Strážci Galaxie Vol. 2

• Kanada

Les gardiens de la galaxie vol. 2

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2017, 136 min

James Gunn se jako původně odvážný tvůrce zdá být s Vol. 2 plně asimilován do systému výrobní stáje Marvel. Známky drzé brakovosti v druhém díle ustupují vykalkulovaným záměrům prohloubit hlavní postavy, neinvenčním videoherním akčním scénám a neškodnému humoru, který se už v podstatě neliší od marveláckých hlodů, jen je ho více. Vyslancem posledního jako by byl malý Groot, který je svým roztomilým počínáním jako dělaný pro internetové GIFy. Humor často ani není žádoucí – sice funkčně přerušuje chvíle zvážnění, ale rozhodně se nehodí tam, kdy se řeší seriózní myšlenka, která má poté ve vyprávění dlouhodobě rezonovat (např. v přechodu k vyvrcholení snímku). Navíc zmiňovat Davida Hasselhoffa při vzpomínání na 80. léta je už takový evergreen, že si druzí Strážci Galaxie hrdě podávají ruku s mizerným “nostalgickým” (připočtěte si deset uvozovek) flákem Kung Fury. O začátcích Gunna ve studiu Troma je v propagačních materiálech příhodně ticho po pěšině a cameo Lloyda Kaufmana také budete hledat marně...(3.6.2017)

Strážci galaxie jsou pro mě nejzajímavější hrdinové z MCU a ve svém druhém filmu neztratili nic ze svého kouzla. Jejich hašteření je setsakra vtipné a každý z nich má obrovské charisma. Oproti jedničce je příběh přímočařejší a působí méně epicky, ale James Gunn překvapivě přidal na drsných tématech (např. příběh Nebuly nebo Yondua) a je více osobnější a emocionálnější. Divákovi poskytne spektákl pro oko, vtípky, popkulturní odkazy, dojetí i pár námětů k zamyšlení. Líbí se mi, že pokračuje v objevování tématu rodiny (napjatý vztah Nebuly a Gamorry, problematičtí otcové, nalezení "adoptivní" rodiny), což je u letního spektáklu poměrně nečekané. Kdyby měl Marvel koule a nechal Gunna jít ještě více do hloubky, mohli být Strážci galaxie 2 na podobné úrovni jako letošní Logan. Jenže MCU holt musí být pro rodiny a fanbóje, takže něčeho opravdu výjimečného se od nich dočkáme jen těžko. PS: Jo, a baby Groot je boží.(24.6.2017)

Taká oddychová pohodička. Rating pre najmenších, niekoľko podarených vtipov, niekoľko skvelých lokácií. Digitálnych aj normálnych a niekoľko fajn cameo rolí ako Stallone, Hasselhoff. Gunn stavia na istotu. Zabáva sa. Dokonca je na konci aj patrične emotívny a ako celok to funguje. Možno len tá prostredná časť medzi Russellom a Prattom mohla byť trošku dynamickejšia. V zásade ďalšia Marvelovka kde je všetko jupí a všetko je hej, aj keď vlastne jupí a hej nič nie je. Hudobný motív poteší a ako výplň Marvel Universa je to slušné. Ale takú poriadnu galaktickú pecku som nedostal. Úvodné titulky sú ale dokonalé.(6.5.2017)

I pro mě znamenal David Hasselhoff a jeho mluvící auto hodně... Druzí Strážci Galaxie hrají na rodinou notu (dotáhl ji tam Vin Diesel z Rychle a zběsile?) a emociální veletoče. Zlý hajzl může mít zlaté srdce a naopak, zlatý hajzl může mít zlé srdce. Pokračující linie odhalující Quillův původ je zdařile zvrácená a nápad s živou planetou dostatečně neokoukaný. Potěší návrat Tanga a Cashe, parodování dronové politiky USA, Draxovy humorné vložky i Grootův roztomilý úsměv. Herecky se nic nemění, všichni si to neskutečně uzívají a Gunn si plní dětské sny duhovými bublinami a nostalgickou muzikou vytváří galony pohody s finálovým emocionálním ždímákem, který předčí i první díl. Za mě naprostá spokojenost.(9.5.2017)

K jedničce Strážců jsem měl poměrně dost výhrad. Zřejmě jsem byl až moc "přehypovaný" a nebyl jsem ani zdaleka tak spokojený, jak jsem zrovna u tohoto námětu očekával. Ovšem vše, co se mi chybělo v prvním dílu, mi James Gunn a spol. naservírovali v pokračování v míře vrchovaté. Vtipné od začátku do konce, Drax je zde naprosto fenomenální, audiovizuálně oslňující, ač bych možná subjektivně ocenil více trochu profláklejších osmdesátkových hitů jako v jedničce, a i přes lehce přepálenou stopáž ty dvě a čtvrt hodinky utečou jako prd. Oceňuji snahu o nahlédnutí do psychologie jednotlivých postav, které bylo na komiksové poměry poměrně slušné, navíc emotivní scény fungovaly na jedničku. Shrnuto podtrženo, pokud mi jednička stačila vidět jen jednou, dvojku si s chutí zopakuji - a ne jednou. P.S.: BABY GROOT JE BŮH!(26.5.2017)

• - Rozpačité setkání Stakara (Sylvester Stallone) a Yondu (Michael Rooker) je pro filmové fandy nostalgickým odkazem na film Cliffhanger (1993), kde se oba herci objevili v rolích dvou horolezců, jejichž přátelství narušila tragédie. (Bertramm)

• - Jde o první film zaznamenaný na kameru s rozlišením 8K. (M.B)

• - Jeden z plagátov k filmu paroduje obal tretieho albumu "Rocket to Russia" od americkej punkovej kapely The Ramones. (chesterko)