Avengers: Infinity War

• USA Avengers: Infinity War (více)
USA, 2018, 149 min

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Don Heck (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Cerebrum

Patetická eulogie ke kousku popkultury Avengers Infinity War je Impérium vrací úder mojí generace. Větší, zoufalejší. Vyrůstal jsem s těmito postavami, zažil jsem sice dobu predmarvelovou, ale už tehdá jsem věděl, že tohle na plátně uvidím. Bylo mi tehdy 11 a Iron Man šel do kin. A čas se od té doby šel se mnou i s jedním ambiciózním studijkem. Gympl. 8 let pekelný šedi. První skutečná holka, která ty filmy milovala. První skutečný rozchod. Maturita. Přijímačky. První zkouška na VŠ. Barevní a naivitu postupně ztrácející kluci a holky ve spandexech byli vždy se mnou, čím dál namakanejsi, ale zároveň depresivnější a ztracenejsi. Ale vždy pro mě vždycky měli trochu instantní naděje a humoru - ne nejlepšího ani nejvíc šokujícího, nicméně spojoval. S Ángelem a Victorií deset tisíc km odsud i s tou skvělou holkou, která je mnohem dál a bývala tak blízko... Už to nikdy nebude stejné. Tohle byla velká rozlučka pro "ztracené", co máme vše a přitom nic. Báli jsme se volby, ztráty iluzorní nekonečnosti možností, to proto jsme stále zlomení, nejistí a nespokojení. Co bude teď? Budou s námi stále a budeme se konejšit, že další a další, čím dál komerčnější kluci v akci budou léčit - zůstaneme dětmi Petra Pana? A nebo je čas - dospět? Zříci se části snů a naplnit aspoň ten zlomek. Pomoci přežít dalším a to ne s pomocí spravedlivé genocidy, nýbrž mírností, soucitem a láskou - a s neústupností. Oběť bude potřeba, jinak skončíme jako všechny světy. Rád bych věřil, že máme pro to výborný skillset. Snad je příliš odvážné a úsměvné věštit "novou Prahu" v oblaku zápachu předražené koly a nachos, jenže je to právě naše zkušenost a nastavení, které dělají z upracovaných kusů klasiku - se kterými starší generace nutně nesouhlasí (Co vidíš na tom vesmírném opičákovi a laserových mečích? Primitivní vesmírná báchorka.) Kevin Feige a spol. tomu šli naproti. Ne snad broušením největších hran, ale upřímnou láskou k postavám a vlastně i nám divákům. Díky za to, byla to jízda! ()

Knightey

Za me 5* protoze jsem se celou dobu bavil. A to jak efektama, vtipem a zpusobem zpracovani celeho filmu. Uz se nemuzu dockat druhe casti. Skoda ze bude az za takovou dobu. Opet marvelovka jak ma byt :) ()

Drozdo57

Tento film drží nad vodou iba Thanos. Po dlhej dobe som mal pocit, že v komiksovom filme je záporák, ktorý má charakter a motiváciu pre svoje činy. Inak je celý film iba o tom, že Thanos sa snaží získať kamene a ostatní sa mu v tom snažia zabrániť. V podstate sa vo filme nič okrem akčných scén neudeje. Niektorá akcia je veľmi inteligentná, to sa musí nechať. Asi som ale už vyrástol a k spokojnosti a k tomu aby som sa nenúdil mi iba akcia nestačí a chcem aj dramatickejšie prvky. Takže mi celé dielo prišlo dosť dlhé a ku koncu až otravné. Ja viem, že postavy už boli rozvinuté v predchádzajúcich filmoch, ale v tomto prípade už asi platí, že pri takom množstve hrdinov už jednotlivci toľko nezaujímajú. Vlastne mi bolo dosť jedno, čo sa vo filme deje. K tomu, aby som filmu uveril niektoré aspekty nepomáha ani tradičná nevyrovnanosť síl a schopností jednotlivých postáv, kedy v jednej chvíli nemenovaná postava, ktorá je Omega mutant, nedokáže poraziť pár zloduchov, ktorých v zápatí porazia dvaja obyčajní a jeden superčlovek. Táto istá postava ďalej vo filme v jednej chvíli likviduje desiatky nepriateľov a za minútu si opäť nedokáže poradiť s jedným dôstojníkom. A tiež si pozrite Thor Ragnarok a povedzte mi, či je Thor boh sekrier, alebo blesku. Pri elementárnom zamyslení nad tým čo sa deje vo filme mi povedzte, či iba ľudí a pozemšťanov zaujíma, že Thanos chce vyvraždiť polku vesmíru. Polku. Vesmíru. Ešte raz si to zopakujte. Iba Zem má niekoho, kto je ochotný sa proti tomu postaviť? Napríklad takí tí zlatí ľudia z Guardians of Galaxy 2? Alebo nejakých Celestialov to nezaujíma? To ešte nie je dosť veľký prúser, aby sa objavila Captain Marvel? Poslednou hlavnou výtkou je tón. Podobne ako v Age of Ultron, neviem, ako veľmi mám brať film vážne, keď niekomu ide akože o život a popri tom si z toho niekto stále robí srandu. Alebo v jednej scéne máme vraždenie civilistov a za minútu máme dikobraza robiaceho slapstick humor. Celkovo mi nestačí na vysoké hodnotenie toho filmu iba to, že je tam veľa postáv, že je to temné a že to pri takom počte hlavných postáv vlastne nie je ani taká katastrofa. Osobne si myslím, že keď film neuvidíte, nikomu sa nič nestane. V momente, keď totiž vyjde trailer na pokračovanie, bude to ultimátny spoiler všetkého, čo sa tu stalo a nebude vôbec dôvod tento film vidieť. Už nikdy viac. ()

ESNYR

Překvapilo mě že se to tam vyčistilo tak hustě že přemýšlím jak to chtějí v pokračování narovnat. Beru časové linky a kameny jsou mocné aby se to dalo všechno zase nějak dokupy, ale přesto jsem byl překvapený jak moc ty postavy pročistily. No a ještě kino docela zašumělo když se oběvil "strážce" oranžového kamene. Vysvětlení co a jak, bylo sice tak filmové že jsem mu ani nechtěl věřit ale na to že se tahle postava podařila tajit až do uvedení, je majstrštyk od studia. Thanos je docela řízek který se z tím moc nemaže. Neodvažuju se ani odhadovat jak to bude pokračovat. ()

matolos1

Musím zostať pri štyroch*, síce vzdávam poctu režisérom a tomu obrovskému množstvu mien, ktoré sa objavovali pri záverečných titulkách. Skvelo ukočírované jednotlivé chodníčky postáv, rozumne rozdelené a pospájané linky a stret ich zaujímavých charakterov ( ktorý vytvoril priestor na hlášky jednu za druhou) a konečne záporák s dostatočným odôvodnením svojich činov a zároveň nie moc jednoducho vybudovanou cestou za svojím dosiahnutým cieľu. A…. je to bomba. Za 2 a pol hodiny precestujeme polovicu vesmíru, ani na sekundu si tu nemôžme vydychnúť a naozaj je vidieť každý dolár investovaný v každom zábere. Ale aj tak je tento film iba takou monumentálnou kupolou, ktorá sa snaží ohraničiť všetky zaužívané chodníčky lenže všetci vieme, že tá kupola raz praskne a vráti sa to tam, kde to vždy končí. Lebo prečo? Lebo komiks. Ale miestami som na to skoro nemyslel. ()

cernakus

Kdo hodnotí pod 4 hvězdy je blb. Samozřejmě, že AIW nemůže mít hloubku komiksu, protože 1) práva, 2) práva, 3) kapesní universum, které i tak potřebovalo 2 desítky dvouhodinových spektáklů na vytvoření. Když se fenomém Thanos (bez diskuzí jeden z nejlepších a filozoficky nejhlubších zlounů komiksového světa) vynořil v komiksu, nejenže se vynořil do hotového a obrovského altersvěta, ale také si už předtím jako sidekick zaštěkal v mnoha předchozích komiksech jiných hrdinů. Filmový ekvivalent by byl srovnatelný se star trekem kánonického vesmíru, vyžadoval by stovky, spíše tisíce hodin prequelů. Na to prostě nebyl prostor a tak je v tomto AIW maximum možného. To samé je pak také plastičnost jiných charakterů než Thanose. Od počátku jsou hrdinové v těžké defenzivě. Stratég Thanos a jeho noshledi útočí paralelně, tvrdě a s drajvem jak se na blockbuster sluší a patří. Na charakterové vady, morální disputace a podobné pičovinky měli k dispozici svých 18 předešlých filmů, ve kterých vykrystalizovaly hotové postavy, které zde fungují ve své absolutně nejlepší formě jako chutně okořeněné maso do Thanosova mlejnku. Jediný, kdo tak dostal lebensraum pro hlubší charakterovou prezentaci a vývoj je Thanos a tak je to správně. Žádný člověk by totiž neabsorboval dvě a půl hodiny ID sraček u všech cca 40 významnějších postav. Dokonce i Thanosovi Sidekickové, kdy dva z nich (Maw a Glaive) by bez obtíží utáhli vlastní film, byli vyobrazeni pouze povrchně s tím, že prostor který dostal Ebony Maw tato postava dokonale využila. Nutno zdůraznit, že ani v komiksu, byť pojmenovaný Avengers, se Jim Starlin absolutně nevěnoval nikomu jinému než právě fialovému kocourovi a omezeně pak jeho nejlepšímu příteli/nemesis, která zachránila den i vesmír (a téměř na 100% ho zachrání i v druhém díle AIW). Odklon od motivů Thanose v komiksu, jakož i omezení se prakticky jen na hrdiny Země byl vynikající tah. Děsil jsem se, že by snad mohla být lady SMRT Hela. Tím, že Thanosovy motivy obsahují sice méně psychopatickou, o to však více logickou nosnou myšlenku, se zcela zazdila možnost, že by v MCU existovaly kosmické antropomorfní personifikace. To byl vynikající tah. Prvně proto, že doposud se v MCU tato část multivesmíru nerozvíjela a tudíž by se obtížně vysvětlovala komiksů neznalým, ale hlavně by působila směšně. V původním komiksu, aby vůbec bylo možné zakomponovat do příběhu Zemské hrdiny jinak než bezvýznamný hmyz, se muselo využít berličky, kdy si Thanos prakticky bezdůvodně a malicherně ponížil své božské schopnosti. Navíc teologie Marvell i DC universa je směšnější než Starý zákon a zároveň pro věřící dosti urážlivá (=problémy s diváckým přijetím ve věřících státech). Rozhodnutí vyhodit tenhle teologický balast z MCU bylo jedno z nejlepších, které majitelé značky mohli udělat. Další dobrý faktor je, že tento první AIW byl ve skutečnosti modifikovaný Thanos Quest, tím bylo možné vytvořit epizodický formát jednotlivých setkání a tím ukočírovat to obrovské množství postav na plátně při zdání aslespoň nějaké časové kontinuity a zároveň paralelnosti děje. Všichni víme, že týmovky začínají drhnout při čísle větším než 7 právě kvůli nedostatku prostoru a času an plátně a Avengers (nebo CACW) tímto jevem také trpěly. Zde, při tom množství postav, by to byla katastrofa a jsem hodně zvědavý, jak si s tím hodlají tvůrci poradit v druhém díle, kde k osudovému střetnutí zbytků hrdinů MCU s Thanosem na jednom místě a v jednom čase už dojít musí. Pokud bych měl výtku k filmu, pak to není ani v hercích, ani v repetitivním scénáři, nelogických, byť nutných zkratkách (chování Lokiho je velké WTF) nebo epizodičnosti děje, ale k trikům. Ne těm velkým (výbuchy, lodě, paprsky :-) ale těm malým detailům. Animace Thanosových lopat při manipulaci s kameny nekonečna je hodně velké WTF a takovéhle triky by byly přijatelné v Xeně v 90tých letech, ale ne ve vysokorozpočtovém blockbusteru druhé dékády 21. století. Posledním pozitivem, je, že tvůrci zcela vynechali psychodelickou nihilisticky užvaněnou Thanosovu vložku, která je pro komiks pod perem Jima Starlina typická. Prvně by tam nepatřila (v komiksu brzdila rozjetý děj a zároveň byla předzvěstí nevýslovné zrůdnosti, kterou Thanos následně provedl) a za druhé by ji 99,9999 diváků zcela nepochopila (obvykle to byl v komiksu větší mindfuck, nežli je v seriálu Legion https://www.csfd.cz/film/448248-legion/prehled/). V každém případě si film, méně než 4 hvězdy nezaslouží a pokud máte rádi šourkovitou bradu, jako já, pak je to za pět bez debat. () (méně) (více)

pafka

Pokud nejste vylozene fanousek techto filmu, pokud vam neni od deseti do dvaceti, pak to s klidem muzete vynechat. Fantasy, ktera je skvele natocena, ale je velmi dlouha, nejspis mnoho odkazu tam, o cem vy nevite. A k tomu 3D, kdy v kazde treti scene maji vsichni protazeny oblicej - hergot jak to? Prvne 3D hrany film. Na platne tma tmouci. Tmave sceny jsou jeste tmavsi, 3D prostor neprinasi nic, co by za to stalo (az na par vyjimek)- Takze moc pozitivniho ja nenasel. ()

Wyorax

Je to divné, ale dříve nesmrtelný Hulk je nyní naprostý neschop a papírák. Toto mě u filmu dost zarazilo (vzhledem k tomu jaký byl v prvních Avengers), přesto je film velmi povedený a příběh Thanose změnil původní nótu předchozích filmů a kýžený výsledek všech soubojů je jasný již od prvních scén až ke smutnému finále, o kterém věděl i samotný Strange. Těším se na druhou část Infinity War a cpt. Marvel. Strážci Galaxie opět nezklamali. ()

Durdas

Tak, moc jsem se těšil a dočkal jsem se a nebyl jsem zklamán. ;) Na to, že je film tak dlouhý, tak si dokázal udržet po celou dobu moji pozornost a já stále čekal, jak jednotlivé scény i celý film dopadne. Některé scény a hlášky jsou opravdu super. Hodně se mi líbil vnitřní boj Bannera s Hulkem, špičkování Iron Mana a Star Lorda, Thorovo častování Rocketa apod. Thanos je skvělým záporákem, který se nebojí ničeho a jde si tvrdě za svým i přes mrtvoly. Také se mi hodně líbilo, že ve velkém využíval sílu své rukavice s kameny a postupně dělal víc a silnější útoky podle toho, jak mu kameny na rukavici přibývaly. Jeho "válečná čtyřka" na mě udělala taky dojem. Některé zvraty a události ve filmu jsem nečekal a musím se přiznat, že i samotný konec a "vypařování" lidí a hrdinů mě překvapilo. Rozhodně je tohle fenomenální zakončení desetileté filmové cesty, která si zaslouží uznání. Musím se přiznat, že hned, jak to bude možné, tak si film budu muset pustit znovu! ;-) A jsem strašně zvědavý, jak to celé příští rok dopadne... ()

Allgreen

In time, you will know what it's like to lose. To feel so desperately that you're right, yet to fail all the same. Dread it, run from it, destiny still arrives...Fun isn't something one considers when balancing the universe. But this does put a smile on my face. ()

baclajean

Nebyť klasicky vtipných hlášok Strážcov galaxie a Thorových replík, hodnotenie by šlo pod priemer. Očakával som oveľa viac. ()

Spacestone

Sundat hodinky a nazout holínky, na téhle cestě bude mokro, protože nejspíš někteří lidi v kině opravdu zvlhnou. Ať to bude jejich oblíbenou postavou, protože všechny postavy zde pracují a fungují na 110% a nebo to bude famózním záporákem, který svým charakterem musí udělat snad každýho:-D To je v podstatě jedno, na tenhle film prostě se vydrží dívat každý, protože nikoho neurazí a svým příběhem a celkovým podáním toho příběhu, prostě musíte být spokojení. Takže Avengers zase trochu zvedli svoji laťku a já si strašně moc přeju, aby MARVEL pokračoval v tomhle perfektním rytmu, protože se mu to daří už 10 let:-) ()

x_ander

Nebudu vykřikovat, že jsou Avengers: Infinity war nejlepším komiksovým filmem, protože nejsou. To ale neznamená, že to není pecka. v určitých chvílích je to geekovský orgasmus, akce je parádní a je to parádní vyvrcholení marvelovské jízdy. A konečně Marvel dokázal pojmout záporáka tak, že je z něj vlastně nejzásadnější postava filmu. Film si zaslouží plný počet, ikdyž do legendy mu něco chybí. Ale už jen za skvělé ukočírovaní takhle velkého filmu s tolika postavami patří tvůrcům palec nahoru. ()

mathes

A cenu za overhyped trash of the year ziskava... Ne vazne, nechapu hodnoceni, ve filmu se v podstate nic nedeje, krom toho, ze spousty postav, co znate z jinych filmu se snazi jakoze strazit nejaky kameny, aby se pak rozhodli, ze vlastne ne, ze je to vlastne ok a ze to vyresi nekdo jinej. Pulka postav se chova naprosto iracionalne a spoustu veci tam nedava zadnej smysl, nicmene diky dramatickymu (povedenymu) strihu a davkovani akce si toho clovek dost mozna nevsimne, pokud na to nedava pozor. Jeden z nejhorsich Marvel filmu, kterej nedava smysl a navic, pokud pokracovani dopadne tak jak vsichni cekaj, tak bude prvni film vlastne uplne a naprosto zbytecnej. ()

luciekout

Bavendo! Udržela jsem pozornost a vcelku i nit. Chvílemi trochu maglajz, ale klobouk dolů, udělat takovou monster akci a udržet aby to mělo hlavu a patu... a teď jsem zvědavá, jak z toho vybruslí ()

LordMack

Nově pět hvězd. Asi to nešlo natočit lépe, jen jsou tam občas vidět ty nutné zkratky. Velké plusy za nebojácný přístup tvůrců, za Thanose, za spoustu legendárních scén. Humor mi tentokráte přišel navíc, mohli ho vynechat. ()

Začalo natáčení Daredevila a Penguina

Začalo natáčení Daredevila a Penguina