Newsroom

• USA The Newsroom (více)
USA, (2012–2014), 23 h 47 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Aaron Sorkin

Jeff Daniels, Emily Mortimer, John Gallagher Jr., Alison Pill, Thomas Sadoski, Dev Patel, Thomas Matthews, Olivia Munn, Sam Waterston, Chris Chalk (více)

Série(3) / Epizody(25)

HBO uvádí nový dramatický seriál, jehož autorem je Aaron Sorkin (Sociální síť). Inteligentní, aktuální, vtipný a zábavný Newsroom nahlíží do zákulisí fiktivní zpravodajské televizní stanice ACN Network. Soustřeďuje pozornost na život před i za kamerou jejího sarkastického moderátora (Jeff Daniels), nové vedoucí produkce (Emily Mortimerová), ostatních zaměstnanců (John Gallagher Jr., Alison Pillová, Thomas Sadoski, Olivia Munnová, Dev Patel,...) a jejich šéfa (Sam Waterston). Zvládnutím hektického prvního společného dne, který vyvrcholí horkou zprávou o výbuchu vrtné plošiny BP v Mexickém zálivu, se tento tým vydává na upřímně míněnou donkichotskou misi - chtějí dělat dobré zpravodajství navzdory všem firemním, obchodním i svým vlastním potížím.

HBO uvádí devět zbrusu nových dílů nadšeně přijatého seriálu Aarona Sorkina. Inteligentní, aktuální, chytře provokativní a zábavné drama Newsroom nahlíží do zákulisí úspěšného zpravodajského pořadu fiktivní kabelové televize Atlantis Cable News (ACN). Zaměřuje se na život před i za kamerou, hlavními postavami jsou jízlivý moderátor (Jeff Daniels), výkonná produkční (Emily Mortimerová), zaměstnanci redakce (John Gallagher, Jr., Alison Pillová, Thomas Sadoski, Olivia Munnová, Dev Patel a další), šéf zpravodajství (Sam Waterston) a generální ředitelka mateřské společnosti (Jane Fondová). Druhá řada seriálu se odehrává pět dní před volbami 2012 a připomene četné události z let 2011 a 2012. Jedna z hlavních dějových linií se zaobírá žalobou na protiprávní propuštění podanou zaměstnancem, který údajně zfalšoval zprávu o podezřelém útoku amerického bezpilotního letadla. Zatímco vycházejí najevo důvody a důsledky procesu, tým Newsroomu pokračuje ve své donkichotské misi - ve snaze dělat poctivé zprávy navzdory korporátním a ekonomickým problémům i jejich propleteným osobním vztahům. (oficiální text distributora)

Deleatur

Plusy: Will McAvoy (výtečný Daniels). Liberální pohled (i na republikány). Scény: hádka moderátora s gay republikánem, oznámení zabití bin Ládina, odvolání zfalšované nahrávky, "The Greater Fool" a veřejná stěrka myšlenky, aby se na zpravodajství podíleli i diváci. Mezi: Sympatická profesní naivita nakonec převálcovaná bulvární realitou. Obdobně sice sympatický, ale nevěrohodný vývoj zpočátku tvrdé byznysmenky (jinak skvělá Fondová). Mínusy: Obhajoba zpackané operace CIA ve stylu "vedlejší škody". S upozaděním silné postavy McAvoye v poslední sérii mě ostatní přestali bavit. Zpočátku jiskřivě inteligentní ekonomickou redaktorku (Munnová) deklasovali na úroveň zamilované puberťačky. Hypernesympatická postava posledního majitele. Hodnocení: 85%. ()

Brousitch

"Moje schopnosti v oblasti toho, jak by se měly dělat zprávy, jsou asi stejné jako schopnosti založit Facebook, vést Oklandské A's nebo dostat komunisty pryč z Afghanistánu poté, co tam provedli invazi v roce 1979, což znamená žádné. To prostě nejde. Jde dělat to, co máte rádi, čímž je vytváření pracoviště, ve kterém se budete cítit jako doma, kde všichni pracují jako tým a míří k cíli, který alespoň mě přijde ušlechtilý. Ta metafora k Donu Quijotovi tam není nadarmo, naopak se jí hodně držíme. Jde o lidi, kteří míří nerealisticky vysoko a častokrát zažijí pád. To jsou věci, které mám na idealistickém psaní nejraději. Rozhodně to není kritika toho, jak se dělaly zprávy dříve. - Aaron Sorkin ()

Radek.SCH

Seriál o pravém republikánovi, který napsal liberál/demokrat. Nemůže naplno fungovat. Ale celkem zajímavé info o dění v zákulisí zpravodajství (po dlouhé době jsem čumnul na zprávy na Nově - Ray bez kravaty a bez saka, půl hodiny o otravách methanolem, pak bulvární tragédie - matka zabila své tříleté dítě a zbytek dne z celého světa nacpaný do pěti minut). ()

ještěžiju

Tak konečně přišla ta chvíle, to jest odvysílání celé první řady v české verzi na HBO. V první řadě jen okrajově tu vyseknu poklonu dabérskému týmu, který si musel poradit se zde již zmiňovanými dlouhotrvajícími výbornými monology, dialogy a více .. :-) Jenže to nestačí ... jsou to přeci jen lidé a ti se musejí potýkat s každodenními starostmi a řešit i vztahy mezi sebou.. To se ovšem smrskává pouze na ústřední dvojci hlavní postavy Jeffa Danielse a jeho bývalé partnerky a nynější produkční, či na mstící se krátké vztahy hlavního zprávaře ... a na trojci mladších zpravodajů, kde se v tom babrají tak moc, že tím snižují úroveň seriálu. :-( Pokud vypilují více vztahovou politiku .. tak přidám i na hodnocení .. nevyváženost všech složek seriálu ho zatím sráží do lehčího nadprůměru .. přesto mohu doporučit lidem, kteří by chtěli aspoň trochu proniknout do vnitropolitické situace dnešní Ameriky a i do zákulisí zpravodajské televizní stanice. ()

vipburgr

Po jednom a půl dílu jsem to musel vypnout. Bez šťávy, zdlouhavé. Možná novináři nebo trpělivější diváci nebo ti, co to dokoukají celé, ocení více. ()

tepi91

Skvělé dialogy a novinářský tým jak má být. Jeff Daniels je ve své roli famózní a to že se řeší skutečné události, které se skutečně staly je ještě další plus už tak vynikajícímu seriálu. Jo a abych nezapoměl, tohle bych pustil všem, kteří dělají zprávy na TV Nova. ()

dave14

Perfektní seriál zobrazující novinářské dění v americké soukromé televizní stanici ACN. Jeff Daniels se snad pro roli Willa McAvoye narodil a zbytek hereckého obsazení mu zdatně sekunduje (zvlášť Sam Waterston v roli ředitele Charlieho Skinnera je fenomenální!). Příběh je originální, často retrospektivně vyprávěný, což mám velmi rád. Přidejte k tomu scénáristickou genialitu Aarona Sorkina a vyjde vám jeden z nejlepších současných seriálů. Why is America the Greatest Country in the World? It's not. But it could be... ()

kkarx

Pozor, USA už není nejlepší země na světe, ale pro všechny nevěřící - byla a zase bude. Kdy byla? No přeci když stála za svými vysokými morálními hodnotami. A kdy to přesně bylo? Nevím. Možná když pokosili původní obyvatele kontinentu, možná když hodili atomovky na japonské civilisty, nebo když spotřebovávali nahromaděnou munici ve Vietnamu. Někdy to být zkrátka muselo. ()

yvona

Také mě velmi navnadil Danielsův úvodní monolog a to bylo tak všechno. Možná jsem vadná,možná je to tím,že jsem nestíhala číst titulky typických amerických hysterických rádoby dialogů,ale prostě jsem to po pár epizodách vzdala.Nejlíp to popsal Lima v komentu. Ty tři hvězdy jsou až moc. ()

GOREGASM

1. série - ***** (100%) Vynikající seriál ze zpravodajského prostředí, ve kterém se všechno řeší ve velmi hektickém tempu a v případě Willa McAvoye/Jeffa Danielse s ďábelskou porcí charismatu. Perfektně napsané epizody kombinují život fiktivní zpravodajské redakce s aktuálními novinářskými tématy jako např. likvidace Usámy Bin Ladina (vynikající gradace celé epizody) a tahle živelná symbióza zvedá celý zážitek o úroveň výše. Má to v sobě hodně energie a ta dynamika je někdy poctivě nakažlivá. Spousta neznámých i známých tváří a všichni vynkající. Nejlepší samozřejmě Jeff Daniels a Chris Messina. 2. série - ***** (90%) - Jenom někdy zbytečná snaha o potrhlý situační humor, kazí opět vynikající dojem z téhle novinářské odysey. Druhá série je úplně jinak uchopená než ta první. Od začátku v pro diváka velké mlze řešíme kauzu "Operace Genoa" a tady scénárista odvádí neskutečně důslednou práci, která vygraduje v plné parádě a divák si dříve či později uvědomí co znamená pojem seriózní žurnalistika. A i když bych mnohem raději viděl čistě novinářský obsah, ty vztahové techtle mechtle bych osekal na minimum, jsem spokojen a těším se na šestidílné finále. 3.série - ***** (100%) Wow, jak jsem měl na začátku třetí série dojem, že mi začíná vadit, jak se někdy seriál odchyluje od novinařiny a věnuje se soukromým životům postav mimo redakci více než je pro dynamiku seriálu prospěšné, tak vše beru zpět. Třetí série právě oba tyto světy dokonale propojí a vše za úžasné gradace vyeskaluje do pátého dílu, kde se stane něco, co nesmíte vědět a dílem posledním všechny tři série ve velkém retrospektivním stylu uzavře nikdo jiný než Will MacAvoy. ()

Fionor

Téměř se stalo, že jsem tenhle skvost minul, a to by byla věčná škoda, protože právě takový seriál mi už dlouho scházel. Sám dělám v televizním zpravodajství a tak chápu všechny ty arogantní a neurotické výlevy jednotlivých postav, stejně tak jako mě oslovuje po dlouhé době snad první realistické ztvárnění chodu zpravodajské redakce (v rámci dramaturgických možností). A to vůbec nemluvím o poselství, které Sorkin vepsal do scénáře... Možná bych víc ocenil, kdyby se nekladl takový důraz na vztahovou část děje, ale chápu, že pro běžné diváky nemusí být chod redakce až tak zajímavou záležitostí (zejména pro české, kteří příliš nesledují dění v USA). Pro mě jednoznačně 5/5 a seriálová událost sezóny. ()

Jajar

Seriál roku. Brilantně promyšlený, chytrý, vtipný, nabitý emocemi. HBO nám zase jednou předvedla, jak se to má dělat. ()

Dm1tr1j

Je tam tá škrata sprostá čo vyzerá ako prasačí rypák Alison Pill, a ešte je to aj tak strašne americké ako to len ide, mne sa ale páči ,že pri sledovaní mám pocit aktuálnosti a, že som v centre diania jendoducho z toho vyžaruje veľa energie. Dej plynie rýchlo a ľutujem ,že neviem anglicky ešte omnoho lepšie lebo tým americkým chŕličom fakt nestíham. ()

ozeki

Problém mnoha seriálů je, že postupem času jim dochází dech. Sympatické partičce kolem Jeffa Danielse by ale tohle tvrzení muselo připadat jako aprílový žertík, protože kvalita jednotlivých epizod (shlédnuty kompletní 2 série) má dost strmě roustoucí tendenci. Může chvíli trvat, než do seriálu proniknete a dokážete s ním a s jednotlivými postavami najít určité souznění, ale jakmile se tak stane, už vás nepustí a lehce si ho zamilujete (já jsem si ho okamžitě zařadil do sekce oblíbených). Před tvůrci smekám všechny klobouky a hluboce se kláním, protože podobně inteligentní seriál tady snad ještě nebyl. Pokud bych měl jednou větou shrnout obsah, popsal bych ho asi takto: Smršť vtipných, charismatických, zamyšleníhodných a dobře umístěných záběrů, dialogů a povedených hereckých výkonů z novinářského, ale i osobního prostředí, která nás provádí skutečnými kontroverzními událostmi posledních let v USA, jejichž neúplná znalost není aboslutně žádnou překážkou (top 3 postavy: 1. Will McAvoy 2. Charlie Skinner 3. Sloan Sabbith). ()

SMarek

Excelentní dialogy, decentní hudba, skvělá kamera, výborně profilované postavy a neuvěřitelný zážitek sledovat a stíhat děj každé epizody, rychlé přechody a množství kulturních, morálních, politických a významových narážek. Přestože děj lehce klopýtá přes vztahové problémy, rozhodně to není tuctovým podáním nebo množstvím klišé. Občas vás donutí se zamyslet nad názory, které dlouhodobě považujete za správné a neustále vás nutí se zamyslet nad problematikou z více pohledů. Opravdu vám doporučuji si celý seriál pořídit v originále, přestože dabing se opravdu podařil. Charlie Skinner: For a long time now, I badly wanted to watch the news on my TV at night. Then it occurred to me. I run a news division. Charlie Skinner: You know what, kiddo? In the old days of about 10 minutes ago, we did the news well. You know how? We just decided to. ()

quip

Zjednodušování je problém, kterým seriál nejvíce ztrácí na docela blízkých pět hvězdiček. Will McAvoy a jeho parta jsou ti hodní - nepodplatitelní novináři, kteří ani pod tlakem neuhnou; majitelé ACN Network jsou ti "tak trochu zlí", protože si nechtějí naštvat obchodní partnery nežádoucími zprávami. Člověk pak má ten správný americký pocit, že stačí být fér a všechno dobře dopadne - a právě v tomto seriál (netvrdím, že schválně) zjednodušuje a uklidňuje své diváky. "Navzdory všudypřítoným křivákům ti hodní existují a dělají svou práci dobře." Možná tomu tak je, ale důvěra k jakýmkoli médiím je nebezpečná vždycky. A je škoda, že tuto myšlenku tento dobře rozjetý seriál nerozvíjí víc. ()

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy