You're Next

You're Next

Horor / Thriller

USA, 2011, 95 min

• castor

Beru, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy a že ve vypjatých chvílích volí špatná rozhodnutí, ale troufám si tvrdit, že pětadevadesát procent lidí by se v situaci, ve které se ocitla tahle rodinka (máma, táta, tři synové s partnerkami a jedna dcera s partnerem), chovalo podstatně víc racionálně. Proto totálně neberu ty oslavné komentáře kolem, jak postavy jednaly rozumně. Nejednaly!! Dělají ze sebe velesnadný cíl, na svou obranu vyjma ústřední ranařky Sharni Vinson pranic nevymyslí, jen opakují všechny chyby, kvůli kterým postavy z jiných podobných kousků vykašlávají vlastní krev. Když si můžou vzít zbraň, nechají jí ležet, když mají být pohromadě, utíkají sólo jak prase na porážku, když mají dát hlavy dohromady, hádají se jak v nějaké telenovele, když se mají držet dál od oken, dělají vše proto, aby jednu koupili, když mají udělat nějaké rozhodnutí, zvolí snad to nejhorší (třeba hned v úvodu pro pomoc do temného lesa pošlou uječenou sestru bez bot). Ale no tak? Závěrečná rozmluva po „velkém odhalení mezi JÍ a JÍM je nesmírně tupá a diváka jednoduše uráží. Přitom se to s těmi kušemi vyvíjelo poměrně slibně. Nejen proto bych dal tři hvězdy, ale to, co z toho nakonec vzešlo, mě vážně bolelo!! Červená čísla si to nezaslouží..(23.12.2013)

Napřed sledujete tradiční "home invasion" blbinu, která si svou tuctovostí a pitomostí koleduje maximálně tak o jednu hvězdičku. Pak ovšem do hry někdo přimíchá trochu Ramba v sukních, trochu Sám doma a trochu slasheru naruby a začne to bejt sranda, i když pořád blbá. Wingard je dobrej, jen bych prosil zjevnější nadhled a lepšího scenáristu!(24.5.2020)

Tak, máme 35. let svatby, sezveme děti s partnery a oslavíme to! Krucinál, nehádejte se u té večeře! Vzuuum! Kurva, co to je? Panika! Někdo nás chce zabít? Co budeme dělat? Zůstanem v domě nebo někdo zkusí dojet pro pomoc? Chm, snímek v tomto okamžiku začíná nabírat grády a divákovi se samozřejmě začínají množit otázky. Kdo je chce zabít a proč je chce zabít? Co jim udělali? Jen nějací magoři, kteří se baví? A nebo je za tím něco více? Trochu jsem se těšil na atmosféru, jakou má třeba francouzsko-rumunský Ils. Temnou, nervy drásající, kdy člověk s husí kůží se bojí každé další vteřiny, každého dalšího pohybu. Nic takového ale nepřišlo a děj se postupně překlopí do slasheru typu "kdo z koho", kde dům, který nejdříve byl soukromou zónou, bezpečím, se stává otevřeným bojištěm. Nutno ale uznat, že se na to vůbec nekouká špatně. Vcelku pro mne nečekaně se mezi obětmi vyrojí hlavní postava, které člověk takřka v sekundě začne fandit, zaměří se na ní a děj prožívá s ní až do konce filmu. Osobně jsem čekal za "hrdinu" někoho jiného, ale tato volba mi vůbec nevadila. You're Next je celkově dobře, až učebnicově, natočená vyvražďovačka, plna dobrých momentů a záběrů. Je proto trochu dost škoda, že maskovaní zabijáci působí hrozně nevyužitě. Jejich masky jim dávali punc děsivosti, respektu. Něčeho, co má být skryto v záloze jako šelma, co číhá na svou oběť a ve vhodném okamžiku zaútočí. To se ale nekoná a v závěru je vlastně jedno, zda masku mají nebo nemají. Velká škoda, jelikož to film sráží někam do vod klasických home vyvražďovaček. Po několika skvělých smrtí, rozpletenému ději, přichází, po neutichající akci, očekávané velké finále, které zamrzí jeho formou několik minut dlouhým rozhovorem, kde veškeré napětí padá a člověk je rád za i vcelku podařený konec. Upřímně jsem se ale bavil, film ve svém průběhu nedává moc šancí se nudit a po jeho skončení jsem byl i spokojen. Jen. Čekal jsem prostě větší bombu.(17.3.2014)

Ani né tak zklamání, jak spíše chytání se za hlavu nad promarněným potenciálem. Home invasion žánr miluji,zejména proto,že obvykle první půli sledujeme od útočníků psychický tlak na oběti a ve druhé půlce sledujeme jejich likvidaci. Zde byla pouze ta likvidace,což mě lehce zamrzelo. Gore mi také nepřišlo příliš výrazné,vraždy mi přišly docela stereotypní,nepočítám závěrečný intezivní masakr,který měl koule,kdyby se celý film nesl v duchu jako posledních 10 minut, tak nejspíš skáču radostí, ale jinak atmosféra a napětí funguje skvěle,zvraty solidní,ale dalo se vytěžit více.Snad po druhé projekci přehodnotím výše. 75%(30.12.2013)

Takže 3* a podotýkam, že slabé 3*! Možno som cvok, ale u hororu očakávam, že sa budem báť, keby toto nevyšlo, rada by som sa aspoň párkrát zľakla. Počkala som kým sa zotmie, bola som v izbe sama, ak nepočítam chrápajúce psisko vedľa mňa na gauči a mohlo to začať... Bohužiaľ začalo, ale jedno klišé za druhým, nelogické počínanie postáv a len trápne krvavé masakrovanie. Zľakla som sa raz a naštvala nespočetnekrát. Pozitívom bola muzika, ktorá bola vážne hororová a gradovala na správnych miestach a dva nepredvídané zvraty. Herci boli na pár výnimiek priemerný. Tak, ako na koniec aj celý film. Vlastne vo finále mám pocit, že som sledovala viac komédiu, než horor.(6.10.2013)

• - Hlavní filmovou lokací byl starobylý opuštěný dům, který byl přes 12 let vybydlený. (vojacekr)

• - Režisér Ti West ztvárnil roli Tariqa, prvního zavražděného. (Kejf.)

• - Spoiler: Počet obětí: 15. (Polgedney)