Jsou to jen hormony, anebo se temné síly opravdu chystají ovládnout svět? Novomanželé Rosemary a Guy Woodhouseovi (Mia Farrowová a John Cassavetes) se nastěhují do starého newyorského činžáku, i když je přítel Hutch (Maurice Evans) varuje před temnou historií domu. Působili zde okultisté a došlo tu k několika tragickým úmrtím. Woodhouseovi se seznámí se starými sousedy Castevetovými, kteří u nich začnou být častými hosty. Když Rosemary otěhotní, doporučují jí Castevetovi svého známého gynekologa. Od té doby však Rosemary začne trpět nevysvětlitelnými bolestmi a strachem. Od Castevetových jsou slyšet zvuky jako při duchařských seancích, někteří lidé včetně ostražitého Hutche záhadně onemocní nebo přímo umírají. Jsou to jen náhody, představy psychicky labilní rodičky anebo se proti Rosemary chystá nefalšované satanské spiknutí...? (Česká televize)

Legas

Postupně rozvíjející se děj je s každou minutou napínavější. Problém vidím akorát v samotném závěru. Kdyby film skončil v okamžiku nejistoty, kdy divák neví, která s režisérových tezí je ta správná, bylo by vše OK. Na konci se bohužel dočkáme jakési nechtěné (?) parodie, která je sice zábavná, ale na druhou stranu dost vybočuje. ()

InJo

Skvělá, přestože doslovná, adaptace sice promyšlené, ale na můj vkus značně monotónní a nepříliš vzrušující knihy. Polanski z ní vyždímal veškerý potenciál, hlavně pokud jde o (zprvu nenápadnou, ale o to ke konci silnější) gradaci a charakterovou propracovanost ústřední postavy (možná životní role Miy Farrow). Vyčítat filmu "vysvětlující" jednoznačný závěr je trochu nefér, jelikož stejný má i předloha a kdyby se od něj (a od jeho myšlenky) tvůrci příliš odklonili, mnoho lidí (fanoušků knihy) by jim to určitě mělo za zlé. A jedna malá rada - rozhodně nečekejte horor v tradičním slova smyslu. Ten příběh víc než na děsivých scénách a intenzivním napětí stojí na paranoie a nejistotě, jimž postupně propadá hlavní hrdinka. Tím se od ostatních trochu liší a v tom i nejvíc vyniká. 80 % ()

Webb

Knižní předlohu jsem nečetl ale myslím že se to podařilo docela dobře převést na filmové plátno. Rozjezd je sice pomalejší ale pak děj začne postupně houstnout s přibývajicí atmosférou a člověk už přestává vnímat okolní svět a začne se zařezávat do děje. Musím pochválit jak režijní tak scénáristickou část Polańského, ve které si dává opravdu záležet a je tu docela vypiplaná. Opravdu dobrý filmový zážitek. [8/10] (Paramount) (Technicolor /// Produkce: William Castle, Dona Holloway /// Scénář: Roman Polański podle románu Iry Levina /// Kamera: William A. Fraker /// Hudba: Christopher Komeda /// Oscar: Ruth Gordon (herečka ve vedlejší roli) /// Nominace na Oscara: Roman Polanski (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

veľmi dobrý horor, ktorý nepotrebuje k dosiahnutiu pocitu stiesnenosti a strachu žiadne ľakacie scény, špeciálne efekty či monštrá, masových zabijakov v maskách a podobné veci - využíva prirodzený sklon k paranoi každého človeka, využíva drobnokresbu prostredia, tiesnivé náznaky "abnormality" a predovšetkým všetky formálne prvky podriaďuje svojmu zámeru a precíznemu budovaniu atmosféry. veľmi dobrá a verná adaptácia veľmi dobrej a majstrovsky vystavanej knihy. ten podmazový motíb beethowena, ktorý tam občas zaznie, to nevinné herectvo krásnej mladej farrowovej, všetko je to veľmi majstrovsky zrežírované ()

Anderton

Dávam štyri, pretože hnusu som dal tri a obidva filmy sú tak u mňa na 70%. Povedal by som, že námet a scenár sú už dnes dosť otrepané a tak ma toto dielo, keďže som ho videl až dnes, nemohlo natolko upútať. Určitý pôžitok pedstavuje spätné odhalovanie rôznych detailov v rámci celku, podobne ako v šiestom zmysli, len s podstatne predvídatelnejšou pointou. VIDENÉ ZNOVA: Niektoré filmy treba jednoducho vidieť viackrát. Rosemary totiž obsahuje toľko tém, metafor a úvah, že tuctová hororová zápletka je iba zámienkou, iba "lacným" prvým plánom, ktorý má diváka na prvý pohľad upútať, avšak podprahovo mu vnucuje svoj druhý až tretí plán. Tým druhým sú spoločenské témy, tým tretím by som nazval zapredanosť diablovi ako symbol zapredanosti Hollywoodu, doslova je tu spomenutý Paramount, v ktorom sa film točil. To je vážne diabolský zmysel pre humor. ()

Vodnářka

Musím přiznat, že jsem se od začátku filmu bála, aby nám režisér nevnucoval jen jednu stránku pohledu na příběh. To se naštěstí po velkou většinu filmu nepotvrdilo a já pořád váhala mezi sympatiemi k jedné, či druhé straně. Zarazila mě až poslední scéna, kdy Rosemary nachází své dítě u sousedů v černé kolébce a oni jí jenom potvrzují to, co celou dobu tušila. V tu chvíli jsem si říkala, jak si to Polanski celé pokazil, že se ubírá k jednoznačnému závěru. Pak jsem ale opět otevřela knížku Iry Levina a tam je poslední scéna popsána úplně stejně, jako ve filmu. Polanski tedy pouze věrně ztvárnil spisovatelovu představu. A navíc...pořád to ještě nemusí být odpověď k příběhu, proč by vlastně poslední scéna nemohla být pouhou představou hlavní hrdinky? ()

francis

Možná největší napínák, kterej jsem kdy viděl. Žádný klasický hororový rekvizity, jen precizní a promyšlená režie a dokonalí herci (hlavně neuvěřitelně přirozená Mia Farrow). Právě civilní herectví, díky kterýmu je atmosféra filmu ze začátku hodně uvolněná, mi pomohlo potopit se do příběhu a prožívat naplno to napětí. Konec bych si sice uměl představit i jinak, ale je mi jasný, proč je takovej, jakej je... dává filmu ještě další, a když přistoupíme na hru, která se tu hraje, vlastně nadčasovej rozměr. ()

Frajer42

Tohle se Polanskimu opravdu vydařilo. Fantastická podívaná a vydatný multiorgasmus pro všechny milovníky a milovnice kvalitních thrillerů a zapřísáhlých satanistů. Zejména něžnějšímu pohlaví se bude pravděpodobně hůře usínat. Polanski rozehrál intenzivní ženský teror na velice úzkém prostoru. Velice krásně se zde dávkuje napětí a atmosféra postupně houstne. Takhle nějak má vypadat kvalitní thriller. Hrozně se mi líbil i příběh, který mě dokázal vtáhnout do děje a rozhodně nebyl hloupý. Tyhle starší filmy točící se kolem satana mají své nezaměnitelné kouzlo. Jediná výtka směřuje k lehce nezáživnému úvodu. S Polanskim se určitě ještě několikrát uvidíme. ()

Dzeyna

Výborné, až na ten námět. Dítě Satana mi nepříjde moc vynikající a smysluplný, natož reálný počin. Rozhodně mě pohltila atmosféra, ta je přímo briliantní, je to samozřejmě zásluha Mii Farrow, jejíž výkon byl opravdu ohromný a nesrovnatelný s herečkami z dnešní doby. Byla přímo dokonalá a vžila se do role, tak jak by to nedokázal nikdo jiný. Není to pro mě úplný vrchol kvůli určitým prvkům, ale i tak na rok 1968 skvělé dílo. ()

Kothy

Hodně drsný horor od Polanského. Dnes už v podstatě klasika. Jste z toho zmatení stejně jak hlavní hrdinka a to z toho, co se jí vlastně narodí... Je to dost morbidní. ()

AllShallFall

Popravdě rěčeno a napsáno...čekal jsem od toho mnohem více. Začátek byl dosti nezaživný. Postupně děj začínal vrcholit a zdálo se, že to začalo být zajímavé. Přislo mi přiliš jednoduché rozuzlení. Témeř nezaživná zápletka. Pravdou je, že film měl vysoce mysteriózní nádech. To je z mé strany plus. Poslední půhodina už stála za větší pozornost. Rosemary porodila a když spatřila své dítě, málem upadla do komatu. Černá postýlka s obráceným křížem a v ní leží potomek Satana, Adrian. Tato vrcholová scéna měla nervydrásající náboj a byla dosti originální. Škoda je, že jsme neměli tu možnost dítě na vlastní oči vidět. Ačkoliv nějak extra záživný film upoutal moji pozornost a při shrnutí veškěrých pro a proti jsem dospěl na slabé 4 hvězdy. ()

swamp

"He chose you, honey! From all the women in the world to be the mother of his only living son!" Roman Polanski v roce 1968 natočil jednu z nejúspěšnějších hororových adaptací knihy (v tomto případě Iry Levina) vůbec. Hlavní hrdinku Rosemary ztvárnila Mia Farrow, a to tak dychtivě, že si často nebudete jisti, zda má schizofrenii, či jestli se proti ní opravdu uskutečnilo spiknutí. Ovšem nebudu tady spoilerovat, protože tím by pak atmosféra, kterou režisér v probíhajících minutách buduje, ztrácela na svém pekelně ohnivém napětí. ]:O "'Oh, God!' 'God is dead! Satan lives!'" ()

Fingon

Tenhle film u mě trochu ztrácí proto, že jsem četl knihu - a i když je to adaptace velmi zdařilá, zdaleka mě tak nepohltila. ()

Ant

Atmosférický film, který dokáže oslovit i po více jak 40 letech, kdy satanismus a sekty jsou všemožně zmedializované. Nejedná se o úplně tradiční horor, ale atmosféra je nepříjemná a znepokojující a překvapivě velmi realistická. Mia Farrow a John Cassavetes vystihli charaktery svých postav do puntíku. ()

Campbell

Rozhodně dobrý film ALE, film se mi občas zdál až moc roztahaný, a jednou jsem při něm zívl. Rozhodně je to ale výborně napsaný a hlavně zrežírovaný film. Polanski si dal zatraceně moc záležet, ta jeho stylizace je dokonalá. Od Polanského jsem viděl více než dost filmů. Tohle sice nebude můj nejoblíbenější(nejradši mám Ples upírů) ale rozhodně ho řadím mezi nadprůměrné. Film je spíše takový psycho, a tak jsou v tomto oboru nejdůležitější herci. A Polanski vybral skvěle Farrow zahrála budoucí maminu úžasně a pozadu nezůstal nikdo. Bohužel jsem nečetl předlohu takže ani srovávat nemůžu, ale co už hodnotit můžu je úžasná hudba. Hudba která skvěle střídá napětí a pohodovou radostnou atmosféru. Tohle je jedna z klasik která mi hodně dlouho unikala, viděl jsem ji aý dnes(17.5.2010) a vůbec nelituju promarněného času. Jen jak jsem říkal občasná roztahanost mi přišla na škodu. ()

nascendi

Potešil som sa príležitosti vidieť ďalší Polanského film. Film slávny a úspešný. Takmer celý film všetko nasvedčovalo, že oprávnene. Je plne akceptovateľné, že súhra najrôznejších okolností, či už aktuálnych alebo ako reliktov z minulosti, môže u ženy s problémovým tehotenstvom vyvolať najrôznejšie psychické stavy. Potiaľ to bolo celkom fajn, Mia Farrow bola skvelá, jej manžel fádny, susedka odporná a jej manžel zvláštny. Ale potom prišiel záver a keby som film sledoval v kine, budem vykrikovať, aby mi vrátili vstupné, pretože som sa cítil byť podvedený. Navyše upírske, duchárske, satanské a čojaviemešteaké filmy znesiem iba ako paródiu. S odstrihnutými záverečnými minútami by to boli štyri hviezdičky, takto je to polovica a aj tie sú iba za Miu Farrow. ()

Slarque

Na tomto filmu by se mělo vyučovat budování houstnoucí atmosféry. Mia Farrow předvádí nejlepší výkon své herecké kariéry a ostatní herci také nejsou žádné křoví. Předloha se mi velice líbila, ale s její filmovou podobou kupodivu žádný problém nemám. ()

Willy Kufalt

Nájemník, Hnus, Rosemary má děťátko... Roman Polanski si snad vytvořil pro sebe vlastní subžánr „bytových“ psychothrillerů / horrorů, už potřetí se v jeho tvorbě setkávám se žánrově a atmosférou velmi podobně laděným příběhem ze stejného prostředí bytu v činžovním domě, s jistým nepořádkem uvnitř toho bytu či ve světě hlavní postavy, pro kterou se stane tenhle pobyt navždy osudovým. K tomu vyjevující se přeludy, noční můry, divné přízraky, dějový spád zacházející až do surreálních momentů, houstnoucí atmosféra a výrazné postavy sousedů, zasahujících spočátku spíše každý zvlášť, v klíčovém momentu naopak v děsivém zhluku. Skoro by se zdálo, že do třetice už takový film podle stejného schématu začne diváka nudit, ale to by nesměl být točený Romanem Polanským, který (ač s pomalejším rozjazdem) vytvoří postupně tak hutnou a napínavou atmosféru plnou napětí i strachu, že diváka to postupně totálně přiková a nepustí až do rozuzlení. Tři roky po Catherine Deneuve v režisérově Hnusu se novou režisérovou „obětí“ stává neméně skvělá Mia Farrow, spočátku opět nenápadná šedá myška, nicméně s přibývajícími zvraty mě výkon mladé Mii v postupné proměně její postavy hodně fascinoval, její spočátku (díky profesi) atraktivní manžel zfádněl a sousedi kolem začli být natolik otravní, až byste jim nějaké to ublížení satanem pomalu i přáli. O kontroverzním závěru jsem už cosi věděl předem, stejně mě ale vyvedl z míry, až jsem na chvíli zahával, zda to zamýšlené plné hodnocení nakonec dát. SPOILERY! Satanismu vůbec nerozumím, ale v rámci možností oceňuji, že ten závěr s přechodem do jiného žánru vedle řečí podivné sousedské sekty nepodává žádné další indice k jednostrané interpretaci... a tedy celé to mohu brát jako obludné šílenství s obyčejným spiknutím a nešťastným propadnutím hlavní hrdinky k uctívání jakéhosi kultu, od něhož za daných okolností už snad ani netouží uniknout, protože sama tomu po daných stavech věří... Přesto mě ale trochu zamrzelo, že v těchto posledních minutách film ztratil tu původní atmosféru. [90%] ()

Zemřel herec Charles Grodin

09.08.2020

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

26.12.2017

Pokud jste dospívali na konci 90. let, jen těžko vám unikl sitcom Sabrina - mladá čarodějnice. Šestnáctiletá čarodějka v něm žila se dvěma šílenými tetičkami a mluvícím kocourem, a možná ani nevíte,… (více)

Z Vatikánu se šíří hrůza

Z Vatikánu se šíří hrůza

13.02.2013

Člověk musí obdivovat Hollywood, jak dokáže reagovat na aktuální dění. Produkční společnost Lakeshore, stojící třeba za sérií Underworld, si do momentálního mediálního rozruchu pospíšila se zprávou o… (více)