Spider-Man: Daleko od domova

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 130 min

6/10. Oproti Homecomingu tak o dva kroky zpět. Scénář jede na jistotu víc, než bych si přál, akce naprosto generická a bez nápadů a využití Spideyho akrobatických předností (výjima jedné cool iluzové potyčky). Předvídatelnost teče z každé druhé scény (Mysterio trestuhodně nevyužit) a celé to působí jaksi nedomrle. Nebýt perfektního castingu, školních prkotin a chemie ústřední dvojice (+Happy!), tak bych byl fakt řádně nahněten. Takhle jen velmi slabý nadprůměr. Příště prosím lépe! Více: https://www.youtube.com/watch?v=2y7aDEYfhKo(7.7.2019)

Jon si dal reparát a spravil. Excelentne. Pre mna najkrajší film od Marvelu po vizuálnej stránke. Dokonalé trikovo zvádnuté, farebné, efektné, bez rušivých momentov. Nie je to to hnusné, škaredé ako od DC a ani tak nezmyselne "prehnané" ako u Avengeroch, všetkých. No proste som im to spapal celé. Aj dej ako taký, so všetkými tými barličkami, so všetkými tými polodementnými dialógmi, lebo v konečnom dôsledku sa máme dostať Spidymu do hlavy, čo sa podarilo perfektne. Spiderman si ale týmto filmom vyslúžil "hodnosť" Avenger. To čo robil v tom Londýne bolo neskutočné. Tretia fáza uzavretá vo veľkom štýle, podme otvoriť tú štvrtú minimálne v takomto duchu. Treba vidieť, najlepšie v 4DX. Mocné 4 z 5 Edit: Po opadnutí emócií a hlbšom zamyslení sa dávam plných a silných 5 z 5 ( Kino Dukla Svidník )(5.7.2019)

První Spider-Man mě bavil, i když jsem na něj nedávno koukal podruhé. Tom Holland je super, Michael Keaton si v něm vystřihl zajímavého zloducha a celé to příjemně odsýpalo. V Daleko od domova už to ale trošku drhne. Holland se pořád snaží a na akci se dobře kouká, celé to ovšem dohromady působí jaksi bezvýznamně. Ať už za to může dost odfláklý záporák s podivnou motivací a vystupováním zloducha z bondovky, přestřelená délka, nebo fakt, že tu hodně prostoru dostávají Parkerovi spolužáci a ti zrovna dvakrát zajímaví nejsou. No a je to taky přehnaně dlouhé. Je tu akce, je tu humor, je tu nějaké to napětí nebo romantika (v té je Spidey paradoxně nejsilnější), ale není tu nic vyloženě výjimečného, dech beroucího nebo extra zajímavého. Druhá Spideyho sólovka působí často unaveně a vyčpěle. Jako kdyby to byl pátý film, kdy už tvůrci moc nevědí, co dál, a tak pošlou hrdinu do Evropy. Pořád je to fajn, jen se tu těžko hledá nějaké „wow.“ Holland je však sympaťák, Zendaya jako trhlá středoškolská femme fatale taky a hořící liberecká radnice mi jako patriotovi udělala radost. Na druhou stranu podruhé si to asi jen tak nepustím.(13.7.2019)

(MOŽNÉ SPOILERY!) Přiznám se na rovinu, že nejsem zrovna skalní fanoušek „Spideyho“, nicméně po velkolepé Endgame jakožto zakončení více než desetileté marvelovské ságy je člověk rád za jakýkoli „menší“ film z tohoto filmového univerza, takže jsem bral nejnovější „pavoučí dobrodružství“ všemi deseti navzdory jeho hlavní postavě. Samozřejmě mě potěšilo, že nezanedbatelná část děje se odehrává v naší metropoli a bylo humorné slyšet v originálním znění české repliky, hlášení či zpěv. Film má sice pomalejší rozjezd, i přes potyčky s elementály, avšak s nástupem skutečného záporáka na scénu vše nabírá na obrátkách. Vyloženě se mi líbily iluzionistické sekvence a skutečnost, že člověk v podstatě až do konce titulků nevěděl, s kým má vlastně tu čest – v tomto případě se opravdu a bezpodmínečně vyplatí počkat na OBĚ titulkové scény, jež na jednu stranu otevírají vrátka pro další pokračování, na druhé straně lehce vymetají s divákem a jeho důvěřivostí k viděnému. Tom Holland byl tentokrát nejsnesitelnější za všech svých marvelovských filmů, Zendaya je sympaťačka na první pohled, obsazení Jakea Gyllenhaala mě vyloženě potěšilo a Samuel L. Jackson mě zatím jako Nick Fury nikdy nezklamal. I když snímek ve výsledku nedosahuje kvalit týmovek (viz Avengers a CA), tak i přesto v kině svižně utíká, oplývá množstvím dobře udělané akce, nabízí nejeden dobrý moment překvapení, potěší dobře zvoleným soundtrackem a jako bonus se člověk díky němu podívá po celé Evropě.(6.7.2019)

Ani se nepamatuju, kdy jsem dal naposledy nějaké marvelovce plnou palbu hned po prvním zhlédnutí. Nejspíš to bylo u Iron Mana 3, kterého ale od té doby zas až tak moc nemusím. Takhle jsem ale spokojený jako už dlouho ne, i když uznávám, že Infinity War a Winter Soldier se mi ve výsledku líbí víc... ale těm jsem na chuť přicházel postupně. Tohle je nenáročné, zábavné, šmrncovní, vztahové, zkrátka výplňovka stylu Ant-Man 1 a 2, jen lepší.(14.7.2019)

• - Spoiler: V 1. potitulkové scéně si dělá Spider-Man (Tom Holland) během „swingování“ selfie. Jedná se o jasný odkaz na hru „Marvel's Spider-Man“ na PS4, kdy se tzv. Spidey-Selfie stalo oblíbenou činností hráčů ve hře. (3T)

• - Peter Parker je z Queensu a své kořeny nezapře. V jeho pokoji je vidět na jeho zdi vlaječka New York Mets s číslem 31 a s jménem Piazza. Mike Piazza hrál MLB na pozici catchera od roku 1992 až do roku 2007 a v roce 2016 uveden do Národní baseballové Síně slávy. U fanoušků Mets byl velice oblíbený. Strávil zde 7 let a jeho číslo 31 bylo u Mets vyřazeno. Hrával také za LA Dodgers, Florida Marlins, San Diego Padres a Oakland Athletics a 12x byl součástí All-Star týmu. (3T)

• - Film má 2 potitulkové scény. (Domineus)