V zajetí démonů

V zajatí démonov

The Conjuring

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2013, 112 min

Chvíli jsem uvažoval i o 5*, jediná potíž, že se intenzivní zážitek z filmu velmi rychle vytratí. Každopádně vydařený počin - velmi zvolna a pečlivě budované napětí (ačkoliv mnoho scén je spíše samostatným výřezem z "života" rodiny Perronových), spousta ruchů, podivných zvuků pracují s divákovou představivostí. Velmi kvalitní práce se svícením a kamerovými nájezdy ala 70s.(10.11.2013)

• Dudek

Ničím nepřekvapující duchařina od Jamese Wana. Mám pocit, že se Wan nechtěl vydat oblíbenou cestou remaků jednotlivých více či méně klasických děl, ale rozhodl se pro současné publikum převést do aktualizované formy nejznámější žánrové postupy a klišé. Rozhodně nelze upřít, že tento přístup k žánru je sympatičtější, nicméně jeho snímkům zoufale chybí cokoliv neočekávaného. Naprosto souhlasím s tvrzením TheRavena, že snímek vypadá, jako by byl natočen podle standardizovaného manuálu. Druhým kamenem úrazu je pak výrazné zeslabení atmosféry filmu hned poté, co děj postoupí a tvůrci ukáží něco víc než stíny a vrzající dveře. Což je tradiční neduh vyskytující se u těchto žánrových prefabrikátů (z poslední doby třeba populární Sinister, který měl alespoň po všem tom vysvětlování, uklidňování a piánku v pozadí znepokojivý konec). A třetím hřebíčkem do rakve je pak samotné finále, ve kterém se motá až příliš postav, ale nedochází k žádné gradaci. Ono vůbec to dělení příběhu na roviny okolo Perronových a okolo Warrenových spíše narušuje, než stmeluje. Malou třešničkou na dortu je pak český text distributora, který tak trošku zní jako omluva divákům, aneb Amityville nebyl první, takže sorry, ale měli byste znát i tohle.(15.9.2013)

Natočené je to pěkně, ale takhle ohraný scénář mě už fakt nebaví. Jinak koukám, že místní mládež se posere při každém hlasitějším bububu...(23.7.2013)

Koukám, že všichni milujeme ty žánrové hrátky. Pokud se sejdou tvůrci s podobně naladěnými diváky, užijou si ne strašidelnej horor, ale pořádně napínavou jednohubku. V opačném případě mohou všichni psát o klišé téměř cokoli.(19.12.2013)

Bylo by jednodušší napsat, co tehle film nevykradl, než vyjmenovat, kde všude se inspiroval. Sbírka duchařin z posledních čtyřiceti let. Na druhou stranu je tohle dobrá reakce na honbu za originalitou - zdaleka se jí vyhnout. Jinak, příběhu by prospělo komornější pojetí a neplácat páté přes deváté. (P.S. na výrobu těchhle filmů snad musí existovat nějaký standardizovaný manuál)(3.8.2013)

• - Lorraine Warren a Andrea Perron při natáčení filmu asistovaly jako konzultantky. Podle obou je film natočen přesně podle událostí, které se během 10 let v domě udály. (vood)

• - Na prednáške filmových manželov Warrenovcov (Vera Farmiga a Patrick Wilson) môžeme vidieť v prvej rade skutočnú Lorraine Warrenovú. (yaponka)

• - Rodina Perronových se přesunula do přízemí, aby zde všichni pospolu spali a přestali tak kvůli tomu topit v horním patře. Když jde ale otec Roger (Ron Livingston) nahoru spolu s Edem Warrenem (Patrick Wilson) a dalšími, jde jim zimou silně pára od úst. Zvláštní ale je, že kdykoliv se někdo vyskytuje ve sklepě či dokonce venku, nikomu zimou pára od úst nejde. (Kejf.)