Hannibal (TV seriál)

Krimi / Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 2013 - 2015, 28 h 3 min (Minutáž: 39x45 min)

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl, Lara Jean Chorostecki, Raúl Esparza, Vladimir Jon Cubrt, Katharine Isabelle, Eddie Izzard, Richard Armitage, Gina Torres, Rutina Wesley, Joe Anderson, Fortunato Cerlino, Cynthia Nixon, Tao Okamoto, Anna Chlumsky, Nina Arianda, Krista Patton, Alana Bridgewater, Michael Pitt, Daniel Kash, Glenn Fleshler, Mark Rendall, Torianna Lee, Dan Fogler, Jeremy Davies, Chris Diamantopoulos, Ellen Muth, Mark O'Brien, Jonathan Tucker, Zachary Quinto, Tom Wisdom, Seann Gallagher, John Benjamin Hickey, Molly Shannon, Jeremy Crutchley, Aidan Devine, Lance Henriksen, Cynthia Preston, Martin Donovan, Krista Bridges, Holly Deveaux, Ellen Greene, Maria del Mar, Severn Thompson, Shawn Doyle, Amanda Plummer, Chelan Simmons, Barry Flatman, Max White, Jason Blicker, Scott Anderson, Travis Hedland, Peyton Kennedy, Austin Macdonald, Patrick Garrow, Demore Barnes, Emily Klassen, Rob Norman, Paul Sturino, Julian Richings, Mía Maestro, Giorgio Lupano, Hilary Jardine, Ted Ludzik, Peter Spence

Vynikající seriál ze starých dobrých časů, kdy spolu MUDr. Lecter a FBI ještě kamarádili. Nikdo není klaďas a upoutá zejména mrazivá atmosféra a pěkné, bizarní výjevy, které jsou opravdovou lahůdkou pro každého televizního úchyla. Škoda, že se mimózní pan Graham začne hroutit a čím dál víc mu kape na maják, takže všelijaké plastiky z mrtvých těl a violoncella z lidských trupů přestávají být vtipné a občas jsem trochu tápal, co tím chtěl ten či onen sociopat vlastně říct. Jenže MUDr. Lecter je v podání toho slizkého Dána naprosto d.o.k.o.n.a.l.ý. Pan Mikkelsen si sira Anthony Hopkirka, který postavu Hannibala tak skvěle zparodoval v Červeném drakovi, s gustem roztírá mezi půlky. Mrazivý lidožrout se vrací a dokazuje, že se umí famózně ohánět nejen vařečkou. Jistě by na mistrovství světa v manipulaci stanul na bedně a sklidil zasloužené vavříny.(25.7.2013)

Pozvání od HBO na Fine dining, které zahájíme amuse-bouche z varlat čerstvě sejmutého makléře z otevřeného chovu s kapary, je víc než kulinářský zážitek, který nezkazí sklenka Bienvenues-Bâtard-Momtrachet Grand Cru. Jestliže patříte do skupiny oposumů, kteří si myslí, že tilapie je pohlavní nemoc, pozvánku od lékařů k večeři zásadně a nekompromisně odmítněte, neboť Vám hrozí společenské znemožnění se a téměř jistota, že jako dezert se bude podávat Váš telecí mozeček flambovaný na kvalitním Hennessy Paradis IMPERIAL, doplněný o dýňové pyré sypané černými lanýži. Doporučuji tedy nastudovat alespoň základy kuchařské terminologie a je nezbytně důležité vědět, který že příbor je na kterou pochutinu, u lidí na úrovni se chyba prakticky netoleruje a Vy tak můžete skončit s nožem na ryby zaraženým hluboce v prdeli, což je neskutečně nepohodlné a neskonale neestetické. Rozumíme si? Ok… Pokud tedy přeskočíte fádní gazpacho a vrhnete se rovnou na nadívaný brzlík úspěšného právníka, podávaném na chřestovém lůžku s karotkovou pěnou a jogurtovým přelivem zapékaném v sur la plat, neuděláte chybu, pakliže se tedy nebudete šklebit jak debil a zvědavě se vyptávat na recept, neboť tito kulinářští guru a gastronomické hvězdy bývají poměrně předráždění, díky nesnadnému shánění kvalitních surovin, a pak by akutně hrozilo nebezpečí státi se novým, zítřejším chodem číslo čtyři pro Baltimorskou smetánku. Jste-li tedy nevyrovnaný floutek, který chce za každou cenu vědět vše a nestačí mu informace od mistra Babici, pak doporučuji starou hnusnou kulajdu doma ve smaltu po prapraopici a asijského brabce, zde se jeví jako nejhorší nebezpečí nekontrolovatelný průjem, který se dá s jistou dávkou štěstí přežít. Hannibal vám tolik šancí nedá. Jsem z něj dokonale na větvi. Navíc, pokud budu mít jistotu, že budu chodit oblékaný jak Dr.Lecter, seknu zítra s lopatou a nechám se vyučit na toho psychiatra, čéče.(11.2.2014)

HANNIBAL: ZRODENIE ZLA bola chyba. Vlastne aj HANNIBAL a de facto aj ČERVENÝ DRAK. Tento prequel by mohol sérii napraviť reputáciu. Len ma mrzí, že opäť použili rovnaku schému, kde Lecter pomáha hľadať iných psychopatov. Will Graham bol v knižnej sérii vždy moj obľúbený vyšetrovateľ, kam sa hrabe Sterlingová, a tu je konečne zaujímavo vykreslený (zbohom, Edward Norton). Postavy sú dobre napísané i obsadené, ale ak seriál nedostane nejakú silnú dejovú líniu, neverím, že dokáže pokoriť MYŠLIENKY VRAHA. Samozrejme, nový Hannibal je natočený štýlovo...__Seriál je zamotaný, občas až príliš cituje slávne momenty z lecterovských filmov (kníh). Keby som ho pozeral po jednej epizóde, asi by som sa nedokázal sústrediť. Ako jeden príbeh rozlezený do strán pôsobivo psychodelické. Druhá séria to bude mať ťažké... Druhá séria napokon úplne geniálne pracuje s témami (predovšetkým) z knihy Hannibal. A to si najlepšiu časť príbehu - tú európsku - nechávajú do tretej série. Fakt sa teším...(11.4.2013)

Staccatový surrealizmus s výrazným autorským podpisom. Vitajte v hlave psychopata, kde sa realita rozpadá na tlejúce zošúverené papieriky a každý plán ukrýva väčší. Po stránke psychoanalýzy nesmierne zaujímavé - miestami som mal dokonca pocit, že sledujem rafinovaný test diváckej psychológie. Druhá séria potvrdzuje nielen odklon od diktátu románového univerza, ale aj výrazne nadsadenú optiku vnímania deja skrz subjektívnu realitu, či lepšie povedané vnútorný svet postáv, ktorý je natoľko zneisťujúci, že nie je vôbec jasné, odkiaľ a akým spôsobom je rozprávanie vedené (pokojne by mohlo ísť o útulný polstrovaný apartmán v ústave). Splietanie detektívnej, thrillerovej a exploatačnej línie sa nevychyľuje zo zamýšľanej komplexnosti a nepôsobí prerývane, pričom tá posledná chirurgicky prepája konvenčnú brutalitu kriminálnych seriálov s najprísnejším ratingom a filmov o Hannibalovi Lecterovi s opojne zmyselnou artovou mizanscénou gastronomických zátiší Lecterových hostín, halucinogénnymi sekvenciami a záberovaním akcie.(3.5.2013)

Mnoho prací tvůrce Bryana Fullera mělo krátký život, u téhle je zatím se studiem zadobře, zdá se... Tenhle seriál je taková sinusoida. Chvíli má tah, chvíli přešlapuje na místě, chvíli se zabývá jedním sériovým vrahem (oblíbené téma, což?), chvíli je zase převrahováno, když zjistíte, o co Hannibalovi jde, zažijete vrchol řady, pak se vše zase utlumí. Poslední díl série vás navnadí na další, ale nemá moc grády, stejně jako ty dialogy mezi postavami, tolik odkazující na originál. 70%.(9.10.2014)

• Caroline Dhavernas

• - Jméno postavy Georgia, kterou ztvárnila Ellen Muth, je stejné, jako jméno postavy, kterou herečka ztvárnila v seriálu Mrtví jako já (od r. 2003). V seriálu Hannibal si navíc myslí, že je mrtvá, podobně jako ve zmíněném Mrtví jako já (od r. 2003), kde jako mrtvá pomáhala lidem na onen svět. (Maerlyn0)

• - Madsa Mikkelsena do úlohy Hannibala Lectera odporučil Hugh Dancy (Will Graham). Obaja herci sa stali priateľmi počas natáčania filmu Kráľ Artuš (2004). (misterz)

• - Spisovatel Thomas Harris nikdy neprozradil, kde získal pro Hannibala (Mads Mikkelsen) inspiraci, nicméně Hannibalovy první vraždy jsou údajně založeny na skutečných případech, o kterých Harris psal, když byl na začátku 60. let kriminálním reportérem. (Zdroj: AXN CZ/SK)