Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

MovieSpotter

Samotný název filmu naprosto vystihuje atmosféru celých dvou a půl hodin, je temná, ponurá, depresivní, nenechá nás vydechnout. Pánové Bale, Caine, Freeman a Oldman opět skvělí, lidé v malých rolích, jako ten vězeň, co vyhodí detonátor z lodi, nebo bývalý pacient Arkhamu v policejní uniformě s jmenovkou Rachel mě taky baví. Kdo mě ale vážně nebaví, to je právě Rachel v podání Maggie Gyllenhaal. Fakt mi tam nesedí, po jemně vyhlížející Katie je jak pěst na oko. - Jinak jsem Temného rytíře za ty čtyři roky viděla už x-krát a vždycky, VŽDYCKY se nepřítomně usmívám, když se na scéně objeví Joker, mráz mi běhá po zádech vždycky, když se ozve TEN tón a vždycky je mi líto, když na konci Batman mizí ve tmě jako štvanec, zločinec, jímž ve skutečnosti není. Samozřejmě nemůžu nechat bez komentáře výkon Heatha Ledgera, jenž se pro roli Jokera totálně vyšťavil, vyždímal ze sebe maximum a byla to bezpochyby jeho životní role, za kterou byl po zásluze (i když, bohužel, in memoriam) náležitě oceněn. Joker, jako Pán chaosu, je "neodolatelný" ;) Nevíme o něm vůbec nic, jen to, že si libuje v chaosu a anarchii. A taky ve vymýšlení storek o jeho jizvách, v barevným oblečku, v mastných, ulíznutých zelených vlasech, nechutně žlutých zubech a v rozmazaných šminkách ;) Nicméně, i když je to psychopat největšího kalibru, jeho ďábelsky hysterickej smích je prudce nakažlivej a vážně mám pocit, že cokoli dělá, dělá tak nějak mimochodem :) Fakt můžu to, jak se pořád olizuje, jak po tom, co vyleze z převrácenýho kamionu řve "Come on! Hit me!!!", jak tleská v cele a jeho převlek za sestřičku! 5 hvězdiček bez diskuzí, za Jokera, za stále skvělýho Bruce/Batmana, za perfektní režii a !hudbu! a za spoustu dalšího! - Jen na konec...kdykoli každou první středu v měsíci slyším požární sirénu, doufám, že k tomu neuslyším i "Hohoho, hahaha...why so serious?!" :) ()

Lazy87

Heath Ledger jako Joker byl geniální, správný psychopat. Zase úplně něco jiného než Jack Nicholson v Burtonově filmu. ()

jakubzeman78

Jeden z nejepičtějších a nejlepších filmů, co jsem vůbec viděl. Nolanův scénář a režie v kombinaci se skvělým obsazením a vynikajícími speciálními efekty ho dělají člena v klubu toho nejlepšího, co lze bylo na stříbrném plátnu za poslední léta k vidění. Vynikající Heath Ledger proti Christian Baleovi a Gary Oldmanovi nemají jako herci konkurenci. Propracovaný příběh plný zvratů také ne. Jen těžko ho srovnávat s jeho starším bratrem: The Dark Knight Rises, je totiž koncipován a zpracován úplně jinak. Ale i tak, spolu s ním se řádí mezi to nejlepší v této oblasti kultury. 100% ()

Tynta

Po lehce utahaném filmu Batman začíná přišel Nolan s bombastickým nářezem, který mě v kině zavrtal hluboko do sedačky. Mám pocit, že tento film mohu vidět stokrát a pokaždé v něm najdu něco, co jsem před tím neviděla, nějaký podstatný detail. Joker je geniální. Kam se hrabe Jack Nicholson. Christiana Balea tento film vystřelil do mé Top 10 herců. Aaron Eckhart, Morgan Freeman, Gary Oldman a Michael Caine se svými kvalitami nezůstávají pozadu. Prostě film vytuněný do dokonalosti.. 100%! ()

reno112

Miliardář který chrání své město před zločinem ? Proč né ... ? Myslím si že v tomto filmu se nenajde jediný člověk co by v tomto nenašel své zalíbení. Skvělé a efektivní natočené kousky (Christopher Nolan), skvělá hudba ( Hans Zimmer, James Newton Howard) a nakonec herci kteří předvedli svělou kombinaci komiksové akční dováděčky ale zaroveň skvělého krimi žánru. Dávám však jen 4 hvězdičky a to z toho duvodu, že mě ten film tak neurval jak bych si u 5* filmu představoval. Doporučuji všem kteří se chtějí podívat na velice kvalitní film. ()

subo.psycho

Film , ktorý sa stal osudný dnes už legende Heathovi Ledgerovi..inak pre mňa naj akčnejší a najviac hustý film nového milénia :) ()

LooLaa

Christopher Nolan nezklamal. Lenpšího pokračování se Batman začíná (2005) nemohl dočkat. The Dark Knight snoubí napětí, akci, zvrat, chaos a dramatičnost scény v jedno. 152 minut narvaných dějem, že nebudete vědět na co se dříve soustředit, kam koukat, o čem přemýšlet. Brilantní výkon Heatha Ledgera , který spolu s hudbou Hanse Zimmera dělá z The Dark Knight film roku a nejlepší komiksovou adaptaci současnosti. ()

silverfuck

Pohádka pro starší děti vyrostla ve skoro seriózní akční drama. Scénář, herecké výkony i režie jsou stále spíše průměrné (nicméně rozhodně lepší než v Batman Begins), ale za to strhující tempo, akčnost, perfektní kulisy, dokonale temnou atmosféru a stylového Jokera to tvůrcům rád odpustím. Kdybych byl komiksový fanda, byl bych asi nadšený. ()

Klint

Moderní komiks jako melodrama, kde je Dark Knight jako ČLOVĚK z masa a kostí vzniknout musel, doba je jiná a to co bylo temný před 20. lety prostě nefunguje, problém je však rozkol mezi komiksem alá psycho cukrkandl Batman od mr. Burtona a modernem. Všemocnej padouch a patlá si po sobě makeup? Týpek v SM obleku radí cajtům jak na to? hm...:D Po několikanásobným vstřebání a uležení je však opravdu nutno přiznat, že tohle je naprostej majstrštyk a že dotyčná výtka je jen detail v porovnání se skvělou atmosférou a hereckými výkony jakbrno, samozřejmě v čele s naprosto odporným Ledgerem. ()

Papaczek

Po všech stránkách geniální film. Začátek prudký a furt se přitápí až do samotného konce. Nolanovi se podařil vytvořit jeden z nejlepších filmů posledních deseti let. Nemůžu nezmínit výkon Heatha Ledgera alias Jokera, který předvedl asi nejlíp zahraného filmového padoucha v historii filmu. Ponoření do této oscarové role ho nejspíš stálo život. Peace. ()

matejda91

Chaos, blázinec, šílený plán, konec města. Heath Ledger v té nejlepší životní roli. Jeden z nejskvostnějších filmů, které jsem za poslední roky shlédl. Několik minut (hodin) potom jsem ještě pořád přemýšlel, co že se to všechno událo a jak to bylo famózní. Povinnost každého filmového fandy. ()

fero12

Brilantný Joker. Perfektný Batmanov kostým ale to všetko v jednom filme. Film ktory mal byt len dalsim Batmanovim dobrodružtvom sa zmenil na Mačku a myš. Najviac chválim Jokera. Pomali si myslím že Batmanovi protivníci sú slávnejší a obľúbenejší ako hlavný hrdina. Proste skvelý výkon Heatha Ledgera. ()

pankritik61

Dokonalý!! Životní role Heatha Ledgera a velká škoda, že i poslední. Trošku mi přijde, že zde "záporák" doslova zastínil hlavního hrdinu, ale mně to teda rozhodně nevadí, pač já jsem si tento film skvěle užil. ()

Emmaen47

Atmosférická, kulervoucí podívaná. Vím, že nejspíš opakuji jen ty předchozí komentáře, ale to co předvedl Heath Ledger byl o neuvěřitelné černohumoristické drama. Tento film nastavil vysokou laťku s kterou budou srovnávany budoucí filmy této směsky. Ale zpět k filmu samotnému. Christian Bale - Nemůžu si pomoct, ale nejspíš by bylo lepší, kdyby se víc objevoval se svou "normální" tváří. Gary Oldman si roli jako vždy užíval a opět opakuji, pr*el všem nakopal Ledger. Prostě sledujte jak se z hrdiny stává - TEMNÝ RYTÍŘ ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý