Spider-Man: Daleko od domova

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 130 min

Pomalejší rozjezd připomínající teenagerovské komedie se naštěstí v Benátkách rozjede a zastaví se až po skončení titulků. Parkerova puberta dosahuje vrcholu, a tak jeho největší starostí je, jak sbalit MJ. Jenže než se náš hrdina rozhoupá, má před sebou úplně jiné problémy. Země je v ohrožení a Nick Fury nemá nikoho jiného, než Spideyho. Tedy hned po Quentinu Beckovi, který ví, jak si s nebezpečím poradit. Benátky, Berlín, Londýn, New York, PRAHA. Whitney Houston, AC/DC, The Matadors, M. Laiferová, B. Smetana, C. Debussy, The Go-Go´s, RAMONES. Pokud nečekáte náročnou intelektuální zábavu, ale bezstarostnou jízdu, pak si pavoučí dobrodružství užijete. P.S. jen s elementály mi to moc nehraje, protože to jsou nejnižší bytosti astrálu, tedy logicky by Zemi neohrozili ani náhodou. Ale jde o fantazii, tak budiž...(8.7.2019)

Pubescentní eskapáda po Evropě, která skýtá několik trefných vtípků a nikterak neurážejících okamžiků, nicméně na lepší hodnocení to jest málo díky klasickému marvel schématu, který už je jaksi ohraný. Nápad s šejdířským antihrdinou-ok, provedení - tristní. Kdo je autorem Mysteriova kostýmu? Výtvarníci Jů a Hele? Žehlí to malou měrou potrhlá MJ a Peterova vnitřní nerozhodnost " hrdina či obyč kluk ze školy". Veskrze průměrná jednohubka s obstojným nápadem, ze které se dalo vytěžit víc. 70%(15.6.2020)

Nikdy bych nevěřil, že se budu těšit na další kousek od Marvelu...ovšem po Spider-Man: Far from Home je to tak, v rámci filmových možností jdou stále dál (i když jde jen o vizuální šalbu, baví mě to), nicméně po stránce dějové jaksi přešlapují na místě a já na svém hodnocení. [Kino Citadela - Litvínov](14.8.2019)

Po premiéře Homecomingu jsem se netajil tím, že jsem měl raději předchozí dvě filmová zpracování Spider-mana. Vlastně jsem nepotřeboval rozvětvený svět Marvel Cinematic universe a všechny ty hi-tech gadgety, Spidey pro mě vždycky nejvíc fungoval s obyčejným červeným kostýmem a ikonickými padouchy, kterých po těch Batmanových vyjmenuji asi nejvíce. I přes to bych lhal, kdybych řekl, že mě Wattsův sequel A třiadvacátý kousek v sérii nebavil. Tony Stark pochopitelně chybí, nicméně i tentokrát si Peter Parker dokázal obstarat k ruce schopné side-kicky. Samuela L. Jacksona a jeho hlášky žeru naprosto všude, Cobie Smulders tu má snad více prostoru než v prvních Avengers (kde byla nejvíce) a po letech konečně do světa Marvelu zavítala další herecká extratřída - Jake Gyllenhaal. Jeho Mystério mě sice více bavil v první půlce, udělalo mi ale radost, že tvůrci plně vytěžili jeho potenciál z komiksů, ačkoliv se patrně v mém osobním žebříčku postav "na jedno použití" nezapíše úplně nejvýše, Gyllenhaalovo charisma ale prostě funguje. Celkově je tedy druhý Hollandův Pavoučí muž, jež se ocitl daleko od domova pouze standardní sedmičkovou marvelovkou, která mě paradoxně bavila nejvíce v momentech, kdy rozšiřuje již tak košaté MCU s přepáleným finále, které mi přišlo až příliš dlouhé a ne extra zajímavé. Alespoň ale uslyšíme i nějaké české hlášky i pokud neskočíte distributorovi na špek a vyhledáte verzi s titulky. PS : Má to nejlepší potitulkovky za poslední roky. Škoda, že to nemůžu propálit.(4.7.2019)

(MOŽNÉ SPOILERY!) Přiznám se na rovinu, že nejsem zrovna skalní fanoušek „Spideyho“, nicméně po velkolepé Endgame jakožto zakončení více než desetileté marvelovské ságy je člověk rád za jakýkoli „menší“ film z tohoto filmového univerza, takže jsem bral nejnovější „pavoučí dobrodružství“ všemi deseti navzdory jeho hlavní postavě. Samozřejmě mě potěšilo, že nezanedbatelná část děje se odehrává v naší metropoli a bylo humorné slyšet v originálním znění české repliky, hlášení či zpěv. Film má sice pomalejší rozjezd, i přes potyčky s elementály, avšak s nástupem skutečného záporáka na scénu vše nabírá na obrátkách. Vyloženě se mi líbily iluzionistické sekvence a skutečnost, že člověk v podstatě až do konce titulků nevěděl, s kým má vlastně tu čest – v tomto případě se opravdu a bezpodmínečně vyplatí počkat na OBĚ titulkové scény, které na jednu stranu otevírají vrátka pro další pokračování, na druhé straně lehce vymetají s divákem a jeho důvěřivostí k viděnému. Tom Holland byl tentokrát nejsnesitelnější za všech svých marvelovských filmů, Zendaya je sympaťačka na první pohled, obsazení Jakea Gyllenhaala mě vyloženě potěšilo a Samuel L. Jackson mě zatím jako Nick Fury nikdy nezklamal. I když snímek ve výsledku nedosahuje kvalit týmovek (viz Avengers a CA), tak i přesto v kině svižně utíká, oplývá množstvím dobře udělané akce, nabízí nejeden dobrý moment překvapení, potěší dobře zvoleným soundtrackem a jako bonus se člověk díky němu podívá po celé Evropě.(6.7.2019)

• - Ve scéně, kdy se objeví Fire Elemental v Praze, můžeme vidět, jak při útoku rozmlátí českou policejní Škodu Octavii. (UncleMorty)

• - Původní hrubý sestřih filmu se blížil ke 3 hodinám. Posléze byl sestříhán na necelé 2 a půl a nakonec na 2 hodiny a 10 minut. (Kinofil)

• - Spoiler: Quentin Beck (Jake Gyllenhaal) má kostým, který používá při svých iluzích, od ženy jménem Janice. Jedná se o Janice Lincoln, jejíž debut proběhl na stránkách „Captain America #607“ z 2010 od autorů Ed Brubaker a Jackson Butch Guice. Známá je pod jménem (Lady) Beetle a po vzoru původního Beetle (Abner Jenkins) z roku 1964, od tvůrčího dua Stan Lee a Carl Burgos („Strange Tales #123ô), nosí obrněný oblék s širokým arzenálem zbraní, který ji za pomoci křídel umožňuje létat a zvyšuje fyzickou sílu a výdrž. Oproti Jenkinsovi má ještě menší „upgrade“ a dovede lézt po zdech. Další Beetleů byla celá řada (Leila Davis, Three Beetles, nepojmenovaný z „Ultimate Spider-Man #124“ a „Hobgoblin's Beetle“) a všichni sdíleli společnou nenávist ke Spider-Manovi. Ovšem postava Janice Lincoln otevírá tvůrcům i další možnosti. Její otec je Lonnie Thompson Lincoln alias Tombstone, velká ryba v podsvětí New York City. Tombstone debutoval v komiksu „Web of Spider-Man #36“ z roku 1988 a mohli jsme ho vidět ve filmu Spider-Man: Paralelní světy (2018). Disponuje nadlidskou sílou, rychlostí, výdrží, reflexy a pěkně ostrými zuby. Jedná se tak o mnoho odkazů směrem k týmu Sinister Six a vůbec k organizaci Sinister Syndicate, jejíž členy byli všichni zmínění. (3T)