Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Torgal

Nemožné sa nepodarilo a Temný rytier ostal neprekonaný. Za vinu to dávam Nolanovej megalománii, ktorý záver svojej netopierej trilógie rozohral až príliš doširoka, ale nie do hĺbky. Nové postavy nie sú tak prepracované, emócie ani zďaleka nefungujú ako v predošlej časti, je tu veľa drobných prehreškov proti logike a Bane proste na Jokera nemá. Stále je to ale natočené skvelým spôsobom a špeciálne vyzdvihujem Zimmerovu hudbu, bez ktorej by bol tento film polovičný. Napriek všetkým uvedeným výhradám som si film parádne užil, ale na maximum to nie je. 8+/10 ()

misbos

Tak tu chvíli si budu pamatovat hodně dlouho - je deset minut po skončení filmu, ale já neodcházím ze sálu, protože nemůžu najít svoji spodní čelist. Nolan je PÁN. Nolan udělal tímhle filmem z Avengers - který mě v kině docela bavili - umolousaný leporelo pro retardy. Kde má Whedon zelený pozadí a počítačový triky, má Nolan 1100 komparzistů a praktický vychytávky přímo na place, kde v Avengers herci odříkávaj text, tam to těm (všem), co hrajou v TDKR, žerete celou dobu, kde mstitelé utrží oděrky a má to bejt jakože krutě na vážno, tam Hardy seřeže Balea jak sviňa... Nic na plat, takhle má vypadat VELKÝ KINO. Je to chytře napsaný, mistrně natočený, bravůrně zahraný. TDKR letos jednoznačně kraluje. ()

PEZ

Az na druhy krat clovek doceni tu neskutocnu majestatnost a zaroven previazanost s predoslymi dvoma dielmi. Nolan sa rozhodol na zaver natocit socialnu sondu sucasnosti, kedy ludia cakaju na to, ze ich spasi niekto iny a ze hlavne skonci tento neludsky system, ktory prevlada v najma zapadnom svete. Vzdy sa rad pytam dotycnych bojovnikov za zmenu systemu na to, ze aky by chceli namiesto toho. A vsetci odpovedaju: "Netusim, ale rozhodne nie tento". Tak teda odporucam si pozriet The Dark Knight Rises. Yo a Tom Hardy sice nie je druhy Joker, ale i tak to zahral s bravurou a je to podla mna najvacsia vychadzajuca hviezda sucasnosti (i ked uz ma za sebou dost vydarenych zarezov). Na zaver: Nolanova trilogia Batmana ostane neprekonana (aspon dve) desatrocia, tot moj tip. Dakujme mu za to. ()

Gixian

Akční, barevné, dynamické. Přeplácané. Přitažené za vlasy. Hodně pasáží působí poněkud podezřele, vrcholem všeho pak je scéna kdy jeden zloduch říká překvapeně druhému "You are pure evil!" - jsem netušil že to má být parodie... Obsazení je super (mě osobně asi nejpříjemnější z celé trilogie), a pár emočně silných scén se taky najde, ale to že po pár minutách díky komorníkovi víte, co bude poslední scéna filmu (a přicházíte tak o napětí jak to vlastně dopadne), dohromady s onou parodickou pachutí mi nedovoluje jít víš než na tři. ()

zuzzzh odpad!

komix je najviac, je to nevycerpatelny zaner kde je vsetko mozne. netusila som, ze niekto si to dokaze vysvetlit takymto sposobom.... ked na konci batmana cakam ze sa zacne oblizovat s gordonom a cele to skonci orgiami s baneom a sirotkami u waynovcov, tak tu asi nebude nieco v poriadku. /k hymne, pribehom z detstva a patetickemu alfredovi sa radsej nevyjadrim/ ()

snoodles

Zdaleka ne tak dobrý, jak jsem doufala. Hluboké zklamání, nuda, prostě nic moc, a to mám Batmana ráda a Nolana žeru. ()

Al44...

Opět vynikající herecké obsazení, které slibuje nevšední podívanou - opak je pravdou - zde se jedná o velmi sterilní a nudnou podívanou, která nepřináší nic nového a dle mého jen využívá "lesku" předchozího povedeného dílu - naprosto nezajímavý hlavní záporný hrdina - hodně dialogů a postav, ale málo skutečné Batman akce - pravá Catwoman je jen jedna a není to A. Hathaway - dobrá hudba a vizuál, ale to je tak vše - nepřesvědčivý konec Batmanovské trilogie C.Nolana. ()

aR3Zz

Co napsat o filmu, ke kterému toho bylo sepsáno již tolik. Snad jen můj názor. "Povstání" pro mě nepřekonalo svého předchůdce, ale na druhou stranu k tomu nemělo daleko. Opět skvělá atmosféra, propracované postavy, příběh, děj, skvělý soundtrack, ucházející herecké výkony i zajímavé rozuzlení zápletky. Když se na to dívám takto zpětně, druhý temný rytíř neměl žádnou zásadní chybu. Přesto však ve mně nezanechal žádné silné emoce (prakticky vlastně téměř žádné) a proto dávám "jen" 75%. ()

cm hardy

,,Každý může být hrdinou, třeba i ten kdo udělá něco tak prostého, jako je dát chlapci přes ramena kabát, aby vědel, že svět neskončil.'' Tato věta mě v tomto výtečném filmu naprosto dojala. ()

MrGregor

Jako film? Nebetyčná hovadina... Jako oživlý komix? Jeden z nejlepších filmů, co jsem viděl... Ano, je tam pár míst a chvil, které bych "obyčejnému" filmu neodpustil, je tam také pár věcí, kterým nerozumím a které mi vadí - Batmanovo klasické chraptění a Baneův hlas, který byl vždy hlasitější než vše ostatní a nějak to zkrátka nesedělo. Ale všechny tyto drobné nedostatky jsou převáženy v podstatě vším ostatním - od děje až po Batmanovy "hračky". Ještě si neodpustím zmínku o mé oblíbené krasavici Anne Hathaway, jejíž ztvárnění nasadilo pro Catwoman zcela novou laťku a snad i napravilo průšvih jednoho kočičího filmu... Takže shrnutí: Netřeba slov, tohle se opravdu musí vidět! ()

Tosinek

To jsem viděl jiný film než ostatní? Prvních 40 minut bylo ucházejících. Sice se nic moc nedělo, ale bylo to aspoň vyprávění. Dál to byly dvě hodiny laciných střihů tam a zpátky, s odbytým zvukem a stupidním scénářem. Zimmer odvádí dobrou práci, jen se u toho dunění nedalo spát. ()

Whannell

Zase. Zase Nolanovi uspěli a minimálně se dotkli té laťky, kterou nastavily v Temném rytířovi, a posunuli Batmana ještě trošku dál. Už to není ten všemocný gothamský zachránce a hrdina, ale spíš jen troska, která má za co bojovat. Proto v tDKR není možná ani tak hlavní hvězda Christian Bale, ale bratři Nolanovi, kteří si tady skoro tři hodiny vyhrávají a užívají si Baneův charakter a situaci, která v Gothamu vládne (tzn., že poslední díl ságy nevnímám jako film o Batmanovi, ale film o Gothamu a organizovaném chaosu (lepší spojení mě nenapadá) v rukou docela hardcore záporáka, kterého se snaží zastavit bezmocný Batman). Po všech stránkách (hlavně hudebně, scénáristicky a režijně) parádně vybroušený kamínek, další do Nolanovi sbírky. 10/10. ()

Yomega

SPOILER: U snímků jako je The Dark Knight Rises samozřejmě nemůžeme očekávat "reálný" film. Nicméně některé celkem zásadní momenty v tomto vele díle jsou natolik debilní, že i když vypínám u těchto filmů mozek a snažím se jen bavit, tady jsem se bavil náramně, ale bohužel jen demencí scénáře. Pokud v jednom okamžiku vlezou do kanálu všichni policisté, kteří slouží ve městě, které čítá 12 mil obyvatel a nechají se zavalit, aby tři měsíce čekali, až je Batman vysvobodí, je to celkem úsměvné. Ještě více vtipné je, že až vylezou, nenapadne je nic lepšího, než provést hromadný útok typu "ztráty povoleny" na samovládce Gothamu, za který by se nemusela stydět ani Rudá armáda za druhé světové. Další celkem vtipný moment bylo napravení zlomené páteře. Všem vozíčkářům, kteří díky úrazu zlomené páteře nechodí...zavešte se přes víkend na lano a v pondělí už můžete zase dělat kliky a sedy lehy. Tuny patosu, US vlajek, debilních dialogů, autobusů se sirotky, atd. raději ani nerozebírám. Kdyby to ovšem aspoň byla zábava, tak bych to vše neřešil. Ale ukrutně dlouhá stopáž v kombinaci s naprosto dementním scénářem a výše uvedeným, je spolehlivý hrob všeho, co by mohlo aspoň vzdáleně zavánět zábavou. Ze tří novodobých filmů o Batmanovi zdaleka nejhorší... ()

Sgt.Cliffer

Pravda, že jsem nikdy nebyl nějaký velký příznice Batmana. Když už to ale běží v televizi tak se kouknu na to, o čem mnoho lidí básní. Neznám originál, takže příběh soudit nebudu. Ale co se provedení týče mám výhrady. A to opět a znovu naprosté nelogičnosti. Občas si připadám, že filmové postavy jsou představovány tvorem Homo Habilis, občas (při nějakých postelových scénách) Homo Erectus . A tyto postavy jsou všichni, obyčejní lidé, padouši, policisté nebo piloti pro CIA. Například nulová reakce pilotů na střelbu v letadle na začátku, policejní zteč nebo lidé, kteří se snaží přejít led. Co si třeba lehnout? Nu asi je to děláno pro amerického diváka. Prosím, ale tim pádem 3*. ()

Hpatrik

Záporák Bane sice není tak teatrální jako Joker, nicméně jeho výkon rozhodně vyčnívá a Hardy se rozhodně nemá za co stydět. Pro mě je Dark Knight Rises příběhově nejvyspělejší z celé trilogie, to co jsem vytýkal předchozím filmům - tedy nevybroušený scénář, častá nepřehlednost akčních scén, chybějící emoce - všechno tu je a funguje. Zimmerův epický soundtrack se sice nevyrovná tomu v předchozím filmu, přesto si le drží svůj vysoký standart a pevně drží film nad vodou. Pro mě tedy o něco málo lepší než předchozí The Dark Knight. 5*! ()

FanKalEl

Tak toto veľkolepé, epické zakončenie trilógie bolo pre mňa vôbec najväčším filmovým zážitkom. Nikdy som tak silno neprežíval pocity, napätie a beznádej hlavného hrdinu filmu a myslím že už sa mi to ani nestane v inom filme. Taktiež si myslím že od Zimmera už nebudem počuť lepšiu hudbu. Réžia, scenár, obsadenie (Hardyho a Baleov najlepší výkon), kamera, vizuálne efekty, hudba a teda celý film si zaslúži minimálne tých 100% ()

Walmy

Selina: "You don´t owe these people any more. You´ve given them everything." Bruce: "Not everything. Not yet." Krásně to sedí. Více než obstojné zakončení unikátní a mnou oblíbené trilogie. ()

KafuR

Tak co k němu říct? Bezmezné uctívání dvoječky mě jaksi minulo, takže vytýkat Baleovi, že tady povstal špatně, rozhodně nehodlám. Jeho čagan a absence kolenních chrupavek mě sice na chvíli přinutila pochybovat, jestli mu náhodou nebude starý oblek velký, ale nakonec se ukázalo, že stačí srovnat obratle, pár kliků a naráz mu to skáče znovu jak zamlada. Finální návrat se mu podařil velkolepě, takže kdyby omylem nepřibral tu čičinu s podpatkama a radši ji přejel svou suprmotorkou, byla by to absolutní spokojenost! ()

papaguy

Hlavní potíží je vysoké očekávání a scénář. Zatímco minulý padouch udělal i s malým kašpárkem velký divadlo, tenhle je větší megaloman, ale paradoxně to na mě zabírá méně. Perfektní záporák, který hraje hlavně zajímavou maskou, zajímavým hlasem a brutální brutalitou - čím tenhle materiál zazdít? Nechat pana zlého pořád žvanit a prožvanit se až do velkolepého finále. Žvanit, trochu mlátit a zase žvanit. Většinu filmu jede Batman na půl plynu a v jednom kuse skáče někomu na špek, protože se dává dohromady z traumatu od minule. I přes neúměrnou stopáž mám tedy dojem, že se Batman (konečně) nadechl a jsme teprve v polovině děje a to zásadní má teprve přijít (ach jo). A tak tím nejlepším na tomto filmu zůstává plakát, občas příjemně překvapující kamera a bombastické ozvučení. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)