Hannibal (TV seriál)

Krimi / Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 2013 - 2015, 28 h 3 min (Minutáž: 39x45 min)

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl, Lara Jean Chorostecki, Raúl Esparza, Vladimir Jon Cubrt, Katharine Isabelle, Eddie Izzard, Richard Armitage, Gina Torres, Rutina Wesley, Joe Anderson, Fortunato Cerlino, Cynthia Nixon, Tao Okamoto, Anna Chlumsky, Nina Arianda, Krista Patton, Alana Bridgewater, Michael Pitt, Daniel Kash, Glenn Fleshler, Mark Rendall, Torianna Lee, Dan Fogler, Jeremy Davies, Chris Diamantopoulos, Ellen Muth, Mark O'Brien, Jonathan Tucker, Zachary Quinto, Tom Wisdom, Seann Gallagher, John Benjamin Hickey, Molly Shannon, Jeremy Crutchley, Aidan Devine, Lance Henriksen, Cynthia Preston, Martin Donovan, Krista Bridges, Holly Deveaux, Ellen Greene, Maria del Mar, Severn Thompson, Shawn Doyle, Amanda Plummer, Chelan Simmons, Barry Flatman, Max White, Jason Blicker, Scott Anderson, Travis Hedland, Peyton Kennedy, Austin Macdonald, Patrick Garrow, Demore Barnes, Emily Klassen, Rob Norman, Paul Sturino, Julian Richings, Mía Maestro, Giorgio Lupano, Hilary Jardine, Ted Ludzik, Peter Spence, Michael James Regan, Brendee Green

Hannibal je človek s absolútnou kontrolou nad sebou samým. Nikdy si nikoho nepustí k telu. A preto nemá s kým zdielať svoje tajné zákutia. Nikdy nemal priateľa, spriaznenú dušu. Teraz sa mu v živote objavil človek, ktorý má šancu byť prvým vhodným adeptom. No súčasne výrazne ohrožuje jeho "záľubu". A k tomuto vnútornému boju je pribalená veľká dávka vrážd, psychológie, interierového dizajnu, kulinárstva a veľmi zaujímavý vizuálny štýl. Tento seriál je ako simultánna partia šachu, ktorú Hannibal hrá ako veľmajster.(6.7.2013)

První sérii jsem si pustil ze zvědavosti, podobně jako porno s Ester Ládovou, a i když jsem musel uznale přiznat, že Mads je druhej nejlepší Hannibal, trenky zůstaly v suchu. Nicméně jak všechny ty střípky a dějový linie do sebe začaly zapadat během druhý série, to se na poli seriálové tvorby jen tak nevidí. Od začátku to bylo promyšleno do detailu, první sérka v je podstatě jen taková expozice. Trenky sice pořád zůstávají v suchu, ale momentálně na židli vedle igelitovýho pytle, ve kterým se dívám na zbytek dílů...(14.6.2014)

Staccatový surrealizmus s výrazným autorským podpisom. Vitajte v hlave psychopata, kde sa realita rozpadá na tlejúce zošúverené papieriky a každý plán ukrýva väčší. Po stránke psychoanalýzy nesmierne zaujímavé - miestami som mal dokonca pocit, že sledujem rafinovaný test diváckej psychológie. Druhá séria potvrdzuje nielen odklon od diktátu románového univerza, ale aj výrazne nadsadenú optiku vnímania deja skrz subjektívnu realitu, či lepšie povedané vnútorný svet postáv, ktorý je natoľko zneisťujúci, že nie je vôbec jasné, odkiaľ a akým spôsobom je rozprávanie vedené (pokojne by mohlo ísť o útulný polstrovaný apartmán v ústave). Splietanie detektívnej, thrillerovej a exploatačnej línie sa nevychyľuje zo zamýšľanej komplexnosti a nepôsobí prerývane, pričom tá posledná chirurgicky prepája konvenčnú brutalitu kriminálnych seriálov s najprísnejším ratingom a filmov o Hannibalovi Lecterovi s opojne zmyselnou artovou mizanscénou gastronomických zátiší Lecterových hostín, halucinogénnymi sekvenciami a záberovaním akcie.(3.5.2013)

Po třetí EP musím uznat vynikající atmosféru, přímo elektrizující :) Pro mě byl pátý díl absolutně vrchol, drsný, nechutný...ale byl :) Snad jim tempo vydrží. Myslel jsem si, že první série byla vrchol ale co scénaristi zatím předvedli ve druhé sérii, klobouk dolů! Konec druhé série má jedno z nejdrsnějších a nejbrutalnějších zakončení seriálu jaké jsem kdy viděl. Smekám před scénaristy. Vypadá to, že třetí série, která se nese v hodně pomalém tempu bude smrtí tohoto seriálu, bylo oznámeno zrušení seriálu, to bohužel zamrzí po dokonale kruté první a druhé sérii.(29.4.2013)

První sezóna seriálového HANNIBALA se velmi povedla. Solidní ponurá atmosféra, chytře a zajímavě se vyvíjející děj (v podstatě úplně odlišný od všech dosud natočených filmových "lecterovek") a hlavně naprosto skvělé ústřední herecké trio (Mikkelsen je vyloženě ďábelský a uhrančivý, Dancy je zpočátku trochu nevýrazný, ale s přibývajícími díly je pomalu nejlepší ze všech!). Navíc některé vedlejší role jsou obsazeny herci jako jsou Gillian Anderson (té to zde neskutečně sluší) nebo Lance Henriksen, čemuž se těžko odolává. Mé jediné vetší výhrady směřují k zbytečně vysokému počtu dílů (podle mě by pro lepší spád stačilo 8-10) a s tím souvisejícím konceptem, kdy se takřka v každém dílu objeví (a i vyřeší) nový případ/vrah. Některé jsou pro hlavní dějovou linii zásadní a nepostradatelné (především ten z první epizody), ale pár by jich určitě šlo bez větších problémů zcela vypustit (čímž ale neříkám, že ty "nadbytečné" mordy nejsou zajímavé). 1. série: 80 %; 2. série: (zatím) 80 %(1.8.2013)

• Caroline Dhavernas

• - Spoiler: V 1. díle 1. série "Aperitiv" hledají Graham (Hugh Dancy) a Lecter (Mads Mikkelsen) vraha, který vraždí stejné typy dívek - vysoké, hubené, hnědovlasé  a hnědooké. Všechny totiž vypadají jako vrahova dcera. Každá z obětí má oči opravdu hnědé, ale herečka, která představuje vrahovu dceru, má oči modré. (Fantasy)

• - Výkonný producent Bryan Fuller si hodně přál, aby legendární hudebník David Bowie ztvárnil hraběte Roberta Lectera, který se vyskytuje v knižní předloze. (Deeside)

• - Jako pocta filmu Osvícení (1980) se v pilotním díle objevují stejné toalety a v 7. epizodě 1. série stejná koupelna. (DanteZ)