České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Epizody(9)

Recenze uživatele Vajonek k tomuto seriálu (2)

České století (2013)

Po opakovaném zhlédnutí jsem se rozhodla přidat hvězdičku na nejvyšší počet. Myslím, že se jedná o naprosto unikátní počin v tom, jak dokáže navodit dobovou atmosféru, která (asi) tenkrát mohla mezi lidmi být, jak umně předestírá klíčová témata, dilemata českého století. U některých dialogů, i když mají třeba deset-patnáct minut, se člověku skoro až tají dech, jak dokážou "zasáhnout komoru", jak jsou silné. Určitě tomu často pomáhá i precizní výběr představitelů (nejen) hlavních rolí, perfektně ladící hudba i temná, ponurá kamera. Když by někdo čekal detailní zobrazení "českého století", nedostane jej, tohle jsou spíše takové střípky, o to ale cennější a působivější. Ano, možná některé věci nejsou úplně historicky přesné. Některé asi ani nemůžou být, protože když třeba u nějakého rozhovoru jsou dva lidé a pak nikde nesepíšou, co si přesně řekli nebo to každý interpretuje jinak, můžeme se asi leda domýšlet; a pokud bychom zase některé rozhovory mezi čtyřma očima vypustili, přišli bychom možná o to nejpůsobivější, co série nabízí. Některé díly mohou diváka bavit více, některé méně (i podle zájmu o to které období a vlastní představy, co by z něj mělo být zobrazeno). Také bych řekla, že některé zobrazované události mohou být pro diváka mnohdy bez detailnějšího předporozumění obtížněji pochopitelné, někdy se tvůrci toto snaží vykompenzovat příliš doslovnými promluvami, ve kterých např. najednou postava uprostřed hovoru začne druhému vyjmenovávat své životopisné údaje, což také nepůsobí úplně dobře, protože to není zrovna přirozené. Vzhledem k výše vypočteným kladům ale ráda zmíněné "minusy" "odpustím". Za sebe jako pozitivum beru i to, že mě seriál ponouká dohledat si k některým věcem více informací, abych si nepřipadala jako příliš velký nevzdělanec.:) A to se také počítá. 85 %. ()

Je to jen rock'n'roll (1976) (2014) (E07)

"Ale v tom to je... Nezáleží na tom, koho si vybereš. Buď může zpívat každej, kdo chce nebo je to celý špatně. Kultura se musí nechat dejchat. Všichni, co něco dělaj, se musí nechat bejt a potom se musí počkat, aby se ukázalo, co z toho vyleze. To je kultura. Ne že to určujou voni..." ()