Smrtonosná zbraň: Iron Man X-mas Edition, po které nevím, zda bych z fleku raději viděl komediální spin-off Mandarin: Origin či populárně naučný pořad pro mládež Iron Child a jeho mentor Mechanik. Stará dobrá akční buddy komedie (prý se tento formát dnes již nenosí... Ještě že to tedy Blackovi nikdo neřekl!), kde je vše jak se sluší i patří; od úplného začátku až po sakra stylové osmdesátkové závěrečné titulky. Přitom k úspěchu oproti rutinním předchozím dílům stačilo tak málo; dobrý scénář (v rámci žánru samozřejmě), uvést na scénu pořádného záporáka a udělat ze Starka samotného přímého protagonistu akčních scén. Čímž odpadlo striktní dělení na vzájemně nesouvisející pasáže "situační komedie se Starkem" versus "nezajímavá odosobněná akce s CGI Iron manem".(2.5.2013)

Líp to po přepálených Avengerech a k uzívání statické dvojce ani nešlo. Jak nehrát divadlo poté, co na zem dopadl blonďatý požírač lívanců s kladivem a New York ohrožovalo mimozemské vozatajstvo? Hrát čistou, místy až slapstickovou komedii, která se opírá o nejsilnější rys Iron Mana - sebeironii, neuctivost, drzost. Ne náhodou Black doslovuje devalvuje "posvátné" brnění, které se mění v hromadu recyklovatelného haraburdí. Stark se bez něj po většinu filmu obejde. Je to mechanik, miliardář, filantrop a pohodář, který neztrácí humor ani při panické atace. Sice sem tam cintá něco o vině, ale všichni víme, že jeho jedinou skutečnou vinou v trojce je, že zůstal prostořekým dítětem. Dobře, že ubylo osudovosti a trojka se drží skoro kabaretní noty se spoustou nádherných podklouznutí tam, kde začne podlaha pateticky lepit. Shane Black tomu dal maximální šťávu a energii. Nejde ani tak o akce, které mě ke konci tradičně štvaly otupující velkolepostí, jde o hubaté detaily, drobná gesta a jeden z nejluxusnějších (ne)marvelovských twistů. Favreau dokázal Iron Mana natočit jako zábavný komiksový blockbuster, Black natočil Iron Mana tak, jak ho vidí Tony Stark. Because he is the Iron Man. A parádně mu to lepí.(26.4.2013)

Nejlepší Iron Man ano, ale přesto žádná velká pecka. Je to ten samý hravý Marvel jako kdykoli předtím, žádné výrazné zdrsnění nebo ztemnění se nekoná. Jediným opravdu zajímavým prvkem je zvrat s Mandarinem, který svou ambiciozností navnadí na něco, co u marvelovek není zas tak obvyklé. Tedy na nějaký hmatatelný přesah. Nekonec to ale stejně zůstane jen u pár vět, na nadstavbu se rychle zapomene a děj se stočí k obligátnímu a patetickému zachránit šťabajznu a amerického prezidenta ve světě s nedůsledně vysvětlenými pravidly a matným záporákem. Zábava to vcelku je, byť se jednotlivé vtípky opakují, Starkovy záchvaty působí jak z jiného (a lepšího) filmu a akce by mohla být přehlednější a dynamičtější. Nejvíc se mi líbily závěrečné retro titulky. 7/10(4.5.2013)

Phase 2 je tu, a na scénu přišel třetí Iron Man, tentokrát pod dohledem úspěšného scénáristy Shanea Blacka. Rozdíl toho filmu od ostatních je znát více než dost, dokonce by se i dalo pochybovat o kontinuitě do dalších filmú. IM3 je mimořádně epický jak je v rámci podobných blockbusterů obvyklé, velice ale velice komediální, a krom toho docela záživný thriller. Dokážu si představit, že fanoušky film zklame, protože vykreslení určitého dějového zvratu mi přijde jako neúcta ke komiksové předloze, ale rozhodně doporučuju film shlédnout víckrát. Viděno 3x v kině...[01.05.2013_Půlnoční premiéra_Cinestar Černý most]...A jak že to mělo vlastně skončit?(2.5.2013)

Iron Man mě s prvním dílem pobavil, ale zároveň jsem si uvědomil, že to není úplně postava, kterou bych si vysloveně oblíbil. Robert Downey Jr. ji hraje dobře, což o to, ale ta směsice protivníků, prostředí a vtipu mi k srdci prostě nepřirostla. Druhý díl jsem vynechal, ani jsem no nevyhledával a náhle se naskytla možnost vidět díl třetí. Nic jiného v televizi nedávali a tak jsem se do filmu pustil s tím, že si užiju příjemný blockbuster. Film jsem dokonce dal na dvakrát. Nebyl jsem si úplně jist, jestli jsem poprvé měl správnou náladu na takový film, ale ani na podruhé mě film ničím zvláštním neoslnil. Protivník by byl třeba docela v pořádku, ale nemohl jsem si najít jediné pouto, které by mi v rámci tohodle filmu nějak přitahovalo. Prostě jsem se celé dvě hodiny dost nudil. Podle mě se totiž jedná o dvě hodiny naprosto průměrného filmu s dobrými efekty, které bohužel ale nejsou všechno.(24.1.2014)

• - Spoiler: V původní verzi scénáře měl vypadat závěrečný boj jinak. Při boji byli Tony (Robert Downey Jr.) a Rhodey (Don Cheadle) obklopeni vojáky Extremis. Poté je vyrušil Trevor (Ben Kingsley), u kterého se ukázalo, že si nechal do těla převést virus Extremis. Poté Trevor zemřel a při své explozi zranil vojáky Extremis kolem. (ManOfPhoenix)

• - Předtím, než Tony Stark (Robert Downey Jr.) a James Rhodes (Don Cheadle) nastoupí na loď, se Tonyho zranění původně u levého oka objevuje u pravého oka. (Shadowspark)

• - Podobně jako další filmy z roku 2013 byl film v kinech IMAX uveden týden před oficiální premiérou. V mnoha zemích, včetně USA, se Iron Man 3 promítal už 25. 4. 2013. Premiéra v ostatní kinech proběhla 3. 5. 2013. (karlik4801)