Nevinné lži

• angličtina Innocent Lies
Česko, (2013–2014), 16 h 21 min (Minutáž: 70–82 min)

Aňa Geislerová, Tomáš Pavelka, Roman Luknár, Daniela Kolářová, Vojtěch Dyk, Tatiana Dyková, Jitka Čvančarová, Matěj Ruppert, Boris Hybner, Jiří Langmajer (více)

Série(2) / Epizody(13)

„Každý má někdy důvod neříct pravdu"

Recenze uživatele Helmutek k tomuto seriálu (14)

Nevinné lži (2013)

Zajímavej (i když ne nijak originální) nápad společnýho prvku určitý lži nebo polopravdy u všech dílů, navíc se skvělejma hercema a ještě je to celkem kvalitně natočený. Jasně, často to jsou celkem průhledný moralitky s až pohádkovym koncem nebo i průběhem (romance Vilhelmový a Dyka v Lež má rozbité auto nebo "náprava" kariéristickýho manažera Langmajera v Druhym dechu), někdy je ten námět i příběh ale pěkně silnej a navíc s uvěřitelně realistickym a nepřeslazenym koncem (hned první a podle mě jednoznačně jeden z nejlepších dílů, Geislerová a její (ne)těhotenství v díle Pod hladinou). Tim, že režie i herci jsou pokaždý jiný, tak ty rozdíly v kvalitě nebo přístupu tam jsou celkem zásadní - některý díly jsou výrazně lepší, jiný slabší; ve výsledku z toho ale podle mě vzniknul nadprůměrnej cyklus, kterej rozhodně stojí za pozornost. Do těch skvělejch dílů jednoznačně patří ten první (Pod hladinou), desátej (Vedlejší příznaky s matkou Kodetovou, která si toho naloží tolik, až jí to psychicky složí) a předevšim jedenáctej, pro mě osobně nejspíš úplně nejlepší (Na dně skleničky s rozvedenym alkoholikem a bagristou Majerem a jeho kámošem Leošem Nohou). Dobrý díly jsou ale i Klukovina, Chromozom, Čistá práce a Hra. Zdaleka nejslabší mi přišel Byl lásky čas, ale to je asi jedinej - ostatní z těch, který byly "jenom" dobrý, mi vadily jen v dílčích problémech, který možná nebyly zas tak zásadní, ale na mě působily neprofesionálně nebo nevěrohodně (pohádkovej průběh dílu Druhý dech apod.). Mrzí mě, že se tvůrci nedostali k natočení záměny dětí v porodnici - viděl jsem to v nějakejch záměrech ještě před natáčením, ale pak na to očividně nedošlo. Jinak docela mě pobavila divácká anketa na ČT stránkách seriálu o nejlepší díl - až na Hru, která je i v anketě celkem vysoko, tak to mám snad úplně obráceně. Za mě teda jako celek silnější 3*. // 1. díl: Silnej příběh s Geislerovou, jejím (ne)těhotenstvím a skvělym realistickym koncem. 2. díl: Trochu pohádka, ale kouká se na to hezky, je to natočený odlehčeně až s nadsázkou (kupodivu Kotek!) - třeba taxík by šestiletýho kluka asi těžko naložil a někam odvez. Jen třeba fakt nevim, jakej byt by si kdo moh v Praze za 200 000 koupit. 3.díl: O tom, jak na vysokym místě je hodně co ztratit, o pasti s vysokym životnim standardem a neschopnosti z něj slevit... ale jaká náhoda, že na sebe Langmajer s tim bejvalym účetnim každou chvíli tak narážej, co? 4. díl: Pro mě jeden z nejmíň výraznejch dílů - nenadchne, neurazí. 5. díl: Zase ty besídkoví dětský herci! Námět ale super (styl Hon s Mikkelsenem o síle pomluv), navíc se skvělou hudbou (Lumír Hrma). 6. díl: Standardně zpracovanej silnej námět z prostředí homosexuální rodiny, ale se skvělejma hereckejma výkonama. 7. díl: Stavebník v dluzích, kterej doplácí na vychcanost větších sviní - silnej příběh. Některý hlody těch jeho dvou kamarádů jsou fakt drsný a dobře napsaný. Jeden z nejlepších konců v celym seriálu... Holt Prušinovský. 8. díl: Já si nemůžu pomoct, ale Freimanová tady byla fakt slabá. Celkově slabší celej díl - ani ne tak námětem jako tim, jak je to natočený - např. fyzická manipulace s matkou (nemohly by jí do auta prostě takhle vyklopit, aby jim nevypadla); jindy je zase vidět že nesou figuínu; dál třeba nerealistický zapomenutí matky uprostřed lesů a uvědomění si toho až po několika hodinách... Nechápu, čim zrovna tohle vyhrálo tu diváckou anketu ČT. Lidi sou divný. 9. díl: Vedle třeba Horem Pádem další zčásti slušná záležitost z fotbalovýho prostředí, i když i tady se faily najdou (třeba to jednání na Slavii je strašný). Lidsky to ale samozřejmě neni tak silný jako jiný příběhy. 10. díl: Společně s prvnim a následujícim, jedenáctym, snad nejlepší díly. Oba herci skvělí (Kodetová, Zach), námět je mrazivej, skvělá hudba vč. titulkový písničky (Roman Zach). 11. díl: Ááááá! Skvělej Majer, skvělej Noha, bezvadný duo a jejich dialogy, v tomhle díle dobrý dokonce i ty děti (syn, spolužačky...). Komplexní, nečernobílý a složitý postavy - výbornej a silnej díl s koncem à la Samotáři, nejspíš nejlepší díl z celýho seriálu. 12. díl: Drsnej a realistickej rozvodovej příběh, konec taky výbornej (dohromady se nedali, jen se už nejspíš dokážou klidně a smírně rozvést). 13. díl: Slušný cyberdrama, dobrej příběh, dobrý herci, dobrej a smířlivej konec. Jen tý hackerce (mimochodem krásná holka!) všechno vycházelo nějak podezřele snadno (vloupačka do auta apod.). () (méně) (více)

Pod hladinou (2013) (S01E01)

Silnej příběh s Geislerovou, jejím (ne)těhotenstvím a hlavně skvělym realistickym koncem - podle mě jeden z nejlepších dílů (společně s Vedlejšíma příznakama /10./ a Na dně skleničky /11.dílem/). ()

Lež má rozbité auto (2013) (S01E02)

Trochu pohádka, dost průhledný a předvídatelný, ale kouká se na to hezky... Natočený je to odlehčeně až s nadsázkou (kupodivu za Kotkovy režie!), i když některý momenty byly už trochu přepálený - třeba taxík by šestiletýho kluka asi těžko takhle bezproblémově naložil a někam odvez. A taky fakt nevim, jakej byt by si kdo moh za 200 000, o kterejch spolu Dyk s Ruppertem mluvěj, v Praze koupit. ()

Druhý dech (2013) (S01E03)

O tom, jak na vysokym místě je hodně co ztratit, o pasti s vysokym životnim standardem a neschopnosti z něj slevit... Jen je škoda, že je to taková moc průhledná moralitka s pohádkovym průběhem - s tim mám největší problém. Ale jaká náhoda, že na sebe Langmajer s tim bejvalym účetnim každou chvíli tak narážej, co? ()

Hvězdička (2013) (S01E04)

Pro mě jeden z nejmíň výraznejch dílů celýho cyklu - nenadchne, ale ani neurazí. ()

Klukovina (2013) (S01E05)

Zase ty besídkoví dětský herci! Námět ale skvělej (trochu ve stylu Honu s Mikkelsenem o síle pomluv), navíc se skvělou hudbou (Lumír Hrma). ()

Chromozom (2013) (S01E06)

Standardní zpracování zachraňuje mimořádně silnej námět z prostředí homosexuální rodiny - výrazně dobrý jsou tady ale herci (předevšim Brodská a Žáčková, ale i Čermák nebo syn Jáchym Novotný). ()

Čistá práce (2013) (S01E07)

Stavebník v nezaviněnejch dluzích, kterej doplácí na vychcanost větších sviní - silnej příběh s jednim z nejlepších konců v celym seriálu... Holt Prušinovský. Ale za zmínku stojej i některý hlody těch jeho dvou kamarádů; ty dialogy jsou fakt drsný a skvěle napsaný. ()

Byl lásky čas (2013) (S01E08)

Já si nemůžu pomoct, ale dyť ta Freimanová tady byla fakt slabá! Ono vůbec je to celkově slabší díl; ani ne tak námětem jako tim, jak je to natočený - za všechno mi utkvěla např. fyzická manipulace s matkou (takhle by jí do auta prostě vyklopit nemohly, aniž by jim nevypadla - jindy je zase vidět, že nenesou člověka, ale lehkou figurínu); taky třeba ale nerealistický zapomenutí invalidní matky uprostřed lesů a uvědomění si toho až po několika hodinách v hotelu... A jestli ten konec měl bejt nějakej jakože otevřenej (stran toho, jak že to s tou matkou teda vlastně všechno bylo), tak by to byl i celkem zajímavej nápad, jen bych zase měl problém uvěřit, že by člověk ve snaze usmířit svoje dcery byl ochotnej popřít veškerou svou důstonojst a zajít až tak daleko.Nechápu, čim zrovna tohle vyhrálo tu diváckou anketu ČT. Lidi sou divný. Ale oukej - Janžurová je skvělá pořád, o tom žádná... ()

Zrádce (2014) (S02E01)

Je to pořád "jenom" sport, takže v porovnání s jinejma dílama to lidsky samozřejmě takovou sílu nemá. Vedle třeba Horem Pádem je to ale další zčásti realistická a slušná záležitost z fotbalovýho prostředí, i když i tady se faily bohužel najdou (třeba to jednání na Slavii je udělaný fakt strašně). ()

Vedlejší příznaky (2014) (S02E02)

Děsivý je, že někdy prostě to, že je to všechno vlastně v pořádku, nemusí stačit - a cesta z toho ven je strašná. Ve výsledku to totiž nejvíc neni o tom, co člověk má nebo nemá, ale o tom, jak se cejtí a jak je na tom vevnitř. Vedlejší příznaky jsou společně s prvnim a následujícim snad vůbec nejlepší díly celýho cyklu. Oba herci jsou naprosto skvělí (Kodetová, Zach), námět je doslova mrazivej, a hudba vč. titulkový písničky nic než výborná (Roman Zach). ()

Na dně skleničky (2014) (S02E03)

Ááááá! Tak tohle byl zážitek - od první do poslední minuty. Skvělej Majer, skvělej Noha - bezvadná dvojka s výrazně dobře napsanejma dialogama(!) a rolema. V tomhle díle jsou dobrý dokonce i ty děti (Majerův syn, jeho spolužačky...). Postavy jsou napsaný skvěle; jsou komplexní, nečernobílý a složitý - ale nejenže je to skvěle zahraný, on je výbornej i scénář, kamera a režie. Dechberoucí a silnej díl s koncem à la Samotáři, podle mě nejspíš nejlepší díl z celýho seriálu vůbec. ()

Moje pravda (2014) (S02E04)

Drsnej a realistickej rozvodovej příběh s výbornym koncem, kterej je zajímavej myšlenkou, že vítězstvím v těchhle situacích často nemusí bejt jen to, že se ti dva daj zase dohromady, ale i to, že se už třeba spolu dokážou "jenom" klidně a smírně rozvést. A Vyorálek i Vágnerová byli oba skvělí. ()

Hra (2014) (S02E05)

Kupodivu docela slušný cyberdrama - dobrej příběh, dobrý herci (zejména Hájek a Vetchý) a dobrej a smířlivej konec. Jen tý hackerce (Johaně Matouškový - mimochodem krásná holka!) všechno vycházelo nějak podezřele snadno (vloupačka do auta apod.). ()