Hannibal (TV seriál)

Krimi / Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 2013 - 2015, 27 h 54 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvůrci:

Bryan Fuller

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl, Lara Jean Chorostecki, Raúl Esparza, Vladimir Jon Cubrt, Katharine Isabelle, Eddie Izzard, Richard Armitage, Gina Torres, Rutina Wesley, Joe Anderson, Fortunato Cerlino, Cynthia Nixon, Tao Okamoto, Anna Chlumsky, Nina Arianda, Krista Patton, Alana Bridgewater, Michael Pitt, Daniel Kash, Glenn Fleshler, Mark Rendall, Torianna Lee, Dan Fogler, Jeremy Davies, Chris Diamantopoulos, Ellen Muth, Mark O'Brien, Jonathan Tucker, Zachary Quinto, Tom Wisdom, Seann Gallagher, John Benjamin Hickey, Molly Shannon, Jeremy Crutchley, Aidan Devine, Lance Henriksen, Cynthia Preston, Martin Donovan, Krista Bridges, Holly Deveaux, Ellen Greene, Maria del Mar, Severn Thompson, Shawn Doyle, Amanda Plummer, Chelan Simmons, Barry Flatman, Max White, Jason Blicker, Scott Anderson, Travis Hedland, Peyton Kennedy, Austin Macdonald, Patrick Garrow, Demore Barnes, Emily Klassen, Rob Norman, Paul Sturino, Julian Richings, Mía Maestro, Giorgio Lupano, Hilary Jardine, Ted Ludzik, Peter Spence, Michael James Regan, Brendee Green, Bernadette Couture, Kevin Whalen

// Mads Mikkelsen je Ď Á B E L ! V životě bych s ním nevečeřel, popravdě, bál bych se s ním i mluvit, protože už jen z jeho akcentu mi běhá mráz po celém těle. Skvělá věc ale je, že to není to jediné, proč je tenhle nový seriál tak geniální, Hugh Dancy a Laurence Fishburne jsou stejně tak výborní. Nestabilní agent Fuller je jedna z nejzajimavějších postav, se kterou jsem se kdy v televizi setkal setkal a ona psychologie, se kterou zde scénáristi pracují až do těch nejmenších detailů na tom má lví podíl. Sérioví vrazi, neobvyklé případy, provázanost, zvraty, hudba a na konci toho vše, opět ten ďábelský Hannibal - už je prostřeno, tak na nic nečekejte a posaďte se k nám.(4.7.2013)

• Segrestor

Všechno tu funguje, jak má. Jednotlivé ingredience jsou skvělé. Výborní herci (teď, koukám, že docela frčí obsazovat známé herce - i ty velké star), kamera, hudba, režie, všechno... Jenže, když se to dá dohromady, vzniká dílo, které prozradí velkou láci v příběhu. Přišlo mi docela na škodu, že gró toho příběhu tkví v tom, že sám MUDr. Lecter je hned zavlečen do případu jako poradce. Uf. Nehledě na to, že atmosféra, ta atmosféra, která má vyvolat alespoň mírné zhnusení, tak jak tomu bylo u Mlčení jehňátek, tu jde zcela do kaktusů. Nicméně, navzdory tomu, dojem z pilotu je výborný. Budu doufat, že Lecter nebude trapně poradcem dlouho a rovnou mu půjdou efbíajáci po krku. Apage satanas michelin. Dal bych buď lepší čtyři hvězdy nebo horší pět.(10.4.2013)

• Eawy

WTF? Som pozrela dve časti a stačí mi na celý život. Je to tak strašne nechutné, pochmúrne, ťažkopádne, nepochopiteľné, roztiahnuté, že som sa pri tom učila na skúšku a bola som strašne iritovaná. Herci hrajú akoby si do zadku zapichli dáždnik. Scenár ukrutne slabý, taký by som hádam napísala ešte aj ja. Rozhovory typu "možno by som mal urobiť to, čo som mal urobiť," "áno, možno by si mal" Siahodlhé scény, z ktorých majú asi 2 pointu. A ešte jedna vec, to čo je za ozvučenie? Ha? Apsolútne strašné. Ja neviem, či to zle nadabovali alebo zle nastavili, ale keď rozprávajú rozumieť im tak veľké....nič, a sekundu na to, ako zvýšite zvuk sa ozve nepríjemný pískavý podmaz, ktorý sa exponenciálne zvyšuje a keď to opäť stíšite, začierni sa obrazovka a začnú sa rozprávať a zas nerozumiete ani......viete čo. Človek, čo k tomuto písal scenár bol alebo bude musieť skôr, čo neskôr navštíviť doktora, lebo takto deprimujúce niečo som už veľmo dlho nevidela. Asi 10%, a za čo? nechajte ma popremýšlať za oblek Hannibala za Dancyho kučeravú bradu....hm neviem,...jednoducho, odpad nechcem dať, keďže som pozrela dve časti......(30.5.2013)

Mads Mikkelsen je v roli Hannibala Lectera opravdu vynikající. Je to neuvěřitelný slizoun. :D Hugh Dancy má jako Will Graham parádní dedukční schopnost. Spolu s Jackem Crawfordem (Laurence Fishburne) v FBI vyšetřují záhadné série vražd. Některé jsou opravdu hodně brutální... Hannibal jim dělá konzultanta. Po mnoha komplikacích se mu nakonec povede udělat z Willa magora a svést na něj své vraždy. Ten je usvědčen a následně zatčen. Ve 2. sérii pokračuje vyšetřování a přibývá nový případ. Stalo se spousta nečekaných věcí. Z Willa málem udělali Rozparovače.Spoiler: Hannibal je stále na svobodě a prchá před zákonem. 3. série děj se přesouvá částečně do Evropy. Začíná navazovat na Červeného draka. Finále je vážně úchvatné. Potěšila mě i přítomnost Gillian Anderson. :) Velká škoda, že byl seriál ukončen... "Nechytl jste ho jako dítě. Proč si myslíte, že ho chytíte teď?."(10.4.2013)

Seriál Hannibal je stejný jako kulinářské umění hlavní postavy a gurmánský prožitek z delikates, které připravuje. To vše je divákovi servírováno na stříbrném podnose, jako v těch nejlepších podnicích, s prvotřídní obsluhou a se vším luxusem a zároveň decentností. Hannibal přináší jeden z vizuálně nejoriginálnějších počinů poslední doby. Vytříbený, vymazlený koncept celého seriálu je přiveden k dokonalosti díky temné, depresivní vizuální stránce a naprosto fenomenální a podmanivé hudbě, jejíž některé tóny zní natolik děsivě, že mě vždy mrazí. Scénář a dialogy jsou tak propracované a vyšperkované, že jsem si často říkala, že tak nikdo přece nemůže pořád mluvit:) Tak disciplinovaně, vzdělaně a slušně. Všechny postavy mají styl, jsou elegantní a kultivované. Kostýmní designéři jsou mistři, a ti, kteří se starají o Willův šatník, mají můj velký dík. Ty jeho košile, svetříky a bundy... Hughovi to zde strašně sluší a zvláště, když má vyhrnuté rukávy, nebo ruce v kapsách, to z něho tím spíš nemůžu odtrhnout oči. Ach jo:) Samotné vraždy jsou většinou natolik brutálně, bizarně a jedinečně provedeny a jsou propracovány tak, že mi to v jednu chvíli už trochu začínalo vadit. Přišlo mi nelogické a nepravděpodobné, aby téměř všechny vraždy byly jako umělecké kompozice. Dokonce i vrahové v tomto seriálu jsou na výši, mají svůj styl a svým dílům věnují spoustu času. No, očividně nikdo z nich nepracuje dvanáctky v továrně:) Obsazení je geniální. Pamatuji si, že když jsem viděla první epizodu a byl mi představen Will Graham, říkala jsem si, že v této roli by byl perfektní Benedict Cumberbatch. Nějaký Hugh Dancy, kdo to jako je? A nyní, po zhlédnutí všech tří sérií si v této roli nedokážu představit nikoho jiného. Charakter Willa Grahama patří mezi tu skupinu asociálních či sociopatických, introvertních či extrovertních géniů a s klidem dokáže konkurovat králům tohoto "klubu", jako třeba Dr. Houseovi či Sherlockovi. Jenže zrovna on se od těchto dvou podstatně liší. Pro mě se jedná o jeden z nejdokonaleji propracovaných charakterů hlavních postav v seriálu vůbec. Nikdo jako Will tu ještě nebyl. Jeho postava má hloubku a komplexnost, je složitá, sebedestruktivní a trpí tak moc, jako snad nikdo před ním. To, co dělá, ho zevnitř ničí, týrá, ale zároveň to potřebuje. Asi nikdy mi v seriálu nebylo žádné postavy tak líto, jako právě Willa. Someone please help Will Graham. Ty jeho děsivé vize, představy, halucinace a Stag Man, poor Will. Když jsem si dala rekap celého seriálu a začala znovu od 1. série, bylo mi ho líto už v prvním díle, člověk už ví, co ho všechno čeká. Na druhé straně je tu démonický Mads Mikkelsen, vždy elegantně oblečený, empatický, chladnokrevný manipulativní kanibal a labužník se zálibou v kultuře, umění a hudbě. Jeho život se rázem změní, když pozná Willa. Tento seriál se mi s každým dalším zhlédnutým dílem dostával pod kůži tak silně, jako se navzájem sobě pod kůži dostávali Will s Hannibalem. Jejich vztah je natolik mimořádný, destruktivní a zároveň křehký. Kořeny jich obou se mezi sebou začnou proplétat a větvit tak, až už je nemožné je od sebe oddělit. Až v 3. sérii jsem si teprve uvědomila, jak moc je jejich vztah zásadní a osudový. A velkolepé finále mi připomnělo Reichenbach Fall. "Reichenbach Feelings" again. A zcela mě to odrovnalo. Je to kruté a emocionálně devastující. Je v tom láska, bolest, zrada, strach a do toho všeho hraje song Love Crime. Když tam tak stáli, v objetí a Will to pak udělal, říkala jsem si: "No to snad..." A následoval vodopád emocí, do něhož se promítnuly všechny zážitky z 3. série. Pokud vydržíte zhruba prvních šest epizod, kde se vlastně ani nic moc neděje, druhá půlka Vám vše vynahradí. Říkala jsem si, jak všechna ta muka, kterými prošel za všechny série, to psychické i fyzické utrpení, mohl Will vydržet. Chtěla bych také vyzdvihnout výkon Richarda Armitage coby The Great Red Dragon, je úžasný. V té závěrečné scéně, kdy ho dostanou na kolena, mi ho bylo líto. V tu chvíli mi bylo hrozně líto vlastně všech zúčastněných. Když si vezmu 1. sérii a 3. sérii, připomíná mi to vizuálem Harryho Pottera a jeho postupný sestup do temnot s nadcházejícími díly. Pryč z jasu a do temnoty. It goes even darker. Hannibal není jen seriál, je to výjimečné umělecké dílo, které přináší špičkovou kvalitu, luxusní zpracování, všechny možné varianty temnoty, šílenství, strachu, zákoutí lidské duše a má neuvěřitelnou hloubku. A musím vlastně poděkovat Skylinku, že nám zhruba v polovině 3. série vyřadili AXN z nabídky. Zbytek epizod jsem si stáhla v originále a poznala tak kouzlo původního znění. A musím říct, že tak, jak se mi nelíbí, když Britští herci mluví s americkým přízvukem, zde jsem změnila svůj postoj. Hugh Dancy je patrně asi první Brit, jehož "american accent" mi přišel snad více sexy a uchvátil mě více, než jeho rodilý jazyk:) A na závěr ještě smekám před Markem Holým a tím, jak Willa nadaboval. Po celé dvě série jsem se vždycky těšila, až uslyším ten jeho hlas. "I’m alone in that darkness." - "You’re not alone, Will, I’m standing right beside you.", "I’ve never known myself as well as I know myself when I'm with him.", "I told him to leave because I wanted him to run. And because I wanted to run away with him.", "We're conjoined. I'm curious... whether either of us can survive separation.”(24.10.2015)

• Caroline Dhavernas

• - Will Graham (Hugh Dancy) hovorí v tretej epizóde prvej série o rovnakom type dievčat, ktoré vrah zabil. Rovnaká farba vlasov, rovnaká farba očí. Väčšina dievčat na fotkách má hnedé oči, niektoré však majú modré, presne ako Abigail (Kacey Rohl). Hnedé však prevládajú. (Fanita)

• - Málem jsme místo Madse Mikkelsena viděli roli Hannibala Davida Tennanta. I ten byl na konkurzu a Bryan Fuller byl jeho výkonem tak nadšený, že i když Tennant nakonec roli nedostal, chtěl mu napsat vedlejší roli, ve které by hrál vyšinutého sériového vraha. (Zdroj: AXN CZ/SK)

• - Natáčení série začalo 27. srpna 2012, natáčelo se v Kanadě. (Varan)