Captain America: Návrat prvního Avengera

• USA Captain America: The Winter Soldier (více)
Trailer 1
USA, 2014, 136 min

Předloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (více)

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (více)

Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik, které ohrožují celý svět. Společně s Black Widow se Captain America pokouší odhalit stále se prohlubující spiknutí a současně se na každém kroku střetává s profesionálními zabijáky, kteří byli posláni, aby ho umlčeli. Když dojde k odhalení skutečné šíře zákeřného plánu, povolávají Captain America s Black Widow na pomoc svého spojence Falcona. Přesto se brzy ocitají tváří v tvář nečekanému a zdatnému nepříteli – Winter Soldierovi. (Falcon)

Trailer 1

Recenze (1 415)

Gilmour93

Hon na Kapitána Ameriku, aneb krtek musí z S.H.I.E.L.D.u ven.. Přesně dávkované hlášky pro odlehčení, dvě živočišné pouliční přestřelky, nejen díky Redfordovi politicko-špionážní nádech všech tří prezidentových kondorů a decentní rýpnutí do amerických praktik eliminace nepřátel státu. Jakmile se však začne zdravit hydrant, promlouvat do firemního rozhlasu a zapalovat nebe nad Potomacem, nemoc marvelovského stereotypu se zase vynoří z thrillerové mlhy. Musím však Kápovi Emérika nechat, že od posledně odhodil ten skautský šátek a kdyby snad k němu asgardský vyvrhel Loki adresoval hlášku: „Právě si přeříz dědečka!“, neměl bych už pocit, že je to obvinění z krvesmilstva.. ()

Eliott

Film je to výborný s propracovanou akcí i příběhem, vyzdvihl bych především scénu ve výtahu a to jak se snaží Samuel Jackson uniknout pronásledovatelům. Jediné co se mi fakt nelíbilo je, že do kapitána se pravidelně střílí a vše kolem něj vybuchuje a nikdy neměl ani škrábanec a pak na konci po něm Bucky 3x vystřelí z normální pistolky pravděpodobně i slabé ráže a způsobí kapitánovi téměř fatální zranění. Následně pak koráb i s kapitánem uvnitř spadne z nebes a vybouchne, ale to už kapitán nemá problém přežít. Na konec to alespoň trochu zachránili, ale vždy si všímám této nevyváženosti síly a nelíbí se mi to, stejně jako na začátku kapitána málem zmlátil jeden normální člověk a pak v infinity war si to kapitán rozdá s polobohem a dokáže zastavit jeho pěst a udržet několik sekund. ()

Cervenak

O čosi slabšie ako jednotka, hoci ambície to malo obrovské, priam nolanovské. Príbeh obstojný, postavy fajn, akčné scény perfektné, záporáci super, bodycount priam neuveriteľný. Problém je v tom, že kým predchádzajúce marvelovky mali málo akcie, tu jej je proste priveľa. Minutáž 2h 20min čistého filmu je celkom smrť, na taký intenzívny nárez je to obludne veľa, ja osobne už som bol po dvoch hodinách tou lomenicou taký ubitý, že som digitálne finále skoro nevnímal. ()

Mertax

Lepší než jednička, ale hodně jiné – vážnější, temnější. Zápletka má atraktivní přesah a lze ji chápat jako nabitý blockbusterový komentář k aktuálním skandálům (špionáž ze strany USA), jenže bojové scény jsou velice chaoticky sestřihané a kamera vratká, což jistě podporuje dojem, že Captain spěchá a čas na něj tlačí, ale 136 minut je i na záchranu světa příliš. Přímo v kině je to zábava plná vjemů, ovšem hodinu po zhlédnutí dojmy nečekaně rychle vyprchaly.../// 3D k ničemu a Bouček občas tahá za uši, druhá potitulková scéna nadbytečná, Evans herecky nevýrazný – ovšem tílko a bicepsy výsledný dojem zlepšují. 65 %. [Kino, 3D, dabing] ()

KarelR

Nejlepší marvelovka, především ale nejlepší akčňák poslední doby. Druhý Kapitán Amerika je přehlídkou bezmála fenomenální popcornové akce, která ladně zapadá do skvěle fungujícího politického thrilleru. Je otázkou, nakolik vás tahle marvelácká trefa do černého dokáže opravdu překvapit (internet přeci jen zalila tuna spoilerů a předlohu četl kdekdo). O šokující twisty tu ale naštěstí nejde zdaleka tolik jako o vyvážený a patřičně osobní příběh, který dává nové vrstvy nejen Kapovi a Black Widow, ale především celému marveláckému univerzu. Poslední třetina filmu sice uhne do tak trochu vynucených blockbusterových vod, které bratrům Russových sedí o něco méně než hrátky na ostrý sedmdesátkový napínák. Obratně dávkované střípků humoru, ždímání Kapovy morální síly a náležitě osudové momenty nicméně vždycky dokáží odvést pozornost od povinné obří destrukce zpátky tam, kde by měla být především - k odhodlanému hlavnímu hrdinovi, který ze správňáka v americké vlajce vyrostl v zatraceně zajímavou filmovou postavu. (9/10) ()

• Scéna, kde Steve Rogers (Chris Evans) zjišťuje, co se stalo s jeho oddílem a s Peggy Carter (Hayley Atwell), byla původně natočena pro film Avengers (2012). Byla ale vyškrtnuta a použita až v tomto filmu. (Polinecka)
  • Když Nick Fury (Samuel L. Jackson) jede v automobilu a naráží do něj policejní vůz, je patrné, že z volantu vystřelí airbag. O několik okamžiků později Nick přikazuje automobilu, aby jej dostal do bezpečí, avšak volant je zcela v pořádku a airbag zmizel. (Back)
  • V Česku bol film distribuovaný do kín spoločnosťou Falcon. Falcon (Anthony Mackie) je takisto meno jednej z hlavných postáv vo filme. (GAZ789)

Související novinky

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (více)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (více)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (více)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (více)