Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

pan_ponozka

Jo, takhle si představuju završení trilogie. S pompou, nadhledem, nadsázkou, vtipem a vynikající akcí. Trojka má všechno, co comicsák má mít. K tomu hromadu prachů na jeho provedení a dílo je na světě. Škoda, že stejně nabušený nebyl třetí díl Nolanova Batmana. Tam byl potenciál mnohem větší, ale nevyužil se ani z poloviny. 8/10 ()

Vojta-x

Film zapadající do "současné" filmové tvorby natočený za moc pěnez s přínosem ještě větších zisků od soudobých konzumentů. Prostě klasická vymejvárna co zapůsobí na obecenstvo nevyžadující žádný skutečný děj, jen akce a efekty... Tři hvězdy ... Víc k tomu nemá co psát, podruhé to vidět už nechci. ()

Pavlosos

První trailery na nového Iron Mana 3 sice nic moc neprozradily, ale bylo to moc dobře. Od předchozích dvou se liší, a to především hustším a výborným humorem (hlášky tu srší odevšad), a hlavně, jak už tady bylo řečeno, větší propracovaností postav, jakou jsme jistě nečekali. Po shlédnutí jsem měl velice dobrý pocit a nenudil jsem se ani na chvilku. Opravdu, nejlepší Iron Man, co byl kdy natočen. Pokud mám srovnávat celou sérii podle mé vlastní oblíbenosti, tak: Iron Man 75%, Iron Man 2 80% a Iron Man 3 88%. P.S.: Projekt House Party - asi nejlepší moment z celého filmu. ()

Scaevola

(možný a nebezpečný spoiler) Nekoná se sice ona absolutní akční jízda jako v případě Avengers, ale zase mají více prostoru postavy samotné pro své povzdechy, bolístky, vnitřní démony a krátké šlofíčky při naslouchání ostatních. Velkolepá a zcela americká zápletka s východním teroristou je typicky "železňácky" přetavena ve výsměch a cizího nepřítele v téměř vlastních řadách, kteroužto změnu mi - přiznám se - chvíli trvalo překousnout, ale nakonec se ukázala jako překvapivě funkční. Horší už to bylo s funkčností příliš okaté rovnoprávnosti - troufám si tipnout, proč je v sérii stále onen afroamerický kamarád a proč se do akce více a více zapojuje i hrdinova přítelkyně. Bez ohledu na tyhle drobnosti, to jediné, co mne překvapilo, byly neustálé narážky na staršího a stále ještě úspěšnějšího bratříčka ("A co v tom New Yorku...?"; "Potom, co z nebes spadl ten chlápek s kladivem..." atd.), které nepříjemně rušily děj nemístným rozvzpomínáním. Zkráceně - povedené pokračování, jež mírně zlepší náladu po roztrhaném druhém dílu, který stejně sloužil jen jako drahý prequel. ()

RyxiraAmy

Pro mě zklamání. Po výborné dvojce jsem čekala něco víc než pouze dokonalé triky a záplavu Iron manů. Připadá mi, že je to celé nedotažené a zanechané po dějové stránce někde na půli cesty. Motiv k najmutí hereckého pošuka (jakkoli skvěle ztvárněného Benem Kingsleym) a odpalování bomb pomocí zmutovaných lidských experimentálních králíků Guye Pearce, jinak skvěle slizkého záporáka, je poněkud nejasný a pokud byl jasně nastíněn, nezaznamenala jsem to nejspíš kvůli místy až "přetechnizovanému" obrazu. V paměti mi utkvěla zejména scéna, kdy Tony Stark prozkoumává digitální místo činu u sebe v obýváku - ano, je to obývák technického génia a milionáře, ale i ten by se měl trochu mírnit. Postava Rabeccy Hall mi pak přijde všechno, jen ne smysluplná .- naopak, je tu jaksi navíc a vzhledem k okolnostem to nakonec vypadá, jako by nás její existence měla upozornit především na amorálnost jejího šéfa - a o té už nikdo nepochybuje, ne? Děj tak pokulhává a dostává se do pozadí na úkor dokonalých akčních scén, kdy se hroutí všechno, co může a zbytek se povážlivě třese. Ano, u dobrého akčního filmu to obvykle stačí, ale Iron Man pro mě (na rozdíl od Thora) vždycky aspiroval na něco víc. ()

ZetDaElO

Ak som pri Hanekeho Láske trpel dvoj minútovými zábermi na umývanie riadu, tak v Iron Manovi to bolo podobné pri pohľade ako sa ku Starkovy priliepa jeho oblek. Mám pocit, že celý film bol iba o tom - dvojhodinová óda o tisícich spôsoboch, ako si môže hlavný hrdina obliecť oblek. A vrchol prišiel, keď ho vlastný oblek nakopal do vajec. Aké trefné, lebo to isté som mal chuť urobiť scenáristom. Stark v depresiách, nepriatelia ako vystrihnutý z Hellboya a ku tomu všetkému najdebilnejšia postava v podaní Kingsleyho, ktorý vyzeral ako pandrlák z Takešiho hradu. Som fanúšik série, ale toto bolo veľké sklamanie. Takže zhrnutie: humor fajn, efekty tiež, slabý scenár, nevydarený nepriateľ nevyužitý potenciál s previazaním s Avengers a taktiež žiadna zmienka o Avengers 2. Škrteľ to vytiahol o hviezdičku vyššie. 3* ()

misiaq

Pozor komentar obsahuje spoiler! Najslabsi zo serie filmov o Iron Manovi. Tento diel by mal mat podtitul ako sa stal Iron Man Tony Starkom. SPOILER: nazvat tohto mandarina Mandarinom je uplne scestne a nemiestne, pre fanusikov komixu je to pluvanec do tvare ale budiz. Tak aspom keby trosku pospajali tvorcovia suvislosti a vysvetlili celu myslienku toho ako vlastne funguje princip superpower antihrdinov co sa mi zda pri kazdom podobnom filme samozrejmostou. Dalsia scestnost je to ako sa kazde Ironmanove brnenie rosype na 30 kuskov staci ked ho niekto ovali palicou, pritom v avengers donho busili strielali a neviem co vsetko mozne a vydrzalo. Jedine co dava tomuto odvaru dych je humor a pohlad starka do sameho seba... btw. u mna najlepsi vykon ben kingsley... ()

MiniRecenze

Pokračování,které navazuje na události Avangers. A říkám Vám, že marveláci si příjdou opět "na své". Zdařilý scénář ve kterém nechybí ironické poznámky a vtípky, pěkný hudební doprovod, výborné efekty a samozřejmě i herecké obsazení. To vše je zde pěkně sladěno. Co je chybné, tak prostříhanost některých scén. A docela zbytečné prolínačky. Samozřejmě by jsme se ve snímku mohly dál "šťourat" , ale to je zcela zbytečné. To co slibovala trailerová kampaň, to taky dostanete. GRACIE!!! ()

Digmen

Multimiliardáře Tonyho Starka již ve zdejších končinách znají asi všichni. Nyní jeho postava i jeho alterego, spadli do rukou nového režiséra Shanea Blacka, a ten mohl stvořit snímek "IRON MAN 3". Příběh se točí okolo toho, že má Tony vnitřní problém sám se sebou a přemýšlí nad tím, zda je on pouze součástí brnění/obleku a nebo naopak je oblek pouze částí jeho samého. Navíc se vrací jeho dávná vzpomínka v podobě doktorky Hallové, která společně s Killianem Aldrichem vyvinou virus, který dokáže přeprogramovat lidskou DNA. Do hry se navíc zapojí i terorista Mandarin, který vyhrožuje USA útoky. Příběh je zde velmi dobře napsán a kopíruje ten nejzásadnější komiks v historii Iron Mana (Iron Man : Extremis), tudíž pro ty, kteří jej četli, bude mít film ještě o to lepší vyznění. Celkově je nový "železňák" temnější a syrovější, zároveň se však nebojí si sám ze sebe vytřelit a je plný dobrých a vtipných momentů. Troufnu si tvrdit, že hudba již není tak výrazným prvkem, jako v minulých dílech. Stejně tak dopadl třetí rozměr, který je ve filmu naprosto zbytečný a doporučuji ušetřit a na snímek ve 3D nechodit. Ne každému bude zřejmě vyhovovat i rychlý střih, který někdy působí zmatkovitě. Efekty jsou použity vskutku dobře a tam, kde se vyskytuje Iron Man v akci je vše tak, jak má být. Jakpak tedy tento snímek ohodnotit ? Schválně jsem si to nechal dva dny řádně projít hlavou a nyní říkám. Třetí díl je bez diskuzí velmi dobrý. Shane Black pojal Iron Mana trošku jinak a vyzdvihl i jeho vnitřní problémy. Trojka je rozhodně lepší než druhý díl od Jona Favreaua a zaslouží si vaši návštěvu v kině. Hodnocení: 80% (vy, jež jste nečetli komiks Iron Man: Extremis, učinte tak - výrazně vám to doplní filmový zážitek). ()

gpx

Pro ty co si chtějí zavzpomínat na filmy Karla Zemana, vřele doporučuji :). Pár scén mi připomnělo Cestu do pravěku. Je opravdu až neuvěřitelné jak obrovský kontrast je ve výsledném dojmu některých záběrů. Iron man chvílemi nabídne dechberoucí 3d scény, kdy si opravdu připadnete jako byste byli uvnitř železného obleku, jindy máte zase pocit, že se díváte na nějaký lego modýlek. ()

Nerdvana

Zatím nejvyzrálejší z Iron Manů. Tony Stark už není pouze zazobaným pitomcem, ale dere se na povrch jeho lidská stránka a jeho démoni. Downey z Iron Mana vytvořil postavu, která v komiksech možná až tolik nevyniká, ale díky jeho svérázu je prvotřídní. Nicméně několik výtek bych měla: toho kluka bůhvíkoho, koho jste tam bezmyšlenkovitě vklínili, jste si mohli odpustit. Ben Kingsley byl opět naprosto legendární, ovšem (spoiler alert) jeho zaměstnavatel a.k.a. superpadouch s mindrákem byl fakt děsná nula. A ohňostroj technických udělátek, pěknej efekt, ale trochu samoúčelnej vzhledem k tomu, kolik to asi vydělá a že někoho určitě nahlodá myšlenka pokračování. ()

laurence

Předchozími díly nedotčený jsem se dostal na třetího Iron Mana. Pod pojmem pohádka pro dospělé si představuji právě toto. Rozhodně je to víc komedie než thriller, ale ani smršť efektů mě neohromila natolik, abych musel vidět i předešlé díly. ()

HennessyVSOP

Úplně jiný Iron Man, nejlepší ze serie a spolu s Avengers nejlepší Marvelovka. Iron Man takový jaký měl být od počátku. A Guy Pearce v jedné z nejzajímavějších rolí své kariéry. ()

kreion

Čo som to vlastne práve videl? Veľmi nekonzistentne pozliepané dielo. Tam, kde to malo byť vtipné, to bolo plné klišé, tam, kde to malo byť akčné, to bolo .... znova klišé? Jednotka bola skvelá, na dvojku sa dalo pozerať, ale trojka už naozaj príliš prehráva, v snahe byť iná. Zachaňuje to samozrejme Robert Downey Junior, Ben Kingsley a na tvorbu USA nepochopiteľne odvážna narážka, že Ládin/Kadaffi boli len vládou vytvorené postavičky 70% ()

wick

Nejlepší na filmu je Robert Downey, jehož potenciál je ve filmu nevyužit, po slibném první polovině se pak film mění na místy nepřehlednou hlučnou bezduchou akci. Ben Kingsley je jen nepovedenou karikaturou zločince. Triky špičkové, ale co je to platné, když akce přehluší jakoukoliv myšlenku. ()

StinkingPooh

Iron Man potemněl, ale zároveň si zachoval svojí hravost a vtip. Každopádně super posun oproti pro mě nezáživné dvojce. A možná i celkově nejlepší díl zatím. Avengers u mě ale stále vedou. ()

pursuer

Pompézní. Na můj vkus až příliš, ale příjemná zábava, ten správný humor a dobré (samozřejmě drahé :) ) technické zpracování se nedá zapřít. Do scénáře (především konce) kafrat nechci, proto se jen odkážu na HISHE. ()

hlava4

Hned na úvod: na jedničku to nemá. Ale jinak vtipný to je, on je Robert prostě dobrý herec a tahle role mu sedí. Gwyneth je krásná a nepřehrává. Nejlepší je ale stějně Ben Kingsley. Celkově: docela hezká akční a vtipná podívaná. Ale je to stejné jako se všemi filmy, které mají za předlohu komix. ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu