Takhle to má vypadat! Je to první hromadný film, tak je tam samozřejmě oťukávací část, aby se ukázalo, že jsou všichni rovnocenní. Ale jakmile se otevře portál a do světa začnou proudit ufoni, tak vypukne gigameganářez. Ta bitka na konci je důvod proč mít rád komiksové filmy. Konečně to někdo dokázal natočit megalomansky, přehledně a zábavně. Všichni tam kosej ufony týmově i sólo a je to fakt strašně cool. Navíc tam jsou ty nečekané, humorné dohry (pařící týpek v command centru rulez), no prostě zase jednou fakt film pro diváky. Podobně mě kdysi nadchlo finále třetího Spidermana, ale vězte, že Avengers jsou lepší rozdílem dvou tříd. Nechci už další solo filmy, nechápu, jak by to mohly trumfnout. Joss Whedon potvrdil, že je mistr.(6.5.2012)

Představa, že se film vyhne nutnosti exponovat jako divoch, protože bude počítat s divákem znalých předchozích snímků, je naprosto lichá - za prvé je třeba stručného expozé Hawkeye a Natašky, za druhé je třeba, aby si chlapi porovnali svoje ocelové / božské / séroidní pinďoury a zjistili, kdo ho má většího... tím strávíme zhruba polovinu filmu a když už se vyfackuje každý s každým a Kapitán Amerika nás poučí, že je jenom jeden Bůh, dojde konečně na týmovou akci. Na to, kolik minut máme za sebou nelze říci, že bychom měli úplně celistvé informace kdo, co, proč a za kolik, ale jakmile začne Whedon ohýbat ocel po tunách a sázet jeden záběr spektakulárnější než druhý, je to vlastně fuk. Navíc postavy začnou hláškovat (což bohužel trochu podvazuje ukníkaný český dabing), Kapitán trochu zlobí (malinko, aby si mohl odmáznout okénko modrého života za největšího slušňáka) a Avengers nabízí přesně to, proč se na "marvelovky" chodí. Kulervoucí heroický večírek, čitelný, přehledný, vypulírovaný a těžkotonážní. Možná vám pak unikne, že celý příběh je vlastně tragicky mechanická přejímka "klasické invazní šlamastiky" bez zásadního vkladu k mytologii hrdinů. Druhá půlka je prostě čistý požitek z enormně pompézní podívané. Ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že se půl filmu nedělo vůbec nic a že o postavách nevíme o nic víc než dosud. Přikláním se k tomu, že Whedon práci zvládl opatrným manévrováním. Zábava je to slušná, ale jako samostatný fikční svět to nijak zvlášť smysl nedává - to, co se podařilo prvnímu Železňákovi a částečně Thorovi se tady prostě smrsklo na exhibiční utkání hvězd plné kliček, frajeřinek a dovednostních soutěží. Edit: při vzpomínce na masitou druhou polovinu a na to, kterak jsem dal Bitevní lodi též 3 ***, kapituluju a přihazuju :-) [75%](25.4.2012)

Pár slov o tom, proč v Avengers nefungují akční scény a jaké to má příčiny. ____ Problém akce v Avengers spočívá podle mě v tom, jak moc je komiksová a jak málo je filmová. Ne každý si to asi uvědomuje, ale mezi akcí v komiksech a akcí ve filmech je obrovský rozdíl, protože obě ty média jsou zcela rozdílná. Zatímco komiks stojí na izolovaných okénkách, film stojí na rozpohybovaných okénkách. Akce v komiksech je tudíž založená na tom, že se v zastaveném okénku zachytí ten nejvýjimečnější moment, kdežto filmy staví na rozpohybovanosti a kontinuitě. Ačkoliv jsou tedy Avengers filmem, akci pojímají komiksově, a to jaksi ne vždy funguje – názorným příkladem toho je souboj Iron Mana s Thorem v lese, kde Thor nejprve třískne s Iron Manem, velká pauza, načež Iron Man práskne s Thorem, další pauza, Thor zase zasáhne Iron Mana atd. Problém je, že taková akce nevyužívá plně potenciál filmového média, které staví na kontinuitě a nikoliv na izolovaných momentech jak z komiksových políček. Nakonec už od samotného počátku kinematografie byla pro filmaře tou největší metou schopnost udržovat kontinuitu, přičemž cokoliv jako porušování plynulosti střihu (godardovské jump-cuty záměrně vypouštějící prostředek záběru) nebo návaznosti záběru (hraní si s pravidlem osy) odsouvalo filmy do oblasti experimentu. Není proto vůbec náhodou, že všechny tři pilíře filmové akce – honička, boj či přestřelka –, které filmaři po celá desetiletí pilovali, jsou z hlediska kontinuity zcela ideální. Jenže jak chcete natočit honičku, boj či přestřelku s komiksovými hrdiny? To nejde. Nefungovalo by to. Těžko může Iron Man s Thorem vézt pětiminutový souboj à la kung-fu, nebo se honit v autech jako normální dvě lidské bytosti (možná to je jeden z nejpodstatnějších důvodů, proč Nolan zrealističtil Batmana, aby mu fungovala akce). Stejně tak se můžeme zeptat, kolik existuje v komiksech kvalitně zpracovaných automobilových honiček či kung-fu bitek? Moc ne, ba téměř žádná. Samozřejmě i Avengers pojímají akci místy velmi filmově, třeba zápolení Iron Mana se soupeři během letu nějakou klasickou honičku dost připomíná, závěr je každopádně ten, že komiksové filmy vypustily džina z lahve, jehož je těžké zahnat zpátky, a bude tudíž nutné vymyslet zcela nový jazyk akčních scén, který by si nějak dokázal poradit s rozdílem mezi tím, jak je akce pojímána v komiksech (jednotlivá okénka vybízející k zachycení výjimečných okamžiků) a jak ve filmech (kontinuální, hladce rozpohybované záběry s minimem průtahů).(2.9.2012)

|| Scenár: Joss Whedon / Príbeh: Zak Penn, Joss Whedon / Podľa predlohy: The Avengers by Stan Lee & Jack Kirby | Hudba: Alan Silvestri | Produkcia: Kevin Feige | Distribúcia: Paramount | Štúdio: Marvel Studios | Rozpočet: 220 miliónov $ | Tržby: 1,491,800,446 $ (k 29.8.2012) || Ten "Kissák" to schytal a poriadne :D už sa nemožem dočkat dvojky :) Musím na to ísť ešte raz... = commet under construction. :D | 1. videno v Cinestar Anděl, 2D english, 2.5.2012, Praha. | Týmovka je filmová událost porovnatelná s pocitem, když jste už měsíce nevideli své nejlepší kámoše, a netrpělivě čekáte, jak se s něma na chatě upijete k podlaze - a další den Vám budou vyprávět neuvěřitelné situace, z kterých se časem stanou nesmrtelné příběhy. Samozřemě, jen obrazně. The Avengers jsou sice - jak říká sám Phil: "Ortodoxní" - co se týče základní ideologie - ale holt, budou vždy zábavní. Hlavně, když většina z oných hrdin už má svůj celovečerní portrét - z toho vyplývajíc i slušnou skupinu fandů nebo spíš maniaků, takže spojení víc ikon na jednu obrazovku může způsobit nemalý chaos. Chaos ve vícero smyslech. Jednak se pojedou podívat všichni subfandové - čili se z okrajový záležitosti stává mainstreem (jakkoliv to totiž budu brát, Captain America sám o sobě není mainstreemová záležitost, Hulk možná víc - díky vícero zpracování a hlubším kořenům v podvědomí všeobecného diváka). Druhá věc chaosu je případná nespokojenost s nesouměrně rozděleným prostorem pro jednotlivé hrdiny (což se podle mého tady "moc" neděje). A třetí na závěr, je chaos způsobený samotnýma postavama v jednom příběhu. (to se děje v malém měřítku). Whedon to ukočíroval velice slušným způsobem, jeho kolegové z HW by neobstáli asi o nic líp. Všichni na placu totiž hrají jenom to nutné, není potřeba znásilŇovat charakter postavy (což tady hrozilo, hlavne u postav bez samostatnýho filmu). Příběh funguje, gagů a vtípku je tam hromada, které však nebourají serióznost celku. Dokonce se mi zdá, že je to Marvelovka disponující s nejvíce vtipými scénami. Naopak "Čechovských dramatických hlubin" je tady míň, než třeba v Thorovi, a vzledem k tomu, že patos vznikajíci z pravý nefalšovaný epičnosti miluji ( :D ), je to jeden z mála faktorů ,s kterým nejsem úplně spokojen. Chybička krásy nastává ještě v případu, když se člověk jde podívat na 3D verzi, samozřejmě je videt, že se jedná pouze o konverzi (o nejlepši konvezi co jsem doposud videl) z 2D. V IMAXU je to videt hodně - kůli obrovskému plátnu - nicméně je to kompenzované zaintersonovaním celkového zorného pole obou očí, kdy máte pocit, že okolo nic neexistuje, jenom filmová realita, střílející na Váš popcorn bazukou Nicka Furryho. The Avengers jsou skvělý také díky schopnosti celku ukrást ze všeho to nejlepší - vizuál třetíchTransformers, symboly Temnýho rytíře (Iron Man si stavý v centru center mrakodrap) a přidání maličkých, no nejvíc důležitých esencí (Stan Lee a jeho věčné cameo role). Po zhrnutí myšlenek se mi vlastne zdá, že The Avengers nejsou dokonalý schválně: Potitulková sekvence jenom potvrzuje, že se v pokračování bude na co těšit...| 2. videno v CinemaCity Flora - IMAX 3D english, 22.5.2012, Praha |(2.5.2012)

[imdb: 8.7/10] | me: Jou! Tomu hovorím skvelá comixovka. Výborná kombinácia akcie a vtipu plná namakaných efektov, hlášok a superheroes... Film je napriek neustálej akcii a množstvu hrdinov prehľadný a ucelený. Je radosť sa na to pozerať. Ak by som mal byť predsa len kritický, tak by som možno vypichol miestami príliš absurdné fyzikálne anomálie.... V princípe sa ale všetky strácajú vo výbornom tempe a náboji. Film nadchne, pobaví a poteší každú akčnú comixovú dušu. Doc... I think now is the perfect time for you to get angry. (23.5.2012)

• - Původní komiksová sestava Avengers byla ve složení Thor, Wasp (která název vymyslela), Ant-man, Hulk a Iron-man. Úplně prvním protivníkem týmu Avengers byl v komiksu stejně jako ve filmu Thorův bratr - Loki. (homer91)

• - Ve zcela prvním díle komiksu "Avengers" z roku 1964 byl příčinou vzniku týmu Thorův bratr Loki. Členové Avengers spojili své síly, aby ho společně porazili. Při natáčení filmu zůstala tato prvotní zápletka společností Marvel zachována. (Zdroj: totalfilm.cz) (fimler)

• - V průběhu závěrečné bitvy se všichni hrdinové z týmu společně dorozumívají, přestože nemají sluchátka ani vysílačky. (uprchlik)