Panelák

Slovensko, 2008, 1221x45 min

Scénář:

Andy Kraus

Diana Mórová, Marián Miezga, Juraj Slezáček, Božidara Turzonovová, Vladimír Kobielský, Mirka Gális Partlová, Branislav Bystriansky, Róbert Jakab (více)

V roku 2008 prinesie na televízne obrazovky nový seriál televízia JOJ, ktorý síce nijako nenadväzuje na veľmi úspešných Susedov, ale majú čo-to spoločné. Hlavným tromfom a zároveň osobou, ktorá má zaručiť divácky úspech, je Andy Kraus, ale tentoraz už len v pozícií scenáristu a pred kamerou bude hlavným lákadlom veľmi populárna herečka z predchádzajúceho seriálu Susedia Viki Ráková. Seriál Panelák má obsahovať desať hlavných hrdinov v rámci piatich rodín a bytov a sledovať ich osudy. Príbeh seriálu sa začína odvíjať príchodom novej postavy Agáty ( stvárňuje ju už zmieňovaná V. Ráková), ktorá sa do veľkomesta prisťahovala z vidieka a prostredníctvom ktorej budeme poznávať ďalších obyvateľov paneláka a teda susedov novoprisťahovalkyne.

Prvá klapka pri nakrúcaní má dátum 14. januára 2008 a už v pondelok 18. februára 2008 bude odvysielaná prvá časť seriálu. Pôvodný zámer počíta so zhruba 200 dielmi (oficiálne uvádzané je 193 tridsaťminútových dielov) a preinvestovaných má byť cca 130 miliónov korún. Ale tieto čísla sa budú istotne meniť v závislosti od ukazovateľov peoplemetrov (teda diváckej priazne) a slovenský divák je pomerne nevyspytateľný a preto bude zaujímavé sledovať, akú dlhú životnosť bude mať nový seriál. (pravo)

DJ Rocco iNc odpad!

Najlepšie diely paneláku boli odvysielané v roku 2009 a 2010. A odvtedy tento seriál padol nenormálne až na to najšpinavšie dno bahna. Už sa to vôbec nedá ani sledovať. Úplne trápny dej, herecké výkony, ba aj nezmyselné a trápne niektoré nové, vlastne všetky nové postavy, vrátane tích bláznov alias majstrov, ktorý sa tam snažia po rómsky rozprávať. A nová séria v poradí asi 14, či aká má byť super? Tak to ani omylom. ()

Jordan odpad!

spomedzi televíznych žánrov a subžánrov je daily jeden z tých najopovrhnutiahodnejších, pred reality show je zrejme v mojom rebríčku asi na predposlednom mieste, preto akýkoľvek daily by viac ako jednu, možno pri extra veľkej snahe dve hviezdičky, nikdy nedostal; Panelák je tuším po pokuse TV Markízy so seriálom Medzi nami asi druhý slovenský daily, preto mu patrí istý status "pioniera", aj tak je to ale dosť zlý seriál, síce slušná plejáda schopných hercov (Turzonovová, Bárta, Paulovič, Slezáček, Mórová) nemá čo hrať, je to doslova nuda, navyše hlavná postava v podaní Viki Rákovej, ktorá u Susedov zažiarila, pretože využila humorný potenciál "hry" s maďarským prízvukom, v tomto type seiálu a v tejto role vôbec nevie, čo robiť, nezvláda ju, pri tom je to veľmi šarmantná a pekná baba . . . a asi najväčšou chybou je, že to nemá "žáner"; rozpačitosť medzi dramatickým seriálom a sitcomom z toho kričí a divák je rozpačitý spolu so seriálom a jeho "hrdinami"; utešovať sa tým, že aspoň niečo sa na Slovensku vyrába a že aspoň niekde môžu herci hrať, to je veľmi chabé a neadekvátne, pretože ak sa bude aj naďalej "aspoň" niečo vyrábať a to "aspoň" niečo bude rovnakej kvality, tak si slovenský televízny diváci zvyknú na veľmi nízku kvalitu a ich vkus bude strašne trpieť: kvalitu nebudú schopní oceniť ba možno ani len vytušiť a v balaste sa budú topiť; možno by seriálovej tvorbe prospelo, aby sa veci nerobili na kolene, na rýchlo a len preto, aby boli a zarábali, ale trochu času na vývoj, šanca a väčší priestor pre mladých ľudí (scenáristov, režisérov, autorov) - to by mohol byť liek pre slovenskú seriálovú tvorbu; ()

Mordenroth odpad!

K tvorcom takýchto seriálov by sa malo pristupovať rovnako ako k páchateľom násilnej trestnej činnosti. Je dosť nespravodlivé, že masových vrahov zatvárame automaticky do väzenia a Kraus a spol. si kľudne žijú beztrestne na slobode. Pritom sa obe skupiny dopúšťajú porovnateľných ohavností, len s tým rozdielom, že (zlo)činy druhej skupiny môžu mať oveľa horšie a hlavne ďalekosiahlejšie následky (na psychiku konzumentov). ()

AndreyCSFD

Slovenská varice na českou Ulici, aneb s úvodními titulky ber žehličku do ruky. Naprosto ideální materiál k jednotvárným domácím pracem. Nutno ovšem poznamenat, že Panelák nedosahuje ani pětiny stupidity zmíněného českého blafu. Velké plus také je, že slovenští herci hrají celkem přirozeně a svoji výplatu se opravdu snaží odpracovat. Sem tam vykoukne ze scénáře i nějaký drobný vtípek a podmaz moderní hudbou či hudbou ze soundtracků je také chytrý tah. Na první pohled zaujme diváka fakt, že v Paneláku vládne naprostá snídanová shoda u sledovaných rodinek - jogurty a praženica. Na ten druhý zase, že jeden díl k rozeznání panelákových chlapů rozhodně nestačí, protože ta typová podoba je až zarážející. Seriál jsem zaregistrovala až od 630. dílu a mezi pravidelné diváky se s největší pravděpodobností nezařadím, moje hodnocení tedy není vzhledem k rozsahu seriálu příliš komplexní, přesto si myslím, že bude docela odpovídající. ()

Phillo

Opäť debilný scenár, trápne dialogy a "inštrumentálna" hudba z čias verejnoprávnych. Lenže, herecké party sú až na výnimky (deti a nešťastná Ráková) skvelo zahraté (a hlavne obsadené) a konečne sa nejaký slovenský seriál nehrá na veľké umenie a citovú drámu. Konečne sa pri slovenskom seriáli necítim trápne a to mi k mojej osobnej predstave papučovej kultúry a stráveniu pohodlnej hodinky pred telkou bohato stačí. ()

• Keď sa Andy Kraus dozvedel, že produkcii sa podarilo zohnať Milana Lasicu na epizódnu postavu, hneď obsadil sám seba do role režiséra, ktorý s ním má dialóg. Zahrať si s pánom Lasicom totiž vždy bol jeho veľký sen. (matthew.17)
  • V jednej z epizód daruje Jakub Švehla (Vladimír Kobielský) svojej manželke štedrý dar, ide o náhrdelník zakúpený v klenotníctve KOBIELSKI. (R4D0)
  • Panelák oslávil piate výročie svojho vysielania 160 kilogramovou tortou za 4,000 eur. (Raccoon.city)