Panelák

(seriál)
Slovensko, 2008, 1221x45 min

Andy Kraus

Diana Mórová, Marián Miezga, Juraj Slezáček, Božidara Turzonovová, Vladimír Kobielský, Mirka Gális Partlová, Branislav Bystriansky, Róbert Jakab (více)

V roku 2008 prinesie na televízne obrazovky nový seriál televízia JOJ, ktorý síce nijako nenadväzuje na veľmi úspešných Susedov, ale majú čo-to spoločné. Hlavným tromfom a zároveň osobou, ktorá má zaručiť divácky úspech, je Andy Kraus, ale tentoraz už len v pozícií scenáristu a pred kamerou bude hlavným lákadlom veľmi populárna herečka z predchádzajúceho seriálu Susedia Viki Ráková. Seriál Panelák má obsahovať desať hlavných hrdinov v rámci piatich rodín a bytov a sledovať ich osudy. Príbeh seriálu sa začína odvíjať príchodom novej postavy Agáty ( stvárňuje ju už zmieňovaná V. Ráková), ktorá sa do veľkomesta prisťahovala z vidieka a prostredníctvom ktorej budeme poznávať ďalších obyvateľov paneláka a teda susedov novoprisťahovalkyne.

Prvá klapka pri nakrúcaní má dátum 14. januára 2008 a už v pondelok 18. februára 2008 bude odvysielaná prvá časť seriálu. Pôvodný zámer počíta so zhruba 200 dielmi (oficiálne uvádzané je 193 tridsaťminútových dielov) a preinvestovaných má byť cca 130 miliónov korún. Ale tieto čísla sa budú istotne meniť v závislosti od ukazovateľov peoplemetrov (teda diváckej priazne) a slovenský divák je pomerne nevyspytateľný a preto bude zaujímavé sledovať, akú dlhú životnosť bude mať nový seriál. (pravo)

Janega odpad!

Andy Kraus sa dušoval, že v 8. sérii prijde veľkým zmenám. Okrem zvučky a premaľovaného bytu Švehlovcov som žiadne výrazné zmeny nepostrehol. Skôr by bolo treba zmeniť tvorcov seriálu (Kraus by už mal predať štafetu). Ale kde zoženiete lepších, keď všetky slovenské seriály sú na hovno? 14. 1. 2013: Po dvoch rokoch úplného ignorovania som sa rozhodol pozrieť, čo majú v Paneláku nového. A rovnako ako pred dvoma rokmi je to stále... kravina. Jediným plusom je ten nový krásny byt v podkroví, do ktorého by som sa rád nasťahoval. ()

Adm.Nelson odpad!

Ukážkový príklad odpadu (videl som pár minút a stačilo), žiaľ, pozerá to celá moja rodina a pol Slovenska, a tak sa netreba čudovať, že je natočená tuším už piata (!) séria, holt, to je ten náš slovenský filmový vkus, nad ktorým si ja len sťažka povzdychnem a ak náhodou zazriem tie SSSky (slovenské seriálové sračky) v telke, tak v momente prepínam. Lavíny od Desmodu si ale sem tam z winampu pustím. ()

poet

Myslím že aj tí herci si uvedomujú v akej hovadine hrajú ale doba je zlá a kasa je prázdna tak sa im ani nečudujem... Bohužiaľ veľmi na výber nemajú tak si možu akurát vybrať medzi telenovelami. Som zvedavý kolko vody ešte pretečie kým sa dostaneme na uroven serialov ako dva pol chlapa alebo Dr. House :) ()

tron

„Zlatko, som v prvom mesiaci – z toho sonografu by si videl maximálne moje raňajky.“ Osamostatnenie (dočasné?) tvorivej dvojice Peter Marcin & Andy Kraus môžeme vnímať ako len chceme (ak sa nudíme). Po televíznych šou „Uragán“ a „Hurikán“ a sitkome „Susedia“ sa ich cesty rozišli a Kraus prešiel do konkurenčnej televízie JOJ, ktorá mu ponúkla nielen zaujímavé finančné ohodnotenie schopné zabezpečiť jeho vysoký životný štýl (ktorým sa nikdy netajil), ale i kvázi výzvu – stvoriť vlastný seriál. Výsledkom je „Panelák“ (nejedná sa o sitkom, kto to tvrdí, odporučil by som mu zopakovať základnú charakteristiku tohto televízneho žánru), v ktorom Kraus neúčinkuje, „iba“ píše scenáre a je jeho takpovediac duchovným otcom, pričom do seriálu pritiahol aj kolegyňu zo „Susedov“, Viki Rákovú. Toľko k faktom - teraz to horšie. Keďže viem, že Kraus písať vie (ale nie vážne veci s psychologickým pozadím), obávam sa, že výslednú (ne)kvalitu jojkárskeho seriálu musím hodiť na brutálne rýchle tempo nakrúcania: jedna epizóda má cca 35 minút a je ich odvysielaných päť behom jediného týždňa. Takýto hektický tlak sa musel podpísať na výsledku. Ak nie, potom nechápem, prečo sú dialógy jedným slovom neznesiteľné, otázkou však je, prečo sú herecké výkony tragikomické (česť výnimkám: Slezáček, Turzonovová, Bárta a Braňo Bystriansky) vrátane Rákovej, ktorá je prekvapivo nesympatická a jej maďarské zaťahovanie je veľmi neprofesionálne; lepšie by bolo už to, keby pozerala do kamery (našťastie herečka sama včas pochopila, že ako-tak zvláda len komikcé popletené prsnaté Maďarky a jej postava "odišla na liečenie"). Zaujímavosťou je, koľkokrát v jednej epizóde herci konzumujú jedlo a s plnými ústami rozprávajú, mliaskajúc až z toho mrazí a to sa vôbec nebavím o škaredej "neosvetlenej" výprave, odpadových zápletkách, otravne "ľudskej" pesničke inak uchádzajúcej kapely Desmod a reklamách (prevažne jogurty sú hlavným jedlom dňa). Hysterické a hlúpe. Viac v mojom článku na Recenzie.org: http://recenzie.org/serialy/42-preco-je-panelak-sracka# ()

gombarix

Náhodou jsem během přepínání z ČT 2 na Discovery zahlédl pár scének a je třeba přiznat, že proti českým nekonečným odpadlým seriálům to má aspoň trochu šťavnaté dialogy a co je podstatné, nebere se to smrtelně vážně. A dosti pozoruhodná je práce s hudbou. Ergo se to (aspoň chvíli) poslouchat a to je velká věc! ()

• Pavol Topoľský a Zuzana Tlučková stvárnili manželský pár už v seriáli Kutyil s.r.o. (2008), ktorý taktiež režíroval Tomáš Jančo. (ČSFD)
  • Pes, ktorý v seriáli vystupuje pod prezývkou Dunčo, má oficiálne meno Klork. (R4D0)
  • Červenú audinu, ktorou jazdí Agáta Fodrászová, dostala za seriál (okrem honorára) Viki Ráková, ktorá Agátu stvárňuje. Auto sa však objavuje len v prvej sérii, keďže ho Viki nabúrala a už nebolo viac pojazdné. Herečka je aktuálne (jar 2011) bez auta. (matthew.17)