Ils

kinghome

Film založenej jenom na strachu. Nic než strach od tohohle filmu nečekejte. Žádný příběh a ani nějak extra dobrý herecký výkony. Je to hlavně o zvucích a o psychickým týrání hlavních postav. Vše podtrhuje fakt, že je to točené podle skutečné události. Nikde jsem neviděl žádné spoilery a ani jsem je nescháněj a jsem za to rád. Takovýhle vrahy jsem opravdu nečekal a byl jsem příjemně překvapen. Už od začátku jsem si řikal, že by mohl vraždit Lucas, ale to by bylo moc primitivní, takhle to bylo o hodně lepší. Jenom škoda, že byli víc posraný herci ve filmu než divák u televize. Ale zvuky jsou zvládnuty skvěle a záporáci dávaj tomu párečku pěknou rychtu a to se cení! "Oni si s námi nechtěli hrát". ()

flawi.f

Tak tohle byla bomba! Ils si vystačil opravdu s málem. Má jednoduchý, přímočarý děj, odehrává se na minimu prostoru a přesto jsem napětím ani nedýchala a taky jsem se - konečně! - jednou u nějakého hororu regulérně bála. Scéna, kdy je hlavní hrdinka sama v noci v lese, a s ní tam jsou pouze ONI a obklopují jí jen šílené a divné zvuky, to u mě bylo až na infarkt, kam se hrabe Záhada Blair Witch :-) To nejlepší ovšem přinese závěrečná pointa, ze které mě zamrazilo a víc než co jiného mě na delší dobu nepříjemně rozhodila. ()

BROKEN_

Od začátku do konce skvělý atmosférický horor, který je natočen podle skutečné události. Za málo peněz vznikl opravdu vydařený horor, který mě dostal. Atmosféra je velice podařená. Dále hlavní postavy jsou sympatické a fandíte jim, což je na horor vždycky plus. Ve finále jsem se klepal nervozitou, aby to hlavní hrdinové zvládli. A to se cení. Nějak v půlce filmu se přiznám, jsem si tipnul, kdo, nebo co budou zač ti "ONI". No, a když se v závěru filmu ukázalo jak to s nimi je, poplácal jsem si na ramenou, jelikož jsem to tipnul správně. O to více jsem byl naštvaný, jaký věci dovedou - nechci spoilerovat, takže je nazvu takhle - ti zmrdi provést, nejradši bych to pověsil. Zkrátka závěrečná pointa mě odrovnala, a nebylo mi z toho dobře, hajzlové zasraní. Za mě horor, který si zaslouží být v červených číslech. Tohle si někdy budu muset zopakovat. Paráda, doporučuji. ()

Tomasso001

Filmek, ktery je po zvukove strance a co se tyka atmosfery na jednicku. Sceny jsou pomoci techto nastroju vyborne natoceny. Horsi uz to je s propojovanim jednotlivych scen, kdy je hlavni dvojice nahanena.... Velke mnozstvi nelogicnosti a nesrovnalosti, kterymi je docileno dostat se do potrebne pozice pro vyse zminene nastroje ()

Raven0

Kdo si hraje, nezlobí. Tak toto veselé české pořekadlo u tohoto filmu zrovinka moc neplatí. :-) Drsný příběh, z drsného Rumunska, který šokuje a zároveň pěkně vyděsí. Atmosféra, že by se dala krájet, pár solidních lekaček a hlavně(!) film nemá šanci nudit! Na to má sympaticky krátkou stopáž. A to závěrečné based on the true story bych bral krapet s rezervou... Znáte filmaře, že jo :-) ()

Muse

Tma, skřípání dvěří, vrzání podlahy, honička po rozlehlém domě (jak jinak než po tmě, neboť - nečekaně - někdo vyhodil pojistky), honička po lese.... Nebýt toho, že oba hlavní hrdinové nakonec byli zabiti a že je film inspirován skutečnými událostmi... nevím nevím, jestli bych těch hvězdiček dala tolik..... ()

gjjm

V kinematografii druhdy sladké Francie se rozvíjí nová thrillerová tradice. Je pěkné dívat se přímo na zrod žánru, navíc v filmy, které v ní vznikají, jsou někdy vážně mistrovská díla (Martyrs, Frontieres) a pokud jde o celkovou kvalitu žánru, v mnoha oblastech překonává i mé milované giallo. Mívají originální, všestranně kvalitní scénář a precizně zbudovanou temnou atmosféru (to je u horrorů to nejdůležitější). A většinou hodně krve, ale to jako bych neřekl, protože v Ils jí nenajdete ani kapku. Francouzská preciznost a v horrorech tak důležitá elegance se tu mísí s černočernou atmosférou a nádherným rumunským prostředím (skutečný případ, podle něhož je film natočen, se prý odehrál v České republice, fakt ovšem je, že jsem žádný podobný případ nenašel a producenti také tvrdí pokaždé něco jiného). Lokace - osamělý dům, noční les a podzemní chodba, byly vymáčknuty až na dřeň. Nevím, jak to kameraman udělal, ale přestože z barev se po většinu filmu na plátně vyskytuje prakticky pouze černá, vizuálně je to výborné a všechny obrazy jsou velmi dobře zřetelné. Mírně otřepaný, ale nádherně psychotický děj, založený na strachu z neznámého, působí v tomto prostředí velmi dobře, nemluvě o vynikají. Největší předností je ale opravdu geniální herecký výkon Olivie Bonamy a skvělý, trochu divně podaný, ale velmi nápaditý závěr, možná trochu divný, ale v mnohém reálnější, než si připouštíme. S mistrovským Martyrs má Ils společného jednu věc. Takový ten pocit "co když se to děje kousek odsud, co když je to všechno pravda, vždyť přesně takové místo, přesně takovou autobusovou zastávku, přesně takový les mám pár kroků od domu, co když...?" (je fakt, že v případě Ils to možná skutečně bylo v podstatě kousek odsud), který vám zůstane dlouho po skončení filmu. Většina lidí by se mnou asi nesouhlasila, ale pro mne je to hlavní znak dobrého thrilleru (on totiž právě tento pocit chybí ve většině klasických thrillerů typu Silence of Lambs nebo hitchcockárny, která řada lidí z nějakého důvodu bere jako nezpochybnitelný vzor žánru, a cokoliv, co se od nich jen trochu odchyluje - jako právě Ils, je dle nich blbost). ()

uiu

Od hororu očekávám, že se budu bát. Tenhle film mě jaksi minul. Co mě nejvíc štve jsou filmy, kde někdo před někým utíká a každých 10 sekund zakopne a válí se na zemi dokud ho někdo nezvedne nebo se má někam schovat a ve svém úkrytu funí a heká. (Takže ano, byl to horor, ale jen pro mou trpělivost a nervy). Rozhodně to není žádná bomba a to slůvko horor bych z kritérií žánru odstranila a ponechala jen mysteriózní thriller. Dobrý komentář: Zedus a Moogwi ()

Javad

Nie! Nie! Nie! Ani na chvíľu som sa nebál, ani raz som sa nezľakol a pomenovaniu „Atmosferický horor“ sa môžem len schuti smiať. A strašenie zvukmi na mňa neplatí. ()

Jazzzz

Opět nelze říci, že by šlo o horor v čistém slova smyslu. Vím, že lidi v mnoha životních situacích s oblibou prohlašují: tak tohle byl horor, ale když film začíná slovy: podle skutečného příběhu, jde spíše o thriller. Každopádně točeno to je formou hororu! :-) Každopádně kouká se na to celkem dobře. Napětí tam je, ale bohužel ne dosti. Ne že bych nebyl napjatý, ale 77 minut? Promiňte to je na horor opravdu málo, chápu, že nikdo nechtěl film uměle natahovat, ale i já bych si přál vědět víc co mi film nedal. Už jen proto že šlo o příběh dle skutečné události. Opravdu z něj trochu mrazí, ale jen trochu, film je tak krátký a tak dynamický až se prostě nestihne vrýt pod kůži. Konec byl pro mě kupodivu celkem kladný, protože jsem očekával něco opravdu jiného. Přesto by na 5 hvězd musel střihač nebo režiser ještě dobrých 15 - 20 a klidně i 30 minut kvalitního hororu ještě přidat. Souhlasím, že jisté utíkací scény se podezřele podobají americkým céčkům. Ale dozajista si film zasloží lepší 3 hvězdy. (snad by si zasloužil i 4, ale včera jsem viděl horor Orphan a dát tomuto stejné hodnocení, to opravdu nemohu, ale možná by si 4 nezasloužil když povážím, že si nemyslím, že bych ho chtěl v krátké době vidět znovu) ()

Tomes83

Ten, kdo viděl obdobný film Jezero smrti mi dá jistě zapravdu, že byl mnohonásobně lepší než tento pokus o napětí a strach v podobě vraždících mladých harantů! Zbytečně zdlouhavé odhalování tváře vrahů! ()

Redi

Francouzský horor natočen podle ''skutečné události''... průběh filmu už ale jistě podle skutečné události zase až tak nebude. Galáni žijící ve velkém domě na samotě v lese zažijí peklo, když zjistí, že nejsou v domě sami... do domu se dostali ONI a začíná boj o přežití. Jednoduchý námět, ovšem precizně zpracovaný. Napětí z neukázaného je ještě více umocněné skvěle pracující kamerou a zvukem. Vadou na kráse je občasné iracionální chování jedné z postav, kdy člověk neví, jestli je tak hloupý nebo tak odvážný. Možná obojí. ()

Bobik9

Po docela zdlouhavém začátku přišel super prostředek, který člověka vtáhl a nedal mu vydechnout. Film ukazoval, že u podobných hororů je v jednoduchosti síla. Vše šlo dobře a atmosféra na jedničku. Bohužel se to ke konci nějak nevydařilo a celý závěr byl dost zklamáním. Film o dvou hercích, jednom velkém baráku a nějaké kanalizaci. Nic víc potřeba k natočení tohoto nebylo, ale i to stačilo. Pravda, že posledních pár vět na vysvětlenou, jak to bylo ve skutečnosti je hodně děsivých, ale přeci jen jsem postrádal to hlavní PROČ? ()

elanius

(109/2012, DVDRip) / Tak v tomto prípade sme si nejako veru nesadli. Pre mňa spĺňa vyššie kritériá len časť v tuneli. Škoda, že práve tá je taká krátka. Nie že by filmu chýbalo napätie a atmosféra, len tým dlhým preťahovaným budovaním som stratil motiváciu a očakávania. Uteká sa pred niečim v kapucniach a rapkáčmi, ale väčšinou je vidieť len kulisy. A to je málo. Samotný záver resp. vysvetlenie som mnou neurobilo vôbec nič. Tak či tak, kvalitných filmov ako je tento je v žánri nedostatok. Pre mňa priemer ale vlastne som rád že sa film páči toľko fandom. (6/10) ()

oveckaoa

Začátek je parádní žena s dcerou jedou s autem kamsi pak havarují a někdo je zabije. Následně je to už slabší sledujeme učitelku ve škole a jejího muže spisovatele, kterého nahání na různých místech parta magorů. Bohužel chybí vraždy a o vrazích se nic nedozvíme (jen to, že si chtěli hrát). Chybí i hororové a lekací scény takhle je to ve stylu někdo utíká a někdo ho honí. Nicméně chválím začátek a konec + body za skutečnou událost ( i když tady bych řekl, že podle pravdy bude jen to, že 5 děcek zabilo 2 dospělé a chytly je zbytek bude asi fake). Když sem se na to díval tehdy jak to vyšlo dal jsem 5 hvězd s odstupem času snižuji na 3. P.s. tohle byl nejlepší horor těchto režisérů jejich další počin remake asijského Oka za moc nestál a pak už přešly do seriálů. ()

Antek

Člověk se nikdy ničeho nebál víc než jiného člověka. Všichni ti bubáci, mutanti či monstra, která potřinácté vstávají z hrobu, nejsou nic jiného, než maska toho, čeho se nejvíc bojíme ... Ils jsou lekcí filmového horroru, která vám voyeurským způsobem nabídne sdílet hrůzu. O originalitu tady nejde (ostatně kolika originálními způsoby vás v životě může potkat zlo?), tohle téma bylo zpracováno už několikrát. Z poslední doby lze zmínit například film Vacancy, bezpohlavní a neatmosferickou hříčku, kde jste věděli, že je to pouze film. Tady ale celou dobu nahlížíte hlavním hrdinům doslova přes rameno (a bojujete o přežití), ale za žádnou cenu byste si to s nimi nevyměnili. Tohle je "skutečný horror", žádná pohádka pro dospělé ... nebo nedejbože pro teenagery ... PS: A nás to může znepokojovat ještě více, když si člověk uvědomí, že ona inspirace skutečnými událostmi vychází z případu, který se udál v České republice. ()

Moogwi

Ano, takže tady máme horor typu - osoba x přeskočí plot běží 10 minut lesem dojde k autu, osoba y přeskočí plot udělá deset kroků protože nemůže chodit kvůli noze a je u auta. Takže, scénáristicky díravé, což vám možná nebude vadit pokud nad tím nebudete celých 77 minut přemýšlet jako já. Nevím proč se tento neduh objevuje nejčastěji u hororu, ale budiž. Máme několik druhů hororu, mám rád duchařiny - duch pod stolem, duch ve skříni, duch za námi, objevuje se kdekoliv, kdykoliv, nevíme o něm, najednou kamera střihne na ducha, a my se poserem, ano, tohle funguje, protože je to duchařina, je to uvěřitelné, zde to uvěřitelné není. Další typ, nějaká extra silná potvora, co dlouho vydrží, s extra schopnostmi, která když spadne z balkona, tak prostě neumře, to se dá pochopit, bohužel v Ils ne. Ono by to možná bylo celé fajn, kdyby se z toho nedělalo nějaké ultra velké tajemno mrazivo záhadno, když podstata je naprosto jednoduchá, a to zjistíte na konci, kdy si pak řeknete - a to jako celou dobu byli ONI ? A já si ještě k tomu říkám, tady někdo viděl hostel, a hodněkrát. Dig. kamera je někdy fajn, ale někdy se z hovna bič neuplete, zvuk je hodně dobrý, takže pokud z toho chcete mít bobky tak zesílit a nepouštět přes den ale v noci, pak to na vás možná bude mít nějaký ten škubací efekt. Oko forever ()

Mizzy

Tedy, už dlouho se mi nestalo abych se u nějakého hororu opravdu bála, ba co víc byla psychicky úplně vyždímaná. Ale tento francouzský kousek je zářná výjimka. Můžu jenom doporučit . ()

zdenny

Prolog: Vzhledem k tomu, co jsem o Rumunsku slyšel, nedivím se. Je ale pravdou, že důvod, proč se to stalo v té a té zemi, se vždycky najde. ..Celou dobu jsem čekal na vysvětlení a také jsem předpokládal, že alespoň jeden z napadeného páru řádění mladistvých přežije, protože film je natočený podle skutečné události a někdo přece musel podat svědectví. V samotném závěru a věřte, nebylo mi z něj dobře, jsem dostal odpověď na obě své otázky. Ani jedna z obětí přežít nemusela, jelikož svědectví podali sami obžalovaní. A vysvětlení bylo: "Oni si s námi nechtějí hrát". Nevím už, co mám na to říct. Před nedávnem jsem zhlédl film Jezero smrti a mísila se ve mně zlost, vztek, bezmocnost a další provázející emocionality. Co mám říct po tomto, které navíc je podloženo skutečnou událostí? Zřejmě se na ty "děti" kašlalo a důsledek byl na světě, ač extrémní. Zřejmě si opravdu hrály a celé to za hru považovaly, neboť jak si mám potom vysvětlit celkem profesionální psychické deptání obětí v jejich vlastním domě? Dokázali odkrýt jejich slabiny a vytvořit iluzi, že jsou nepřemožitelní. Věřím tomu, že kdyby Lucas věděl, že tito hajzlíci mají od deseti do patnácti let, tak je vypráší, co se do nich vejde, už v domě. Jenže nevědomost je krutá a navíc, nikoho by nenapadlo, že taková zvěrstva mohou tropit děti. Toto je případ z jiného konce světa než smyšlenka Jezero smrti, ale oba toho mají dost společného (třebaže motivy dětí jsou jiné), takže bych odkázal na komentář k výše uvedenému filmu, abych se nemusel opakovat a který jsem viděl dřív. Co bych chtěl uvést závěrem - nesnáším bezmocnosti, skutečně nanejvýš nesnáším, když je člověk v situaci, kdy by něco chtěl udělat, ale z různých důvodů nemůže, je paralyzován, a to nemyslím jen fyzicky, ale také psychicky a situačně. Dodám jen jedno znepokojivé slovo na úplný závěr: MŘÍŽ! ()