Hannibal (TV seriál)

• Austrálie

Krimi / Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 2013–2015, 27 h 54 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvůrci:

Bryan Fuller

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl, Lara Jean Chorostecki, Raúl Esparza, Vladimir Jon Cubrt, Katharine Isabelle, Eddie Izzard, Richard Armitage, Gina Torres, Rutina Wesley, Joe Anderson, Fortunato Cerlino, Cynthia Nixon, Tao Okamoto, Anna Chlumsky, Nina Arianda, Krista Patton, Alana Bridgewater, Michael Pitt, Daniel Kash, Glenn Fleshler, Mark Rendall, Torianna Lee, Dan Fogler, Jeremy Davies, Chris Diamantopoulos, Ellen Muth, Mark O'Brien, Jonathan Tucker, Zachary Quinto, Tom Wisdom, Seann Gallagher, John Benjamin Hickey, Molly Shannon, Jeremy Crutchley, Aidan Devine, Lance Henriksen, Cynthia Preston, Martin Donovan, Krista Bridges, Holly Deveaux, Ellen Greene, Maria del Mar, Severn Thompson, Shawn Doyle, Amanda Plummer, Chelan Simmons, Barry Flatman, Max White, Jason Blicker, Scott Anderson, Travis Hedland, Peyton Kennedy, Austin Macdonald, Patrick Garrow, Demore Barnes, Emily Klassen, Rob Norman, Paul Sturino, Julian Richings, Mía Maestro, Giorgio Lupano, Hilary Jardine, Ted Ludzik, Peter Spence, Michael James Regan, Brendee Green, Bernadette Couture, Kevin Whalen, Samuel Faraci, Pierre Simpson, Dwight Ireland, Devan Cohen

// Mads Mikkelsen je Ď Á B E L ! V životě bych s ním nevečeřel, popravdě, bál bych se s ním i mluvit, protože už jen z jeho akcentu mi běhá mráz po celém těle. Skvělá věc ale je, že to není to jediné, proč je tenhle nový seriál tak geniální, Hugh Dancy a Laurence Fishburne jsou stejně tak výborní. Nestabilní agent Fuller je jedna z nejzajimavějších postav, se kterou jsem se kdy v televizi setkal setkal a ona psychologie, se kterou zde scénáristi pracují až do těch nejmenších detailů na tom má lví podíl. Sérioví vrazi, neobvyklé případy, provázanost, zvraty, hudba a na konci toho vše, opět ten ďábelský Hannibal - už je prostřeno, tak na nic nečekejte a posaďte se k nám.(4.7.2013)

Konečně se na současném americkém kriminálním seriálovém poli urodilo! Po všech těch Kriminálkách já nevím odkud a dalších lehce zaměnitelných seriálech přichází sám velký Dr.Hannibal Lecter a vy, pokud znáte alespoň trochu problematiku z pera Thomase Harrise (z jehož Červeného draka seriál taktéž čerpá, nebo na něj aspoň odkazuje), budete si nad tímto vrnět blahem. Nesouhlasím totiž, že by se měla filmová a seriálová produkce asi nejznámějšího kanibala separovat. Ono totiž stačí znát předchozí filmy a každé takové pomrknutí na ně tu vám vykouzlí automaticky úsměv na tváři (hlavně závěrečná scéna). Co se týče obsazení, nemám nejmenších výhrad, Hugh Dancy je jako silně rozedraný kriminální specialista přesvědčivý- a to každým dílem čím dál tím víc, Laurence Fishburne, jakožto policejní šéf, zas vyrovnanost sama. Ale nad všemi ční Mads Mikkelsen jako sám kanibal Hannibal, už jen díky jeho neuvěřitelně charismatickému hlasu doporučuji rozhodně originální verzi. A pak je tu ještě Gillian "Scully" Anderson, ke které snad jen tolik, že jí to pořád neskutečně sekne :-) Spíš psychodrama než horor, ale rozhodně nadprůměrně kvalitní seriál.(10.7.2013)

Pohlcující sychravá atmosféra, působivé znepokojující obrazy, sympaticky nekompromisní a vůbec ne jasná hlavní dějová linie, propracované nejednoznačné postavy co se zadřou pod kůži (Hannibal, Abigail, Will, Du Maurierová, Crawford) a… A také naprosto nepochopitelný koncept „co epizoda to samostatný případ“. Tedy přístup který se sem hodí asi jakou současná Slavia do Ligy mistrů; tedy ani ve snech. Což bije do očí (uší, nosu, hlavy, chodidel) o to více, že jeden každý z těch epizodických případů je reklama na nezáživnou rutinní thrilleroidní tuctovost v názorné praxi. Některé sice potenciál i mají, ale díky tomu, že tvůrci stejně v každém díle věnují minimálně polovinu času hlavní linii, tak nemají potřebný prostor se rozvinout. Jediné co se daří bezezbytku je kouskovat tímto přístupem hlavní linku a zbavovat ji veškerého tahu na branku. Kdyby se toho hned na počátku ujala některá z velkých kabelovek, tak se to mohlo obejít bez otravných epizodických "CSI prvků" (jak by to vypadalo názorně předvádí pilot a finále) a Hannibal mohl být čistokrevným psem, který štěká i řádně kouše. Bohužel pod správou NBC z toho vylezl nedomrlý kočkopes, který neštěká, nekouše, nemňouká a ani nepřede.(30.9.2013)

I am much weirder than you will ever be, Margot. It´s fine to be weird… Áno a nielen samotný Hannibal je v tomto seriály zvláštny. Keď si spomeniem na jeho prvú sériu napadá mi prirovnanie k neobrúsenému diamatu. Tajomný, nejasný a s mnohými chybičkami krásy. S nástupom novej série však tento diamant dostáva nové kontúry a mnohé hrany začínajú dostávať tvar a správne hrany. Seriál je zrazu vybrúsenejší, lesklejší ale napriek tomu stále tajomný. Pri takomto postupe si začínam veľmi želať, aby dostal šancu ukázať sa nám ešte aj v ďalšej fáze už vo svojej celej kráse, tajomnosti a zvrátenosti. Napriek tomu, že sa neraz pri jeho pozeraní musím obrniť veľkou dávkou nadhľadu si myslím, že tento seriál skutočne patrí do mojej seriálovej šperkovnice.(6.4.2013)

Rozhodně jeden z nejvyspělejších zástupce seriálů parazitujících na konci Dextera. Rozjezd s ruční brzdou je nemilý, jenže tvůrci od začátku využívají faktu, že divák ví, co je Hannibal zač, a tak si vystačí s malými náznaky, kterými šponují atmosféru plnou nejistoty a možných plánů jednoho velkého gurmána. Jednotlivé případy, tvořící vedlejší linie, jsou těžkou zkouškou pro každého, kdo čeká na duel dvou společenských vyvrhelů. Navíc se tyto linie nestačí vyřešit v jedné epizodě a periodicky se vrací, což většinou způsobí ještě větší dějový guláš. Vraždy jsou sice neskutečně zvrácené a nechutné, ale dělat z každého psychopata poetického vraha s uměleckým talentem je přeci jen až moc na efekt. Druhá série slušně graduje, ale filozofování se začíná přejídat a místy až artové tempo také nepotěší. Třetí série je takový paskvil z Hannibala a Červeného draka, takže to svádí k porovnávání s filmy a seriál nepřináší nic lepšího. Navíc křečovitá proměna původně sympatické Alany Bloom je absolutně nelogická. 1. série: 70%, 2. série: 75%, 3. série: 60%.(19.8.2019)

• - Ve druhé řadě se divák vydává na gastronomický výlet do Japonska. V 1. epizodě se lze těšit na „Kaiseki", japonskou hostinu, která se pořádá ke zvláštním příležitostem a skládá se z několika chodů. Čím více chodů, tím větší slavnost. A třináct, to už je pořádná nálož i na japonské gurmety. Prvních devět chodů z třináctichodové hostiny nese následující názvy. Název 2. epizody 2. série je „Sakizuke", což je předkrm, podobný francouzskému amuse-bouche. Název 3. epizody 2. série je „Hassun", což je druhý chod, který se připravuje ze sezónních potravin. Většinou se servíruje sushi. 4. epizoda nese název „Takiawase", chod obsazující zeleninu s masem, rybou nebo tofu. 5. epizoda 2. série je pojmenována „Mukōzuke" - sezónní sashimi. 6. epizoda se jmenuje „Futamono" – obvykle se podává polévka. 7. epizoda 2. série „Yakimono" - opět ryba, tentokrát se podává pečená na ohni. Název 8. dílu 2. série je „Su-zakana", obvykle zelenina. Tento chod slouží k tomu, aby si naše chuťové pohárky trochu odpočinuly. 9. epizoda 2. série nese název „Shiizakana", tento chod patří mezi nejsytější, podává se teplé. (Zdroj: AXN CZ/SK)

• - Některé scény v seriálu jsou přesnou kopií scén popsaných v knize "Červený drak". V knize jsou jen zasazena do jiného období. (Tony.cs)

• - Později, když se dostal do vězení, četl Hannibal Lecter mimo jiné Dumasovu kuchařku. (Zdroj: AXN CZ/SK)