Režie:
Shane BlackKamera:
John TollHudba:
Brian TylerHrají:
Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau (více)VOD (4)
Obsahy(3)
Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)
(více)Videa (60)
Recenze (1 772)
Jakmile se blikající turbokonzerva ocitla komplexně v genitálních rukách pana Černého, přestala okamžitě být užvaněným, utahaným homixem jako v předchozích dvou případech a vyprsila svůj hrudní reaktor vstříc téměř dokonalému, zábavnému a vtipnému akčňáku s perfektními dialogy. Holt, kdo umí, ten umí a Mrvel v mých očích snad poprvé naplno zabodoval. Ne, že bych teda hned letěl do nějakého toho knihkupectví pro vybledlé, nehezké, poďobané týnejdžry se sýrově bílými holeněmi pro nejnovější limitovanou edici vypatlaných omalovánek, avšak jestli to takhle půjde dál, budu doma místo v tangách běhat po obýváku v žužu vypasovaném, červeno bílém oblečku s baterkou mezi kozama a dělat vžžžuuuuum. ()
Skyfall marveláckych adaptácií. Temnejší a dospelejší tón pôvodnej chlapčenskej zábavke Jona Favreaua sakra pomohol. Realista a cynik Shane Black Irona Mana miluje a čoby osobnostne najzaujímavejšieho marveláckeho hrdinu ho charakterovo rozpracováva do hĺbky, akej sa (pri súčasnom zachovaní marveláckej hravosti) zatiaľ žiaden avenger nedočkal. Starkove city a ochranárske potreby k Pepper sú hmatateľnejšie, jeho existenciálne úvahy sebakritickejšie a trefnejšie. K tomu skvelo rozohraná partia na dobrákov a záporákov, kde zmysel dáva ako postava sekundárnej Starkovej čučoriedky z minulosti Rebeccy Hall, tak - a to hlavne! - obaja záporáci (Raimi, uč sa). Tí servírujú jeden chytrý, v rámci vnímania súčasných kostlivcov svetovej politiky provokatívny zvrat, ktorým zároveň dávajú priestor lahôdkovej kreácii môjho obľúbenca Kingsleyho. K tomu (hlavne v druhej polovici) kanonáda skvelého humoru a prehľadnej, ohňostrojovej akcie, pri ktorej si poviete, že špeciálne efekty sa už nemajú kam ďalej posunúť (všimnite si v záverečných titulkoch početnost "Digital Efects Crew"). Iron Man 3 je inteligentná blockbusterová supershow zapálených nadšencov a perfekcionistov, ktorej som prepadol tiež pre množstvo detailov či jednotlivostí – krehká Gwyneth v elegantnom bielom kostýme, nápady s iron-manovskou rukavicou a samoobliekacím brnením, b&w-buddy-teamovka pripomínajúca zlaté časy Smrtonosných zbraní, či famózna aeroscéna s chytrým využitím 3D rozmiestnenia padajúcich ľudí v priestore, efektne vyboostená Tylerovým superhrdinským motívom (pre mňa highlight scéna filmu). Marvel by si mal po vzore “lunaparku” Universal Studios otvoriť svoje Marvel Studios a tretiemu Iron Manovi v nich venovať samotnú sekciu. ()
Tony Stark je v Blackově pojetí dalším z jeho drsných hrdinů, kteří sice prožívají zásadní osobní problémy a nejsou zrovna reprezentanti vysoké sociální inteligence, ale umí si ze sebe soustavně utahovat a ve správnou chvíli potlačit svoje ego a pustit se do těch nejbláznivějších kousků s radostí malých kluků vrhajících se do nebezpečí, protože je to děsná zábava. Prostě... The Last Boy Stark. Více viz Douglasovy poznámky. ()
Nejlepší Iron Man ano, ale přesto žádná velká pecka. Je to ten samý hravý Marvel jako kdykoli předtím, žádné výrazné zdrsnění nebo ztemnění se nekoná. Jediným opravdu zajímavým prvkem je zvrat s Mandarinem, který svou ambiciozností navnadí na něco, co u marvelovek není zas tak obvyklé. Tedy na nějaký hmatatelný přesah. Nekonec to ale stejně zůstane jen u pár vět, na nadstavbu se rychle zapomene a děj se stočí k obligátnímu a patetickému zachránit šťabajznu a amerického prezidenta ve světě s nedůsledně vysvětlenými pravidly a matným záporákem. Zábava to vcelku je, byť se jednotlivé vtípky opakují, Starkovy záchvaty působí jak z jiného (a lepšího) filmu a akce by mohla být přehlednější a dynamičtější. Nejvíc se mi líbily závěrečné retro titulky. 7/10 ()
Po řádění Avengers, které bylo velkolepé, ale emocionálně nezasáhlo, jde o příjemnou snahu dodat marvelovské komiksové adaptaci lidskost. Třetí Iron Man je filmem, který dělá (záměrně) chyby. U Blacka jsme na osvěžující upřímnost hrdinů a prohřešky proti žánru zvyklí, film za 200 milionů ale jeho nadhledu poskytuje nečekaný kontext, což vede k většímu obdivu a údivu (u velkolepého akčního finále užití jistých sebeparodických prostředků zpravidla nečekáte). Na nižší úrovni chybuje také protagonista. Tony Stark se třetinu filmu chtě nechtě musí obejít bez rozptylujících technologických hraček, což ho nutí spoléhat se na vlastní důvtip a pomoc druhých. Svou identitu očišťuje od mediálních nánosů (přičemž není jedinou filmovou obětí mediální re-konstrukce reality) a shazuje superhrdinské břímě, hlavní příčinu jeho úzkostných stavů. Do doby před nadvládou technologií se film vrací také oživováním – a zároveň relativizací – westernového mýtu (namísto romantického osidlování západu je připomenut masakr u Sand Creek, Stark nemá problém vzít na sebe nejdříve indiánské pončo a posléze kovbojský klobouk). Větší důraz na lidský faktor Blackovi umožnil vystavět film jako řetěz buddy movie kolaborací. Stark má stále na blízku stroj nebo člověka, na němž si může cvičit svůj ostrovtip (Jarvis, Harley, Rhodes) a dokazovat svou převahu. Přes všechna zaškobrtnutí, přes prohlášení, že tentokrát půjde o osobní mstu, zůstává pravým americkým hrdinou, který vás dokáže se šarmantním úsměvem a suchou hláškou na rtech přesvědčit o nezbytnosti použití zbraní hromadného ničení. Příliš neokázalý rozjezd (na film tohoto formátu), natahované akční scény, nevyužitý voice-over (na pomezí filmů Woodyho Allena a filmů noir) a občas násilná snaha o vtipnost jsou v konečném součtu jen drobné nedostatky letní zábavy, kterou vnímám především jako velký návrat Shanea Blacka. Místy jsem měl pocit, že jsem se časem propadnul do devadesátých let a sleduji některý z tehdejších audiovizuálních návodů, jak chytře a nápaditě točit akční komedie. Jon Favreau může klidně zůstat ležet na lůžku a užívat si Panství Downton. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, InJo, ScarPoul ()
Galerie (121)
Zajímavosti (113)
- V jedné z úvodních scén vidíme, jak se k Tonymu (Robert Downey Jr.) slétávají části jeho obleku. Ty však nemá co pohánět. (Nathaniell)
- Ve snímku byla možnost spatřit jedny z nejkomplexnějších akčních scén, jaké kdy byly ve filmech Marvel Studios k vidění. 13 lidí ve filmu vypadne z letadla a Iron Man (Robert Downey Jr.) se je snaží všechny zachránit, a to navzdory skutečnosti, že najednou unese pouze čtyři z nich. S pomocí parašutistického týmu Red Bull a díky pečlivému a vytrvalému plánování pomocného režiséra Briana Smrze a vedoucího kaskadérů Jeffa Habberstada proběhlo v průběhu 10 dní celkem 630 seskoků bez jediného problému. (Zdroj: Falcon)
- Filmování probíhalo klasicky na 2D kamery, do třetího rozměru byl film převeden až v postprodukci. (karlik4801)
Reklama