Hannibal (TV seriál)

Krimi / Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 2013 - 2015, 27 h 54 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvůrci:

Bryan Fuller

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl, Lara Jean Chorostecki, Raúl Esparza, Vladimir Jon Cubrt, Katharine Isabelle, Eddie Izzard, Richard Armitage, Gina Torres, Rutina Wesley, Joe Anderson, Fortunato Cerlino, Cynthia Nixon, Tao Okamoto, Anna Chlumsky, Nina Arianda, Krista Patton, Alana Bridgewater, Michael Pitt, Daniel Kash, Glenn Fleshler, Mark Rendall, Torianna Lee, Dan Fogler, Jeremy Davies, Chris Diamantopoulos, Ellen Muth, Mark O'Brien, Jonathan Tucker, Zachary Quinto, Tom Wisdom, Seann Gallagher, John Benjamin Hickey, Molly Shannon, Jeremy Crutchley, Aidan Devine, Lance Henriksen, Cynthia Preston, Martin Donovan, Krista Bridges, Holly Deveaux, Ellen Greene, Maria del Mar, Severn Thompson, Shawn Doyle, Amanda Plummer, Chelan Simmons, Barry Flatman, Max White, Jason Blicker, Scott Anderson, Travis Hedland, Peyton Kennedy, Austin Macdonald, Patrick Garrow, Demore Barnes, Emily Klassen, Rob Norman, Paul Sturino, Julian Richings, Mía Maestro, Giorgio Lupano, Hilary Jardine, Ted Ludzik, Peter Spence, Michael James Regan, Brendee Green, Bernadette Couture

Krimi veľmi neobľubujem, ale toto ma dostalo. Asi by nikto nedokázal stvárniť postavu Hannibala lepšie ako Mads Mikkelsen. Nechcem znevažovať Hopkinsovo herecké nadanie, ale v tomto prípade na Madsa určite nemá. Môžem len ďakovať tomu, že sa Mads s Hughom Dancym pri natáčaní filmu Kráľ Artuš (2004) stali priateľmi a že si potom Hugh na Madsa spomenul keď hľadali nového Hannibala. Mohlo sa zrodiť dokonalé stvárnenie tejto postavy. Keď varil bol proste neodolateľný, každý by sa nechal od neho pohostiť :) Geniálny manipulátor, majster psychoanalýzy, pohotového jednania... Celý čas mal všetko v rukách, celý čas ťahal za nitky osudu všetkých ľudí čo sa ocitli v jeho blízkosti, nech už mal s nimi akýkoľvek úmysel, dobrý či zlý. Na začiatku mi trocha vadil Hugh Dancy, ale časom som si na neho a jeho "vyšinuté" správanie zvykol a s iným hercom by som si to už nevedel predstaviť. Jedno mu treba uznať. Aj on sa dokázal do postavy vložiť, až tak, že by ma ani veľmi neprekvapilo, keby sa tak správal a mal podobné problémy aj v skutočnom živote. Seriál Hannibal má všetky predpoklady k tomu aby dal podnet na vznik nového typu kriminálky. Kriminálky, kde sa neriešia iba zločiny a nestopujú zločinci, ale kde existuje aj podstatne zaujímavejšia nadstavba, v ktorej sa odvíja príbeh účinkujúcich, ale inteligentným spôsobom, žiadne klišé. Nemyslím si však, že by to oslovilo každého. Nie každý má totiž rád inteligentný vývoj postáv v príbehu a jeho odhaľovanie na základe brilantnej psychoanalýzy ľudských duší a vzájomných dialógov. Väčšine stačí iba to staré známe krimi klišé, kde sa hľadá zločinec a jednotlivé hlavné postavy sa tak maximálne medzi sebou ženia, vydávajú, intrigujú alebo nečakane zomierajú. Ja som však v krimi hľadal niečo iné a konečne som to našiel.(25.1.2014)

První sezóna seriálového HANNIBALA se velmi povedla. Solidní ponurá atmosféra, chytře a zajímavě se vyvíjející děj (v podstatě úplně odlišný od všech dosud natočených filmových "lecterovek") a hlavně naprosto skvělé ústřední herecké trio (Mikkelsen je vyloženě ďábelský a uhrančivý, Dancy je zpočátku trochu nevýrazný, ale s přibývajícími díly je pomalu nejlepší ze všech!). Navíc některé vedlejší role jsou obsazeny herci jako jsou Gillian Anderson (té to zde neskutečně sluší) nebo Lance Henriksen, čemuž se těžko odolává. Mé jediné vetší výhrady směřují k zbytečně vysokému počtu dílů (podle mě by pro lepší spád stačilo 8-10) a s tím souvisejícím konceptem, kdy se takřka v každém dílu objeví (a i vyřeší) nový případ/vrah. Některé jsou pro hlavní dějovou linii zásadní a nepostradatelné (především ten z první epizody), ale pár by jich určitě šlo bez větších problémů zcela vypustit (čímž ale neříkám, že ty "nadbytečné" mordy nejsou zajímavé). 1. série: 80 %; 2. série: (zatím) 80 %(1.8.2013)

• Segrestor

Všechno tu funguje, jak má. Jednotlivé ingredience jsou skvělé. Výborní herci (teď, koukám, že docela frčí obsazovat známé herce - i ty velké star), kamera, hudba, režie, všechno... Jenže, když se to dá dohromady, vzniká dílo, které prozradí velkou láci v příběhu. Přišlo mi docela na škodu, že gró toho příběhu tkví v tom, že sám MUDr. Lecter je hned zavlečen do případu jako poradce. Uf. Nehledě na to, že atmosféra, ta atmosféra, která má vyvolat alespoň mírné zhnusení, tak jak tomu bylo u Mlčení jehňátek, tu jde zcela do kaktusů. Nicméně, navzdory tomu, dojem z pilotu je výborný. Budu doufat, že Lecter nebude trapně poradcem dlouho a rovnou mu půjdou efbíajáci po krku. Apage satanas michelin. Dal bych buď lepší čtyři hvězdy nebo horší pět.(10.4.2013)

Obsahuje náznaky spoilerů. Will Graham (vynikající Hugh Dancy) má neobvyklý dar, díky naprosté empatii je schopný se vcítit do myšlenek jakéhokoli vraha. Nakonec se ale přece jenom objeví jeden, který Willovy schopnosti otestuje až na samou hranici. Bryan Fuller má očividně slabost pro smrt. Jak v Dead Like Me, tak v Pushing Daisies, smrt byla ústředním motivem, v obojím často absurdní a vyhrocená, většinou fascinující, ale především vždycky politá pořádnou porcí humoru. Zajetou tradici humoru v Hannibalovi Fuller opouští a vydává se probádat její podstatně temnější aspekty (a já tak s jistotou můžu říct, tenhle seriál patří mezi nejznepokojivější, co jsem kdy viděl). Naštěstí ale neopouští svůj rukopis jako takový. Psychologie postav je propracovaná a vymazlená k dokonalosti a dynamika vztahu ústřední dvojky neztrácí dech po celou dobu seriálu. Objevuje se zástup Fullerových oblíbenců, rozkošná Caroline Dhavernas (Jaye z Wonderfalls) tady klofla rovnou hlavní ženskou roli, ale objeví se mnoho dalších, jako Ellen Muth (DLM), Raúl Esparza, Ellen Greene, Gina Torres, Molly Shannon (PD) či Eddie Izzard (Mockingbird Lane), k tomu se přidává nádherný (byť mnohdy šokující a odporný) vizuál, a nemám tak moc nač si stěžovat. Paradoxně možná to, co ostatní láká a baví nejvíc, mi brání jít s hodnocením ještě výš. Nepovažuju se za zvlášť citlivého diváka, taková série Saw mě vždycky bavila, Hannibal ovšem nejednou otestoval můj žaludek, nejen násilím vizuálním (ač taková instalace z 2x05 mě ve snech chvilku strašila), ale především tím psychologickým (kupříkladu díl 1x04, případně osud Dr. Gideona), skutečně mám problém pochopit rating 14+, já se dívat na Hannibala ve čtrnácti, dnes a denně bych se probouzel s křikem. Po úplném finále seriálu převažují jednoznačně kladné dojmy, v případě možného obnovení na další řadu už ovšem při sledování nic nejím...(6.9.2015)

Hanibal má svoje plusy a mínusy, ale vzhledem k tomu, o jako látku se jednalo, byl jsem maličko zklamaný. Hereckým výkonům se nedá asi co vytknout, krom pár postav, které jsou hlavně samy o sobě nesnesitelné. Vizuálně se tento seriál může pyšnit nadprůměrností a především v první sérii, částečně v druhé je to pastva pro oko diváka. Největší problém je koncept, scénář, kdy všechny prvky, které chtěli tvůrci zahrnout do epizod, tak úplně nefungují. Každá série má své slabší pasáže, ale celkový dojem, byť s odřenýma ušima to dotáhl k těm čtyřem hvězdičkám. Podrobnější popis každé série jsem napsal pod danou sérii ......7/10(22.2.2017)

• Caroline Dhavernas

• - Později, když se dostal do vězení, četl Hannibal Lecter mimo jiné Dumasovu kuchařku. (Zdroj: AXN CZ/SK)

• - Mads Mikkelsen je čtvrtým hercem, který ztvární postavu Hannibala Lectera - před ním si kanibala zahráli Brian Cox, Anthony Hopkins a Gaspard Ulliel. (mahler)

• - Spisovatel Thomas Harris nikdy neprozradil, kde získal pro Hannibala (Mads Mikkelsen) inspiraci, nicméně Hannibalovy první vraždy jsou údajně založeny na skutečných případech, o kterých Harris psal, když byl na začátku 60. let kriminálním reportérem. (Zdroj: AXN CZ/SK)