Strážci Galaxie Vol. 2

Strážcovia Galaxie 2

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Komedie

USA / Nový Zéland / Kanada, 2017, 136 min

I pro mě znamenal David Hasselhoff a jeho mluvící auto hodně... Druzí Strážci Galaxie hrají na rodinou notu (dotáhl ji tam Vin Diesel z Rychle a zběsile?) a emociální veletoče. Zlý hajzl může mít zlaté srdce a naopak, zlatý hajzl může mít zlé srdce. Pokračující linie odhalující Quillův původ je zdařile zvrácená a nápad s živou planetou dostatečně neokoukaný. Potěší návrat Tanga a Cashe, parodování dronové politiky USA, Draxovy humorné vložky i Grootův roztomilý úsměv. Herecky se nic nemění, všichni si to neskutečně uzívají a Gunn si plní dětské sny duhovými bublinami a nostalgickou muzikou vytváří galony pohody s finálovým emocionálním ždímákem, který předčí i první díl. Za mě naprostá spokojenost.(9.5.2017)

• DaViD´82

Blockbusterový ekvivalent devadesátkové sobotní n@vácké estrády; přebarvené, snažící se za každou cenu o humory, které ne a ne fungovat, dlouhé k nepřežití a stavící jen a pouze na pitvořících se známých ksichtech. Snad jen ten Petr Novotný byl o poznání lepší záporák než ti zdejší. Postavy samotné ujdou, ovšem jejich (ne)využití v nepřehledném omalovánkovém digibordelu je na pár výchovných pohlavků. Úvodní hodina se ještě úrovni jedničky vyrovná, druhá posílá veškerý popcornový "feel good" koncept do kopru.(6.5.2017)

• Psema

Scooby-Doo: Nespoutané příšery v MCU verzi. Komorní, přesto přeplácané. Akce hezká, ale bez špetky napětí. Uřvaným humorem pro mimina místy fajn (Drax) , místy k nevydržení (Rocket). Po kupě to horko težko drží jen kopírování postupů z komiksu a paradoxně i přepálená rodinná linie, která umí zahrát na srdíčko, ale člověk už jen čeká na cameo od Diesela. Vlastně další důkaz, že příliš tvůrčí svobody spíš škodí. Příště prosím zase utáhnout obojek.(3.5.2017)

„Dohodnime sa, že o tomto sa nikdy baviť nebudeme.“ Príjemne osviežujúce (úvodnú mega-bombastickú akciu v podstate vôbec nevidíme!) a drzé (penis, prst). Postavy a ich vzájomné vzťahy a dialógy sú natoľko super, že sa vôbec netešíte na moment, kedy to prestane a začne sa akcia a triky. Miestami to pripomína skôr vydarený sitkom (lepiaca páska!!!), než komiksovú space operu. Akcie je prekvapivo málo a keď príde, je (až na Younduov skvelý šíp) rušivo bombastická, pričom na konci je digi-bordelu tak veľa, až to pripomína DC konkurencie Batman vs. Superman a Jednotka samovrahov, čo je fakt tragédia. Niektoré nápady sú len na efekt (Sylvester Stallone, Káčer Howard), potitulkové scény slabé, „zlatá rasa“ je ďalší tradične priemerný marvelácky gauner, našli by sa i logické kiksy (Ego žil milióny rokov, ale za posledných 30 rokov zostarol ako bežný človek?) a sklamalo ma, že v druhej polovici sú upozadené postavy Draxa a Mantis, čo je u urehotaného Draxa a free Mantis veľká škoda. A ku koncu je prehajdákaná postava Kurta Russella – toľko možností a James Gunn si nakoniec vybral túto? Hmmm, hodinu a pol budovali kvalitnú postavu a potom ju blbým twistom v podstate vyšmarili na smetisko. Inak ale prevláda spokojnosť. Má to vtipné aj dojemné momenty, super soundtrack, samozrejme Davida Hasselhoffa, Mary Poppins, hlášky, vizuálne podmanivo spracované svety, niekoľko výnimočných scén a postavy, ktoré sú k Strážcom začlenené ako nové, sa nečakane rýchlo ujali (najmä Michael Rooker mal veľké šťastie, že sa mu podarilo primotať do tejto série). „Možno bol tvoj otec. Ale nebol tvoj tato.“ Kino Považan NMNV 2017(8.5.2017)

Podle očekávání jsem byl spokojen, i když žádný převratný příběh se nekoná a kulisy jsou jako vždy vypůjčené tu ze StarTreku, tam ze StarWars, což je jedině dobře. Opět vesmírná taškařice, která je pro o něco starší publikum než jednička, leč v Deadpoolových stopách nejde ani omylem. Nejlepší je samozřejmě Rocket Raccoon a jeho rafinované pasti (ozbrojenci levitující nad špičkami stromů pobavili). Zklamáním pro mě byla malá větev Groot. Zřejmě návnada pro dětské publikum, které sice Hlavu 22 nečetlo, ale plyšáky, nebo dřeváky s velkýma očima má rádo. Starý Groot mi fakt chyběl... Hýřící barvami tak, jak se to od comicsového filmu čeká, místy ukecané a nudící, v akci výbušné. Především pro fanoušky, intelektuálům nepomůžou ani kultovní odkazy na kulturu obecně. Snad jen to hudební retro začíná být ubíjející, ale budiž...4,5*(7.5.2017)

• - Kapesní radar Petera Quilla (Chris Pratt) je ve skutečnosti lehce upravená kapesní elektronická hra „Classic Football“ od firmy Mattel Electronics z roku 1977. (efenberger)

• - Ve filmu vidíme postavu Taserface (Chris Sullivan), z kterého si utahuje Rocket Raccoon (Bradley Cooper) kvůli jeho jménu a vzhledu. Taserface je příslušníkem mimozemské rasy jménem Stark, která sídlí na stejnojmenné planetě. Taserface a rasu Stark známe z komiksu „Guardians of the Galaxy #1“ z roku 1990 od Jim Valentino. Taserface je z části kyborgem (jako řada ostatních Starků), a proto je ho těžké zranit, disponuje slušným arsenálem a je schopen absorbovat energii. (3T)

• - Spoiler: Důležitou postavou Strážců Galaxie Vol. 2 je Ego, živoucí planeta, otec Petera Quilla (Chris Pratt). V jednu chvíli se ale ve filmu vůbec nemusel objevit, protože Marvel na Ega neměl práva. Režisér a scenárista James Gunn to nevěděl, a v dobré víře ho do příběhu zasadil. Na druhou stranu scenáristé Deadpoola (2016) chtěli do filmu použít Negasonic Teenage Warhead. A to zase nešlo udělat bez souhlasu Marvelu. Ten přepracování Negasonic povolil, ale na oplátku si od studia Fox vyžádal práva na Ega. (Butcher of Blaviken)