Hannibal (TV seriál)

• Austrálie

Krimi / Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 2013–2015, 27 h 54 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvůrci:

Bryan Fuller

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl, Lara Jean Chorostecki, Raúl Esparza, Vladimir Jon Cubrt, Katharine Isabelle, Eddie Izzard, Richard Armitage, Gina Torres, Rutina Wesley, Joe Anderson, Fortunato Cerlino, Cynthia Nixon, Tao Okamoto, Anna Chlumsky, Nina Arianda, Krista Patton, Alana Bridgewater, Michael Pitt, Daniel Kash, Glenn Fleshler, Mark Rendall, Torianna Lee, Dan Fogler, Jeremy Davies, Chris Diamantopoulos, Ellen Muth, Mark O'Brien, Jonathan Tucker, Zachary Quinto, Tom Wisdom, Seann Gallagher, John Benjamin Hickey, Molly Shannon, Jeremy Crutchley, Aidan Devine, Lance Henriksen, Cynthia Preston, Martin Donovan, Krista Bridges, Holly Deveaux, Ellen Greene, Maria del Mar, Severn Thompson, Shawn Doyle, Amanda Plummer, Chelan Simmons, Barry Flatman, Max White, Jason Blicker, Scott Anderson, Travis Hedland, Peyton Kennedy, Austin Macdonald, Patrick Garrow, Demore Barnes, Emily Klassen, Rob Norman, Paul Sturino, Julian Richings, Mía Maestro, Giorgio Lupano, Hilary Jardine, Ted Ludzik, Peter Spence, Michael James Regan, Brendee Green, Bernadette Couture, Kevin Whalen, Samuel Faraci, Pierre Simpson, Dwight Ireland, Devan Cohen

Pohlcující sychravá atmosféra, působivé znepokojující obrazy, sympaticky nekompromisní a vůbec ne jasná hlavní dějová linie, propracované nejednoznačné postavy co se zadřou pod kůži (Hannibal, Abigail, Will, Du Maurierová, Crawford) a… A také naprosto nepochopitelný koncept „co epizoda to samostatný případ“. Tedy přístup který se sem hodí asi jakou současná Slavia do Ligy mistrů; tedy ani ve snech. Což bije do očí (uší, nosu, hlavy, chodidel) o to více, že jeden každý z těch epizodických případů je reklama na nezáživnou rutinní thrilleroidní tuctovost v názorné praxi. Některé sice potenciál i mají, ale díky tomu, že tvůrci stejně v každém díle věnují minimálně polovinu času hlavní linii, tak nemají potřebný prostor se rozvinout. Jediné co se daří bezezbytku je kouskovat tímto přístupem hlavní linku a zbavovat ji veškerého tahu na branku. Kdyby se toho hned na počátku ujala některá z velkých kabelovek, tak se to mohlo obejít bez otravných epizodických "CSI prvků" (jak by to vypadalo názorně předvádí pilot a finále) a Hannibal mohl být čistokrevným psem, který štěká i řádně kouše. Bohužel pod správou NBC z toho vylezl nedomrlý kočkopes, který neštěká, nekouše, nemňouká a ani nepřede.(30.9.2013)

První sezóna seriálového HANNIBALA se velmi povedla. Solidní ponurá atmosféra, chytře a zajímavě se vyvíjející děj (v podstatě úplně odlišný od všech dosud natočených filmových "lecterovek") a hlavně naprosto skvělé ústřední herecké trio (Mikkelsen je vyloženě ďábelský a uhrančivý, Dancy je zpočátku trochu nevýrazný, ale s přibývajícími díly je pomalu nejlepší ze všech!). Navíc některé vedlejší role jsou obsazeny herci jako jsou Gillian Anderson (té to zde neskutečně sluší) nebo Lance Henriksen, čemuž se těžko odolává. Mé jediné vetší výhrady směřují k zbytečně vysokému počtu dílů (podle mě by pro lepší spád stačilo 8-10) a s tím souvisejícím konceptem, kdy se takřka v každém dílu objeví (a i vyřeší) nový případ/vrah. Některé jsou pro hlavní dějovou linii zásadní a nepostradatelné (především ten z první epizody), ale pár by jich určitě šlo bez větších problémů zcela vypustit (čímž ale neříkám, že ty "nadbytečné" mordy nejsou zajímavé). 1. série: 80 %; 2. série: (zatím) 80 %(1.8.2013)

USA má (polovina proti době před 20 lety) za loňský rok necelých 15.000 vražd. Z nich spáchal dvě třetiny Hannibal Lecter, zbytek jeho zmanipulovaní pacienti. Skvěle vybraná titulní postava, jen tak někdo mu výkonem nestačí držet krok, jakkoli jsou výborní i jiní. Čili, tím lépe pro reálný vztah Hannibal versus ostatní. Preciznost a zásadovost, schopnost okamžité analýzy a reakce. A místy překombinované úmysly v úmyslech, způsobující ještě větší odklon mysli od reality... Což je vlastně OK, tak se to má nejspíš brát. Vynikající stylizace opět surreální -- třeba květiny, houby, med a další pochutiny pěstované na mrtvolách, výtvarná stylizace příběhu projevující se důsledně kontrastním oblečením Hannibala kontra Willa (doplňkové barvy), estetika tekutin, barokní aranžmá... Vpodstatě jediný úkrok ze světa Hannibalů Hopkinsových, které seriál dost ctí, je pocit přítomného času v příběhu, tím myslím, že je zjevně aktualizován do 21. století (přinejmenším mobily, webovky F. Lounds atd.), což trochu neštymuje s původní časovou linií. // Třetí série: všichni měli špatný trip a žvanili a žvanili a žvanili a žvanili. Shovívavě jen jedna hvězda dolů.(17.8.2014)

Na pilotní díl celkem pomalý rozjezd, ale když přijde na scénu božský Mads Mikkelsen, konečně to nabírá ty správné grády. Akorát je tam na můj vkus zbytečně moc té "psychedelie". Pilot - 80% / Zhruba ve druhé polovině se seriál pořádně rozjíždí a Hannibalova manipulace s Willem působí ještě zrůdněji než všechny ty ohavné vraždy, které každý díl provází. A závěrečná scéna je kouzelným mrknutím na znalce filmů. 1. série - 90% Ve druhé sérii díly, které lze bez okolků označit za mistrovské dílo, střídají ty méně výrazné, epizodičtější. Naštěstí většina druhé řady se točí kolem hlavní dějové linie. Hra na kočku a myš v podání Hannibala a Willa je zkrátka famózní. A finále je masakr, který vám vyrazí dech. Vůbec netuším, co čekat od další řady. 2. série - 90%(5.4.2013)

• gudaulin

Viděl jsem dvě epizody, ale vlastně už jedna mi stačila k poznání, že tentokrát si s televizní sérií rozumět nebudu. Je to snaživě cool a využívá to všechny možné populární a efektní nástroje k upoutání divákovy pozornosti, zajímavé prostředí, psychicky vyšinuté nebo výjimečné typy postav, ale nějak se s tímhle stylem míjím a vidím v tom pouhou účelovost. Když to vezmu upřímně, to jediné, co na seriálu opravdu funguje, je postava Madse Mikkelsena a jeho doktora Hannibala Lectera. Jenže ta nehraje dominantní roli a naopak hlavní hrdina seriálu je podle mého mínění naprostý omyl a jeho interakce s doktorem nefungují. Takže kdybych měl porovnávat Antony Hopkinse a Madse Mikkelsena, hodně obtížně bych se rozhodoval, koho vyzdvihnout (i když klasika by nakonec asi dostala přednost), ale to ostatní v porovnání s legendárním Mlčením jehňátek podle mého názoru pokulhává. Celkový dojem: 35 %.(4.7.2014)

• - Natáčení série začalo 20. října 2014 v kanadském Torontu. (Varan)

• - Hannibal pochází z Litvy, jeho otec byl hrabě. Na levé ruce měl šest prstů, jeden si ale nechal chirurgicky odstranit. (Zdroj: AXN CZ/SK)

• - V 7. díle seriálu pronese Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen) při servírování večeře v podobě skopového jazyka na houbové omáčce svému okolí v reakci na poznámku jednoho ze svých hostí podivujícím se nad servírováním právě jazyka komentář" "Bylo to obzvláště upovídané jehňátko," čímž odkazuje na film Mlčení jehňátek (1991), kde se jeho postava představila filmovému divákovi. Na film je v seriálu ale odkazováno vícekrát. V osmém dílu druhé řady se několikrát objeví špaček, anglicky starling, což připomíná Clarice Starlingovou (Jodie Foster), jednu z hlavnch postav knihy i filmu. V osmém dílu druhé řady si pak lze v jedné scéně všimnout, jak Hannibal hladí jehně. (Moly)