Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

kocik1

Ještě že moje máma měla tehdá jiné starosti, a tak neměla při mém porodu po ruce zápisník a stopky k zapsání té úplně nejpřesnější minutky a vteřinky mého narození. Pravda, při sledování současné původní české televizní tvorby cítím se teď kapánek ošizená, protože kdyby se náhodou stala nějaká ta vražda v kruhu tady u nás, nemůže mě Hana Vágnerová vyloučit z podezřelých. Na druhou stranu si ale říkám, k čemu by mně to asi tak bylo. Na to totiž může skočit leda tak Ivan Trojan.:-) A Česká televize. ()

Skuby47

Těšila jsem se na nový český krimiseriál, ale zatím budu zdrženlivá. Snaha napodobit zahraniční vzory se všemi těmi mentalisty, spiritisty, senzibily, jasnovidci, věštci a vykladači snů s nějakou tou závěrečnou akční honičkou je evidentní, ale neodpovídá to české realitě a působí krajně nevěrohodně. Čemu uvěřím v zahraničním seriálu, že se to mohlo stát, protože tamější poměry neznám, to v českých reáliích odporuje zdravému rozumu. Pokud by místo astroložky požádali o charakteristiku vrahovy osobnosti psychologa, bylo by to snad akceptovatelné, ale astrologické vsuvky shazují jinak docela zajímavý příběh mezi silně nepravděpodobné. Trojan je dobrý, tak uvidíme. ()

LadyPupu

1. díl celkem šel. I když křečovitá Vágnerová a vata ve formě horoskopických blábolů byla na nic. Krajča nehodnotím, jeho image bezdomovce je tristní. Na kom celé dílo stojí je Ivan Trojan. Ovšem jeho vybafnutí na kolegu při výslechu (Rak) mi evokovalo jediné: To jsi zabil, Ivane. Kde nic není, ani smrt nebere a pan Trojan při vší úctě k jeho herectví, tady prostě nemá co hrát. Ne vlastní vinou... Škoda. Hodnocení po shlédnutí dalších dílů: srážím na jednu hvězdu. Ty bláboly o znameních mě prostě totálně otrávily. ()

geklon

Čichám, čichám rituální píčovinu. Úvodní znělka mi zlehka připomíná hlavní motiv Reqium for A Dream. A zbytek těžce evokuje kýč. Což o to, kýč by zas tak nevadil, kdyby byl trošku vyrovnaný a s lehkým nadhledem, tak jako všechno týkající se astrologie v kombinaci s Hanou Vágnerovou. Tady je spousta nedokonalých prvků, tak výrazně položených divákovi přímo pod nos až to, jak jsem řekl evokuje píčovinu. Za mě na jedničku akorát postava patoložky. Marek Němec se dost pomalu rozkoukává, ale potenciál jeho postava má. Zatím bída, Maharal pro šlapky. ()

anli

Další z řady českých kriminálních seriálů ,který si na pomoc přibýrá astrologii a pohybuje se v klasických schématech detektivního vyšetřování.Scénáře Ivy Procházkové jsou slušně napsané i když místyx trochu přiškrcené a trochu méně pravděpodobné ,díky pomoci astrologie ,takže spoustě diváků to bude připadat přitažené za vlasy.Já říkám-proč ně?Samotného mě astrologie baví a zajímá a vím ,že se v ní hodně skrývá a že porozumět jí ,nám dává další možnost myšlení a nový rozměr pohledu na vše okolo sebe.Tři hlavní kriminalisté jsou trochu nestandartní řekl bych ,ale možná o to víc jsem si je užíval.Ivan Trojan je prostě skvělý ,stejně jako Richard Krajčo a Hana Vagnerová jako vášnivá astroložka a pomocnice při vyšetřování.Jednotlivé díly jsou příjemně natočené , zajímavé a celkově slušně pojaté.Neříkám ,že jde o nějaký majstrštyk ,ale rozhodně se jedná o slušnou a nadprůměrnou podívanou.Režie Ivana Pokorného je poměrně slušná ,i když místy by to chtělo větší tah na branku a detailnější přístup.Za dobře napsaný seriál ,herce a příjemné kriminalistické chvíle u televize a taky za astrologii dávám ve stínu Urana i Jupitera za asistence Neptina 70% a jdu se mrknout na můj horoskop ,co mě čeká a nemine. ()

Eleanor05

Nemoderně nudné, nezajímavé a "už vidím", jak se při vyšetřování vražd někdo řídí horoskopy. Takovej nesmysl... ()

greetchen

Po třetím díle stále na rozpacích. Tahle kriminálka je prostě taková divná, neslaná nemastná, ani ten Trojan mi tam moc nesedí. Dávám šance dalším dílům a snad se to trochu rozjede. ()

ghatos

Jak se tady píše. Ta rozplizlost, levnost, nekreativnost, délka...k ničemu detektivka. Ani na slabší nároky CZ diváka to nestačí. 38%. ()

Liam

Uplně mě to přestalo zajímat a ani Ivan Trojan to nezachrání. Je to mdlé, bez nápadu, nezajímavé postavy a jejich vztahy, které mě vlastně vůbec nebaví sledovat. A to "obohacení" o zvěrokruh je vyloženě směšné. 40 minut dílu se vyšetřování obejde bez zvěrokruhu, pak se to zmíní v jedné blbé větě, aby se neřeklo, a je vymalováno. Nemluvě o tom, že je to bráno jako seriózní součást vyšetřování... Takhle ne. ()

Casablanca

Tohle přestává být zábava i jako kulisa k žehlení!!! Postava Sáby je nadbytečná, v podání Vagnerové afektovaná a přehnaně důležitá... Petřeková zase předvádí stereotypní obraz drsné policajtky, kdy hranice mezi zákonem a prostitucí je v odznaku v náprsní kapse. Trojan herecky nezklamal. Ale seriál ze dna nevytáhne. Ne s takovými dialogy. ()

jefff

Nebylo to úplně špatné. Alespoň to bylo, i díky Trojanovi a Němcovi koukatelné. Případy nebyly sice nijak zvlášť propracované, ale působili do jisté míry věrohodně. Ty zvěrokruhové poznatky nebyly nezajímavé, jen to chtělo lépe prodat. ()

Fox85

Nápad spojit vyšetřování zločinů s astrologií mi nejprve připadal divný, ale dal jsem tomu šanci. Z počátku jsem si říkal, že by to nemuselo být špatné, ale postupně tomu docházel dech a poslední epizody jsem už přetrpěl. ()

skinny

to bude vždy vrah na konci každýho dílu páchat sebevraždu? Originální vyřešit vraždu na základě horoskopu, a ještě k tomu Vágnerka, která je na facku, bohužel po 2. díle trvalé zklamání ()

netahlo

Ne, proste se to neda. Chudak Ivan Trojan! Chapu, ze zivi hromadu decek, tak musi brat vsechno, ale ve spolecnosti Vagnerovy, Nemce, Repkovy kofoly (dneska uz hraje fakt kazdej!) a spol, to neutahne ani on. Nehlede na to, ze nema co hrat. A Krajco, to ma bejt jako ceskej Lincoln Rhyme nebo co? Tezkej propadak ... ()

Maynard.

Nepatřím zrovna mezi příznivce českých seriálů, který jsou běžnýmu konzumentovi každej den předhazovány do telky. Ale v tomhle případě sem udělal malou vyjímku. Vedlo mě k tomu to,že se hlavní role ujal Trojan, Krajčo a Vágnerová. Už asi 3x sem strávil pondělí s tímto seriálem. Co mi přijde uplná ptákovina, tak každýho člověka (profil vraha) vytvořit na základě znamení letokruhu, s tím mám fakt velký problém. Co mi přijde na seriálu good, tak se dívat na různý zákoutí Prahy, ve který sem měl tu čest žít :o). Co mi zase přijde uplně slabý, tak je vyústění jednotlivých dílů... Prostě žádné drama, žádný originální nápad. Já chápu, že není čas strácet čas psaním kvalitních scénářů, ale ty vole, když už dělám seriál s českou hereckou elitou, tak to přece udělám tak, aby si to lidi pamatovali a rádi po letech pustili, ne? Po tomhle seriálu neštěkne za dva roky pes... ()

Ferinka

Dlouho se mi nestalo, že by u seriálu byl první díl dobrý a všechny ostatní následující byly naprostými propadáky. Trojan je nejskvělejší herec šikoro daleko, ale ten jako švihlej ezoterik z východu si mé sympatie prostě nezískal. Nemluvě o tom, že kriminálky a detektivky, kdy i po celodenním vyčerpání z pracovního procesu jsem schopna v první třetině dílu odhalit vraha, mě nebaví. ()

insurgentes odpad!

Co se kriminalistiky týká, o hovně. Toho je ale většina. Tak co mi pak na tom tak vadí? Asi ten rukopis pražské kavárny. To je ta partička, co bez ohledu na politickou příslušnost u nás pod záminkou tolerance, synchronizace s evropským právem, orientace na kulturní hodnoty západu atd. nepozorovaně chystá další totalitu jménem Nový světový řád. A mimo jiné už bezezbytku a definitivně ovládla českou televizi. Detektiv, co jezdí k případům na kole? Aby se ovce identifikovaly s kladným hrdinou (pro jehož roli byl bezskrupulózně exploitován Ivan Trojan) a taky začaly jezdit na kole, protože to je sluníčkové, zelené, evropské a in (a papalášům tím pádem zůstaly volné silnice). Gender agenda schovaná za roli odporné mužatky v podání Adély Petřekové. Všudypřítomný (až Hřebejkovsky - ten by se teda stydět nemusel) rozklad rodiny a křesťanských hodnot, na jejichž místě máme dát přednost spritualistice - různé kecy o "energiích" a astrologie zamontovaná do toho tak toporně, nesmyslně a povrchně, že to snad ani největší imbecil nezbaští. Pro mě mají tyhle výplody hodnotu filmů jako je Rudá záře nad Kladnem. Zbývá počkat ještě pár desítek let, než se to vyjeví i zbytku populace. ()

Firebug

"Zadržený je lev, ale profil našeho vraha odpovídá spíše vodnáři. Myslím, že jsme zatkli nevinného..." OMFG! Na první pohled mě k seriálu přilákal Trojan a Krajčo, ale jejich hereckého talentu je pro tuhle pytlovinu škoda. Zvláště když kolem nich odříkávají papírem šustící repliky s nulovým zaujetím o několik tříd horší herci. Člověka, co vymyslel profilování pachatelů na základě znamení zvěrokruhu (a postavil na tom celý seriál) bych nejradši nakopl do rozkroku a o divácích, co to se zaujetím a plnou vážností sledují, se radši vyjadřovat ani nebudu. Zkrátka provar za 1*. Ta druhá je za ucházející technickou stránku a sem tam nějakého slušnějšího herce... ()