnou minulostí, kterou pomalu odkrýváme (tu minulost zajisté), pár akčních scén plných vykopávání pistolí a rozmlácení celé scény. Vše se moc točí okolo hlavní panenky Echo a jejího příběhu, naopak jiné zajímavé postavy (geniální programátor, doktorka, další panenky) nedostaly ani za mák prostoru, co by si zasloužily. Co třeba trochu zvolnit šílené konspirační tempo a dát prostor nějakému vedlejšímu agentovi v zábavné misi? Asi ne... No, neodvysílaný nultý díl (pilot) a závěrečný třináctý z první sezóny pro DVD jsou asi tím nejlepším. Takže do TV se zase dostalo to horší, škoda. V průběhu druhé sezóny byl ohlášen definitivní konec a v mých očích to nakonec byl krok pozitivní - Whedonovi zbývalo už jen nějakých 8 dílů seriálu a tak se soustředil na ty nejlepší věci, které chtěl odvyprávět. A je to pravdu nářez - dějem nabitá jízda bez zbytečné omáčky okolo. Tenhle závěr mi celkové hodnocení vylepšil o jednu hvězdičku. Jinak je to průměrný seriál, ale při mentální nenáročnosti se to příjemně sleduje... (1. sezóna - 65%, 2. sezóna - 80%) ()

Avalon820

Někdy si říkám, jaká hlava může něco takového vymyslet? Divákovi je pravda odhalována postupně, ale co autor, který zná příběh celý a s nemálo detaily navíc? Jestliže je pro diváka tento seriál složitý (a že teda je - vynechat jeden díl je absolutně nemyslitelné) tak autor v tom musí mít guláš ještě desetkrát takový! Nechápu. Ale jsem rád, že něco takového může vzniknout - je to jeden z mála případů, kdy jsem se nechal pohlit naprosto šílenou fantasmagorií. A jsem za to jedině rád. ()

MoiJe

S1: Nenechajte sa odradit pilotom. Mne to pripadalo cim dalej, tym lepsie. S2: Skoda, ze uz viacmenej len riesili uzasnost hlavnej hrdinky a producentky v jednom. Sice hlavny pribeh uzavreli, za to dakujem, ale taka zabava to uz nebola. Mimochodom, na Dushku som si nemohla zvyknut celych 26 epizod, straaasne protivna mi pripadala. Skoda. ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Kdo sakra rozhodl vzít Whedonovi seriál z rukou a místo parádního startu udělal prvních 5 epizod tak neskutečně roztahaných a nezáživných, že to muselo odradit většinu diváků? Protože to, co se začíná 6 dílem je vlastně úplně jiný seriál s úplně odlišnou strukturou. Pryč jsou fádní epizodické zápletky, ale naplno se projevuje potenciál, který se v seriálu ukrývá. Kvalitativní skok je znatelný, z prvotního lehkého otrávení se totiž vyklubala pořádná závislost. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Druhé Firefly! To mi jako první přichází na mysl po zhlédnutí celé druhé série. Dollhouse byl seriál s tak neskutečným potenciálem, že je škoda, že byl utnul tak brzo. Druhá polovina série na mě působila naprosto stejným dojmem jako Serenity. Tvůrci pracovali s materiálem majícím potenciál na několik sezón na hodně malém prostoru. Dostáváme tak hodně intenzivní a herecky perfektní jízdu chrlící odhalení v každé druhé scéně, byť za cenu jisté zkratkovitosti. Hodnocení série: 5/5 Did I fall a sleep? ()

hous.enka

Neřekla bych, že první půlka je nuda. Spíš naopak - rozpracovává to, co bylo vidět v nultém dílu. Ovšem druhá půlka, to už je Joss Whedon v plné síle a ukazuje, že jeho specialitou je akce, překvapení a napětí. Skvělé herecké obsazení, dobrá myšlenka a hlavně pak ty nápady na využití loutek a postupné odhalování, že svět nemusí bý takový, jak ho agent Ballard vnímá... Supr. Nebýt toho epitafu, dala bych ještě o hvězdu víc. Uvidíme, kam se bude seriál ubírat ve druhé sérii. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Whedonův marvelovský seriál? S.H.I.E.L.D.

Whedonův marvelovský seriál? S.H.I.E.L.D.

30.08.2012

Dlouho se spekulovalo, o čem přesně bude televizní seriál, jehož rozjetí má Joss Whedon v exkluzivní smlouvě s Marvel Studios. Inu, bude o tajné vojenské obranné organizaci S.H.I.E.L.D. (Strategic… (více)

Zamávejte Dollhouse na rozloučenou

Zamávejte Dollhouse na rozloučenou

24.10.2009

Nový seriál Josse Whedona od začátku bojoval o přežití. Druhá sezóna byla schválena jen s odřenýma ušima a s nadějí, že se sledovanost zvedne. Opak je pravdou a tak už všichni čekají, kdy Fox seriál… (více)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (více)