Joan z Arkádie (TV seriál)

Joan of Arcadia

Joan z Arkádie

Drama / Fantasy / Krimi / Komedie

USA, 2003, 45x45 min

Amber Tamblyn, Chris Marquette, Joe Mantegna, Mary Steenburgen, Jason Ritter, Aaron Himelstein, Annie Potts, Kris Lemche, Mageina Tovah, Sydney Tamiia Poitier, John Getz, Kimberly McCullough, Elaine Hendrix, Misti Traya, Erik Palladino, Riley Smith, Mike Starr, David Dorfman, Trevor Einhorn, Russ Tamblyn, Larry Hankin, Richard Gilliland, Mark Matkevich, Wentworth Miller, Alexis Dziena, Sprague Grayden, April Grace, Michael Welch, Patrick Breen, Kevin Scott Allen, Haylie Duff, Todd Louiso, Zachary Quinto, Lindsay Hollister, Evan Handler, Billy Mayo, Keri Lynn Pratt, Joanne Baron, Aaron Paul, Brian Klugman, Christopher Cousins, Gary Anthony Williams, Will. I. Am, Joseph D. Reitman, Kathryn Joosten, John Patrick Amedori, Jessica Szohr, Rob Brownstein, Ted Rooney, Debbon Ayer, Constance Zimmer, Nancy Lenehan, Kimberly Kevon Williams, Evan Jones, Laura Marano, Thomas Kopache, Dana Davis, Tyler Kain, Ricardo Chavira, Corri English, Juliette Goglia, Kevin Rahm, Susan Sullivan, Alex Fernandez, Paul Sand, Hilary Duff, Steve Witting, Corinne Bohrer, Sarah Lilly, Lee Garlington, Bob Clendenin, Bill Camp, Kat Graham, Jesse Heiman, Ronnie Warner, Kate Norby, Phill Lewis, Philip Marlatt, Diane Delano, Kristy Wu, John Ross Bowie, Erica Hubbard, Frederick Koehler, Joe Sabatino, Ana Maria Lagasca, Alphonso McAuley, Ian Bohen, Tara Lynne Barr, Don McManus, Joel Murray, Allan Trautman, David Starzyk, Jack Plotnick, Jodi Thelen, Iqbal Theba, Roark Critchlow, Lauren Storm, James DuMont, Sam Horrigan, Jay Thomas, Louis Mustillo, Courtney Hope, Mark L. Taylor, David Clennon, Noah Bean, Candice Azzara, Jeffrey Licon, Jane Morris, Debra Mooney, Michael J. Willett, Jeanette Brox, Darin Heames, Dendrie Taylor, Todd Sherry, Richard Erdman, Clement von Franckenstein, Sarah Aldrich, Meredith Monroe, Michelle L. Gardner, Ping Wu, Michael Hyatt, Tiffany Dupont, David Burke, Eddie Hassell, George Wallace, Ivonne Coll, Lauren C. Mayhew, Yorgo Constantine, Matthew Del Negro, Kari Coleman, Veanne Cox, Sarah Benoit, Jack Kehler, Mary Mara, Fred Stoller, Jordan David, Lily Knight, Lou Richards, Stephi Lineburg, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephen Gregory Foster, Brian Cousins, James Martin Kelly, Oliver Muirhead, Molly Morgan, Craig Welzbacher, Joel McKinnon Miller, Julian Reyes, Henry G. Sanders, Michael Chinyamurindi, Dan Desmond, Al Mancini, Timothy McNeil, Wendy Phillips, Mike Erwin, Becky Wahlstrom, Jane Daly, Angela Robinson Witherspoon, Mike Damus, René Ashton, Wendy Worthington, Steven A. Miller, David Figlioli, Walter Addison, Mia Cottet, Rolando Molina, Rae Allen, Nikki Tyler-Flynn, John Marshall Jones, Edward Edwards, Lyne Odums, Kara Zediker, Stefan Umstead, Sam Murphy, Nelson Mashita, Scott Damian, Sonya Eddy, Bradley White, Christian Hutcherson, Julie Lancaster, Charlie Koznick

Nina Gilberti

Scénografie:

Daniel A. Lomino

Kostýmy:

Christine Peters
  • Morien

Dobrá, takovýhle love/hate vztah už jsem s nějakým seriálem dlouho neměla. Bůh chodí mezi námi. Ale nemá své tělo. Půjčuje si naše těla. Může si půjčit i moje tělo? Budu si to potom pamatovat? Můžu nějak ovlivnit, co dělá bůh v rámci mého těla? Kde je rozdíl ve svobodné volbě Joan a nádob, jejichž hlasem k ní promlouvá? Z tohohle úhlu mi seriál přijde jako těžce děsivý horor. Další možný pohled, ze kterého je to ale pořád těžce děsivý horor, je ten, že Joan sice plní úkoly, které dostala, ale až na pár výjimek jim nikdy neporozumí ani zpětně a dělá všechno s největším sebezapřením. A bůh ji na to nikdy neupozorní, což znamená, že v očích autorů morální lekce doopravdy proběhla?! Zahraniční fanouškovská základna scenáristy nejvíc nenávidí za to, jak se zachovali k Adamově postavě v druhé polovině druhé série, ale já osobně scenáristy nejvíc nenávidím za to, jak se k Adamovi celou dobu chovala Joan, a z této pozice mi jeho dějová linka přijde logická a vlastně si nepřeji, aby byli spolu. A ještě musím říct, že vědomě ignoruju celou policejní a velkou část rodinné linky, protože jejich zapracování do výsledného "poselství" začalo selhávat už docela dost brzo. Shrnula bych to pod prohlášením, že seriál nepochopil sám sebe a tak není divu, že ho tak brzo zrušili, ale i přesto jsem si některé části užila a jako inspirační materiál je asi dobře, že chvíli existoval. Za nejfunkčnější, nejzdravější a nejroztomilejší zobrazený vztah považuji Grace a Luka (kam se na ně hrabou ti dlouholetí manželé, z tolika toxické hysterie by měl ten jejich dům explodovat) a za nejplastičtěji zobrazenou postavu považuji Adama. Nebýt Chrise Marquetta, tak bych horko těžko hledala motivaci vydržet až do konce, protože bůh mě v tomto podání zklamal.(17.9.2016)

Seriál plný morálnych ponaučení, podaných celkom zaujímavou formou. Zaujímavosti: Arkádia je fiktívne mesto zasadené niekde v štáte Maryland *** Scény prvej série z predajne kníh boli natočené v Los Angeles. *** Friedmanovo krstné meno nebolo nikdy uvdené. *** Nehoda po ktorej ochrnul Kevin Girardi sa stala 9. Novembra. *** Luke Girardi oslavuje narodeniny 19.. novembra. *** Will Girardi získal 40. miesto v rebríčku "50 Greatest TV Dads of All Time" *** Will Girardi vždy pije zo šálky, na ktorej je fotka Joan, Luka, Kevina. *** V pôvodnom scenáry sa rodina Girardirových volala Delaneyová *** Stvoriteľka Joan z Arkádie - Barbara Hall - napísala pre seriál desatoro, ktoré nazvala : 10 prikázaní Joan z Arkádie, ktoré napríklad obsahovali : Zlo a dobro neexistuje, Boh nemôže presadzovať učité náboženstvo, Boh nemôže priamo zasahovať...(19.1.2009)

8 / 10 Štyri hviezdičky za tie príjemné popoludňajšie posedenia, plus silný nábeh na plný počet po prípadnom dôkladnejšom popozeraní a popočúvaní. Joan z Arkádie je jednoducho veľmi fajn seriál... a tu by som mohol aj skončiť, no keďže viem, že na ČSFD sú zaregistrovaní samí hnidopidi, ešte to trochu rozvediem: hm, áno, dievča, ktoré si tyká s Bohom a voľne tak parafrázuje známu historickú postavu, znie ako riadne predžuvaný námet na seriál, jeden z tých, ktoré odpočívajú vo veľkej hollywoodskej kartotéke a čakajú na svojich pätnásť minút slávy, ale ono to skutočne nie je až také zlé a vôbec to nevyzerá ako z prsta na nohe vycucaný žvást. Pán Najvyšší nestojí za svojou deus ex mašinou a neťahá hore-dole za páky, skôr komentuje a slúži ako boxovacie vrece, na ktorom si sympatická Amber Tambyn (neviď. fotku z ČSFD) vylieva svoju zlosť a zmätenie; samozrejme, ani ostatné postavičky neobišli nasucho a vedia zas pekne kresliť a citujú Shakespeara a sú jednoducho veľmi šikovné a cool, ale hej!, sledujeme seriál, nie sociálny dokument či trinástu komnatu. Navyše, vzťahy medzi nimi vyznievajú veľmi prirodzene a nenútene, možno až príliš, a keď aj nie, zachráni to nejaké to ponaučenie či pekná pesnička. Faktom však zostáva, že celý ten ansámbel kope za správny tím a tak im ich malé víťazstvá nezávidíme, ale prajeme, a ich prehry nás neraz silno dojmú (áno, áno, sem-tam sa von tlačila aj slzička, holt mám clivé obdobie). Ako som už povedal, je to jednoducho fajn seriál, pekne natočený, pekne zahraný a dobre myslený. Nestačí? Mne teda áno.(18.8.2008)

• trinan_kop

Toto je tak nechutne odporný seriál, až je dobrý. Je dobrý v tom zmysle že sa smejem na hlavnej predstaviteľke, najodpornejšej herečke akú som kedy videl, smejem sa na tých dialógoch, v akom vesmíre by niekto niečo také mohol myslieť vážne? Ja to beriem ako dobrú komédiu na zasmiatie sa - a preto za 5 hviezd. Ak by som to mal brať ako teenage seriál vážne myslený, tak by to musel byť odpad.(5.8.2010)

Nemôžem ohodnotiť niečo, čo nebolo dokončené! A je mi jedno, že dôvodom predčasného ukončenia natáčania je údajne neúspech u divákov. Nerozumiem, prečo sa (nielen v Amerike) točia seriály takýmto spôsobom: Natočí sa pilotný diel, následne sa zistí či majú o daný žáner a typ seriálu diváci záujem. Ak nie, viac sa už nenatáča. (Prípadne sa natočí jedna séria, potom MOŽNO ďalšia séria, potom MOŽNO ďalšia séria...) Chápem, že ide o biznis, ale čo je veľa, to je veľa. Najhoršie pre kinematografiu dnešnej doby je, že sa scenár píše dodatočne. Amazonka, Crusoe, Terra Nova, Joan z Arkádie, 100 Questions, Rodinka úžasných...všetko predčasne ukončené! Čo tak napísať scenár (CELÝ!) a potom natáčať? Z tohto dôvodu ma takmer nikdy nesklamú životopisné filmy a filmy natáčané podľa už existujúcej predlohy (väčšinou ide o staršie a overené literárne diela). Za to, čo stihlo byť natočené, dávam plných 5 hviezd.(31.1.2015)

• - Will Girardi vždy pije zo šálky, na ktorej je fotka Joan, Luka, Kevina. (rador)

• - Arkádia je fiktívne mesto zasadené niekde v štáte Maryland. (rador)

• - Friedmanovo krstné meno nebolo nikdy uvedené. (rador)