Nevinné lži (TV seriál)

Česko, 2013 - 2014, 13x72 min

Aňa Geislerová, Tomáš Pavelka, Roman Luknár, Daniela Kolářová, Vojtěch Dyk, Tatiana Vilhelmová, Jitka Čvančarová, Matěj Ruppert, Boris Hybner, Jiří Langmajer, Ondřej Malý, Michal Dlouhý, Lukáš Vaculík, Simona Babčáková, Ester Geislerová, Nela Boudová, Petra Hřebíčková, Michal Suchánek, Martin Hofmann, Tereza Brodská, Tereza Voříšková, Marek Taclík, Pavel Liška, Vojtěch Machuta, Jan Vaši, Vanda Hybnerová, Hynek Čermák, Lucie Žáčková, Jan Plouhar, Pavla Beretová, Luboš Veselý, Martin Finger, Lubor Šplíchal, Petra Špalková, Iva Janžurová, Dagmar Havlová-Veškrnová, Veronika Freimanová, Ondřej Vetchý, Tomáš Hanák, Luděk Munzar, Zuzana Čapková, Vanda Konečná Károlyi, Sabina Remundová, Miroslav Krobot, Anežka Rusevová, Ivana Uhlířová, Barbora Poláková, Jana Švandová, Karel Zima, Jarmil Škvrna, Otmar Brancuzský, Hynek Chmelař, Sandra Černodrinská, Nataša Gáčová, Tomáš Jeřábek, Taťjana Medvecká, Gabriela Míčová, Martin Müller, Helena Plecháčková Korejtková, Ilona Semrádová, Milan Slepička, Kamil Švejda, Markéta Tannerová Šebesťáková, Richard Zevel, Barbora Kodetová, Renata Drösslerová, Veronika Kubařová, Jana Pidrmanová, Magdaléna Sidonová, Vladimír Javorský, Martin Myšička, Pavel Ponocný, Jáchym Novotný, Daniela Choděrová, Filip Čapka, Matěj Hádek, Stanislav Majer, Tomáš Měcháček, Zuzana Onufráková, Pavel Rímský, Zuzana Volavá, Agáta Zimová, Sára Voříšková, Vojtěch Kotek, Michal Malátný, Jan Rejžek, Michal Prokop, Petr Stach, Jitka Asterová, Kristýna Šmatláková, Zdeněk Piškula, Karel Heřmánek ml., Tomáš Materna, Jiří Schwarz, Daniel Svoboda, Marie Spurná, Anna Ribanská, Andrea Daňková, Dennis Kinski, Kato, Pavlína Jíšová, Kryštof Hádek, Jaroslav Plesl, David Máj, Vlastina Svátková, Pavel Batěk, David Steigerwald, Martin Zahálka, Jiří Wohanka, Vladimír Šmicer, Marta Dancingerová, Zdeněk Suchý, Tomáš Turek, Veronika Petrová, Milan Kolek, Matyáš Svoboda, Roman Zach, Regina Rázlová, Jiří Lábus, Petra Nesvačilová, Lenka Termerová, Lenka Vlasáková, Leoš Noha, Marek Daniel, Hana Vagnerová, Jiří Vyorálek, Jana Preissová, Jan Zadražil, Pavel Nový, Lenka Krobotová, Jan Hájek, Martin Trnavský, Johana Matoušková, Adrian Jastraban, Kryštof Rímský, Robert Vano, Denisa Barešová, Renata Drössler, Matěj Švehla, Maxmilián Mráz, Marie Poulová, Jan Vrabel, Michaela Srbová, Miloslav Štrobl, Amélie Pokorná, Kamila Vondrová, Miroslava Součková, Alice Šnirychová-Dvořáková, Ester Janečková, Lucie Klímová, Vendula Hlásková, Iva Pazderková, Tomáš Bambušek, Miroslav Bambušek, Josef Polášek, Igor Bareš, Alena Štréblová, Hanuš Bor, Kamil Halbich, Lucie Polišenská, Eva Leinweberová, Jarmila Vlčková, Monika Moravčíková, Lucie Nedomová, Barbora Seidlová, Bořek Joura, Jaromír Meduna, Zuzana Vejvodová, Kateřina Steinerová, Dušan Vodák, Bára Fleischhansová, Dominik Picek, Jakub Durčák, Alex Lizner, Tereza Drábková, Jan Dvořák, Denisa Biskupová

Viděl jsem díl s Langošem jak přijde o práci - díl Druhý dech. Hypotéka jako dělo, obr haus, děti soukromá škola, členství v golf klubu - prostě pohoda... Ale jen do doby než přijdete o místo a solidní příjem, který umožňoval takovéhle žití... V tu chvíli se roztočí spirála neuhrazených pohledávek, exekuce, dno... Až potud byl film velmi uvěřitelný a šel z něj až děs - vyjma některých nepochopitelných kroků Langmajera. Ale co, blbci mezi námi jsou což a to i na manažerských postech, tak proč ne. Být to v reálu skončí to asi těžkým nárazem pro celou rodinu, přehodnocením hodnot i nezbytností nutných k životu. Bohužel v polovině, tedy v tom nejhorším se film změní v pohádku o odpuštění a novém začátku a marmeládě... Za tenhle díl je to za tři jablka a opravdu nevím, zda ještě budu mít potřebu v neděli večer koukat zrovna na tuto sérii. * * *(11.3.2013)

POD HLADINOU (1. díl) byl až nad očekávání dobrý.. Aňa se čím dál tím více herecky zlepšuje, téma dobře vybrané, maminka v podání Daniely Kolářové správně na zabití.. Trošku mě mrzí, že tu není více rozveden vztah s jejím mužem a trochu méně terapeuta, který mi nepřišel až tak podstatný.. Tento díl nasadil laťku opravdu vysoko.. / ★★★★ / LEŽ MÁ ROZBITÉ AUTO (2. díl) už pomalu sklouzává.. Příběh nedrží pohromadě, spousta věcí se v něm zbytečně rozpatlává, mnoho není vyřčeno, herci nic výjimečného nepředvedli.. Do půlky dílu jsem pomalu nevěděla o co v něm vlastně jde, dost mi pomohl hlavně název.. Téma takové o ničem.. / ★★ / DRUHÝ DECH (3. díl) řekla bych, že zatím nejlepší a nejaktuálnější.. Hodně propírané téma a zase mě hodně dotklo.. Ač Langmajera zrovna 2x nemusí, tak tady mu role opravdu seděla a Petra Hřebíčková taky hrála moc pěkně.. Závěr troška a lá americký sen, ale dalo se to přežít.. Rodina prošla drastickou proměnou, ale nakonec se našla.. A zaměstnání není jenom o penězích, ale i smyslu.. Škoda jen, že není víc dobře placených míst u zvířat, kytiček a zeleniny.. / ★★★★★ / HVĚZDIČKA (4. díl) byla opět poněkud slabší.. Suchánka jsem dlouho v ničem pořádném (jestli teda někdy) neviděla, tak mě jeho výběr potěšil.. Tereza Brodská mi moc jako jeho manželka nesedla.. Tereze Voříškové jsem její roli věřila perfektně.. Mínus tohoto příběhu bylo zejména to, že jsem byla stále o krok dopředu.. Nic moc příběh, ale na nedělní večer stačil.. / ★★★ / KLUKOVINA (5. díl) se mi řemeslně líbil nejvíc - skvělá kamera, super střih, perfektní muzika.. Příběh trošku kolísal - hodně se střídal zajímavý děj s hluchými místy (že by natahování?).. Taclíka mám ráda a obviněného učitele hrál opravdu přesvědčivě.. Na můj vkus tam bylo moc vedlejších postav (křoví), ale za to jakým stylem to bylo v České kotlině natočeno dávám za tento díl plný počet :-) / ★★★★★ / CHROMOZOM (6. díl) si také pochvaluji hlavně výběrem herců.. Bára Kodetová se po dlouhé době herecky ukázala a zhrzenou druhou maminku cítící se být na druhé koleji sehrála suprově, Tereza Brodská byla také správně na přes držku a objevil se tu v sympatické roli můj oblíbenec Hynek Čermák.. Téma je taky aktuální, akorát se mi moc nezdál lehce nasládlý konec, občas by si to nějaké postava tohoto seriálu mohla vyžrat.. / ★★★★★ / ČISTÁ PRÁCE (7. díl) mi zatím z celého miniseriálu přišel nejrealističtější.. Pěkně mě nakrkl jenom ten utnutý konec.. Jana Plouhara jsem neznala a ráda se s ním seznámila, Pavlu Beretovou jsem po "Bludičkách" ráda oprášila, sympatickým překvapením byl zpěvák z Chaozu.. Bohužel člověk nemá absolutně kontrolu nad svým životem a práva se lehko nedovoláš :-( / ★★★★★ / BYL LÁSKY ČAS (8. díl) mi přijde, že se do celé série absolutně nehodí.. Všude se zatím skrývala nějaká "nevinná lež", ale tady byla spíš spousta nevyříkaných věcí.. Iva Jenžurová nedostala moc prostoru, moje oblíbená Veronika Freimanová hrála pěknou megeru a naopak ne moc sympatická Dagmar Havlová relativně příjemnou paničku.. Nějak mi to celé nesedlo, i když by mi mohlo být toto téma velmi blízké, hihihi :-( / ★★ /(4.3.2013)

viděla jsem jen třetí díl - Druhý dech....nejdřív jsem dala čyři hvězdy,dokázalo to ve mně vyvolat hodně stísněné pocity,ale ten konec,ten konec....takže jen tři______________a viděla jsem i šestý díl - Chromozom....téma jako fík,ztvárnění spousty nevyslovených otázek a plno postřehů,i děti hrály super,vylepšuju hodnocení(12.3.2013)

1.díl Pod hladinou: Geislerová bezkrevná jako vždy, ale v této roli to mohla konečně uplatnit. Na TV seroš přivírám obě oči, ale celovečerák by z toho byl strašný psychoblábolní propadák pro ženské, co chtějí dítě a nemůžou, co nechtějí dítě a můžou, co nevědí, jestli chtějí dítě, nebo co dítě nechtějí a vědí proč, případně všechny, co dítě mají a je jim to putna, ale nemají u čeho žehlit. Tím nechci říct, že by to nebylo koukatelné (při tom žehlení určitě!), místy probleskují docela zábavné pocity, které ženská (nikoli chlap, pozor!) dokáže celkem s úsměvem ocenit, např když si Geislerové hodný moula iniciativně listuje v menstruačním kalendáři, tak to dokáže každou normální, plnokrevnou ženskou spolehlivě odpudit. Ocenila jsem i výkon slovenské herečky, která temperamentní, lehce blboučkou a hysterizující manželku zahrála dokonale, až by jeden řekl, že svým naturelem ji vlastně ani nemusela hrát, prostě stačilo být sama sebou. Hodnocení připojím až na konci seriálu, ale na impotentní českou seriálovou tvorbu menší průser, než Ordinace, ulice a spol.--------- 2.díl Lež má rozbité auto: Příběh mě poměrně nudil, díky svojí triviálnosti a snadno prokouknutelným zápletkám, které samozřejmě tak smrdí nerealitou, že už zbývá jedině to již celkem vypilované, ale tím pádem trochu se zajídající a okoukané herectví už ostřílených herců (Dyk, Vilhelmová, Dlouhý a lehce trapná Čvančarová, kterou bohužel vídám čímdáltímvíc v komediálních rolích zastydlé puberťačky ) .Ovšem pak úžasně sympatický, civilní výkon ne tak herecky ostříleného zpěváka M. Ruperta, který je dle mého názoru asi to nejlepší, co se z tohoto dílu dalo vyždímat. Každopádně trefa pro nenáročného diváka odkojeného bakalářema , četnickýma humoreskama nebo podobnýma čt zabíječema volného času. Jako u prvního dílu se tedy přikláním k hodnocení v mezích průměru, čili snesitelný podkres k žehlení a rozhodně lepší, než drátem a Novou do oka.----------3.díl Druhý dech Pro mě zatím určitě nej díl. Z vrcholu kariery až na samé potupné dno je pro egomaniaka těžké životní drama a proto byl ten příběh poutavý. Langoš hrál skvěle, bodejť by ne, když se sám kdysi potácel v chlastu, depkách a rozhodně alespoň tuší, jaké jsou to pocity, když si jdete sednou na vozovku před kamion, páč už nevíte, kudy kam. Závěr sice už trochu vykonstruovaně šťastněrodinovský, konec by možná měl větší dopad, kdyby ho tvůrci tolik nehrotili do happy endu. Takhle je dost okaté, že se za každou cenu snažili seriál zacílit na poselství pro hospodyňky o tom, že rodina je základ nejen státu, ale prostě všeho lidského štěstí, a že když člověk vidí ty "rozzářené tvářičky" ratolestí, překoná kvůli nim všechno na světě, všechny své problémy a charakterové vady a pánbůh vám bude nápomocen! No tak tenhle blábol vyvrací celá řada otců (mnohdy i matek) alkoholiků, gamblerů a kurevníků, nejedna rodina nakonec v té exekuci skončí a tak snadno se z dluhů nevyhrabe, snad proto nás autor ušetřil té závěrečné deprese, protože v televizi, narozdíl od skutečného podnikání a života, můžete čarovat, jak chcete.--------------Zbylé díly už se mi rozebírat nechce, ale každý měl něco, co stálo za kuk. Na veřejnoprávku ještě solidní skóre lepšího průměru.(10.3.2013)

Zajímavej (i když ne nijak originální) nápad společnýho prvku určitý lži nebo polopravdy u všech dílů, navíc se skvělejma hercema a ještě je to celkem kvalitně natočený. Jasně, často to jsou celkem průhledný moralitky s až pohádkovym koncem nebo i průběhem (romance Vilhelmový a Dyka v Lež má rozbité auto nebo "náprava" kariéristickýho manažera Langmajera v Druhym dechu), někdy je ten námět i příběh ale pěkně silnej a navíc s uvěřitelně realistickym a nepřeslazenym koncem (hned první a podle mě jednoznačně jeden z nejlepších dílů, Geislerová a její (ne)těhotenství v díle Pod hladinou). Tim, že režie i herci jsou pokaždý jiný, tak ty rozdíly v kvalitě nebo přístupu tam jsou celkem zásadní - některý díly jsou výrazně lepší, jiný slabší; ve výsledku z toho ale podle mě vzniknul nadprůměrnej cyklus, kterej rozhodně stojí za pozornost. Do těch skvělejch dílů jednoznačně patří ten první (Pod hladinou), desátej (Vedlejší příznaky s matkou Kodetovou, která si toho naloží tolik, až jí to psychicky složí) a předevšim jedenáctej, pro mě osobně nejspíš úplně nejlepší (Na dně skleničky s rozvedenym alkoholikem a bagristou Majerem a jeho kámošem Leošem Nohou). Dobrý díly jsou ale i Klukovina, Chromozom, Čistá práce a Hra. Zdaleka nejslabší mi přišel Byl lásky čas, ale to je asi jedinej - ostatní z těch, který byly "jenom" dobrý, mi vadily jen v dílčích problémech, který možná nebyly zas tak zásadní, ale na mě působily neprofesionálně nebo nevěrohodně (pohádkovej průběh dílu Druhý dech apod.). Mrzí mě, že se tvůrci nedostali k natočení záměny dětí v porodnici - viděl jsem to v nějakejch záměrech ještě před natáčením, ale pak na to očividně nedošlo. Jinak docela mě pobavila divácká anketa na ČT stránkách seriálu o nejlepší díl - až na Hru, která je i v anketě celkem vysoko, tak to mám snad úplně obráceně. Za mě teda jako celek silnější 3*. // 1. díl: Silnej příběh s Geislerovou, jejím (ne)těhotenstvím a skvělym realistickym koncem. 2. díl: Trochu pohádka, ale kouká se na to hezky, je to natočený odlehčeně až s nadsázkou (kupodivu Kotek!) - třeba taxík by šestiletýho kluka asi těžko naložil a někam odvez. Jen třeba fakt nevim, jakej byt by si kdo moh v Praze za 200 000 koupit. 3.díl: O tom, jak na vysokym místě je hodně co ztratit, o pasti s vysokym životnim standardem a neschopnosti z něj slevit... ale jaká náhoda, že na sebe Langmajer s tim bejvalym účetnim každou chvíli tak narážej, co? 4. díl: Pro mě jeden z nejmíň výraznejch dílů - nenadchne, neurazí. 5. díl: Zase ty besídkoví dětský herci! Námět ale super (styl Hon s Mikkelsenem o síle pomluv), navíc se skvělou hudbou (Lumír Hrma). 6. díl: Standardně zpracovanej silnej námět z prostředí homosexuální rodiny, ale se skvělejma hereckejma výkonama. 7. díl: Stavebník v dluzích, kterej doplácí na vychcanost větších sviní - silnej příběh. Některý hlody těch jeho dvou kamarádů jsou fakt drsný a dobře napsaný. Jeden z nejlepších konců v celym seriálu... Holt Prušinovský. 8. díl: Já si nemůžu pomoct, ale Freimanová tady byla fakt slabá. Celkově slabší celej díl - ani ne tak námětem jako tim, jak je to natočený - např. fyzická manipulace s matkou (nemohly by jí do auta prostě takhle vyklopit, aby jim nevypadla); jindy je zase vidět že nesou figuínu; dál třeba nerealistický zapomenutí matky uprostřed lesů a uvědomění si toho až po několika hodinách... Nechápu, čim zrovna tohle vyhrálo tu diváckou anketu ČT. Lidi sou divný. 9. díl: Vedle třeba Horem Pádem další zčásti slušná záležitost z fotbalovýho prostředí, i když i tady se faily najdou (třeba to jednání na Slavii je strašný). Lidsky to ale samozřejmě neni tak silný jako jiný příběhy. 10. díl: Společně s prvnim a následujícim, jedenáctym, snad nejlepší díly. Oba herci skvělí (Kodetová, Zach), námět je mrazivej, skvělá hudba vč. titulkový písničky (Roman Zach). 11. díl: Ááááá! Skvělej Majer, skvělej Noha, bezvadný duo a jejich dialogy, v tomhle díle dobrý dokonce i ty děti (syn, spolužačky...). Komplexní, nečernobílý a složitý postavy - výbornej a silnej díl s koncem à la Samotáři, nejspíš nejlepší díl z celýho seriálu. 12. díl: Drsnej a realistickej rozvodovej příběh, konec taky výbornej (dohromady se nedali, jen se už nejspíš dokážou klidně a smírně rozvést). 13. díl: Slušný cyberdrama, dobrej příběh, dobrý herci, dobrej a smířlivej konec. Jen tý hackerce (mimochodem krásná holka!) všechno vycházelo nějak podezřele snadno (vloupačka do auta apod.).(15.7.2016)

• - Scénáře jednotlivých filmů napsali Alice Nellis, Petr Kolečko, Petra Ušelová, Tereza Dusová, Mirka Zlatníková, Jan Prušinovský a Jan Hlaváč s Martinem Dolenským. Režie se pak ujali Alice Nellis, Jan Prušinovský, Martin Dolenský, Tereza Vrabelová, Petr Zahrádka a Vojta Kotek, pro něhož je film celovečerním režijním debutem. (Elwanelyn)

• - Natáčelo se na Základní škole Dědina na Praze 6. (Billie777)

• - Spoiler: Fiktivní Iris (Tereza Voříšková) se v epizodě objeví i v televizním pořadu Krásný ztráty (od r. 2000) Michala Prokopa, kde "její" knihu hodnotí publicista a kritik Jan Rejžek. (rakovnik)