Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

Martrix

Na to, jak pohádkový námět má, je druhý Panter velmi nekomiksový a přestože se zdálo, že příběh je košatější a má hloubku, tak zpětně si vlastně říkám, že jsem se ani moc nebavil. Bylo to dramatické, ale ne vtahující. Pointa se totiž smrskla na velmi obecná klišé. Nepochybuji o tom, že cílovka to viděla jinak, ale já neměl komu fandit. Bylo to jako sledovat hokejový zápas Itálie vs Španělsko. Přesto...zápas to byl dobrý. Skoro 4*. ()

Wormboy

Ako nekrolog jednemu z hercov Marvel univerza ok. Ale to sa mam na to pozerat dve a pol hodiny, a bez karu? Tu uz niekomu naozaj musi dobre zajebavat... ()

Juto

Aj keď je film ,,Black Panther: Wakanda navždy"občas chaotický, je to pôsobivé skúmanie smútku, ktorému pomáha vynikajúca práca s postavami a vzrušujúca akcia, čo sa mimoriadne hodí k filmu, v ktorom by v inej a možno lepšej časovej línii hral muž, ktorý pôvodný film priviedol k sláve aj oceneniu. 7/10 ()

c.tucker

Za mě to byl nejlepší Marvel z fáze 4 a i mezi ostatními se drží celkem vysoko. Mělo to city i akci a celkově mi těch 161 minut uteklo jak voda. Takhle jsem se u Marvelu nebavil asi od Endgame. ()

BoXBe

Už se mě to netýká, ani nedotýká. Jeden rozvláčný díl seriálu v rámci marvelovských fází, který neobstojí sám o sobě. ()

campix

Marvelu se to opět povedlo. Neustále dokazuje svůj úpadek a potápí jednu značku za druhou. U druhého Black Panthera měl pozici velmi složitou i díky tomu, že Chadwick Boseman se už v této roli nikdy neukáže. Druhé pokračování opět ukazuje Africkou velmoc, které všichni závidí její technologie a marně se jí snaží dostat na kobylku. Tentokrát je ovšem vedena výhradně silnými ženami, které se svoje pozice snaží uhájit. Vyrojil se navíc nový nepřítel. Podvodní Aztécká říše, která chce oslabené Wakandy využít. Přesně jak to blbě zní, tak také blbé to je. Vrchol nastane zhruba v polovině, kdy se Wakanda dobývá. Pak už to jede pouze z kopce a volba nového Black Panthera je všelijaká a rozhodně ne taková s jakou bych byl spokojený. Marvel stále hledá nové dno. Uvidíme, kdy se zase odrazí. ()

NiWi

Sequely málokdy předčí první díly. Ostatně u Marvelu by o tom mohli vyprávět, a Black Panther v této tradici pokračuje. Z těch "méně zdařilých" pokračování však rozhodně vyčnívá nad ostatní, a zásluhu na tom má především Ryan Coogler, který dokázal velmi zdatně skloubit nosná témata a komplexní myšlenky s mnohasetmilionovým blockbusterem. Velmi cením příběhový směr kterým se tvůrci vydali, a nejen že to znělo dobře na papíře, on je i velmi zajímavý a dobře zpracovaný ve výsledném produktu. Není zde množství zbytečné akce na které jsme často zvyklí, a filmu to jen prospívá. Zvládá tak představit a přirozeně rozvíjet postavy, klidně i několikrát za sebou změnit jejich motivace. Hudba od Ludwiga Göranssona je opět skvělá, humor nekazí scény, a množství postav filmu nijak neubližuje. Bohužel je to opravdu dlouhé, a i když se tu neobjevují vyložená hluchá a pomalá místa, zkrácení o nějakých 10 minut by nebylo od věci. Zároveň sem od některých sekvencí čekal trochu víc. Zatopení Wakandy rozhodně mohlo (a mělo) mít daleko větší, až katastrofické měřítko, stejně tak truchlící scény mě nechaly relativně chladným. První Black Panther byl větší událost než jeho pokračování, a i když má Wakanda Forever sem tam nedostatky, tvůrci v čele s talentovaným režisérem se se všemi okolnostmi vypořádali víc než důstojně. V rámci čtvrté fáze tak druhý Black Panther patří mezi ty lepší kousky. ()

majo0007

Zatiaľ čo jednotku som nemal silu dopozerať, dvojka už je na tom o niečo lepšie. Len tie krídielka na členkoch si mohli odpustiť, WTF! ()

Sabrewulf

Proboha, kdo psal ten scénář? Kdyby se hned na začátku sešly dvě hlavní postavy a těch pár vět, co prohodily na konci, by prohodily hned na začátku, tak žádný film ani nemusel existovat. Ale protože Marvel scénáristé už melou z posledního, tak nás po celou dobu stopáže bombardují naprosto SAMOÚČELNÝMI konflikty, aby tam vůbec nějaký děj byl. Všechny ty z prstu vycucané zápletky se dějí jen proto, že všechny rasy (lidi, avataři i wakanďané) jednají zbrkle a agresivně (čti degensky) a my kvůli tomu musíme sledovat zbytečných 240 minut. Pamatujete na scénu z Blade 2, jak na začátku přijdou dvě násosky za Bladem, začnou se tam spolu všichni tři bít jako škaredí CGI panáčci a pak řekne jeden z upírů zadrž, přicházíme v míru, či tak něco, což samozřejmě mohli udělat už když "klepali na dveře"? Roztáhněte to do celovečerní stopáže a máte Black Panther2. K tomu připočtu, že Letitia Wright rozhodně není typ herečky pro hlavní role v blockbusterech, ten film celkově nemá na kom stát. Za největší zoufalost považuji postavu Iron Heart. Krom toho, že tato nejspíš náhražka za Iron Mana (HAHAHAHAHA) je tu úplně, ale úplně zbytečná, tak nádherně prezentuje PRÁZDNOTU genderové korektnosti. Vezměte si Iron Mana jedničku. Celý progres Starkovy povahy, tvorbu roboobleku provizorního, tvorbu klasického obleku, testování atd. Tady? Kde se vzala, tu se vzala, aniž by jsme o ní někdy slyšeli, z prstu vycucaná a dosazená Čaputová... ehm... nějaká mladá ultravědkyně a hned má v garáži udělaný fungující oblek a pak lusknutím prstu fungující oblek finální. Na nějaké představování není čas, politika je přednější, tak to tam tlačme horem spodem (úplně stejné je to s Hulkem a následnou She-Hulk). Debilita. Co se týče frančízy jako takové, je opravdu umění udělat dva celovečerní blockbustery s novým světem, postavami, superschopnostmi atd. s tím, že všechno vyjde na prázdno, nic se nikam neposune a v mém případě to absolutně nezabaví. Oba Panterové jsou megazbytečné filmy. Neuvěřitelně prázdná značka. P.S: BLM poklek bílých zajatců už byl jen třešničkou na tomhle hovně. ()

moviefilm

Ono je to (síce príliš dlhý), ale veľmi príjemný film - na nedeľné popoludnie. Od filmu tohto žánru by som očakával niečo viac... ()

Radiq

Nebudeme chodit kolem horké kaše, tohle smrdí tak trochu Aquamanem nebo nějakejma podvodníma Avatarama. Vůbec se to neponaučilo z trapností prvního Black Panthera a opět tu máme všude ten africký kmenový feeling, který dostane záchvat kdykoli se zkombinuje s vyspělou technologií. Tady mě vyloženě deptal ten "sonický" hypno-zpěv, po kterém se všichni sebevražedně vrhali do vody jak v nějakém Krysaři (točím oči nahoru). Taky záporák (s křidýlkama na patách) a celý ten podvodní svět... a CGI efekty... je to prostě slabota. A tak bohužel jak se pro 4. fázi MCU stalo zvykem - i tohle jde silně do řiti. Ok, dokázali se dobře vyrovnat se smutnou smrtí Chadwicka Bosemana, ale trochu se bojím, kam to bude dál směřovat. Např. jestli z té druhé mladé černošky-vědkyně Riri teď bude nový Iron Man? Ještě že tam byla aspoň Nakia (Lupita Nyong'o), která se mi líbila už v prvním díle. Jinak ať je Wakanda klidně Forever, to ale nemění nic na tom, že pro mě je Wakanda nuda Immediately. ()

Triple H

Koniec Fázy 4 mal byť jedným z vrcholov MCU, nakoniec je to vlastne ale poplatné určitej únave materiálu a preplácanosti, ktorý celú túto fázu sužuje. Coogler mal pred sebou ťažkú úlohu a súčasne ju obalil veľkými ambíciami, ktoré si film úplne neobhájil a viac či menej sa pod váhou všetkého čo chce riešiť trochu rozsypal. Pietna spomienka na Bosemana, ktorá film rámcuje funguje, má v sebe aj nejakú emóciu a zároveň ale bohužiaľ aj pripomína, že séria prišla o svojho leading mana, ktorého nie je ľahké nahradiť a pripomína že nájsť správneho človeka do tejto pozície je niečo čo môže ľubovoľný film vytiahnuť hore, alebo mu zlomiť väz. Coogler neodovzdáva tú pomyselnú Bosemanovu štafetu v tomto konkrétnom filme jednému človeku ale delí ju na viac kusov, a delí zodpovednosť medzi Letitiu Wright, Lupitu Nyong'o, Angelu Basset a Winstona Dukea, ktorí každý prispievajú niečím svojím, niekto lepšie, niekto horšie. Bosemanova smrť robí Wakandu Forever prestupným, prechodným štádiom, kde sa hľadá nový smer či správny rytmus a snaha síce je, aj obrovské peniaze na to, ale nikdy to do seba úplne nezaklapne. Tenoch Huerta mňa osobne aj sklamal, resp. od Namora som si sľuboval viac a konflikt s ním popri tej spleti spomínania a preskupovania zodpovedností, a všetkej tej matriarchálnej rozumnosti, nemá ani veľmi logiku a ani taký drive či zmysel ako konflikt s Killmongerom v jednotke. Ďalší problém je, že film naozaj nepotreboval mať 161 minút, kľudne mohlo ísť von až 30 a o nič by nikto neprišiel (Martin Freeman tu tentokrát byť nemusel). Holt ale smrť-nesmrť, kolotoč sa točí ďalej a chce sa epicky rásť, a zvyšovať osudovosť a aj pietne spomínať, no a jednoducho to nie úplne funguje celé. Za mňa aj sklamanie, lebo po traileroch a prvých reakciách a vzhľadom na kontext som veril, že Marvel pripraví niečo podobne vyladené ako No Way Home. Ale nie je to tak a Marvel tak týmto síce vyriešil najpodstatnejšie, tzn. to ako pokračovať ďalej potom čo im zomrel predstaviteľ jednej z top postáv MCU, ale nevyriešil to spôsobom aby na konci po viac ako dvoch a pol hodinách nezostal práve nad touto postavou a sériou naďalej visieť určitý otáznik, resp. spôsobom aby človek odchádzal s pocitom že to smútenie pridalo filmu niečo naozaj výnimočné. Neviem či je úplne fér výsledok nazvať prehrou, ale nie je to ani úspech. **1/2 P. S. - - - - - - SPOILER: Ja osobne by som do kostýmu navliekol radšej Lupitu Nyong'o, ktorá herecky, charizmou a inak zatieňuje zvyšok obsadenia a ktorej by to ako Bosemanovmu nástupcovi IMO pristalo. Neviem či o to nebol záujem na jednej či druhej strane, ale IMO je nevyužitie aktuálne jednej z najschopnejších herečiek na niečo viac škoda, lebo herecky na to má, postava Nakie by dosadenie do kostýmu dovoľovala veľmi ľahko a dokonca by štúdio ideálne naplnilo aj všetky možné #metoo a iné kvóty a záujmy. Shuri ako nástupca T'Challu v tomto jednom filme pôsobí zmysluplne, ale či je to do budúcna najlepšia cesta...myslím že titulky naznačujú, že aj Marvel ju vníma ako prestupnú stanicu.  P. P. S.: Goranssonova hudba je na marvelovku už miestami aj pomerne odvážna, stále sa zlepšuje. Mal by mu niekto dať robiť nejaké poriadne sci-fi. () (méně) (více)

Doudis19

Hodně aktuální téma ohledně mocenských bojů, spojenectví a toho, kdo a kdy je v právu. Konečně mám v marvelovce pocit, že to proč se bojuje a histerčí není jen malicherností skupinky egomaniaků. Zakomponování smrti hlavního představitele citlivé a decentní, až anti-marvelovské. Režie se stále snaží přicházet s něčím novým, a to až tak šikovně, že má člověk pocit, jako by ani nemohl napoprvé všechno pochytit  a ocenit (potenciál opakovaného shlédnutí). Co se týče postav, tak Wakanďané fungují spíš jako celek, než aby to nějak extra táhla Shuri. Ale dobrý. Každopádně Talocani a jejich svět za mě válcuje Cameronovi modráky na všech frontách. Jde z nich strach, obdiv i pochopení jejich odhodlání (ne jako pacifistický poserové v Avataru) + všechno zahalené do až pohádkového tajemna. Všechny ty podvodní aztéky, prohánějícíse na zádech velryb a kosatek má navíc pod palcem Namor. Asi ten největší "záporáckej" frajer od dob Lokiho. Od prvního představení, za dunivě znepokojivých tónů, přes mystický příběh své existence, až po anti-Putinovské řešení válečného napětí... tenhle hoch, ač pro své okřídlené kotníčky a zelené trenýrky mohl dopadnout hodně tvrdě, nakonec je to nejlepší na celé druhé Wakandě. ()

Motinski

Dlhé, uťahané a väčšinu času snažiace sa skryť nálepku naivného blockbusteru. Hranie na vážnejšiu notu a silné témy na mňa ale z časti zabralo ajkeď len v rámci možností. Áno, stále je to Marvel. Viete ľahko predvídať dopredu dej a akcia je generická. Už som si zvykol že Infinity War, Endgame a podobne silné kúsky nebudeme dostávať každý rok. A s tým keď sa zmierite tak si možno celkom užijete aj toto. Namor je nadpriemerny záporák (opäť, v rámci možností) a ajkeď jeho céčkovy avatary neboli nič moc, tak predstavenie národa s mayskym pozadím bavilo. Dve veci mi ale vadili dosť.1.Postavy menia motivácie za pochodu. Pritom som neraz krútil hlavou. 2. Wakanda aj Talokan pôsobili strašne nezaujímavo. Umelo a bez toho aby z nich dýchal život. Iba ako počítačové kulisy pre príbeh. Pozitívne som vnímal Shuri pre ktorú som mal slabosť už pred tým takže prevažuje spokojnosť. Black Panther 2 je osobnejší a nikam sa neponáhľa. Nie vždy mu to svedčí ale Marvel spravil o dosť horšie filmy. V rovnaký deň som si pozrel aj prvú časť a obidve ma bavili rovnako. ()

UhLee

(6,5/10). Celou dobu jsem si říkal, že Black Panther: Wakanda Forever je naprosto zbytečným filmem, protože bez Chadwicka Bosemana to prostě nebude ono. Překvapilo mě, jak film krásně uctil jeho památku a vzdávali mu holt během celého filmu. Jinými slovy, že to nebyla jenom položka ze seznamu, kterou si ze začátku film odškrtli a potom se k ní už nevraceli. Pořád si však myslím, že je film bez jeho Panthera poloviční. Shuri prostě není natolik zajímavá postava, aby utáhla celý film. Navíc jeho charismatu nesahá ani po kotníky a její představitelka není kdovíjak dobrou herečkou. Takže v dalších Marvel filmech už pro mě nebude Panther jeden z nejzajímavějších hrdinů. Spíš to bude bohužel hrdina, který bude hrát druhé housle. Na druhou stranu závěrečná scéna nechala pootevřená zajímavá vrátka a já osobně jsem takový závěr vůbec nečekal. Co se týče kvality samotného filmu, tak musím říct že vizuální efekty byly naprosto otřesné. Celé to působilo hrozně levně a narychlo udělané, ale vzhledem k pásové výrobě se není čemu divit. Velkým kladem je rozhodně hudba, která se po vzoru jedničky opět povedla. Skladatel Ludwig Göransson opět ukázal, že se s ním musí počítat do skladatelské elity. Hlavně píseň kmene válečnic a Siren byly perfektní. A teď se podíváme na postavy, které se ve filmu objevily. Namor naprosto vládne celému filmu na poli postav a krade si všechny scény pro sebe. Hlavně ten jeho příběh a motivace jsou po dlouhé době výborně prokreslené. Na druhou stranu taková IronHeart se mi prostě nelíbila. Přišlo mi, že tam je jenom proto, aby házela vtípky. Velmi mě překvapilo nečekané cameo, které se povedlo výborně zakomponovat do snu od Shuri. Taková jemná camea mi udělají mnohem větší radost, než když jich tam je zbytečně moc. Celkově se určitě jedná o loňský nejlepší Marvel film, takže nějaká naděje ve mně ještě zbyla. Bude to rozhodně potřeba, protože letos toho bude zase hodně. Jenom bych pro příště ubral ze stopáže, protože to mohlo být klidně na ty dvě hodiny a mi by to bohatě stačilo. Takto se snímek místy opravdu táhne a i přes odvahu režiséra to musím počítat jako negativum. ()

filmmovier

Obrovské překvápko. Po posledních marvelovských projektech (převážně seriálech) jsem nečekal vůbec NIC. Jenomže Wakanda je skvělá. Druhý Black Panther je mnohem lepší než první a přestože je taky delší, já se u něj nenudil ani minutu, a to i přesto, že skoro celá první hodina je jen o T'Challovi (což je ale samozřejmě naprosto v pořádku). Film je už od začátku parádně intenzivní a emociální jízda, velice komorní a zaměřená na postavy. A já, přestože smutný z okolností, jsem byl nadšen. Pak nastoupil Namor (vynikající postava obecně, filmem naštěstí nezprzněna, má motivaci, není trapný a je výtečně ztvárněn Enochem Huertou) a navíc se kromě jeho originu stihne představit i Ironheart (zatím proti ní nemám vůbec nic). Vyloženě akční je pak závěrečná půlhodina a ta je taky skvělá. Stejně tak jsem se bavil i u částí v Atlantidě (totiž v Talokanu) a Namorův origin pak zatraceně potěšil též. Stručně řečeno, bavil jsem se od začátku do konce. Funguje to po všech stránkách přesně tak, jak to fungovat má a scénář i režie jsou naprosto zvládnuté. Prostě parádní zážitek, který náramně potěšil. Po dlouhé době jsem měl pocit, že konečně zase sleduju MARVEL. Tak už snad bude jenom lépe! RIP Chadwick. 80 %. ()

Lachtaan

Čtvrtá fáze marveláckého kosmíru je u konce a nutno říct, že to měla po megalomanských událostech v Inifity War a Endgame setsakra těžké. Mě osobně valná většina jejích projektů už nikterak nenadchla, nad čím jsem se ale v poslední chvíli rozhodl nelámat hůl, je film, který jsem zpočátku chtěl zcela nejméně. Nepřišlo mi fér pokračovat ve značce bez hlavního hrdiny, pocta, které se mu ale od tvůrců dostalo a snaha vybudovat takhle srdceryvný odkaz, jsou faktory, které z Wakanda Forever dělají úctyhodnou záležitost. Chyb zde naleznete nepřeberné množství a budete chápat i tu stranu barikády, co bude snímek shazovat, já osobně jsem si však dost užil věc, co každým coulem patří vyloženě černošské komunitě a rád bych, aby pro ní vznikalo víc takto velkolepých příležitostí. [viděno v Kino Šumava Klatovy 11.11.2022] ()

Johnny.ARN

Boha, tomuto filmu sa dá toho toľko vytknúť, ale nechce sami. Načo? Ako kto si reálne myslel, že toto má šancu na nejaký úspech, alebo že to dokáže vytrieskať slušný dej a posunúť niekam univerzum? Najzbytočnejšia márvelovka, kde sa bijú tmaví s ešte tmavšími, kde je extrémna girl power idúca si v ruku v ruke s tolerovaným rasizmom a kde panterica je bez rešpektu, pôsobí smiešno a celkovo je to taká Catwoman na steroidoch. Neni v tých komiksoch fakt lepšia postava, ktorá by mohla týchto zberačov nahradiť? Ultraslabé 2 z 5 ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou