Strážci Galaxie Vol. 2

• Nizozemsko

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Nový Zéland / Kanada, 2017, 136 min

Pri jednotke som povedal, že sa mi už dávno nestalo, aby som zo žiadneho fórika absolútne nepociťoval nútenosť. V druhej časti to síce úplne neplatí, pretože sa v nej nachádza také veľké množstvo srandy, že sa jednoducho nemohol každý joke vydariť. Ale nevadí, pretože pri drvivej väčšine z nich som sa v kinosále naozaj z chuti smial, až ma na konci škrábalo v hrdle od zakašliavania. Príbeh bol síce trochu plochý, záporak nie úplne dokonalý, ale bavil som sa na úrovni a od podobného žánru žiadnu hĺbku nečakám. P.S. Yondu je naozaj borec. Nech už je tu trojka!(8.5.2017)

Jak sou takový ty strašně trapný monstr televizní hnoje typu Žralokovosa vs. pavoukohad, anebo třeba ještě filmy o obřích rojích sršňů, který chtěj zničit svět či o apokalyptickým zemětřesení, no tak tohle mi přišlo jako úplně to samý, akorát milionkrát dražší, s mnohem lepšíma hercema a uvedomělým scénářem. Neskutečná nálož parádních fórů na hranici trapnosti a epický vesmírný akce. Očekávání naplněna, bát jsem se vůbec nemusel. Škoda teda akorát několikanásobnýho family friendly konce, to se v koutě krčil i takovej Návrat Krále. P.S. V IMAXu ultimátní náhul a výborný 3D (pokud si zvyknete na přeostřování na titulky), na podobný megalomanský blockbustery chodím už řadu let jedině sem.(4.5.2017)

Najlepší Marvel od začiatku Fázy 2. Konečne originálny príbeh, ktorý nie je len generickým derivátom ako väčšina príbehov od Avengers. No vrcholom je neskutočný vizuál plný úžasných masiek, kulís a "domaľovaných" pozadí. James Gunn replikuje campy space opery a paperbackové obaly sci-fi románov a privádza tento štýl do dokonalosti. Guardians of the Galaxy vol. 2 skvelo pripomína, že film je v prvom rade vizuálne umenie a že dokáže stvoriť pred očami tie najneskutočnejšie svety a bytosti.(31.5.2017)

„Dohodnime sa, že o tomto sa nikdy baviť nebudeme.“ Príjemne osviežujúce (úvodnú mega-bombastickú akciu v podstate vôbec nevidíme!) a drzé (penis, prst). Postavy a ich vzájomné vzťahy a dialógy sú natoľko super, že sa vôbec netešíte na moment, kedy to prestane a začne sa akcia a triky. Miestami to pripomína skôr vydarený sitkom (lepiaca páska!!!), než komiksovú space operu. Akcie je prekvapivo málo a keď príde, je (až na Younduov skvelý šíp) rušivo bombastická, pričom na konci je digi-bordelu tak veľa, až to pripomína DC konkurencie Batman vs. Superman a Jednotka samovrahov, čo je fakt tragédia. Niektoré nápady sú len na efekt (Sylvester Stallone, Káčer Howard), potitulkové scény slabé, „zlatá rasa“ je ďalší tradične priemerný marvelácky gauner, našli by sa i logické kiksy (Ego žil milióny rokov, ale za posledných 30 rokov zostarol ako bežný človek?) a sklamalo ma, že v druhej polovici sú upozadené postavy Draxa a Mantis, čo je u urehotaného Draxa a free Mantis veľká škoda. A ku koncu je prehajdákaná postava Kurta Russella – toľko možností a James Gunn si nakoniec vybral túto? Hmmm, hodinu a pol budovali kvalitnú postavu a potom ju blbým twistom v podstate vyšmarili na smetisko. Inak ale prevláda spokojnosť. Má to vtipné aj dojemné momenty, super soundtrack, samozrejme Davida Hasselhoffa, Mary Poppins, hlášky, vizuálne podmanivo spracované svety, niekoľko výnimočných scén a postavy, ktoré sú k Strážcom začlenené ako nové, sa nečakane rýchlo ujali (najmä Michael Rooker mal veľké šťastie, že sa mu podarilo primotať do tejto série). „Možno bol tvoj otec. Ale nebol tvoj tato.“ Kino Považan NMNV 2017(8.5.2017)

Marvel to opět rozjel na plné koule! Už jsem si myslel, že ta formule, kterou před 9ti lety Kevin Feige sestavil, na mě nefunguje, trailery mě nijak zvlášť nebavily, očekával jsem pouze "more of the same" v tisíckrát viděné formě. Jenže James Gunn klame tělem opravdu neuvěřitelným způsobem, když mě nejprve vyloženě uzemnil úvodní scénou, která je naprosto vymazlená, prošpikovaná nápady a umně snímaná z neuvěřitelných kamerových úhlů, až by se jednomu zatočila hlava na jaký mišmaš to vlastně kouká. Jenže Gunn je v kramflecích naprosto suverénní a vůbec nezadá k pochybám k natáčení třetího dílu stejným tvůrčím týmem. Ať už se jedná o akční scény (respektive naprosto megalomanské finále, tenhle film má triků asi jako celá 3.fáze dohromady!) či rozmělnění příběhu cca od půlky do mnohem osobnějších rovin a nebo vyloženě momenty útočící na bezbranné emoční ústrojí, fungovalo to na mě prostě všecko. Jako obvykle až na momenty, které vyloženě zdecimují jakýkoliv náznak vážněji míněné scény nebo zkrátka veskrze ten nejjednodušší přiblbě dětský humor (ačkoliv tedy vtípků a natážek je neuvěřitelná kadence a veskrze jsem zíral, kolik jich na mě zapůsobilo), což je ale už takový marvelovský trademark. Co se ale týče těch tíživých momentů, ty prostě a jednoduše z člověka vydření emoce a pokud nejsem úplný pařez, tak to funguje. Ani jednička, ani žádný jiný film neměl takovou duši a poselství. Zejména, když tempo poleví a rozvíjí se příběh, tak právě tam jsem si to užíval nejvíc. A ten Chris Pratt už je tentokrát emocionálně trošku výše, což jen kvituji. PS : Co je na filmu úplně nejlepší? No samozřejmě Dave Bautista a onen funus (samozřejmě ne Draxův). PPS : Bradley Cooper je boží a Vin Diesel naopak ještě zaměnitelnější než minule. ...9,5/10(4.5.2017)

• - Spoiler: Vo svete Marvel je film vsadený do roku 2014 a odohráva sa 3 mesiace po Strážcoch Galaxie (2014), rok po Thor: Temný svet (2013) a rok pred Avengers 2: Vek Ultrona (2015). Ego (Kurt Russell) navštívil zem a začal vzťah s Meredith Quill v 1980, čo bolo 38 rokov po Kapitán Amerika: Prvý Avenger (2011) a 32 rokov pred Avengers: Pomstitelia (2012). (belinko)

• - Počas záverečných titulkov sú mená rôznych členov štábu na chvíľu nahradené výrazom "I am Groot". Táto hláška vo filme odznela dovedna 17x. (AndrejBB)

• - Spoiler: Důležitou postavou Strážců Galaxie Vol. 2 je Ego, živoucí planeta, otec Petera Quilla (Chris Pratt). V jednu chvíli se ale ve filmu vůbec nemusel objevit, protože Marvel na Ega neměl práva. Režisér a scenárista James Gunn to nevěděl, a v dobré víře ho do příběhu zasadil. Na druhou stranu scenáristé Deadpoola (2016) chtěli do filmu použít Negasonic Teenage Warhead. A to zase nešlo udělat bez souhlasu Marvelu. Ten přepracování Negasonic povolil, ale na oplátku si od studia Fox vyžádal práva na Ega. (Butcher of Blaviken)