Spider-Man: Daleko od domova

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 130 min

Jestli tohle lidi fakt chtěj, budiž. Špatný film to neni, ale Spider-Mana jsem měl rád, když nepanáčkoval v soukolí MCU a držel si alespoň jakousi žánru adekvátní inteligenci. Je fajn, že romantika šlape a Mysterio je po delší době pravověrný záporák převzatý z komiksu bez alternací, ale (a připadám si trochu jako pamětník) nezachytil jsem v tomhle filmu jedinou kapku reálně působícího potu, částečně proto, že Spidey je i v naprosto zbytečných situacích kompjůtrem generovaný (ačkoliv hned v úvodní scéně má na sobě reálný, nebo alespoň reálně vypadající oblek, což je paradox). Ale svádět to na rozplizlou trikařinu by bylo snadný. Problém zkrátka je, že pod nánosem vší arkádovosti není cítit nic byť vzdáleně připomínajícího srdce. A Spider-Man byl vždycky ten nejlidštější a nejvíc srdcem oplývající superhrdina, což se povedlo zachytit zatím jen Samu Raimimu, a trochu Lordovi s Millerem. Čert vem všechny otravný Tony Starky, Nicky Fury a marvelácký cliffhangery. Jedna jediná slina vylétající z úst Tobyho Maguirea při závěrečné fajtce s Green Goblinem strčí do kapsy celý tenhle neosobní spektákl.(8.7.2019)

ačkoliv jsem se na tento film hodně těšil, tak jsem nic převratného nečekal. ovšem opak se stal pravdou. Já se ani chvíli nenudil. Wattsovi se povedlo najít tu správnou rovnováhu ve filmu (sranda x vážnější scény). Velmi se povedlo, že Spiderman vypadá reálně. Ne vzhledem, ale chováním. vše mu věříte neboť takto puberťáci prostě jednají. Podařila se také romantická část, jenž je opět uvěřitelná a padnoucí. taktéž hlavní padouch není vůbec špatný, na to je Gyllenhaal až moc dobrý herec. jediné, co se ne úplně povedlo byla závěrečná bitva, jenž chvílemi byla nápaditá, ale většinou spíše nudná a tuctově nezajímavá (ovšem asi jako jediná věc ve filmu, ale za to vcelku vellká). Ale jinak za mne obrovské překvapení a myslím, že do kina zavítám ještě jednou, protože mně to naprosto sedlo.....80%.(5.7.2019)

Ani se nepamatuju, kdy jsem dal naposledy nějaké marvelovce plnou palbu hned po prvním zhlédnutí. Nejspíš to bylo u Iron Mana 3, kterého ale od té doby zas až tak moc nemusím. Takhle jsem ale spokojený jako už dlouho ne, i když uznávám, že Infinity War a Winter Soldier se mi ve výsledku líbí víc... ale těm jsem na chuť přicházel postupně. Tohle je nenáročné, zábavné, šmrncovní, vztahové, zkrátka výplňovka stylu Ant-Man 1 a 2, jen lepší.(14.7.2019)

Po premiéře Homecomingu jsem se netajil tím, že jsem měl raději předchozí dvě filmová zpracování Spider-mana. Vlastně jsem nepotřeboval rozvětvený svět Marvel Cinematic universe a všechny ty hi-tech gadgety, Spidey pro mě vždycky nejvíc fungoval s obyčejným červeným kostýmem a ikonickými padouchy, kterých po těch Batmanových vyjmenuji asi nejvíce. I přes to bych lhal, kdybych řekl, že mě Wattsův sequel A třiadvacátý kousek v sérii nebavil. Tony Stark pochopitelně chybí, nicméně i tentokrát si Peter Parker dokázal obstarat k ruce schopné side-kicky. Samuela L. Jacksona a jeho hlášky žeru naprosto všude, Cobie Smulders tu má snad více prostoru než v prvních Avengers (kde byla nejvíce) a po letech konečně do světa Marvelu zavítala další herecká extratřída - Jake Gyllenhaal. Jeho Mystério mě sice více bavil v první půlce, udělalo mi ale radost, že tvůrci plně vytěžili jeho potenciál z komiksů, ačkoliv se patrně v mém osobním žebříčku postav "na jedno použití" nezapíše úplně nejvýše, Gyllenhaalovo charisma ale prostě funguje. Celkově je tedy druhý Hollandův Pavoučí muž, jež se ocitl daleko od domova pouze standardní sedmičkovou marvelovkou, která mě paradoxně bavila nejvíce v momentech, kdy rozšiřuje již tak košaté MCU s přepáleným finále, které mi přišlo až příliš dlouhé a ne extra zajímavé. Alespoň ale uslyšíme i nějaké české hlášky i pokud neskočíte distributorovi na špek a vyhledáte verzi s titulky. PS : Má to nejlepší potitulkovky za poslední roky. Škoda, že to nemůžu propálit.(4.7.2019)

Nečakal som, že tvorcovia pokračovania hraného Spider-Mana prejavia podobnú kreativitu ako tvorcovia animovaného Spider-Mana: Paralelné svety, ale stalo sa a veľmi ma to potešilo. Teda minimálne od prvého zásadného zvratu, dovtedy šlo skôr o slušný štandart, aký som vopred očakával. Potom ale vyšlo najavo, akým smerom sa vyvíja scenár dvoch autorov a nemal som s ním najmenší problém. Ten som mal skôr s "nesmrteľnosťou" a "šiestym zmyslom" hlavného hrdinu, kde to už scenáristi trošku s tou uveriteľnosťou akčných scén prehnali. Každopádne oba diely tejto frančízy patria k vrcholom MCU univerza, čo je vzhľadom na vek hlavného hrdinu tak trochu hanba pre ostatné filmy a ich ústredné postavy.(15.7.2019)

• - Bojová scéna, odehrávající se na náměstí v Praze, měla být původně točena na Staroměstském náměstí, to ale však nemohlo být kvůli turistickému ruchu zavřeno na dostatečnou dobu, a tak se scéna nakonec točila na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci. (maxmen)

• - Daleko od domova také vzdává hold některým z mnoha komiksových spisovatelů, kteří formovali postavu Spider-Man v průběhu let. Několik budov v Benátkách je tak pojmenováno podle známých autorů Marvel jako Calle Slotto (Dan Slott), Calle Bendiso (Brian Michael Bendis), Calle Sterno (Roger Stern), Calle Michelinio (David Michelinie) a Calle G. Convayo (Gerry Conway). (3T)

• - Spoiler: Pavouci lezoucí po Zombie Iron Manovi jsou Černé vdovy. Příhodné, neboť Black Window (Scarlett Johansson) v Avengers: Endgame (2019) také zemřela. (Mikahu)