The Bridge (TV seriál)

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2013–2014, 18 h 49 min (Minutáž: 37–61 min)

Shawn Pierce

Demián Bichir, Diane Kruger, Thomas M. Wright, Eric Lange, Emily Rios, Ted Levine, Annabeth Gish, Matthew Lillard, Duane Whitaker, Ramón Franco, Jon Gries, Vincent Rivera, Catalina Sandino Moreno, Arturo del Puerto, Cole Bernstein, Brady Smith, Alejandra Pérez, Chris Browning, Adrian Gonzalez, Bernardo Badillo, Victor Manso, Alyssa Diaz, Brad Hunt, Franka Potente, John Cale, Diana Maria Riva, Richard Varga, Brendan Hunt, Tahmus Rounds, Karen James, Victor Boneva, Chelsea Rendon, Brian Groh, Brian Baumgartner, Dea Lawrence, Seidy Lopez, Suzanne Quast, Jose A. Solorio, Tina Ivlev, Joe Ordaz, Essam Ferris, P.J. Marshall, Beth Curry, Jaime Zevallos, Billy 'Sly' Williams, Ramiro Paré, Julia Vera, Mandy June Turpin, Boualem Hassaine, Marcos De Silvas, Mariano Mendoza, Dorisa Day, Cesar De León, Peter Mark Vasquez, Max Daniels, Itzel Aguilar, Robin Zamora, Armando Broncas, Giovanni Lopes, Michael Segovia, Frank Salinas, Joseph Patrick Kelly, Ricardo Chacon, Dave Silva, Robert Renderos, Jonathan Davila, Mckenna Grace, Dyana Ortelli, Daniel Villarreal, Sal Lopez, Juan Carlos Cantu, Carlos Pratts, Darrell Britt-Gibson, Johnny Dowers, Andre Brooks, David Meunier, Jenny Pellicer, Barry Del Sherman, Paul Sanchez, Pedro Lopez, Sarayu Blue, Tommy Lamey, Michael Eauslin, Kikey Castillo, Fenix Lazzaroni, Jacob Houston, Tonja Kahlens, Mary Pat Gleason, Robert R. Shafer, Paul Cross, Tony Nevada, Stephanie Sigman, Lyle Lovett, Lee Garlington, Jason Wiles, Diane Delano, Hector Luis Bustamante, Alex Fernandez, Emily Wickersham, April Grace, J.R. Villarreal, Brian Van Holt, Don Swayze, Brad William Henke, Rebecca Lowman, Sandra Echeverría, Beth Kennedy, Carlos E. Campos, Julieta Ortiz, Timothy Bottoms, Nathan Phillips, Abraham Benrubi, John Billingsley, Manuel Uriza, Bruno Bichir, Keith Gordon, Damián Delgado, Julio Cedillo, José Julián, Ian Hart, Brenda Bakke, David Barrera, Valentina Acosta, Bonnie Burroughs, Sophia Santi, Tamara Clatterbuck, Wade Williams, Lisa Catara, Andy Buckley, Devin McGinn, Adam Arkin, Kevin Hernandez, Jerry Hernandez, Dan Warner, Tom Proctor, Anna Rose Moore, Eddie Perez, Luis Bordonada, Alejandro Edda, Beth Hall, Larry Clarke, Lorena McGregor, Alma Martinez, Mario Perez, Linc Hand, Devan Chandler Long, Kim Estes, Anthony Gonzalez, Carlos Linares, John Sanderford, Rolando Molina, Charles Carroll, David Landry, Alex Plank, Chad Morgan, Alejandro Patiño, Roberto 'Sanz' Sanchez, Roland Ruiz

Milé překvapení. Už originální švédsko-dánská předloha Bron/Broen je velmi zdařilá kriminálka plná palčivých sociálních témat. Rozdíl mezi americkou a mexickou části hranice je však mnohem markantnější, a tak autoři tohoto remaku mohli pracovat s obsahově hlubším a temnějším materiálem. Zajímavé na americké verzi je to, že svým příběhem na jedné straně věrně kopíruje originál, na straně druhé sleduje vlastní linku mizení mexických dívek. Druhá část příběhu je postupně stále výraznější, aby vyvrcholila v otevřeném a přitom náramně ponurém závěru. Překvapila mě Diane Kruger v hlavní ženské úloze, která je své švédské předloze překvapivě věrná a svou roli zvládá s velkým přehledem. Je těžké jednoznačně určit, jestli je lepší originál, nebo tento remake – já stavím oba na stejnou (vysokou) úroveň.(10.11.2013)

Zachmuřenou negativitu prvních dílů první série brzy střídá stravitelnější melancholie, nové tempo událostí a ve druhé sérii i mystérium podivnosti, rozjitřené zejména postavou psychicky vyšinuté Eleanor (Franka Potente). Události budí neutuchající zvědavost a žízeň po dalším díle. S přibývajícími díly také přivykáme přímočaré bezútěšnosti a beznaději života této výspy světa - tvůrcům se podařilo diváka do reálií usadit jako řidiče za palubu darované alfy romeo. Spletitost mnohavrstevného boje s kartelem a korupce do morku kostí každého nově narozeného dítěte, to je denní realita každé části světa, v níž vládne mafie. Z chudoby a závislosti jako z nevyčerpatelného pramene srší stále nové zápletky a problémy - ideální prostředí pro napínavou krimi. Proti sobě tu pikantně a chytře stojí jakási gumová lidskost, na kterou se lidé odvolávají při svém pochybení, v extrému vedoucí ke spirálovitému hromadění problémů, z nichž není cesty zpět (pomsta, bolest, křivda, slabost, lenost, hloupost), zde zosobněná většinou postav, včetně detektiva, poddajného Marco Ruize, který se snaží plavat s proudem, a tuhá a občas tupá zásadovost bezbřehé čistoty logického světa Aspergerova syndromu hlavní vyšetřovatelky Sonyi Cross. Diane Kruger mě skoro v každé své performanci znovu překvapí, ale neprávem (očekávat od ní průměrný výkon je prostě chyba). Tím více se ovšem těším z každého jejího nového hereckého koncertu. Roli detektivky Sonyi se zhostila tak věrně, až se postava někdy zajídá pod kůži a dráždí k vzteku - tak jak to zná každý, kdo má s lidmi ve spektru zkušenost. Stejně přesvědčivě vykresluje její charakteristické přednosti - tah na branku, nadprůměrnou inteligenci, neobvyklou schopnost soustředění, myšlení v souvislostech, půvabnou čistotu mysli, nepodplatitelnost, víru a křehkou, citlivou duši s touhou po spravedlnosti. Kdesi uprostřed této honičky pojídání vlastního ocasu hadem stojí pro mě v příběhu nejlákavější a vtipně i realisticky vetknutá dvojice bulvárního novináře Daniela Frye a jeho asistentky, lesbické Adriany. Notorický živel, alkoholik a závislák na kokainu Daniel a jeho obětavá "nejlepší přítelkyně" s nohama vždy na zemi vnáší do labyrintu událostí komický prvek. V toku děje korzuje řada klasických sígrů, mezi nimiž nenajdeme shodnou motivaci ani totožné zázemí či psychické východisko, seriál tak nabízí mnoho úhlů pohledů a mnoho osobních příběhů, což jej činí ještě zajímavějším (jediná postava, jejíž vřazení do kolotoče skřípe, je Sonyin intimní přítel Jack Dobbs). Ve shluku skvělých herců upozorňuji na zajímavý výkon Thomase Wrighta v roli podivínského záchranáře dívek Stevena a samozřejmě Franku Potente a její křiklavě psychotickou Eleanor. Seriál skýtá v každém případě mnoho hodin autentického napětí i a konečně i dobrý pocit, že je člověk doma ve střední Evropě.(11.9.2014)

Hodnocení pilotu: Po výborném The Killing další americká adaptace populárního skandinávského krimi seriálu. The Bridge příjemně překvapí tím, že není tradiční procedurální kriminálkou. Sériový vrah, jemuž jdou hlavní hrdinové po krku, totiž není obvyklým sadistickým psychopatem, ale vraždí z politických důvodů. Seriál tak pojednává především o napětí v americko-mexických vztazích (svým důrazem na sociální kontext připomíná seriál HBO The Wire). Hlavní hrdinové nejsou odlišní jen kulturně, ale i povahově, takže tu nechybí ani osvědčená formulka „buddy cop“ filmu. Na Oscara nominovaný Demian Bichir, který zde hraje ležérního mexického detektiva, byl sázkou na jistotu. Diane Krugerová se v roli americké autistické policistky (hrdinové s psychickými poruchami jsou v dnešních televizních seriálech zřejmě v kurzu) sice snaží, ale její lehce rozpačitý robotický herecký projev rozhodně nedosahuje kvalit hereckého výkonu Claire Danesové v roli maniodepresivní agentky v seriálu Homeland.(19.7.2013)

Krásně ponurá atmosféra, střet dvou kultur v podání mexického detektiva a americké policistky. Pomalé tempo vyprávění přidává téhle kriminálce na přesvědčivosti. Sice si budu muset chvíli zvykat na klasicky nemastnou-neslanou Diane Kruger, ale charismatický a jako vždy výtečný Demián Bichir její herecké "nevlohy" naštěstí vyvažuje. Pilot - 90%(12.7.2013)

Diane Kruger je sice pořád buchtička k nakousnutí, tady se však hraje na trochu jiné pudy a tu aspergerem prolezlou Sonyu Cross jí moc nežeru. Hraje ji celkem obstojně, o tom žádná, ale Saga Norén to prostě není. A tím jsme u jádra pudla. Kdo viděl originál, nedá na něj dopustit. Demián Bichir je fajn a mexická linie s únosy dívek má něco do sebe, což tak trochu ospravedlňuje vznik jinak zbytečného remaku, přesto se nějak nedokážu rozhodnout, zda dám šanci další sezóně. Jenže když těch vkusnějších kriminálek je jako šafránu...(22.10.2013)