možné menší spoilery: Whedon splnil, co slíbil a očividně všem vytřel zrak. A já rozhodně ani tentokrát nepudu proti proudu. Tedy, spíše tentokrát určitě, protože i přes to, že jsem se bál, jaký bude Jossův start v první lize, on ani trošku nezaváhal a adaptaci jedné z nejsilnějších a nejlepších Marvel značek ukočíroval tak dobře, že se zařadil zcela na vrchol pyramidy zábavných neurážejících a v rámci možností inteligentních blocbkusterů po boku Transformers 1 a Star Treku. Přičemž, jelikož se Star Trek odehrává trošku jinde a je taky o něčem trošku jiném a taky je to stará škola a zkultovnělá série, Avengers se podobají spíše TF. A taky ho téměř ve všem překonávají, aneb král je mrtev, at žije král. Whedon je přece jenom stále lepší tvůrce než Bay, v mnoha ohledech a teď to jenom dokázal v opravdu obrovském měřítku. V tak obrovském, že ostatní marvel filmy, které pěkně vybudovaly cestičku k tomuto obrovi, se krčí smutně v koutě. Marvel si tímto zářezem nad sebe tak trochu zavěsil pěkně ostrý Damoklův meč, a doufám, že se bude snažit, aby všechny jeho další filmy vypadaly v rámci svých mezí co nejblíže tomuhle, protože náhle se moje požadavky nějak nechutně zvětšily. A teprve teď vidím, jak moc malé měřítko měl např. takový Thor. Nicméně i když by se až do A2 už neukázalo nic takhle dobrého, stále tu budou ti hrdinové a dokud budou působit tím způsobem, jakým působili zde a i dříve, dokážu odpustit mnoho. V poslední době jsem se prostě do těchto směšných dětinských postaviček (jak je někdo stále schopen tvrdit) zcela zabouchl. A je to láska osudová, celoživotní. Avengers to jenom zpečetili. Vždy jsem si přál, aby jednou přišel film, který by většinu času působil dojmem, že je to rozpohybovaný komiks. A ještě při trailerech jsem se při pohledu na civilní obyčejné baráky New Yorku obával, že to nedosáhne té neodolatelné hravosti a přitažlivosti kreseb. Ale Whedon si překvapivě většinu trumfů ještě schoval pro sebe, a teprve v celku a jednotě jeho práce dosáhla Olympu. Teď pěkně popořádku - první zaznamenané plus hned na začátku filmu - žádné pětiminutové titulky, jenom Marvel a šup do děje. Ten se otvírá v rámci mých předchozích poznatků - pěkně komiksově. Tedy prologem. Pak nastává krátké uvedení do děje a rozdání karet pro nadcházející anihilaci či ovládnutí lidstva. K téhle části mám pravděpodobně jedinou výraznější výtku, kvůli které bych snad dal jenom 9,5 místo 10ti bodů. A to, že se očividně Whedon nestihl okamžitě zorientovat a přistoupit na tu velkolepost hned ze začátku a taky byl omezen časově - proto působí první scéna a rozhovory v ní až příliš nekomiksově, znovu použiji civilně a příchod nebo první vystoupení záporáka není tak velkolepé jak by mělo, stejně jako kamera ještě působí jaksi seriálově (možná subjektivní pocit) a následná digi scéna zase nepřiměřeně. Pochyby jsou ale téměř v mžiku rozptýleny při začátku opravdového děje a jak se rozjede eskapáda zábavných situací, narážek a pomrkávání na komiksové či alespon filmové znalce, Whedon nahrne do filmu nadhled a inteligentní humor, chrochtal jsem blahem. Postavy jsou pomalu představovány, každá dostatečně podrobně (zase v rámci mezí, možná na mistra Singera Whedon něco ztrácí, ale na druhou stranu taky volí trochu jiný přístup k práci), akce se rozjíždí, Tony Stark neumí vycházet z jinými, a pomalu se ukazuje, že dát dokupy takto různorodé "lidi" nebude zcela jednoduché. Ale po použití pár ne zcela čistých momentů (od klišé) začíná finální akce a teprve tam se ukazuje pravá hodnota týmu. A jejich odhodlání udělat cokoliv, aby byl udržen světový mír a byli ochráněni nevinní obyvatelé naší matičky Země (my). Konec je pak taková druhá chybička, poznatelně menší, než to leknutí na počátku, ale přece tu je. A to až přílišně pateticky vyjádřené všeobecné nadšení a adorování supehrdinů, a to i od jindy skeptického Furyho. Jo, naštěstí jsem si zvykl na mnohem horší věci od Michaela, a forma reportáže tomu dodala takový zvláštní nádech, proto mně to neurazilo tak, jak jiné. A myslím si, že to možná bude mít nějaké spojitosti s vývojem vztahu veřejnosti k Mstitelům v letech příštích. K postavám - jak jsem už napsal, jsou dostatečně dobře představeny a hlavně - každý má krásně popsaný sobě typický charakter, který se nemění jako mávnutím proutku a jejich motivace tak působí zatraceně dobře na komiksák. A rozdíly jsou pak krásně vidět. Nejlepší na tom je, že si Whedon dokázal poradit s tím nebezpečím zanedbání postav na úkor postav důležitějších a každý hrdina dostane tolik, aby to působilo dobře, a všem jsou rozděleny funkce, aby nikdo nepřišel zkrátka. To se například ne zcela vydařilo Vaughnovi v První třídě. Ten sice zářil zase ve zcela jiných formách, ale Whedon svou zanícenou a hravou režií v klidu Vaughnovu doběhl. Vůbec nejlepší postava je ale Hulk. Mark Ruffalo si mně svým děsivě dobrým výkonem podmanil hned od první scény, kde se ukázal a při jeho grimasách a trošku sociopatických gestech apod. jsem si říkal, jestli náhodou opravdu nesním a v hlavě mi neprobíhá pouze snově vytvořená verze nějakého komiksu. Protože tohle JE Bruce Banner, a Bana se náhle zdá proklatě daleko, a Norton proklatě nehulkovsky a dětinsky (a už rozhodně ne jako trošku šílený geniální vědec). A když dojde k transformaci v zelené monstrum, a to se dostane do akce, nastává taková záplava úžasnosti a eye-candy kulervoucích šíleností, že ho nejde nemilovat. Sem s filmem. Druhá postava, která dodává filmu tu auru zábavnosti a nadhledu je samozřejmě Robert Downey či lépe řečeno Tony Stark. Díky němu jsem se půl filmu smál, kadence hlášek smrtící. Co se týče akce, střih je v pořádku a kamera je ještě lepší, těch eye-candy je fakt hodně, osobním favoritem scéna v lese. Technicky na vrcholu. Záporák Loki správně šílený a uvěřitelně motivovaný, takže dokáže utáhnout to velké břemeno i bez jakýchkoliv pomocníků - ti jsou mimochodem dost unylí a nevýrazní. A potitulková scéna už jen důstojně zakončuje nejvelkolepější supehrdinskou jízdu od Marvelu ever. Chci další nášup. PS: Dabing překvapil a příjemně, snad jen Kapitán měl trochu mladý hlas. PPS: 3D v pořádku, dokresluje hloubku zcela správně a působí značně vyspěle. PPPS: AC/DC scéna rulez PPPPS: vyčerpávající komentář (kolega Blaken to shrnul zcela perfektně a inteligentně) :D(4.5.2012)

Stmeliť úspešne nesúrodý tím superhrdinov, to nie je len tak. Predošlé marvelovské originy pritom nie sú zďaleka takou výhodou ako sa môže zdať. Avengers sa naštastie vydarili a ponúkajú presne to čo sľubovali od samého začiatku - nahláškovanú explozívnu zábavu s dokonale vyváženou zostavou, v ktorej má každý svoje pevné miesto a nik nie je do počtu. Risk pri obsadzovaní režisérskeho postu je nakoniec najväčším marvelovským triumfom a hlavnou ingredienciou úspechu, Joss Whedon, nepoznamenaný veľkými projektami svoj vlastný scenár ukočíroval až s nebývalým prehľadom skúseného harcovníka. Netuším, či to vôbec mohlo dopadnúť lepšie, ale takto nejak má ožívať najklasickejší superhrdinský komiks na veľkom plátne.(4.5.2012)

Takhle to má vypadat! Je to první hromadný film, tak je tam samozřejmě oťukávací část, aby se ukázalo, že jsou všichni rovnocenní. Ale jakmile se otevře portál a do světa začnou proudit ufoni, tak vypukne gigameganářez. Ta bitka na konci je důvod proč mít rád komiksové filmy. Konečně to někdo dokázal natočit megalomansky, přehledně a zábavně. Všichni tam kosej ufony týmově i sólo a je to fakt strašně cool. Navíc tam jsou ty nečekané, humorné dohry (pařící týpek v command centru rulez), no prostě zase jednou fakt film pro diváky. Podobně mě kdysi nadchlo finále třetího Spidermana, ale vězte, že Avengers jsou lepší rozdílem dvou tříd. Nechci už další solo filmy, nechápu, jak by to mohly trumfnout. Joss Whedon potvrdil, že je mistr.(6.5.2012)

Parádní akční řachec s přílivem nabitých hlášek a s fantastických Hulkem, který dělá z nepřátel „dva malé do školky“. Tato marvelovská týmovka se více než povedla a každá postava dostala dostatek prostoru, aby se ve vší parádě předvedla. Zápory vidím jen v absenci napětí, a že musím čekat na pokračování. Mé hodnocení 5 hvězdiček…(5.5.2012)

Nenáročné popcornové omalovánky s jasnými konturami, které se začnou vybarvovat až s nástupem pastelově zelené. Avengers jsou kvalitně odvedené řemeslo, které ovšem zle dojíždí především na rutinní akci (první "škorpící" polovina je výrazně lepší té druhé) a nulovou „citovou angažovanost“ diváka i postav. Celé to na svých bedrech odtáhne trio Stark - Thor - Banner a zbylé postavy jsou buďto nutné zlo (kpt. USA) či pouze do počtu. Navíc znatelně chybí pořádný záporák; Loki sice výtečný, ale je to takový zábavný poskok a nikoli arcilotr. Co se marvelovských týmovek týká, tak zfilmované verze X-menů (zatím?) hrají přeci jen vyšší ligu.(2.5.2012)