Ano, opět trefa... Nicméně, ani Iron Man 3 si neprorazil cestu k mutantím, pavoučím nebo netopýřím špičkám žánru a ladně zapadá mezi marveláckou produkci posledních let. To znamená, že na vás nikdy nedýchne plná osudovost, dramaticky je to jen "velmi dobré" a po akční stránce nejde o nic, co by mělo okamžitě putovat do síně slávy. Jenže! Na druhé straně jde o neskutečně zábavnou "thrillerovou" jízdu, která místo jednotvárné blockbusterovosti plně sází na precizní timing Downeyho hláškování a Blackův podvratný přístup k žánru. To, co v trailerech vypadá jako tradiční popcornovka, je totiž ve skutečnosti Smrtonosnou zbraní v comicsovém balení, která nabízí jeden Blackův trademark za druhým (Tony běhá mezi vánočními stromky, finále je jak z osmdesátkového buddy movie za strašně moc peněz...). Místy se přitom nebojí ani totálního odklonu k "superhrdinovi z humpoláckého železářství", hlavně se ale nikdy nebere moc vážně a spíš dává okázale najevo, že humor tu vždycky bude důležitější než oslnivý akční moment. / Black prostě s radostí rozcupuje půlku věcí, jež by v Iron Manovi 3 kdekdo využil s vážnou tváří, a místo naleštěné přehlídky doláčů servíruje krapet osobitější komedii, v níž jsou Tonyho fištrón a vynalézavost daleko důležitější než hrubá síla plechového oděvu. Jistě, pořád tu je pochybná záporácká skvadra a občas se objeví lehce děravá dějová zákruta. Pokud se ale chcete dvě hodiny výborně bavit a nevadí vám, že Marvel ani tentokrát nepůjde po Oscarech, těžko vás třetí Iron Man naštve. Mohlo to s nějakou režijní superstar být lepší? Asi jo. Mohla ale některá z nich vrátit na plátno sympatické caparty a low-level záporáky, kteří praktikují přístup "za ty prachy mi to nestojí"? Kdepak, Shane Black je jenom jeden! (8/10) P. S.: Trailery neprozradily skoro nic, za což velký palec nahoru!(26.4.2013)

Akurát pred filmom som mala kratšiu frfľaciu sešn na margo toho, že všetky komiksovky sú na jedno kopyto, preto je len zopár, ktoré si pozriem rada. Medzi ne patrí aj Iron man... no a po zhliadnutí trojky som bola maximálne spokojná, lebo všetko bolo ako malo byť a možno ešte lepšie. Postava vtipne mrchavého Tonyho Starka tomu vždy dodá tú šťavičku, ktorú vážne sa tváriace komiksáky nemajú (a pôsobia niekedy smiešne).(2.9.2013)

Ben mě tentokrát docela rozesmál. Takového ňoumu s íkvé šumící trávy jsem ho viděla hrát poprvé. Film každopádně nadupaný akčností. Scénář vyšperkovaný k dokonalosti. Takže co víc si přát než vlézt pod deku, hodit nožky na stůl a užít si tu jízdu. Hlavní záporák se povedl mimořádně dobře. Dokázal Papričku nažhavit, což slavného mechanika Tonyho přirozeně nakrklo. Líbily se mi dějové zvraty, kdy jeden začal doufat v zajímavý, nedobrý konec, pobavilo množství hlášek a ta hudba...(9.4.2016)

Kiss Black's ass! Pokud bychom tohle dílko brali jako akční thriller s prvky cáklé komedie, bylo by to solidní, ale ne zase tak extra zboží, ale... V komiksových vodách Marvelu je to závan svěžího dechu a snaha tvůrčí dravosti procpat do sevřeného univerza něco ze sebe (nejvíc se to povedlo v hravé závěrečné titulkové sekvenci). Ten temný odér, který se linul z trailerů je, jako dobrá polovina zápletky, jenom šaráda, která neuvěřitelně baví a to ještě než nahlédnete za oponu. Nekompromisní Mandarin zatápí Tonymu, který má snad poprvé v životě opravdu strach. Extremis je jako dar z nebes a vnáší tolik potřebnou invenci v bitkách (oblekové inferno můžé trumfnout snad jen galaktická válka). Savin (James Badge Dale si tu postavu vychutnává) a jeho parťáci zdatně vzdorují kovovým oblekům. Guy Pearce (mile roztřepaný v začátku, pak stylově slizský) je trochu ve stínu sira Bena Kingsleyho, který je nepřekonatelný a staví celé komiksové záporáctví na zadní. Robert Downey Jr. ukazuje trochu jinou polohu Tonyho Starka a příklání se k postavě Harryho z Kiss Kiss Bang Bang, což je velice osvěžující. Hlavně špičkování s malým klučinou a verbální přestřelky s Rhodeym (Iron Patriot je tu v podstatě pro smích). Akce je trochu nepřehledná, ale bylo i hůř. Záchrana Air Force One je třeba parádní. Polovystrojený Tony parádní. Finále s lodí a obleky už tak moc ne... Na každý pád je to parádní podívaná, silná v dialozích a příběhu. Touhle cestou se přesně mají ve fázi dvě vydat. Sem s Thorem a Capem. P.S: Místy se smálo celé kino (všichni tři lidi). Potato Gun Mark II.(6.5.2013)

Bohužel se mi kokainové drmolení Roberta Downeyho zajedlo na feťáckém Scanner Darkly (které jsem viděl až asi před rokem). Za skvělé a pozitivní tedy jeho hláškování považuji jen do určité rychlosti, dále už je to opravdu příliš chemické. Vlastně nevím, proč nejsem v pětihvězdičkové extázi, nejspíš jsem Tonymu Starkovi na konci fakt nevěřil? Nebo mi přišel motiv kolem padoucha a jeho loutek takový... nějaký... komiksový? :-))) Digitální orgie příliš digitální? :-))) No nic. Ale co se musí uznat, po obrovské době jsem spatřil důstojného Culkinova nástupce v roli neodolatelného 8letého chlapce.(2.5.2013)

• - Floridský popartový výtvarník Bask byl pověřen úkolem vytvořit originální umělecká díla pro kancelář a ložnici Mandarinova (Ben Kingsley) sídla, která by odpovídala povaze tohoto padoucha. Ačkoliv je základem Baskova díla pop art, najdeme v něm prvky z comicsových sešitů, graffiti a punk rockových letáků. (Zdroj: Falcon)

• - Prezident USA je jmenuje Ellis (William Sadler) podle W. Ellisem, který je zodpovědný za komiksovou předlohu "Extremis". (PRobin)

• - Krycím názvom snímky bolo označenie Caged Heat. (MikaelSVK)