Spider-Man: Daleko od domova

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 130 min

Pomalejší rozjezd připomínající teenagerovské komedie se naštěstí v Benátkách rozjede a zastaví se až po skončení titulků. Parkerova puberta dosahuje vrcholu, a tak jeho největší starostí je, jak sbalit MJ. Jenže než se náš hrdina rozhoupá, má před sebou úplně jiné problémy. Země je v ohrožení a Nick Fury nemá nikoho jiného, než Spideyho. Tedy hned po Quentinu Beckovi, který ví, jak si s nebezpečím poradit. Benátky, Berlín, Londýn, New York, PRAHA. Whitney Houston, AC/DC, The Matadors, M. Laiferová, B. Smetana, C. Debussy, The Go-Go´s, RAMONES. Pokud nečekáte náročnou intelektuální zábavu, ale bezstarostnou jízdu, pak si pavoučí dobrodružství užijete. P.S. jen s elementály mi to moc nehraje, protože to jsou nejnižší bytosti astrálu, tedy logicky by Zemi neohrozili ani náhodou. Ale jde o fantazii, tak budiž...(8.7.2019)

Do Varů jezdím 15 let, viděl jsem stovky festivalových filmů, ale tomuto se nepodobal žádný. Jeho tempo, střih, barevnost, hlučnost a další prvky se zcela vymykají běžné festivalové produkci. Režisér pomocí rafinovaných postupů natočil film, který vypadá jako tupý hollywoodský blockbuster, a krásně si tak vystřelil z festivalových diváků, kteří na tento film přišli v očekávání existenciálního sociálního dramatu s dlouhými lyrickými záběry. Pod povrchem se ale samozřejmě skrývá typický festivalový film - hlavní hrdina se převléká za pavouka, protože je vnitřně rozpolcen a není si jist důvodem svého bytí na tomto světě. Tento kafkovský motiv je ale ukryt poměrně důkladně a ne každý ho objeví. Největším záporem filmu je, že jsem měl při sledování neustálý pocit, že mi něco uniká, jako kdyby šlo o x-tý díl nějaké série, což je samozřejmě nesmysl, protože festivalové filmy se na pokračování netočí.______ Viděno na MFFKV 3.7.2019 v kinosále Grandhotelu Pupp.(4.7.2019)

• Stoka

Ne, tak pavoučí muž už mě vážně nebaví a navíc velmi nesympatické duo Holland - Zendaya, nedalo se na ně pořádně koukat. Člověk se u toho ani nezasměje a ty dialogy mi taky nepřišly bůhví jak zázračné. Nechápu, jak si tady z tohoto může někdo ucvrknout a dát tomu plný počet hoven. Efekty celkem ušly, ale to je tak možná všechno, co tu bylo k popukání. Vážně, nejvíc film zabíjí Holland a ta strašně nesympatická, vyschlá vyžle Zendaya - tihle dva mi ve filmu vadili nejvíc. Je vysoce pravděpodobné, že na dalšího Spider-Hollanda se z vysoka vydrbu!(23.12.2019)

Podobně jako jednička je to velmi zábavná podívaná, kde Spider-Man jakožto stále ještě nedospělý středoškolák zápasí sám se sebou, svými prioritami (láska k MJ, ochrana jeho kamarádů) a zkrátka má stále daleko do zkušeného a "moudrého" člověka, který by byl schopný bez problému unést své superhrdinské povinnosti. To se mi na tomhle vyobrazení Spider-Mana líbilo už u jedničky a nyní ve dvojce jeho "vývoj" pokračuje. Navíc film zajímavě ozvláštnilo všechno to cestování po Evropě, přestože to bylo dost přitažené za vlasy. Už jenom to zcestné zobrazení Prahy jako nějakého města karnevalů, kde naopak opera je jedna "obrovská nuda", na kterou nikdo nechodí.... no, nad tímhle jsem se fakt musela pousmát. Ale jako celek to samozřejmě fungovalo, bylo to poutavé i vtipné, plus k tomu všemu ještě Jake Gyllenhaal jako třešnička na dortu (netřeba dodávat více). Jen mi místy přišlo, že to nedrželo tak hezky pohromadě jako předchozí díl (možná za to paradoxně mohlo i to rozdrobení příběhu mezi několik míst). Taky to podle mě souvisí se slabou úlohou Avengerů v tomto díle - vlastně mi celou dobu vrtalo hlavou, co tam sakra celou dobu dělají, během toho, kdy se po světě děly různé katastrofy, a z nějakého důvodu to nechávali pouze na Spider-Manovi a Mysteriovi (Jake Gyllenhaal). Když se na konci ukázalo, že (spoiler) Nick Fury a ostatní si ve skutečnosti jen někde váleli šunky a reálně u toho ani nebyli, tak jsem tím spíš nechápala, co to má sakra znamenat. Tohle se bohužel trochu podepsalo na mém vnímání celého filmu. ~(3,9)~(24.7.2019)

Povedené teen-spider dobrodružství, část druhá. Všechno funguje, rajzování po evropě je zábavné (obzvlášť při roztomilých smyšleninách Prahy), humory jsou vtipné, dramata jsou dramózní... Ovšem problém mám trošku s vedlejšími postavami, kdy se z některých stávají jen naprosté karikatury (Happy, Fury). Prostě je to funkční hrdinská sólovka, nic víc, nic míň.(11.5.2020)

• - V traileru se objevila akční scéna v restauraci, kdy Spider-Man (Tom Holland) bojuje s gangstery a potom mluví s policisty. Tato scéna byla z filmu vystřižena. (tyzmrde)

• - Krátce po premiéře filmu a jeho překonání miliardových tržeb studio Sony oznámilo, že postava Spider-Mana končí v sérii MCU z důvodu dohadů se studiem Disney o procenta ze zisku. Sony, který na něj vlastní filmová práva, se rozhodl, že si jej nechá pro svůj komiksový vesmír a plánované propojení s Venomem (2018). Situace se nakonec po měsíci obrátila a oblíbená postava zůstala jak v sérii MCU, tak i pod vedením Sony. [Zdroj: Moviezone.cz] (Kinofil)

• - Spoiler: V traileru Nick Fury (Samuel L. Jackson) řekne větu: „Pan Beck je ze Země, jen ne naší“. Avšak ve filmu řekne: „Jen ne vaší“. To dává smysl, neboť je zde odhaleno, že to je ve skutečnosti Talos (Ben Mendelsohn). (Mikahu)