Spider-Man: Daleko od domova

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 130 min

(92%) Viděno v kině (2D – český dabing). Tak jsme se dočkali další marvelovky. Po epickém Avengers: Endgame jsem byl už trochu skeptický. Říkal jsem si, jestli se vůbec povede pozvolné pokračování těchto filmů. A ono se to tímhle nejnovějším SPIDER-MANEM opravdu zdařilo. Abych byl konkrétní, tak tahle postava pavoučího muže, kterou hraje Tom Holland jsem prvně nasál ve filmové záležitosti Captain America: Občanská válka, kde mě mladý herec v roli Spider-mana rozhodně zaujal. V následující jeho sólovce Spider-Man: Homecoming mě tak trochu zklamal – prostě ten film utáhnout nedokázal, alespoň v mých očích, tak jsem z toho vyvodil pouhopouhý průměr. No ale v obou následujících Avengers Infinity War a Endgame mě opět bavil. Téhle jeho druhé sólovky jsem se opět obával, ale nakonec to dopadlo přímo perfektně. Co se týče akce, rozhodně byla dobrá, nebylo ji úplné kvantum, což byla pro mě vcelku vítaná změna, ale když se objevila, tak jsem si nemohl stěžovat. Byla dobře natočena, kamera byla v pohodě, nějaké ty nápady byly atd. Jenže mě se film líbil jako celek a to snad ve všech ohledech. Hlavně z postavy Petera Parkera vyrostl chytrý a až příběhově dospělý kluk, který chce začít žít normální život. Navíc film měl neskutečně emotivní hloubku. Veškeré scény emočně fungovaly na výbornou. A odkazy na Starka, kterých bylo mnoho včetně skutečnosti, že se na něj furt vzpomínalo, to mi udělalo u srdce dobře, neboť to byla má nejoblíbenější marvelácká postava. Hlavní záporák mi přišel skvěle napsaný. Jake Gyllenhaal ho sehrál vskutku bravurně. V cca půlce filmu tu máme solidní zvrat, který jsem teda nečekal. Herecké obsazení je opět skvělé. Potěšil mě Jon Favreau a S.L.Jackson a další. Hudba byla opět zdařilá, i když už ne tak překvapivá a zapamatovatelná. V tomto filmu fungovalo spoustu věcí najednou: Humor, akce, nápady, emotivní scény, dobří herci, skvělý záporák, odkazy na Starka atd. Možná bych ještě víc doladil děj a nápady ohledně projekce atd. Jinak se nemohu moc stěžovat. Lokace v Praze byly super. Co k tomu dodávat ? Absolutní spokojenost !(24.7.2019)

Určitě lepší než homecoming - stále je zde přítomný teenage nádech, ve filmu navštívíme několik evropských metropolí, díky podařeným vtipům je to zábava, ale hlavně příběh byl lepší než v úvodním dílu. Našel jsem zde ke konci příběhovou mezeru, ale nebudu spoilerovat a hlavně vzhledem ke dvěma po titulkových scénách je to i možná nepodstatné. Díky par scénám jsem měl i husí kůži, což je vždy dobré znamení. Todle je prostě poctivý letní blockbuster od marvelu -75%.(5.7.2019)

Do Varů jezdím 15 let, viděl jsem stovky festivalových filmů, ale tomuto se nepodobal žádný. Jeho tempo, střih, barevnost, hlučnost a další prvky se zcela vymykají běžné festivalové produkci. Režisér pomocí rafinovaných postupů natočil film, který vypadá jako tupý hollywoodský blockbuster, a krásně si tak vystřelil z festivalových diváků, kteří na tento film přišli v očekávání existenciálního sociálního dramatu s dlouhými lyrickými záběry. Pod povrchem se ale samozřejmě skrývá typický festivalový film - hlavní hrdina se převléká za pavouka, protože je vnitřně rozpolcen a není si jist důvodem svého bytí na tomto světě. Tento kafkovský motiv je ale ukryt poměrně důkladně a ne každý ho objeví. Největším záporem filmu je, že jsem měl při sledování neustálý pocit, že mi něco uniká, jako kdyby šlo o x-tý díl nějaké série, což je samozřejmě nesmysl, protože festivalové filmy se na pokračování netočí.______ Viděno na MFFKV 3.7.2019 v kinosále Grandhotelu Pupp.(4.7.2019)

Nový Spider-Man se rozhodně povedl. Je opět v režii Jona Wattse. Cestuje se tu po téměř polovině Evropy, hlavně scény z Česka člověka zaujmou. Nový záporák je dost mazaný, ale člověk znalý komixů to může tušit. Přece jen film obsahuje pár zajímavých zvratů. Peter si na svém školním výletě musí vybrat, zda chce být hrdinou, nebo jen obyčejným středoškolákem. Jakeu Gyllenhaalovi role Mysteria rozhodně sedne. I Nick Fury se tu dost objevuje. Škoda, že Happy nemá vác prostotu, ale všechny jeho scény jsou dost vtipné, jako většina filmu. Stejně tak scény s Nedem a dalšími spolužáky. Cestuje se od Benátek přes Rakousko, Prahu, Berlín až do Londýna. I potitulkové scény nám odhalí pár dost zajímavých informací. Tomu Hollandovi tato role prostě vážně sedne. "Ty máš rozdvojku na sluchátka?" :D(7.7.2019)

Osobně mám problém se třema věcma, který mi znemožňujou dát maximální hodnocení, a osobně absolutně žeru dvě věci, díky kterým by si to druhej marvelovsko-sony Spider-Man zasloužil. A protože jsem líný prase, jenom ty body vypíšu a nechám si delší zamyšlení někdy pro budoucí já, který už tak líný nebude: 1) Spider-Man v Evropě je fajn nápad, ale nepatří tam. Nejen z logiky věci, kterou logicky odhalí logicky uvažující MJ. ___ 2) Humor mně osobně přišel v mnoha případech až příliš tlačenej, a tudíž ztrácí lehkost. Tudíž místama spíš působí rušivě. ___ 3) Mnoho vedlejších postav je imho zbytečných, rušivých a blbě napsaných. Charaktery tak oproti Homecomingu pro mě zaostávaj. ___ 4) Mysterio je včetně výkonu Jaka Gyllenhaala naprosto skvělej udělanej, pasuje do MCU (včetně odkazů na předchozí snímky) a sekvence, kdy Spider-Man musí NO SPOILER! přijít na to, k čemu je jeho pavoučí šestej smysl patří imho k tomu nejlepšímu, co film nabízí. ___ 5) Kolem a kolem je pořád skromnější superhrdinskej flák s potitulkovou scénou, která umně završuje tuhle fázi MCU a naznačuje, kam se vydá ta další. Odkazy na Tonyho Starka samozřejmě potěší. ___ P.S. Stejně si myslím, že se v nějaký fázi najde způsob, jak ho - byť třeba hologramově - Kevin Feige vrátí. ___ P.P.S. (možnej spoiler) Osobně si myslím, že Jake Gyllenhaal se vrátí taky.(10.7.2019)

• - Spoiler: V 1. potitulkové scéně je vyzrazena Spider-Manova skutečná identita. Něco podobného jsme si mohli přečíst hned v několika komiksech: „Amazing Spider-Man #12“, „Amazing Spider-Man #87“, „Amazing Spider-Man #105“, „Amazing Spider-Man #151“, „Civil War #2“ (odhalí svou identitu kvůli registru superhrdinů) a „Amazing Spider-Man #641“. (3T)

• - Když Spider-Man (Tom Holland) naskočí na hlavním nádraží v Praze na vlak, který má mířit do Berlína, vlak jede směrem Pardubice, čili na opačnou stranu. (sibuk)

• - Snímek během tří promítacích víkendů překonal hranici 1 miliardy amerických dolarů a stal se tak 8. filmem v rámci Marvel Cinematic Universe, kterému se na tuto metu příjmů z kin podařilo dosáhnout. Současně jde o první film se Spider-Manem v hlavní roli s tímto finančním úspěchem. Utržené peníze za lístky z kin však v tomto případě nezískalo studio Disney, ale studio Sony, které vlastní práva na sólové filmy se Spider-Manem. (Tashi)