Malý pitaval z velkého města

• angličtina Minor Tales of Crime from a Major City
TV spot 4
Československo, (1982–1986), 14 h 8 min (Minutáž: 49–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel (více)

Epizody(15)

Na televizní obrazovku se vrací detektivní seriál Malý pitaval z velkého města podle scénáře Jaroslava Dietla v režii Jaroslava Dudka se známými a populárními herci. Opět se budete moci setkávat s partou pražských kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích drobných i těch nejzávažnějších zločinů. U některých případů jim jde vše s úsměvem, u jiných do smíchu není nikomu, ani těm nejotrlejším. Skvělé herecké obsazení zajistí příjemnou zábavu i po letech. Vedoucím kriminalistického týmu je náčelník Břetislav Kubát (Ladislav Frej) a jeho podřízenými Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek), Libor Krejcárek (Jiří Krampol), Kamil Hamřík (Pavel Zedníček) a nejmladší vyšetřovatel Jiří Otradovec (Michal Pešek). (Česká televize)

Rattlehead

Je smutné, jak jsou zde starší české seriály podhodnocené. Neříkám, že je "Pitaval" úplná bomba, ale každopádně má svoje kvality. Však ho také dělal zkušený tým lidí (scénárista Dietl, režisér Dudek), vynikající muziku napsal Ladislav Štaidl. Vůbec největší předností je pak skvělé herecké obsazení, a to i ve vedlejších rolích. Na seriálu se mi líbí to, co zde spousta chytráků kritizuje - totiž že je skutečný, ze života skutečného policisty. To samozřejmě může působit na někoho nudně, ale ona ta jejich práce je asi ve skutečnosti vážně spíše úřednická nuda. Nebo si snad myslíte, že běžný policista je Simír z Kobry 11 ? Nejlepší díly jsou podle mě ty poslední - Kasař, Narkomani, Valutová příhoda. Jinak slovo "pitaval" se používá na počest francouzského advokáta a spisovatele Pitavala, který vydával knižně kriminální případy. ()

Haller

Na 80. léta to ještě byl povedený seriál, ideologické tóny se celkem úspěšně schovaly pod ty příjemnější od Ladislava Štaidla a za "drsného Harryho" Krampola a "Columba" Haška taky přidávám body k dobru. ()

topi80

Zasloužená popularita těchto detektivek s často velmi bizarními zápletkami krásně ukazuje, kam dokážou seriál posunout skvěle napsané postavy a perfektně vybraní herci. Takže tady máme přísného náčelníka v podání Ladislava Freje, pečlivého a trpělivého kliďase a dobráka v podobě Vlastimila Haška, dva frajery v podání Jiřího Krampola a Pavla Zedníčka a v neposlední řadě naprosto skvěle napsaného i zahraného Jiříčka v podání Michala Peška. ()

Stejšn

Detektivní seriál, který se nesnaží být zbytečně akční. Většinou je to nuda, ale i tak u toho člověk vydrží. Osobně nesnáším strašně moc dvojici Ruda Pekař / Jiříček Otrádovec. A epizoda Benjamínci je přímo úděsná. Pár světlých okamžiků seriál však přeci jen nabízí, třeba díl s opakovaným přepadáváním benzínky se mi líbil, ale možná jenom proto, že zloděj si pro tržbu přijede velmi netradičně (a originálně) v ukradeném autobusu RTO. No a nezapomenutelná honička, při niž Krampol coby spolujezdec na jawě spadne z motorky během pronásledování kradené stodvácy. ()

Marrianna

Největší problém je v pohledu - pokud se na to díváte z dnešního - je to prostě mimo, pokud se na to díváte, tak jak se na to dívali naši tátové a mámy když tento seriál měl premiéru, v žádném případě nejde o špatný kousek. ()

xxlch

Takhle to u nás v minulém režimu opravdu fungovalo a ještě ke všemu se dokázali pyšnit tím,kolik nechali ostříhat "mániček".Hodně absurdn( bez notýsku a průpisky ani ránu).Kdysi jsem dostala upravenou samopalovou patronu (s háčkem na konci) a připevnila jsem jí ke klýčům.Jakýsi příslušník vé-bé si toho všimnul a se svým notesem a průpiskou se jal zjišťovat, jak to, že mám ostrou patronu jako přívěsek ke klíčům? Pokrčila jsem rameny a řekla že kdyby byla ostrá,nebyla by jistě na háček.Chvíli hloupě koukal- a pochopil-pozdě ale přece! "Pokračujte,pokračujte"-začal mávat rukou a posílal mně pryč.Bylo to v sedmdesátých letech,minulého století, ale dodnes to funguje u nás doma, jako ukázka socialistického, politicky aktivního blbce.No a některé postavy z pitavala mi tohle vždycky připomenou (chudák Jiříček).Ale ty jejich metody takhle fakt probíhaly.Takže je to vlastně úsměvný krimikomediální seriál a ukazuje skoro přesně dobu nedávno minulou.Takže za "chápajícího" pana vé-bé a za komediální prvky dávám za 3*. ()

Mykhaluu

Na TV se téměř nedívám, jinak bych to bral jako slušnou komedii a zábavu... Zapařená atmosféra oddělení, kterému velí oholený pan Frei a postavičky jako Jiříček nebo můj oblííbený herec Vlastimil Hašek s jeho brejličkami a nechutí k nošení zbraně and many more tehdejších zhůvěřilostí! Jo, nedávno jsem někde zahlédl Jiříčka ve scéně, kdy jak blbec skáče ze střechy za pachatelem a slušně se dobije!!! :-D :-D ()

Vikinec

Naprosto souhlasím se všemi, kteří dali pitavalu odpad a podobné hodnocení. Je to pravda, je to komunistická pytlovina s obvyklými důvody vzniku. Já se však bavil a to nad charaktery policistů chránících naši socialistickou vlast před zlodějíčky, podvodníčky a vražíčky (vrah nemá zdrobnělinu?), na dnešní dobu směšnou technikou a civilností našich hrdinů, kteří nejednou chtěli být svými americkými a anglickými vzory. To bylo v socialistické realitě obvzláště těžké. Jednotlivé kapitoly potom měly onen lehký Dietlův švih, kterým ošálil národ ješt v Nemocnici. Takže komunistický blábol, ale solidní výlet do minulosti. ()

hackstolle

V podstate je to agitka jak vepr. Treti hvezda je kvuli hudbe. A ta druha kvuli tomu, ze se po tech triceti letech, co se na to clovek diva, musi fakt tlemit tomu zpracovani, dobe, hercum a vubec vsemu. ()

Kajislav89

Nízké hodnocení jsem popravdě čekal, ale zas tak špatné to nebylo. Pro pokus o zachycení opravdové reality mám slabost a tady se do toho autoři pustili hodně odvážně. Není to nějaký trhák nebo přehnaně komplikovaná detektivka, ale je to o skutečné práci skutečných kriminalistů. Mě zkrátka nebaví sledovat kriminálky, kde jeden detektiv (často se zdá, že je to i jediný zaměstnanec příslušného policejního oddělení) všechno sám oběhá, vyfotí, vyslechne, málem i rozpitvá mrtvolu a nakonec sám osobně zatkne pachatele. Jako protipól toho všeho existuje tenhle nenáročný seriál, který ukazuje policejní práci trochu jinak a pro mě přitažlivěji. ()

Boudyy

Ale ano. Většina epizod mě bavila a docela jsem sympatizoval s některými vyšetřovateli (Hašek, Skopal, Zedníček). Vedlejší postavy v jednotlivých dílech jsou docela známí herci, kteří mě také bavili (např. Bartoška jako zloděj starožitností nebo Pavelka jako lupič). Celkově 85 %. ()

Dinsberg

Pro mě ten seriál má své kouzlo. To, že je poplatný době, je pochopitelné. Ale když už se soudruhovalo, tak jen na vysokých postech a v oficiální komunikaci. charakterově nejblíž mi byl Vlastimil Hašek v roli npor Rudly Pekaře. ()

teltri

Čím jsem starší, tím víc ten seriál cením! Nádherně vykreslená atmosféra osmdesátých let. Moje dětství. ()

pekas

Tak nevím, kdo tady zase začal tu vlnu, co tenhle seriál zde tak nízko hodnotí, ale rozhodně nesouhlasím. Je to slušný civilní seriál, kterej i přes dobu vzniku drží standard vysoko. 85% A ještě bych po letech doplnil, že baví pořád znova a znova. Zvyšuju na 90% ()

ostravak30

Jistě, že chápu, proč má seriál tak málo hodnocení. Řeknu to takhle. Tohle je ve své podstatě předchůdce seriálu Případy 1. oddělení. Není to kriminálka o honičkách a divokých přestřelkách, ale zobrazuje reálné kriminalistické postupy tehdejší doby, což chápu není tak napínavé, za to je přesné. Zároveň ale souhlasím s tím, že některé díly jsou únavné a nezáživné až moc. Sám jsem příznivcem tento seriál sfouknout, což už jsem udělal, a nechat plavat. A to taky udělám. ()

Pitryx

Jednoznačně "nejpravdivější" seriál o práci kriminalistů. Nejvíce se přibližuje metodám používaným v té době. Až na nějaké drobnosti se drží faktů tehdejší praxe. Zaujala i různorodost některých případů a hlavně skvělí herci tehdejší generace. Autorům se dokonce povedlo vyhnout i politické propagandě, což je s podivem. ()

hrumsrt

Já tenhle seriál mám prostě rád. Ačkoli tady ty nedostatky jsou, ale tím prostě nejde nic dělat. Na druhou stranu některé případy jsou opravdu zajímavé. Současně extrémně záleží, kdo je tím "epizodním vyšetřovatelem". Zda srandista a suverén Kamil, pečlivý fáborkař Libor (kterého mám nejradši), starý mazák Rudolf, či mladý a horlivý Jiříček. 75% ()

Blazkowicz

Ačkoliv žádné komoušské seriály v lásce nemám a ani je nesleduju, tak tady musím udělat výjimku. Pitaval (chápe někdo název seriálu?) pro mě neodmyslitelně patří k letním prázdninám. Není to vyloženě záživné a většinu času se u toho nudím, ale na tom retro pohledu do minulosti něco je. Dílů to moc nemá, což je škoda. 3* ()