V zajetí démonů

V zajatí démonov

• Austrálie

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2013, 112 min

MÍRNĚ SPOILUJÍCÍ KOMENTÁŘ. Při sčítání mrtvých jsem došel jen k jednomu psovi, ale i přesto to bylo děsivé a nervydrásající. Trochu to postrádalo logiku (duch chtěl vyhnat lidi ze svého pozemku, ale na druhou stranu se jich prý držel jak klíště - divné), ale jinak mohu říct, že se to vážně povedlo. Žádný patos, přehnanosti, takové uvěřitelné, přistoupíte-li na tu hru. Sakra, nikdy bych si nepomyslel, že ještě v nějakém současném filmu uspěje ten profláknutý trik s vrzajícími dveřmi. Uf, kupodivu to platí stále a bylo to velmi nepříjemné. V tomto filmu vůbec funguje několik mnoho způsobů, jak strašit. Skoro bych se nebál říct, že tvůrci použili snad všechny. Dokonce i ptáci byli. Splácanina, ale mrazivá. Brrr, ještě teď furt vidím tu Blátotlačku, nebo jak se ta baba jmenovala, jak zírá ze tmy na ty děti. No fuj. Pět hvězd bez mrknutí oka. Ještě stále je mám suché.(24.5.2014)

Všetci píšu o recyklátoch, jedna novinka tu je - tento horor je bez mŕtvoly. Jasné, ozveny minulosti sú všade v podobe desivých bubákov. Pripomínajú desivé, zlé a kruté udalosti, nechávajúce prítomné odtlačky v podobe nočných môr, nespavosti, vŕzgajúcich dverí a náhodných úderov. Komu by z tohto nepreplo? Koho by neposadol z toho všetkého des v kombinácii so starosťou o potomkov? A: zaberie terapia Bibliou? Či áno či nie, poučenie znie nasledovne: nechajte radšej pokrstiť seba i svoje deti a vyzdobte si príbytok krížikmi a inými devocionáliami. Predovšetkým ale nezabúdajte na dni plné nevýslovného rodinného šťastia a pohody. Zosilnená verzia strašidelného tajomna zo zaprášených vecí, polo zhnitých drevených podláh, neznámych novoobjavených priestorov a starobylých almár v kombinácii s blízkosťou strnulo nehybnej hladiny močaristého jazera a ponuro pôsobiaceho kmeňa starodávneho stromu. Všetko čo má správny adrenalínový film obsahovať je použité vkusne. Napätie sa dá krájať, svetlo, aj keď sa rozsvieti, nezaženie nikdy prevládajúce temné ladenie. Zručne je tiež vyvážený pomer napätia a odľahčenejších scén. Dalo by sa povedať: ideálny rodinný katolícky horor.(21.3.2014)

Zklamání jako hrom. Poměrně děsivé a dobře natočené to je, to uznávám, ale to je asi tak vše. Wan se opět snaží předvést, jak moc strašidelné scény dokáže vykouzlit a servíruje je v pravidelných intervalech, ale zapomíná na všechno okolo. Příběhově je to hrozně slabý počin, možná tak před deseti lety bych to ocenil, ale teď už od hororů očekávám i něco navíc. Je to taková směska všech možných X-krát viděných hororových nápadů, které možná dokáží trochu vystrašit, ale rozhodně nedokáží překvapit. První polovina mě ještě docela dokázala udržet v očekávání, ale jak se na scéně objevil páreček démonologů a vzal to do svých rukou, tak to v mých očích hodně ztratilo a šlo to čím dál tím víc do kytek. Naprosto souhlasím s komentářem uživatele -bad-mad-wolf-. 65%(17.11.2013)

• -bad-mad-wolf-

Wan se tentokrát rozhodl, že bude diváka po vzoru blockbusterů bombardovat, což má za následek fakt, že jste místo jakéhokoliv strachu brzy absolutně otupělí a jen znuděně čekáte, co strašidelně vrzne příště. Ve hře máme stokrát vyvařený příběh, který je okatě koncipován tak, aby na něj šlo našroubovat co nejvíce hororových rekvizit (strašidelný dům, exorcismus, čarodějnice, tajné prostory, strašidelný sklep, duchové), přičemž žádná z nich není natolik dobrá, aby byla čímkoliv jiným, než nudným klišé. Superlativa, která se pro mě zcela nepochopitelně začala ve spojení s tímto filmem všude objevovat, jsou mi největší letošní záhadou - to dnes opravdu stačí natočit sbírku na jistotu sázejících prvků, aby vznikl „horor roku“? Aby toho nebylo málo, vysloveně mě mrzelo, jak film ignoruje svoje nejzajímavější části: trestuhodně nerozvinutou linku s Lorraine (démonologie a jasnovidectví versus psychika) a jinak poměrně hezky načrtnutou mytologii „zlého domu“, jelikož ač rovněž stokrát viděno, má to tady docela šmrnc. Největším kladem je Wanovsky tradičně podařená audiovizuální stránka. Kamera a zvukaři dodávají všem těm tajemně se otevírajícím skříním slušnou porci chvilkového napětí. Třetí hvězdu nedám - na to je klišé moc a napětí málo, předvídatelný příběh až příliš podléhá hororovým choutkám svých tvůrců, herci s vyjímkou Very Farmigy nepotěší, hudba je nevýrazná a Wanova záliba ve zmalovaných panenkách a loutkách začíná být směšná. Na druhou stranu, pokud nemáte v žánru moc nakoukáno, u hororů se normálně bojíte a chcete to mít v pěkném balení, pravděpodobně vás The Conjuring příliš nezklame.(20.8.2013)

James Wan už má vzorec na to, jak spolehlivě vyděsit. Prostě to sype z rukávu a stále to funguje. Tentokrát se rozhodl udělat takový hororový opus magnum, takže zainteresovaná rodina dostává nehoráznou šikanu asi od tří duchů. Strach trochu poleví, když do baráku přijde Patrick Wilson a Vera Farmiga, v podstatě takoví krotitelé duchů, ale i druhé kolo dovede spolehlivě vyděsit. Jako bonus tu je spousta hororových rekvizit a stylové "toto se skutečně stalo" závěrečné titulky.(22.9.2013)

• - Herečka Lily Taylor v rámci přípravy na svou roli četla některé knihy o exorcismu. (maluti)

• - Spoiler: Film končí štastně, ve skutečnosti ale byli Warrenovi požádáni rodinou Perronových, aby odjeli, když se po jejich příjezdu začalo vše ještě zhoršovat. (Veronixxx)

• - Panenka Annabelle měla i schopnost zabíjet. 7 let po vyřešení případu, který film ztvárňuje, se skeptický mladík snažil panenku v muzeu vyprovokovat. O 3 hodiny později zemřel, při nehodě na motocyklu. (Adaadrisek)