Inspector George Gently (TV seriál)

Krimi / Drama

Velká Británie, 2007, 25x90 min

Martin Shaw, Phil Davis, Shaun Evans, Sean McGinley, Lee Ingleby, Owen Roe, Claire Rushbrook, Shaun Dooley, Nichola Burley, Christian Cooke, Amy Huberman, Emun Elliott, Tom Beard, Eamonn Walker, Clare Calbraith, Sian Breckin, Francis Magee, Andrea Lowe, Tom Goodman-Hill, Sarah Lancashire, Celyn Jones, Isabella Walters, Nigel Lindsay, Daniel Casey, Kieran Bew, Emma Fielding, Shannon Tarbet, Lucy Cohu, MyAnna Buring, Alan McKenna, James Norton, Tony Rohr, Mike Elliot, Amelia Young, Joe Duttine, Fred Pearson, Poppy Lee Friar, Jodie Comer, Pooky Quesnel, Neil Pearson, Don Gallagher, Dennis Jobling, Ralph Ineson, Morgan Watkins, Nick Hendrix, Jason Done, Christopher Fairbank, Tony Haygarth, Deirdre Mullins, Andy Kellegher, Finbar Lynch, Barry John O'Connor, Steve Wilson, Deirdre Monaghan, Kemal Sylvester, Simon Coury, Trevor Cooper, Kevin Doyle, Bill Fellows, Gary Carr, Lucy Liemann, Pip Torrens, Ruth Gemmell, Darren Morfitt, Paul Bergquist, Patricia Winker, Robert Whitelock, Lucy Akhurst, Jacqueline King, Margaret Jackman, Eve Macklin, Natalie Garner, Nicholas Lumley, Elizabeth Rider, Mark Aiken, Juliet Cowan, Caroline O'Neill, Kaye Wragg, Wolf Kahler, Maggie O'Neill, Alexandra Gilbreath, Harry Hepple, Nicholas Jones, Georgine Anderson, Mal Whyte, Derek Riddell, Julia Ford, Paul Brennen, Olwen May, Colin Maclachlan, Mark Stobbart, Pippa Bennett-Warner, Adrian Bower, Grant Crookes, Robert Lonsdale, Gillian Hanna, Susy Kane, Finn Burridge, Jack Deam, Andrew Constantini, Andrew Frame

1.sezóna - 90% - vtipné a poučné, 2.sezóna - 85%, 3. sezóna - 1. díl - děvće co hrálo Agnes bylo maXIMÁLNÍ, - celkově - 88%, 4.sezóna - 85%., 5.sezóna - 80%, vše kazí poslední díl, který je nevěrohodný, 6. a 7. sezóna - standard 80%,(17.2.2017)

George Gently (charismatický Martin Shaw s geniálně ironickým "Really?") je uhlazený pán v letech. Od pohledu ztělesnění důvěryhodného detektiva. Až na to, že „tichá voda břehy mele“. To jeho zarputilý parťák (a nepřiznaná hlavní postava seriálu) John Bacchus (fantastický Lee Ingleby; typově se pro roli nadaného a schopného, ale zamindrákovaného ambiciozního poldy snad narodil) by mohl být jeho vnukem. Horkokrevným vnukem, co dříve někomu jednu praští a až pak myslí (obrazně i doslovně), na což doplácí nejen v profesním životě. Ve své podstatě je to ten typ, o kterém byste na první pohled řekli, že se stal policistou, aby si léčil své komplexy; opak je však pravdou. Varialibilita jejich samostatně stojících případů je nezměrná, žádné „na jedno brdo“ se nekoná; vše je volně založeno na knižní sérii (46 románů) Alana Huntera. Jo, a zapomněl jsem na to nejpodstatnější; odehrává se to v šedesátkách v nádherné krajině Northumberlandu a v oblacích cigaretového dýmu. Nejde o uhlazené nostalgické šedesátky, ale o ty syrové, nepřikrášlené a špinavé. Z toho plyne i jedna z největších výhod; forenzní vědy jsou ještě v plenkách, takže se tu převážně pracuje pěkně postaru kombinací „pátrání-vyptávání-pěsti-výslechy-doznání“. A právě výslechy jsou zlatým hřebem hodným vypíchnutí; tak fantasticky napsané dialogy se často nevidí. K tomu si přičtěte, že se krom případů věnuje dostatek času i "sociologickým" dopadům jednotlivých případů na zúčastněné a ani osobní život nezůstává bez povšimnutí. Seriál, který v té nové vlně fenomenálních kriminálních seriálů ze stáje BBC rozhodně není pouze do počtu. 1x00 George Gently 3/5 Pilot. 1x01 The Burning Man 5/5 Na uhel spálená mrtvola jako vstupní brána do světa "Vysoké hry patriotů"; funguje to jak jako detektivka, tak špionážní thriller. 1x02 Bomber's Moon 4/5 Bezmála dvacet let od konce války, ale jak dokazuje vražda německého občana na přímořském maloměstě, tak v lidech je stále ještě hluboko nepěkně zakořeněná. Žádné novozákonní "Odpouštěj a bude ti odpuštěno", ale pěkně starozákonní "Zub za zub, oko za oko". 2x01 Gently with the Innocents 5/5 Druhá série přináší hafo změn. Znělku, rozšíření názvu o slůvko Inspektor, výrazně bohatší produkci a mnohem, ale MNOHEM lepší, rafinovanější i ambicióznější psaní; z dobrých detektivek jsou rázem sondy do ožehavých témat. V zásadě by se stejné téma dalo pojmout jako klasický gotický horror, o sídle v oblasti, kde snad všichni mají co skrývat. 2x02 Gently in the Night 4/5 Harry Potter - Slečna Grangerová, pan Weasley a vražda co začne odkrývat pokrytectví ve všech formách. 2x03 Gently in the Blood 5/5 Pointa je sice dobrá, ale relativně průhledná. Naštěstí to nevadí, její emocionální dopad to nijak nezmenšuje. Tentokrát se Gently s Bacchusem podívají na zoubek každodennímu rasismu a xenofobii. 2x04 Gently Through the Mill 4/5 Úplatky, vydírání, (sebe)vraždy, lhaní za každým slizkým úsměvem... Ano, hádáte správně - vítejte do světa politiky. Navíc se na scéně objevuje "paní Colombová". 3x01 Gently Evil ?/5 3x02 Peace and Love 4/5 Studentské protesty, stín studené války, bující hippies/komunisti na univerzitách a jedna vražda k tomu. Za zmínku stojí především scény "Dalziel" versus Gently. 4x01 Gently Upside Down 5/5 Vrchol seriálu. Nejprocítěnější a nejartovější díl. Nejde o to kdo a proč, tohle je o emocích. Až uvidíte příchod rodičů před oznámením o nalezení dcery, tak si na mě vzpomenete. Navíc si tvůrci skvěle pohrávají s diváckým očekáváním; úvodních deset minut je režisérská i divácká lahůdka. Ostatně jako celá tato epizoda. Jedna z těch vůbec nejlepších věcí, se kterou BBC v posledních letech přišla. 4x02 Goodbye China 4/5 Tentokrát je to osobní. Dvojnásobně a bohužel i trochu papírem šustící. V závěru "povinnost versus vyšší dobro" je Gently na přes držku. 5x01 Gently Northern Soul 4/5 Xenofobie na maloměstě postupně eskalovaná záhadným úmrtím černošské dívky. Sice vynikající, ale celé to působí pouze jako variace na epizodu Gently in the Blood. 5x02 Gently with Class 5/5 Gently meets Downton Abbey. 5x03 The Lost Child 4/5 V úvodní hodině to kvalitou i tématy láká na příběh/případ, který to pak tak úplně neodvypráví. Každopádně to co ústřední duo na všech frontách provede Grovesovým, to se tak často v detektivkách nevídá a opět se potvrzuje, že Gently je vlastně strašně upjatá sketa. 5x04 Gently in the Cathedral 3/5 Zvláštní epizoda. Již i v minulosti si tvůrci tu a tam pohrávali s žánry, ale vždy byli věrni tomu, že to není jen solidní žánrovka, ale i "něco navíc". Tentokrát nikoli. Variace na nevinného muže na útěku proti všem(u), která však má tak nesmyslně vybraného právě onoho muže, že to na tom celé padá. Možná být to přesně v opačném gardu, tak to mohlo fungovat a mělo to i jakýs takýs smysl. Napětí to sice nepostrádá a ostatně i rozpad vždy napjatého vztahu Gentlyho a Bacchuse je podán dobře, ale to je pro tentokrát tak nějak vše.(21.1.2012)

Tenhle neúplatný buldok Gently se mi líbil čím dál víc a nejdnou bác. Bacchus je zakomplexovanej vůl s kušnou plnou sžíravých poznámek vůči komukoliv, přesto nebo právě proto mě baví . Jsem u 8/2 série, která rozhodně nepolevuje, naopak přidává na otáčkách s náležitou Britskou atmosférou ze 60 let, je otázkou zda se bude pokračovat ( důvod proč nedám 5* je pro mě nepřekonetelný Endeavour, )(12.2.2018)

• Daydreamer

Britské seriály mám rád, ale tohle mne opravdu vůbec nezaujalo.(30.5.2017)

Spracovávanie politických, sociálnych a psychologických tém okolo 60 rokov v okoli Manchesteru. Starý tvrďák a spávňak spolu s nezbrúseným, prýdkým mlaďasom. Všetky diely sú spracované chronologicky.(1.7.2018)