Captain America: Návrat prvního Avengera

Captain America: Zimný vojak

• Nizozemsko

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2014, 136 min

Druhý Kapitán America, rozumne presunutý do "súčasnosti", je vážnejší a nabitý fyzickejšou akciou. Tá sa odohráva prevažne v uliciach (autá a streľba) a poteší, že v najlepšej scéne jej lídruje Samuel L. Jackson. Konšpiračná zápletka je ale neprekvapivá a v druhej polovici sa stáva neprehľadnou. Prvotná rôznorodosť prostredia akčných scén sa v druhej polovici taktiež vytratí. A moc akčným scénam nepomáha ani ich zakončovanie odfláknuto z prstu vycucnutými zvratmi (záchrana na poslednú chvíľu odkiaľkoľvek / akokoľvek). Divákova zvedavosť okolo identity zaujímavého záporáka ale vydrží až do konca. Ten, s historickým prepojením s Kapitánom, to celé obsahovo zachraňuje. Ako veľkolepá komiksová zábava na vypnutie hlavy je to OK.(8.4.2014)

Nečekala jsem, že zrovná já si oblíbím komiksovýho hrdinu, jehož hlavním popiskem je - slušňák. Sámo, že normálně radši šáhnu po nějakým drsňákovi typu Hellboye nebo Lokiho. Už první díl mě překvapil tím, že se mi líbil, hlavně ale zásluhou Chrise Evanse, kterej nějakým záhadným způsobem dokázal z tohohle americkýho Míry Dušína udělat sympatickou postavu, která nepostrádá vtip a který člověk fandí. Sice se mi mnohem víc zamlouvala retro atmosféra prvního dílu, protože to byl vítanej oddych od moderních komiksáren napěchovanejch futuro high-tech hračičkama, ale i v tý přítomnosti se to dalo. Co víc, normálně nemám ráda Scarlett Johansson, ale tady byla zcela boží. Vadila mi snad jen postava černocha s křídlama, nešel z něj respekt, spíš smích a hodil by se tak max. do nějakejch X-menů. Redford, Jackson i Stan na jedničku, taky hudba výborná. Tu jednu * sráží jen dojezd, jak se často říká - došel tomu trochu dech. I tak pro mě Kapitán Amerika zůstává sympaťákem, dobrá práce Chrisi, těším se na třetí díl!(25.8.2014)

Rozpočet $170miliónovTržby USA $259,766,572Tržby Celosvetovo $714,421,503Tržby za predaj Blu-ray v USA $36,875,694 //počet predaných kusov 1,743,354Tržby za predaj DVD v USA $23,984,948 //počet predaných kusov 1,199,824║ oproti prvému dielu teda riadny skok, Chris Evans dozrel a krásne to konečne ťahá, troška sa mi tam strácala Scarlett Johansson ktorá mi zo svojou dominanciou viac lahodila v Avengers ale dobre má tu niekoľko slušných momentiek, prekvapil zas na druhú stranu sympatickým výkonom Anthony Mackie, príbehu nechýba dobre prepracovaná dramatickosť, napätie a celkovo dej je až prekvapivo ušitý na dnešnú hektickú vladársku dobu, veľkým plusom akcia, aj keď je dosť rýchla, moc spomalovačiek nečakajte ale aspoň že nemá až tak zbesilý neprehľadný strih, dá sa usledovať a v danom roztrasenom Bourneovskom prevedení má aj patričné grády, trikovo úžasná práca a v podstate celý film pôsobí až nadmieru nejak sviežo, veľkolepo, vyspelo, Marvel kráča stále vpred /videl v kine 3D verziu: 100%/ __moja recenzia(16.4.2014)

Zhlédnuto v kině. Musím se přiznat, že po slabé jedničce jsem tomuto filmu moc nevěřil. Kapitán Amerika mi přišel jako charakter, který asi nikdy nedocením, speciálně proto, že nejsem Američan. Nicméně bratři Anthony a Joe mě... nalomili. Ještě neřeknu, že mě přesvědčili, protože i když musím uznat, že jsem si tento film užil, pořád je tam dost práce. Nicméně... oni by to mohli dokázat. Pokud někdo má tu moc ukázat, že Kapitán Amerika nemusí být jen nudná patriotická figurka, která patří do minulosti, jsou to pravděpodobně oni a jejich styl. K tomu bych prosil o něco lepší scénář (po prvním twistu bezpečně odhadnete ty další) a ještě více Scarlett a budu maximálně spokojený. Zatím jedno z největších překvapení roku 2014. 80 %.(9.7.2014)

Nikdo zřejmě nepochybuje o tom, že druhý Kapitán Amerika bude velký hit, a to navzdory zdánlivému Kapitánovu „otloukánkovství“ v avengerské partě, kde se jeho skautíkovský přístup jeví coby poněkud vyšlý z módy. Nabízí se ovšem otázka: je to i dobrý film? Jednoduchá odpověď: ano. Složitější odpověď: ačkoli na první díl koncepčně navazuje, je v tolika ohledech odlišný, že by jej mohli ocenit i lidé, kteří první Kapitánovo dobrodružství zamítli. Nejsložitější odpověď: najdete zde.(7.5.2014)

• - Záběr, v němž si Steve Rogers (Chris Evans) prohlíží svůj notes s "věcmi, které musí dohnat", se v různých zemích liší. (Polinecka)

• - Spoiler: Když Steve Rogers (Chris Evans) vstupuje za Furym (Samuel L. Jackson) do výtahu, tak počítač řekne, že Rogers némá dostatečnou úroveň k informacím o projektu Insight. Úroveň označuje, ke kolika informacím mají agenti přistup. Celkem je 10 úrovní a poté jsou dvě unikátní a ty mají pouze dva agenti a to Alexandr Pierce (Robert Redford), který má 10 Alpha a poté Nick Fury, který má 10 Apha, Omega. Úroveň 9 má pouze Maria Hillová (Cobie Smulders) a 8 mají Phil Coulson nebo Captain America, 7 úroveň mají třeba Natasha Romanoff (Scarlett Johansson) nebo Clint Barton. Spoiler: Po pádu S.H.I.E.L.D.u Coulson zrušil tento systém, ale později je podobný zaveden Jeffreym Maceim, ovšem místo číslic jsou používany barvy. Nejvyšší je oranžová, druhá je červená, poté je modrá a zelná a poslední je bílá. (Technical58)

• - Když odjíždí výtahem kapitán Amerika (Chris Evans) ze schůzky s Alexandrem Piercem (Robert Redford) je v dálce u břehu vidět známý hotel Watergate spojený se skandálem ve světě znamém pod jménem "Aféra Watergate". (ledofredo)