Hannibal (TV seriál)

Krimi / Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 2013 - 2015, 28 h 3 min (Minutáž: 39x45 min)

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl, Lara Jean Chorostecki, Raúl Esparza, Vladimir Jon Cubrt, Katharine Isabelle, Eddie Izzard, Richard Armitage, Gina Torres, Rutina Wesley, Joe Anderson, Fortunato Cerlino, Cynthia Nixon, Tao Okamoto, Anna Chlumsky, Nina Arianda, Krista Patton, Alana Bridgewater, Michael Pitt, Daniel Kash, Glenn Fleshler, Mark Rendall, Torianna Lee, Dan Fogler, Jeremy Davies, Chris Diamantopoulos, Ellen Muth, Mark O'Brien, Jonathan Tucker, Zachary Quinto, Tom Wisdom, Seann Gallagher, John Benjamin Hickey, Molly Shannon, Jeremy Crutchley, Aidan Devine, Lance Henriksen, Cynthia Preston, Martin Donovan, Krista Bridges, Holly Deveaux, Ellen Greene, Maria del Mar, Severn Thompson, Shawn Doyle, Amanda Plummer, Chelan Simmons, Barry Flatman, Max White, Jason Blicker, Scott Anderson, Travis Hedland, Peyton Kennedy, Austin Macdonald, Patrick Garrow, Demore Barnes, Emily Klassen, Rob Norman, Paul Sturino, Julian Richings, Mía Maestro, Giorgio Lupano, Hilary Jardine, Ted Ludzik, Peter Spence

Místy artová snová podivnost, místy scénáristická demence nejhrubšího zrna (zejména ke konci obou sérií, kam se hrabe pojídaní mozku ze stejnojmenného filmu), místy vizuálně dech beroucí rafinovaná podívaná. V každém případě herci jsou výborní, Mads je ještě slizštější a preciznější než sir Anthony a obrazová stylizace vyšperkovaná jako ta nejsladší gurmánská lahůdka. Škoda jen, že scénáristé tolik stojí na místě a pak dělají zoufalé přešlapy. (Viděny první dvě série)(27.3.2015)

Seriál Hannibal je stejný jako kulinářské umění hlavní postavy a gurmánský prožitek z delikates, které připravuje. To vše je divákovi servírováno na stříbrném podnose, jako v těch nejlepších podnicích, s prvotřídní obsluhou a se vším luxusem a zároveň decentností. Hannibal přináší jeden z vizuálně nejoriginálnějších počinů poslední doby. Vytříbený, vymazlený koncept celého seriálu je přiveden k dokonalosti díky temné, depresivní vizuální stránce a naprosto fenomenální a podmanivé hudbě, jejíž některé tóny zní natolik děsivě, že mě vždy mrazí. Scénář a dialogy jsou tak propracované a vyšperkované, že jsem si často říkala, že tak nikdo přece nemůže pořád mluvit:) Tak disciplinovaně, vzdělaně a slušně. Všechny postavy mají styl, jsou elegantní a kultivované. Kostýmní designéři jsou mistři, a ti, kteří se starají o Willův šatník, mají můj velký dík. Ty jeho košile, svetříky a bundy... Hughovi to zde strašně sluší a zvláště, když má vyhrnuté rukávy, nebo ruce v kapsách, to z něho tím spíš nemůžu odtrhnout oči. Ach jo:) Samotné vraždy jsou většinou natolik brutálně, bizarně a jedinečně provedeny a jsou propracovány tak, že mi to v jednu chvíli už trochu začínalo vadit. Přišlo mi nelogické a nepravděpodobné, aby téměř všechny vraždy byly jako umělecké kompozice. Dokonce i vrahové v tomto seriálu jsou na výši, mají svůj styl a svým dílům věnují spoustu času. No, očividně nikdo z nich nepracuje dvanáctky v továrně:) Obsazení je geniální. Pamatuji si, že když jsem viděla první epizodu a byl mi představen Will Graham, říkala jsem si, že v této roli by byl perfektní Benedict Cumberbatch. Nějaký Hugh Dancy, kdo to jako je? A nyní, po zhlédnutí všech tří sérií si v této roli nedokážu představit nikoho jiného. Charakter Willa Grahama patří mezi tu skupinu asociálních či sociopatických, introvertních či extrovertních géniů a s klidem dokáže konkurovat králům tohoto "klubu", jako třeba Dr. Houseovi či Sherlockovi. Jenže zrovna on se od těchto dvou podstatně liší. Pro mě se jedná o jeden z nejdokonaleji propracovaných a vytvořených charakterů hlavních postav od dob... nevím koho, protože nikdo jako Will tu ještě nebyl. Jeho postava má hloubku a komplexnost, je složitá, sebedestruktivní a trpí tak moc, jako snad nikdo před ním. To, co dělá, ho zevnitř ničí, týrá, ale zároveň to potřebuje. Asi nikdy mi v seriálu nebylo žádné postavy tak líto, jako právě Willa. Someone please help Will Graham. Ty jeho děsivé vize, představy, halucinace a Stag Man, poor Will. Když jsem si dala rekap celého seriálu a začala znovu od 1. série, bylo mi ho líto už v prvním díle, člověk už ví, co ho všechno čeká. Na druhé straně je tu démonický Mads Mikkelsen, vždy elegantně oblečený, empatický, chladnokrevný manipulativní kanibal a labužník se zálibou v kultuře, umění a hudbě. Jeho život se rázem změní, když pozná Willa. Tento seriál se mi s každým dalším zhlédnutým dílem dostával pod kůži tak silně, jako se navzájem sobě pod kůži dostávali Will s Hannibalem. Jejich vztah je natolik mimořádný, destruktivní a zároveň křehký. Kořeny jich obou se mezi sebou začnou proplétat a větvit tak, až už je nemožné je od sebe oddělit. Až v 3. sérii jsem si teprve uvědomila, jak moc je jejich vztah zásadní a osudový. A velkolepé finále mi připomnělo Reichenbach Fall. "Reichenbach Feelings" again. A zcela mě to odrovnalo. Je to kruté a emocionálně devastující. Je v tom láska, bolest, zrada, strach a do toho všeho hraje song Love Crime. Když tam tak stáli, v objetí a Will to pak udělal, říkala jsem si: "No to snad..." A následoval vodopád emocí, do něhož se promítnuly všechny zážitky z 3. série. Pokud vydržíte zhruba prvních šest epizod, kde se vlastně ani nic moc neděje, druhá půlka Vám vše vynahradí. Říkala jsem si, jak všechna ta muka, kterými prošel za všechny série, to psychické i fyzické utrpení, mohl Will vydržet. Chtěla bych také vyzdvihnout výkon Richarda Armitage coby The Great Red Dragon, je úžasný. V té závěrečné scéně, kdy ho dostanou na kolena, mi ho bylo líto. V tu chvíli mi bylo hrozně líto vlastně všech zúčastněných. Když si vezmu 1. sérii a 3. sérii, připomíná mi to vizuálem Harryho Pottera a jeho postupný sestup do temnot s nadcházejícími díly. Pryč z jasu a do temnoty. It goes even darker. Hannibal není jen seriál, je to výjimečné umělecké dílo, které přináší špičkovou kvalitu, luxusní zpracování, všechny možné varianty temnoty, šílenství, strachu, zákoutí lidské duše a má neuvěřitelnou hloubku. A musím vlastně poděkovat Skylinku, že nám zhruba v polovině 3. série vyřadili AXN z nabídky. Zbytek epizod jsem si stáhla v originále a poznala tak kouzlo původního znění. A musím říct, že tak, jak se mi nelíbí, když Britští herci mluví s americkým přízvukem, zde jsem změnila svůj postoj. Hugh Dancy je patrně asi první Brit, jehož "american accent" mi přišel snad více sexy a uchvátil mě více, než jeho rodilý jazyk:) A na závěr ještě smekám před Markem Holým a tím, jak Willa nadaboval. Po celé dvě série jsem se vždycky těšila, až uslyším ten jeho hlas. "I’m alone in that darkness." - "You’re not alone, Will, I’m standing right beside you.", "I’ve never known myself as well as I know myself when I'm with him.", "I told him to leave because I wanted him to run. And because I wanted to run away with him.", "We're conjoined. I'm curious... whether either of us can survive separation.”(24.10.2015)

• sud

Mads Mikkelsen je coby Hannibal Lecter bezpochyby vynikající, ale vůbec mi to nesedlo. Moderní a rádoby cool způsob vyprávění mi přisel až moc na efekt, obsese nechutnostmi až nepatřičná a pod tím vším pozlátkem zbývá pouze nuda. Mohla to být pecka, tahle je to IMHO promarněný potenciál. Po třech epizodách jsem to vzdal. 40%.(1.1.2015)

Obsahuje náznaky spoilerů. Will Graham (vynikající Hugh Dancy) má neobvyklý dar, díky naprosté empatii je schopný se vcítit do myšlenek jakéhokoli vraha. Nakonec se ale přece jenom objeví jeden, který Willovy schopnosti otestuje až na samou hranici. Bryan Fuller má očividně slabost pro smrt. Jak v Dead Like Me, tak v Pushing Daisies, smrt byla ústředním motivem, v obojím často absurdní a vyhrocená, většinou fascinující, ale především vždycky politá pořádnou porcí humoru. Zajetou tradici humoru v Hannibalovi Fuller opouští a vydává se probádat její podstatně temnější aspekty (a já tak s jistotou můžu říct, tenhle seriál patří mezi nejznepokojivější, co jsem kdy viděl). Naštěstí ale neopouští svůj rukopis jako takový. Psychologie postav je propracovaná a vymazlená k dokonalosti a dynamika vztahu ústřední dvojky neztrácí dech po celou dobu seriálu. Objevuje se zástup Fullerových oblíbenců, rozkošná Caroline Dhavernas (Jaye z Wonderfalls) tady klofla rovnou hlavní ženskou roli, ale objeví se mnoho dalších, jako Ellen Muth (DLM), Raúl Esparza, Ellen Greene, Gina Torres, Molly Shannon (PD) či Eddie Izzard (Mockingbird Lane), k tomu se přidává nádherný (byť mnohdy šokující a odporný) vizuál, a nemám tak moc nač si stěžovat. Paradoxně možná to, co ostatní láká a baví nejvíc, mi brání jít s hodnocením ještě výš. Nepovažuju se za zvlášť citlivého diváka, taková série Saw mě vždycky bavila, Hannibal ovšem nejednou otestoval můj žaludek, nejen násilím vizuálním (ač taková instalace z 2x05 mě ve snech chvilku strašila), ale především tím psychologickým (kupříkladu díl 1x04, případně osud Dr. Gideona), skutečně mám problém pochopit rating 14+, já se dívat na Hannibala ve čtrnácti, dnes a denně bych se probouzel s křikem. Po úplném finále seriálu převažují jednoznačně kladné dojmy, v případě možného obnovení na další řadu už ovšem při sledování nic nejím...(6.9.2015)

Pilot v podaní Davida Sladea si so všetkými filmovými lecterovkami (okrem nedostižného Mlčania, samozrejme) vytiera riť výbornou atmosférou, skvelými hercami a nečakane strašidelnými a krvavými scénami. Uvidíme, nakoľko to kvalitatívne klesne, lebo takúto úroveň si seriál určite neudrží. UPDATE: Celá séria trpí epizódnosťou, jednotlivé mordy omnoho menej zaujímavé než ústredná línia, ktorá je ale vynikajúca a výborne zakončená. Atmosféra, réžia a herci až do konca na výbornú(7.4.2013)

• Laurence Fishburne

• - Hannibal pochází z Litvy, jeho otec byl hrabě. Na levé ruce měl šest prstů, jeden si ale nechal chirurgicky odstranit. (Zdroj: AXN CZ/SK)

• - Málem jsme místo Madse Mikkelsena viděli roli Hannibala Davida Tennanta. I ten byl na konkurzu a Bryan Fuller byl jeho výkonem tak nadšený, že i když Tennant nakonec roli nedostal, chtěl mu napsat vedlejší roli, ve které by hrál vyšinutého sériového vraha. (Zdroj: AXN CZ/SK)

• - V piatom diele druhej série rozbije Hannibal (Mads Mikkelsen) vajce na spôsob "Benihana egg trick", čiže vajíčko vyhodí do vzduchu a padne presne na hranu malej špachtle. Keďže je to náročné aj pre skúsených kuchárov, zavolali na natáčanie troch japonských šéfkuchárov. Nakoniec ich ani nebolo treba, herec to hravo zvládol na prvý pokus. Keď sa ho pýtali, či to nacvičoval, povedal, že za mlada bol žonglér. (SpoilerAlert)