Newsroom

• USA The Newsroom (více)
USA, (2012–2014), 23 h 47 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Aaron Sorkin

Jeff Daniels, Emily Mortimer, John Gallagher Jr., Alison Pill, Thomas Sadoski, Dev Patel, Thomas Matthews, Olivia Munn, Sam Waterston, Chris Chalk (více)

Série(3) / Epizody(25)

HBO uvádí nový dramatický seriál, jehož autorem je Aaron Sorkin (Sociální síť). Inteligentní, aktuální, vtipný a zábavný Newsroom nahlíží do zákulisí fiktivní zpravodajské televizní stanice ACN Network. Soustřeďuje pozornost na život před i za kamerou jejího sarkastického moderátora (Jeff Daniels), nové vedoucí produkce (Emily Mortimerová), ostatních zaměstnanců (John Gallagher Jr., Alison Pillová, Thomas Sadoski, Olivia Munnová, Dev Patel,...) a jejich šéfa (Sam Waterston). Zvládnutím hektického prvního společného dne, který vyvrcholí horkou zprávou o výbuchu vrtné plošiny BP v Mexickém zálivu, se tento tým vydává na upřímně míněnou donkichotskou misi - chtějí dělat dobré zpravodajství navzdory všem firemním, obchodním i svým vlastním potížím.

HBO uvádí devět zbrusu nových dílů nadšeně přijatého seriálu Aarona Sorkina. Inteligentní, aktuální, chytře provokativní a zábavné drama Newsroom nahlíží do zákulisí úspěšného zpravodajského pořadu fiktivní kabelové televize Atlantis Cable News (ACN). Zaměřuje se na život před i za kamerou, hlavními postavami jsou jízlivý moderátor (Jeff Daniels), výkonná produkční (Emily Mortimerová), zaměstnanci redakce (John Gallagher, Jr., Alison Pillová, Thomas Sadoski, Olivia Munnová, Dev Patel a další), šéf zpravodajství (Sam Waterston) a generální ředitelka mateřské společnosti (Jane Fondová). Druhá řada seriálu se odehrává pět dní před volbami 2012 a připomene četné události z let 2011 a 2012. Jedna z hlavních dějových linií se zaobírá žalobou na protiprávní propuštění podanou zaměstnancem, který údajně zfalšoval zprávu o podezřelém útoku amerického bezpilotního letadla. Zatímco vycházejí najevo důvody a důsledky procesu, tým Newsroomu pokračuje ve své donkichotské misi - ve snaze dělat poctivé zprávy navzdory korporátním a ekonomickým problémům i jejich propleteným osobním vztahům. (oficiální text distributora)

velkyvezir

Poté, co ČT vystřihla ze Zemanova projevu Bakalu, nabývá zvláště druhá sezóna tohoto seriálu na hodnotě. ---Edit po čase--- Po nějaké době jsem se na to znovu podíval, hodnocení neměním, jen konstatuji, že postava Mackenzie je neskutečně otravná svou hysteričností, každá scéna s ní je útok na ušní bubínky, jedno zda v původním znění, nebo dabingu. Totéž platí i pro Maggiea její iracionální jednání ve vztahu k Jimovi a Lise. ()

Benedygtus

Hned po prvnim dilu jsem vedel, ze tento serial bude mimoradny a nemylil jsem se. Dokonale ve sve, mozna az zpravodajske, strohosti, v brilantnich dialozich a deji, ktery je znacne inspirovan realitou. Jedine, co se mi na serialu tak nejak prici, je uvodni znelka(ktera se ani po prvni serii nezlepsila, ikdyz trochu zmenila), tu jsem dokazal dokoukat/doposlouchat asi nekde uprostred 2. serie a to opravdu jen jednou. Alespon v mych ocich, ma tento serial obrovsky spad, ktery je doprovazen elegantnim, vytribenym humorem a dokreslenim osobniho zivota jednotlivych postav. Hlavni postavy jsou natolik sympaticke, ze vam zkratka prirostou k srdci a o to vice prozivate, jak radosti tak i strasti, ktere provazeji televizni stanici ACN a take zpravy, ktere leckdy fakticky ovlivnily temer cely svet. Kazdy jednotlivy dil je, pro me, 100% a to mluvi za vse. ()

klukluka

Chytré až přechytralé. Srocení géniů. Ač novinář, často nestíhám. Hlava si neodpočne a stejně zůstávají otazníky. Nemalý prostor pro propagandu. Nepochybně tam je, stejně jako product placement. Obojí naštěstí cílené na americké publikum. ()

B4TM4N

Pokud by do teď nemělo HBO dostatek divácké úcty za svou seriálovou tvorbu, nyní se patří vdát hold z největších: Sorkin se vrátil ke své přeci jen silnější stránce a vzniklo absolutně unikátní - totiž současné a aktuální - dílo. Tleskám, tleskám, tleskám. Vybroušený diamant se značným společenským přesahem.________Zatímco první dvě plnohodnotné série se obširně zabývají pečlivě vypointovanými tématy, závěrečná zkrácená se přemotivovanému Sorkinovi rozpadla pod rukama. Skvěle zvolený - zpočátku zdá se hlavní - motiv pozice whistleblowera v legislativním rámci nedojde pražádné katarze, pouze poslouží jako odpich velmi iritující konfrontaci čestně republikánsky snobského Willa s "plebsem", k tomu se začně přidávat otázka žurnalistické etiky, přimíchá kapka mezigeneračních sporů a na závěr ještě rychle připlácne politika rovnosti genderu v zaměstnání. Mezi tím se pořád linou bezvadné charaktery a jejich vztahy, jenom ta závěrečná křeč vypořádat se kromě života samotného ještě se všemi otázkami vesmíru vůbec ukazuje hlavně intelektuálně sebemrskačskou patologii jednoho příliš bobtnajícího tvůrčího ega. Sorkin teď zjevně vstupuje do fáze takzvaného Arronofskyho zlomu, kdy hrozí oscilace mezi genialitou a masturbací na veřejnosti. Já budu držet palce, ať to směr Darren moc nenabere. ()

Rapikk

Výborně zpracovaný seriál v prostředí televizního zpravodajství, které touží dělat svou práci opravdu poctivě. Dokáže ale skutečně kvalitní žurnalistika udržet své diváky? Nová produkční věří, že lidé až tak hloupí nejsou a že to možné je. Sice mi na seriálu trochu vadí až příliš zaměřená kritika na jedno politické spektrum, ale jinak nemám sebemenších námitek. Při sledování jsem si už několikrát povzdechl, že takto kvalitní zpravodajství bychom tu taky potřebovali. ()

Hanys_

Aaronu Sorkinovi asi už taky chybí pořádné večerní zprávy, tak si je prostě napsal a HBO pustilo do světa další seriálovou pecku. DOKONALÉ. S01-10/10, S02-9.5/10, S03-6/10 ()

noby

Nestává se mi často, abych s další sérií hodnocení zvyšoval, nota bene na nejvyšší. Stát se to ale očividně může, a Newsroom si to druhou sérií zasloužil. Americky idealistický je stejně, a ač na stavbu většiny dílů jsem si chvíli zvykal, precizní dialogy a postavy jsou tak nějak ještě preciznější. A konec série mě nechal na rozpacích - na jednu stranu se už těším na třetí sérii, na druhou stranu, ukončení by v téhle chvíli seriálu slušelo. Tak doufám, že třetí série se nebude mít za co stydět. ()

MrNamremic

Kladnými superlativy bych tu mohl zamořit celou stránku. Newsroomu jsem propadl hned po Willově úvodním proslovu. A od té doby jsem prostě nemohl přestat. Vtipné, chytré, zkrátka všechno, co jsem hledal. Zamiloval jsem si snad každou postavu z týmu, ale co mě hlavně bavilo, bylo sledovat vývoj zprávy od úplného drbu, až po uznávaný zpravodajský počin. Kdyby takhle vypadalo zpravodajství i u nás, tak na zprávy asi začnu koukat. :) ()

adam9

Nostalgie, ta nejmocnější mrcha mě zase jednou dostala. Newsroom byl pro mě po většinu dílů velice dobře zpracovaným seriálem z prostředí, které mi je srdci blízké. To bych ovšem nesměl vidět závěrečné díly, abych hodnocení nakonec nevytáhl na plný počet. Právě finiš tohoto seriálu mi totiž ukázal, jak mi na jednotlivých postavách záleželo a jak se mi dostaly pod kůži, aniž bych si to v průběhu prvních dvou sezon nijak zvlášť uvědomoval. Redakce, která bojovala proti větrným mlýnům jako legendární Don Quijote de la Mancha zaslouží hluboký obdiv a tvůrce seriálu Aaron Sorkin uznání za ukázku toho, že žurnalistika se dá dělat na profesionální bázi. Stačí jen milovat řemeslo a prát se za své ideály no matter what. Moc bláhové? V dnešní době už bohužel ano, ale právě proto je Newsroom v řadách svých diváků tak nesmírně milován. ()

Wishkah

"We can save this...SONOFABITCH!!!"....Výborný a scénáristicky vypiplaný seriál s parádním herckým obsazením. Zejména Jeff Daniels a Emily Mortimer jsou výborní. Jediné co mi na tomhle seriálu trošku kazí hodnocení je vztahová část,která je už trochu zbytečná nadstavba. Neurazí ale přitom bych ji klidně vynechal. I přesto pro mě jasných 90% ()

jasiska

Veľmi inteligentná záležitosť, ale napriek tomu nepôsobí snobsky ani nudne. Naopak, seriál je napínavý, zábavný a ešte aj myšlienka o spravodajstve (a možno médiách vôbec), ktoré by boli na vyššej úrovni, mi hrá na presne správnu strunu. Jeden z najlepších seriálov vôbec. Teším s na 2. sériu. ()

DarkKnight

Aaron Sorkin za sebou má dlouhou kariéru úspěšných projektů (The social network, Moneyball...), mezi které patří i seriály Studio 60 a Studio sport. Tentokrát se však rozhodl dát laťku ještě o trochu výš. Vytvořil totiž svět novinářů, kteří (přestože pracují pro vymyšlené zpravodajství i smyšlenou kabelovou televizi) připravují (většinou) zprávy o věcech, které se opravdu staly (zabití Usamy bin Ládina, volby, Tea party, postřelení kongresmanky...). Teprve v Newsroomu prokázal Aaron Sorkin svůj talent. V první sérii deset a v druhé devět hodinových epizod odehrávajících se skoro v jedné místnosti (v druhé sérii se toto již trochu bohužel rozmělňuje, přesto se vše ale odehrává jen v několika málo místnostech, případně lokacích) dokázal vyplnit k prasknutí vtipem, napětí a hlavě brilantními dialogy, které dokáží člověka udržet na židli víc než kdejaký akční film. Dalším plusem Newsroomu je jistě vývoj hlavního hrdiny, Willa McAvoye, který se ze zprávaře bez názoru a politické příslušnosti dostal na toho nejlepšího novináře vůbec. Nenechal se odradit, šel do Tea party, do kongresmanů. Nezalekl se klesajícího ratingu, ani vyhrožování. Celou dobu šel jako Don Quijote cestou osvětové mise k civilizaci lidstva a po boku mu celou dobu stála MAcKenzie McHale, jenž ho navedla na správnou cestu a připomněla mu, jak se dělají zprávy. Jsem si jistý, že kdyby zprávy vypadaly jako v Newsroomu, pouštěl bych si je místo seriálů každý den. Nejoblíbenější postava: Will McAvoy. Nejoblíbenější epizoda: S01E04: I´LL TRY TO FIX YOU. ()

Itar

Výborná kombinace fikce s reálným světem. Po lehce pomalejším rozjezdu (cca půlka první série) svižný seriál s vysokým standardem. Přesto tu jsou lepší, o tom žádná... ()

Sufferer

Ako by vyzeral program vášho dňa, ak by vám štátnice zovretými päsťami búchali na dvere? Zrejme by ste ponorili nos do papierov s otázkami a liali do seba litre kofeínu. Znie to logicky. Lenže ja som namiesto toho hltal prvé dve sezóny epizódu za epizódou. Áno, tak odzbrojujúco pútavý The Newsroom je. Naprieč celým seriálom je veľmi zreteľná Sorkinova znalosť spravodajského prostredia. Neskutočným spôsobom sa odráža od jedného bodu a dej rozkošaťuje a rozvíja rozličnými smermi, aby diváka guľometovými a do bodky vypointovanými dialógmi pretiahol vzťahmi na pracovisku i mimo neho. Tlieskam. Postojačky. ()

Mo.

"Why America is the greatest country in the world?" - "It's not." [--] Particka idealistickych, ovsem nikoliv naivnich, novinaru by chtela delat zpravodajstvi, ale furt se jim do toho neco sere. Majitele kabelovky, co to vysila, zajima rating a pocet divaku (coz je zase jedine co zajima inzerenty) a divaky zajima v prve rade to, kdy se zacne prodavat nova verze iphonu, pak jestli odsoudi tu zenskou co zabila svoje dite, a teprve pak zprava, ktera muze mit vliv na chod statu nebo planety. Pokud si porad jeste nekdo mysli, ze pani redaktorka v televizi rika jen pravdu, protoze 'prece musi, vzdyt je to televize', a ze kazdy novinar se alespon snazi delat objektivni zpravodajstvi, protoze 'prece to je poslanim novinare', at se podiva na tenhle serial. Realita zpravodajskych redakcich je totiz logicky tak o deset radu horsi (uz jen proto, ze nikdo nema Willa ani Mac) a na vyporadani se s problemy, ktere se hrdinum The Newsroom dari s odrenyma usima resit, uz davno vetsina novinaru rezignovala. ()

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy