Strážci Galaxie

• USA Guardians of the Galaxy (více)
USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Režie:

James Gunn

Předloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (více)

V tomto akcí nabitém, výpravném vesmírném dobrodružství se odvážný dobrodruh Peter Quill stává středem zájmu nájemných zabijáků poté, co Ronanovi, mocnému padouchovi s plány ohrožující celý vesmír, ukradne tajemnou kouli. Aby neúnavnému Ronanovi unikl, je Quill nucen spojit své síly se čtveřicí pozoruhodných hrdinů – Rocketem, po zuby ozbrojeným mývalem, Grootem, humanoidem, který připomíná strom, vražednou a tajemnou Gamorou a pomstychtivým Draxem Ničitelem. Když ale Quill objeví skutečnou moc koule a hrozbu, která se v ní ukrývá a ohrožuje celý vesmír, musí udělat vše pro to, aby nesourodá skupina táhla za jeden provaz a v posledním zoufalém souboji se pokusila zachránit osud celé galaxie. (Falcon)

Lucasion

"Oh, I'm sorry. I don't know how this machine works..." Do týmovky Avengers to má daleko. Vážně? Možná tím, že se tento film nesmí brát vůbec vážně. Příběh zlodějíčka jak se spojí s největší bandou idiotů ve vesmíru a vytvoří hvězdný tým, aby zabránili zničení světa. Ano, tak by se dal shrnout film Strážci Galaxie. Je vidět, téměř na každém kroku, že se jedná o čistokrevnou komiksovku, a to velice zdařilou. Humor střídá parádní akce a vizuál. Přičemž chemie mezi členy téhle bandy funguje naprosto skvěle. Už chápu proč je Pratt tak oblíbený. Role Star-lorda je mu šitá na míru. Tenhle arogantní, hudbu poslouchající floutek nám ještě předvede zač je toho loket. Mýval, křeček, zkrátka Rocket je skvěle naanimovaný a postava báječně napsaná. Dokážu si představit, jak super to muselo být na papíře, a jak se to s grácií přeneslo do filmu. Naopak postava Groot je jediná filmová role Diesela kterou můžu... Iam Groot Netradiční, zatraceně originální způsob jak ukázat, že akční sci-fi má stále co říci. I když jsem spíš zastánce NEmodrého plátna, tak někdy jsem tu měl pocit, že koukám na oldschool výtvarnou práci. A to je sakra umění! Marvel by se tu ani tolik snažit nemusel a já mohu říci, že délka dvou hodin byla málo a klidně bych si tohodle dal ještě půl hodinu navrh. To, že se jedná vcelku o jednoduchý příběh, mi nijak nevadilo. Guardians of the Galaxy má tak originální zpracování, že je to zábava každým coulem. Vizuální zpracování je prostě úchvatné, geniální soundtrack, hlášky a já se bavím od začátku do konce. Guardiani jsou zdaleka nejlepší Marvel. Tenhle film prostě nepostrádá vůbec nic. Vypalovačky z 80.tých let, luxusní vizuál a trefné hlášky. Strážci tak splnili, co slíbili. Hergot já chci dvojku! „So what, "It's better than eleven percent!" What the hell does that have to do with anything?“ (98 %) ()

Sawy

Podruhé a potřetí už Strážci zdaleka nebyli tak zábavnou jízdou, ale přátelé, to první zhlédnutí... A stále si stojím za tím, že jde o nejlepší marvelovku, protože se ani na chvíli nezastaví a zvládá složitý úkol týmového originu představit pětici nesourodých postav takovým způsobem, že vám přirostou k srdci a budete je chtít vidět co nejdřív znovu. Jasně, žádná podvratná zábava se nekoná, stále je to hladce plynoucí mainstreamová filmařina, která se drží v jasně daných a předvídatelných mantinelech. Ale jsou do ní přidány naprosto neodolatelné ingredience v podobě soundtracku, celkového 80's feelingu, Groota, nádherných a vizuálně atraktivních lokací a sympaťáka Pratta, který do těchto rolí lehce ironických a nedospělých frajírků sedne jedna radost. Strážci Galaxie neměli v plánu představovat nějakou revoluci ve světě komiksových filmů. Měli být co nejzábavnějším rozšířením marvelovského univerza, uvolněnou space operou, kterou budou milovat diváci všech generací. A jako takoví se vlastně povedli naprosto dokonale. 90 % ()

Grran

Takové trochu přeplácané, co nenadchne, ale ani neurazí. Pár vtipů se jim povedlo, ale nic co bych potřeboval vidět podruhý. Uvidíme co přinese dvojka, za mě neutrální trojka... ()

ScarPoul

Pekné. Nie je to síce žiadny mind fuck o ktorom sa bude rozprávať niekoľko rokov, ale ako počiatok novej série je to viac ako uspokojujúce. Nebyť toho, že sa snaží Gunn hláškovať na rovnakej úrovni ako to ide Iron-manovi, bolo by to o triedu lepšie. Takto vzniká nepomer - na jeden dobrý vtip, dva trápne. Ale ak postavy nevtipkujú, jedná sa o réžijne, herecky, vizuálne a dramaticky zvládnutý blokbuster. Poteší predzvesť nových záporákov a postáv. Tí budú mať časom vo vesmíre Avengers svoje miesto. Plus scéna zrodu Strážcov je parádne epická. Dva výborné soundtracky, kde sa Bates bije s oldies songmi a v rámci nadupaného finále a fungujúcich vzťahov značne novátorská týmovka. Inak ale treba niekoľko trápností pretrpieť a po titulkovú sekvenciu radšej ignorovať. Ale som spokojný. ()

d.beseda

Třetí hvězdu za "ooga chaka" :-) Jinak nikterak originální ani zábavné. Technicky a vizuálně samozřejmě nadprůměrné. Mé hodnocení: 60%. Viděno: 31.07.2014 (kino/2D). ()

aniiicka

Zcela jednoduše - návštěva kina mi skvěle zvedla náladu. Nějak jsem ani nečekala, že se mi to bud tak líbit. Snad proto, že těch komisksovek a sci-fi teď bylo vážně hodně, což teda vůbec není špatně. :) Samozřejmě kromě super filmových efektů a celkového zpracování - které bylo ve 3D parádním zážitkem, se mi film líbil i jako taková prďácká komedie, se skvělou hudbou, hláškama a sympatickými herci...v čele s Chrisem Prattem, který fakt skvěle trsá. :) Často komentovaný a oblíbený Groot měl prostě vychytané momenty. Co dodat - doporučuji jako skvělou kinovou zábavu. https://www.youtube.com/watch?v=dSj4vmbyh5M ()

Lacike

Uz podla trailerov ma to prilis nenadchlo, ale dufal som, ze Marvel ako takmer vzdy nesklame. Medzi klady za ktore udelujem 2 hviezdicky patria dokonale prehladne akcne sceny a niekolko neskutocne vtipnych hlasok. Celkovo ten film funguje bez problemov a komu sadnu postavy, tak urcite bude nadseny. Napriek netradicnym postavam je to klasicky pojata space opera typu Star Wars, takze komercny megauspech nie je prilis prekvapivy. A ja to tomu filmu aj prajem. Takze preco davam len 2 hviezdicky? Pretoze ma nielen hlavné postavy ale celkovo tento novy vesmir s mnozstvom rozmanitych rás absolutne vôbec nezaujal a uz v polovici som mal chut film co najskôr pretocit na koniec. Chodiaci strom, hovoriaci myval, tentokrat zelena Zoe Saldana WTF? Mne proste vsetci pripadali otravni. A po trikovej stranke absolutne priemerny. Hlavne ked to porovnam s dych vyrazajucimi trikmi v Dawn of the Planet of the Apes. Akurat Chris Pratt ma obcas cool hlasky, ale jeho charakter ma tiez prilis nazaujal. Takze davam neutralne hodnotenie 5/10. ()

Genero

Velice mě udivilo, že místním Trierovým obdivovatelům a posluhovačům artu, kteří se o obrázcích s bublinami vyjadřují výhradně s despektem jako o homixech, najednou stačí ke štěstí kytka s očima a mluvící krysa. A ono ano. Musím uznat, že Strážci galaxie jsou strhující a nápaditá akční scifi jízda prošpikovaná humory ve chvílích, kdy bych je v žádném případě nečekal. Když si do křížovky navíc ještě doplním popisek Zelená je dobrá a zvážím, že budu do budoucna kopulovat pouze se ženami jasně hráškové barvy pleti, vychází mi spektákl, který se nejméně na měsíc stává mým nejoblíbenějším filmem všech dob. Jak jsem se dočetl v odborných časopisech, pronesl pan Diesel repliku Já jsem Grůt v několika jazycích a s různou intonací přibližně tisíckrát. Za to velký reskept a nechápu, jak si z takového výronu, zvlášť když uvážím květnatost páně Dieselovy mluvy a dikce, může někdo vůbec dělat legraci. Zkus si Enšpígle říct například větu Jsem žižkovská pyča byť jen devětsetkrát po sobě a zaručeně ti jebne ve škebli. ()

maseer2

jeden z nejzábavnějších a nejstylovějších blockbusterů posledních let, který v mých očích zuřivě šlape na paty Tomu Cruisovi v bitvě o zatím nejlepší film roku (což si dost možná ještě rozmyslím).. James Gunn se do toho zkrátka opřel s plnou parádou a dal dohromady různorodou pětici sympatických hrdinů, která chrlí jednu hlášku za druhou a již si nejde nezamilovat.. snímek samozřejmě nevybočí ze škatulky "rodinná zábava", což při PG-13 ani nešlo očekávat, ale v mezích tohoto ratingu se pohybuje tak obratně, že je to vlastně úplně jedno.. Strážci jsou originální, vtipní a napěchovaní skvělou akcí a spoustou nápadů, takže já zkrátka tleskám Marvelu vestoje a po rozčarování z dosavadního průběhu Fáze II jsem zase jednou konečně maximálně spokojen - tenhle úspěch jim moc přeju.. jen tak dál! P.S.: soundtrack je boží! - Norman Greenbaum - Spirit In The Sky, Redbone - Come And Get Your Love ()

Tommassi3

"Jsi velmi odvážný !! Proti Ronanovi budeš cenným spojencem, druhu můj.. Pro co ses vrátil ?? ..je to imbecil !!" ;) Ačkoliv jsem vůbec nepochopil, co mají všichni proti walkmanům, tak tohle mě fakt bavilo jako dlouho nic..;) ()

GeusX

Překvapivě vtipná komiksová sci-fi na vlnách retro music. Záporák nic moc. Parta klaďasů je fajn, ačkoli postavy vypadají jako vykrádačky z jiných filmů (Avatar, Pán prstenů ...). A konečně tu je zvířátko, které pobaví i dospěláky a není pouhým dementním prvkem pro předškolní děti (jako např. ve Star Wars-Epizoda I). (český dabing - ten je povedený...) ()

Mr. Lobo

Nejsem hold ten správný divák. Kdyby mi bylo patnáct, viděl jsem doteď prd, nic nečet a ke všemu miloval Star Wars, asi se z toho zblázním a hraje mi to každý den. Ovšem...opak je pravdou. ()

BoPo

Sci-fi s humornými prvkami, kde jedna z hlavných postáv je Yoda z lesa alebo zelená Avatarka? Namotanie sa rozhodne nekonalo. Keď som však v TV náhodne videl prvých 15 minút, tak som jednoducho musel. A dôvod? Pestré, rozmanité, zábavné, miestami vtipné, skvelo vyzerajúce komiksové sci-fi, plné rôznorodých postáv, ktoré spolu tvoria zaujímavý mix. Pokiaľ máte chuť na nevážnu oddychovku bez zbytočných momentov, ktorá Vás na dve hodiny prenesie do sveta "detskej" fantázie a je plná retro hudby, tak ste našli svojho partnera pre voľnú chvíľu. A môj favorit? Rocket Raccoon a za jeho tesným závesom Groot. Veľké prekvapenie, ktoré sa katapultovalo do mojej Top 10 najlepších komiksových filmov. ()

Caszidy

Konečně něco dokonale ujetého, zábavného, vkusně žánr a sebe parodujícího a přitom s nádechem atmosféry a kulturního dosahu velikosti Star Wars. Pasáž útěku z vězení je dokonalost sama. A navíc byl ze Země krom Star-Lorda očividně unesen i Kirk ze Stars Hollow! ()

Gwaihir

No, je to snad ta nejpodivnější sebranka bláznů, kterou si můžete vymyslet, takže jejich pojetí záchrany galaxie nemůže vypadat jinak než jako posloupnost šílených eskapád prostoupených více či méně humornými narážkami, v nichž ovšem překvapivě nejvtipnějším není ukecaný mýval, ale jeho kamarád strom, který sice umí jen tři slova, ale zato má naprosto dokonalé načasování. Výsledkem je tedy samozřejmě výborná hravá akční vesmírná jízda perfektně splňující účel. 85 % ()

BigDeal

Nemôžem povedať, že by sa mi film vyslovene nepáčil - postavičky sú zaujímavé a jedinečné, výborne sa dopĺňajú, má to príjemný oldies soundtrack a dej je uvoľnenejší než obvykle podobné filmy bývajú. Čo ale povedať môžem, je, že som sa miestami nudil. Atmosféra síce mohla byť fajn, no príbeh je príliš jednoduchý a akcia nezaujímavá. Nič z toho by mi napriek tomu nevadilo, ak by si Strážcovia Galaxie držali to, čo sľuboval trailer - štýlovú vesmírnu poloparódiu s hudobnými peckami minulých rokov a bandou hláškujúcich loserov. Lenže všetko spomínané bolo prítomné iba na úrovni, ktorú možno servírovať aj tým najmenším; Hrdinovia sú parchanti, ale slúšní (ak aj niekto povie čosi drsnejšie, vzápätí sa ospravedlní), hudba je tu síce tá, ktorú sme očakávali, no akosi sa nevie trafiť do vhodných scén (na rozdiel od traileru) a vtipy často skončia v rozbehu, alebo sa rovno utopia v trápnosti či infantilnosti (maličký Groot si tancuje len keď ho nikto nevidí). Ale aby som nadviazal na začiatok - nie je to zlý film, ku koncu si ma dokonca konečne získal, mierne zatrel celkové sklamanie a dvojku si nenechám ujsť. Len by som si všetko užil viac ako 12 ročný. 70% ()

Martinibaby

Ty čtyři hvězdičky dávám docela neochotně a vlastně jenom díky Grootovi. Ne že bych se u filmu nebavila, zábavných či jinak skvělých scén tam nebylo málo, ale ten zbytek byl pro mě popravdě trochu nudný (scény bez Groota) a nepřehledný (asi tak všechny bojové scény). Jako celek fajn, pobaví, ale asi úplně neuchvátí, na to je příběh až moc dobře předvídatelný a poněkud klišoidní - prostě příjemná oddechovka i pro neznalce ostatních Marvelovských počinů, jako jsem já. ()

CiTrus007

Zazobaný Marvel tentokrát chytře vsadil na starý dobrý situační humor. Díky němu se Gunnovi Strážci Galaxie bezesporu odlišují od konkurence, která mi teď v porovnání připadá až pateticky vážná. Zloduši prý táhnou víc – a takto jsou nám jednotlivé postavy i představeny. Nic víc než zločinci, kteří sledují své vlastní nízké zájmy. Pro mě však bylo velmi zábavné sledovat, jak neskutečné okolnosti svedou tuto podivnou partu dohromady a donutí je spolupracovat na něčem dobrém. Čert ale vem epický příběh o záchraně galaxie – Gunn této šablonovité zápletky využívá hlavně k tomu, aby si udělal legraci ze sebe, z postav, z příběhu a snad i z celého žánru. Díky tomu se snímek perfektně odlehčuje a nenudí. Nutno ještě podotknout, že technicky je vše bezchybné. Zvláště pak musím pochválit krásné speciální efekty a fenomenální osmdesátkový soundtrack, který jsem hned po projekci musel mít. 8/10 ()

MoiJe

Chvilu som sa rozhodovala, ci ide o duty film s dobrymi momentmi alebo dobry film s dutymi momentmi... a budem velkorysa, dobry bol. :) ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (více)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (více)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (více)