Ač zůstávám s hodnocením při zemi, nemám třetímu Železnému muži až tolik, co vytknout. Postava Tonyho Starka se po nepodařeném pokusu o "vývoj" v Iron Manovi 2 nějaké slíbené dynamiky dočkala. Konečně musí kromě plné peněženky a arogance zapojit také pověstnou genialitu a pracovní píli. Záporák také není k zahození, obzvláště s kličkou v podobě úžasného Bena Kingsleyho. A když už nám funguje proti sobě stojící duo, v čem je teda problém? Všechno je načnuto skvěle, ale člověk se nemůže zbavít pocitu nevyužitého potenciálu. Charaktery jsou ok, ale že by nás vyloženě zajímaly, se říct nedá. Akce se blyští honosným rozpočtem, ale stačí se jednou vyspinkat a slije se nám v mysli v neurčitý patvar. Civilní Shane Black byl mnohem příjemnější než ten zdejší - velkolepý. Snaha o propojení světa s Avengers, Cpt. Americou a Thorem se mi jeví jen jako výhodný komerční tah, ve skutečnosti se světy těchto superhrdinů příliš neslučují a absolutně se o jejich kompatibilitu a logickou provázanost nepečuje. Proto mě odkazy na výše zmíněné filmy zanechávají absolutně chladným. 7/10(5.5.2013)

Zatím nejlepší Iron Man. O něco akčnější, než předchozí díly a rozhodně i nahláškovanější a vtipnější. Podobně jako u Avengers vždycky přijde vtípek v ten správný moment. A je to navíc asi první Marvelovka, která má i nečekané zvraty. Herecky opět velmi silné. Z nově příchozích, ale určitě nejvíc pobaví Ben Kingsley.(9.5.2013)

Iron Man mě s prvním dílem pobavil, ale zároveň jsem si uvědomil, že to není úplně postava, kterou bych si vysloveně oblíbil. Robert Downey Jr. ji hraje dobře, což o to, ale ta směsice protivníků, prostředí a vtipu mi k srdci prostě nepřirostla. Druhý díl jsem vynechal, ani jsem no nevyhledával a náhle se naskytla možnost vidět díl třetí. Nic jiného v televizi nedávali a tak jsem se do filmu pustil s tím, že si užiju příjemný blockbuster. Film jsem dokonce dal na dvakrát. Nebyl jsem si úplně jist, jestli jsem poprvé měl správnou náladu na takový film, ale ani na podruhé mě film ničím zvláštním neoslnil. Protivník by byl třeba docela v pořádku, ale nemohl jsem si najít jediné pouto, které by mi v rámci tohodle filmu nějak přitahovalo. Prostě jsem se celé dvě hodiny dost nudil. Podle mě se totiž jedná o dvě hodiny naprosto průměrného filmu s dobrými efekty, které bohužel ale nejsou všechno.(24.1.2014)

Do tretice všetko dobré? Slovo dobré by bolo urážkou. Toto je dychvyrážajúce, monštruózne a zároveň umiernené a držiace sa pri zemi. Black is back - a prináša nám tohto plecháča v najjagavejšom predstavení akčného pekla, ktoré rozpútal v poslednej polhodinke. Tej ale predchádza niečo, čomu sme neboli v prvých dvoch častiach zvyknutí. Boli sme zvyknutí na Tonyho Starka ako na excentrického darmožráča s flegmatickou charizmou, ktorá by strčila do vrecka všetkých Bondov dokopy a boj so zlom je len akýmsi koníčkom na vedľajšej koľaji. Avšak aj na psa príde mráz a aj Tony je len človek (s malým elektromagnetom na prsiach - nič zvláštne). Zo Starka sa teda stáva zraniteľný hrdina, ktorý si musí poradiť najskôr so svojimi démonmi, až potom nakopať prdel ostatným obsmŕdačom, ktorí sa rozhodli prevziať do rúk osudy tejto planéty. Pomyselná dvojica záporákov a zvraty s nimi spojené sú absolútnym vrcholom zápletky. Downey Jr. ako nikdy predtým potvrdzuje, že je srdcom aj dušou celej trilógie a vo svojom prejave to dáva patrične najavo. Kombinácia humoru a akcie, na akú si spomíname z konca minulého tisícročia bola dokonalou voľbou, s brutálnou akciou si Black poradil na jednotku a za asistencie otca prvých dvoch častí nám (v rámci žánru) servírujú najuveriteľnejšie a zároveň najpompéznejšie akčné scény. Oplatí sa venovať pár minút DVD bonusu - ako sa točila scéna záchrany vypadnutých ľudí z Air Force One. 90%.(25.11.2013)

Po řádění Avengers, které bylo velkolepé, ale emocionálně nezasáhlo, jde o příjemnou snahu dodat marvelovské komiksové adaptaci lidskost. Třetí Iron Man je filmem, který dělá (záměrně) chyby. U Blacka jsme na osvěžující upřímnost hrdinů a prohřešky proti žánru zvyklí, film za 200 milionů ale jeho nadhledu poskytuje nečekaný kontext, což vede k většímu obdivu a údivu (u velkolepého akčního finále užití jistých sebeparodických prostředků zpravidla nečekáte). Na nižší úrovni chybuje také protagonista. Tony Stark se třetinu filmu chtě nechtě musí obejít bez rozptylujících technologických hraček, což ho nutí spoléhat se na vlastní důvtip a pomoc druhých. Svou identitu očišťuje od mediálních nánosů (přičemž není jedinou filmovou obětí mediální re-konstrukce reality) a shazuje superhrdinské břímě, hlavní příčinu jeho úzkostných stavů. Do doby před nadvládou technologií se film vrací také oživováním – a zároveň relativizací – westernového mýtu (namísto romantického osidlování západu je připomenut masakr u Sand Creek, Stark nemá problém vzít na sebe nejdříve indiánské pončo a posléze kovbojský klobouk). Větší důraz na lidský faktor Blackovi umožnil vystavět film jako řetěz buddy movie kolaborací. Stark má stále na blízku stroj nebo člověka, na němž si může cvičit svůj ostrovtip (Jarvis, Harley, Rhodes) a dokazovat svou převahu. Přes všechna zaškobrtnutí, přes prohlášení, že tentokrát půjde o osobní mstu, zůstává pravým americkým hrdinou, který vás dokáže se šarmantním úsměvem a suchou hláškou na rtech přesvědčit o nezbytnosti použití zbraní hromadného ničení. Příliš neokázalý rozjezd (na film tohoto formátu), natahované akční scény, nevyužitý voice-over (na pomezí filmů Woodyho Allena a filmů noir) a občas násilná snaha o vtipnost jsou v konečném součtu jen drobné nedostatky letní zábavy, kterou vnímám především jako velký návrat Shanea Blacka. Místy jsem měl pocit, že jsem se časem propadnul do devadesátých let a sleduji některý z tehdejších audiovizuálních návodů, jak chytře a nápaditě točit akční komedie. Jon Favreau může klidně zůstat ležet na lůžku a užívat si Panství Downton. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, InJo, ScarPoul(13.5.2013)

• - Jedná se o první film o Iron Manovi bez ředitele SHIELDU Nicka Furyho (Samuel L. Jackson). (karlik4801)

• - Když je Tony (Robert Downey Jr.) v garáži a píchá si injekci do ruky, jeho generátor na hrudi mu prosvěcuje tričko. Hned v dalším záběru, kdy si otírá ruku alkoholem, je jeho generátor na hrudi vypnutý. (Mysteri699)

• - První sólový film z Marvel Cinematic Universe, kde hlavní záporák nemá velmi podobné až totožné schopnosti jako superhrdina. (romajz15)