**** a půl. MARVELous! Winter Soldier nasazuje současným (nejen) komiksovým trhákům vysokou laťku takovým způsobem, jak se to do té doby snad nikomu nepodařilo. Kde byli do této doby Russo's Brothers schovaní? :) Parádní nářez s úchvatným, promyšleným scénářem a dialogy, end credits perfection, soundtrack Henryho Jackmana považuju za jeden z nejúžasnějších a nejvýraznějších za hodně dlouhou dobu, FUCKING EPIC (Winter Soldier Theme, Cap Theme, Lemurian Star, Causeway), a geniálně natočenými akčními scénami - jedna z úvodních scén při obsazení lodě, střílečka na mostě je cinematic masterpiece, a vůbec hudba v celé té dokonalé "Highway scene" je stunning. Střet dvou nejlepších přátel po desítce let a odkrytí masky "Who the hell is Bucky?", bitka ve výtahu "Before we get started, does anyone want to get out?", Piercova žádost o Mission Report a Bucky, který ho vůbec nevnímá a myslí se mu prohání pouze jediné "The man on the bridge, who was he? I Knew him." Začínají se mu vybavovat střípky na svou vlastní, dávno ztracenou identitu, zcela zničenou léty systematického "brainwashing" a experimentů. A nakonec také monumentální souboj v závěru, který mě vždycky položí "I'm with you till the end of the line." Obsazení posíleno o Anthonyho Mackie v roli Falcona, Roberta Redforda či Franka Grilla, sexy frajer, i když hajzl jeden:) A ti, kdo pamatují legendární Supermax a sledovali Školu zlomených srdcí, možná najdou i drsňáka Dresica, coby jednoho z členů STRIKE. Tím největším, nejdrsnějším, nejstylovějším borcem a (anti)hrdinou je zde Winter Soldier. Sebastiana Stana jsem si pamatovala ze zábavné pitomosti Síly temna. A jako Winter Soldier mě dostal tak, jak se to ještě nikomu nepodařilo. I have never been so emotionally drowned with such intensity to one character and for such long time. I never felt this way. Ever. Sebastian Stan je neskutečný. Propůjčil své postavě patřičné tajemno, stejně jako zranitelnost. Dokáže působit jako hrozba a naprostý badass, stejně jako zraněné zvíře lapené v pasti. A zároveň, když si člověk uvědomí, že pod tím vším se skrývá starý kamarád Bucky Barnes, který si musel projít tak hrozným peklem a mučením za celá desetiletí, vidí trosky lidské bytosti, která byla přetvořena na "killing machine," just heartbreaking. Sebastian za celý film řekne sotva pár vět, ale "THOSE EYES" toho dokážou říct víc, než tisíc slov. Zračí se v nich všechno to, na co se slova nezmůžou. One of the most complex Marvel characters. Vývoj jeho postavy "between movies" je úžasný. Snad žádná jiná postava neprošla tolika změnami ve svých filmech. Tři filmy a v každém dojde na charakterovou změnu, posun. Sebastian dokázal projít obdivuhodnou proměnou. Při jeho scénách na mostě se mi vybaví Bane, Nelítostný souboj a nevím proč, mi připomíná i Predátora:) Asi nikdy jsem nebyla natolik uchvácena "action and fight scenes" jako v případě WS. A to ještě pak přišlo Civil War. Jestli si z MCU někdo zaslouží prequel, tak právě ON. Tady se tvůrcům nabízí obrovské možnosti, jak jeho příběh zpracovat. Přerod ochranitelského Buckyho Barnese ve smrtící a nelítostnou zbraň Hydry. Skoro měsíc(e) jsem nedokázala sledovat nic jiného, než Kapitána Ameriku, stejně jako jsem většinu času strávila přilepená k čemukoliv, co se týkalo Sebastiana Stana. Stucky, nebo Evanstan. Tak jim říkají:) Bucky Barnes a Steve Rogers alias Winter Soldier a Captain America se po Wolverinovi a Iron Manovi zařadili mezi "my favourite Marvel characters." A to mi ještě v Avengers přišel CA jako nevýrazný a docela nudný. Jo, jo, stačí odhalit jeho začátky, čím vším si prošel, charakter, strohý smysl pro humor, a to všechno v podání Chrise Evanse. Díky za to. Pokračování Marvelovského Mirka Dušína má spád, je dynamické, a v rámci blockbusterů Marvel i nadále dokazuje, že je OVER THE TOP. Jeho filmy jsou zároveň i chytré, promyšlené a dokáží v sobě dokonale spojit zábavu, akci a triky, s důrazem na důležitost a propracované charaktery s potřebnou psychologií. Žádná bezduchá CGI řežba s plochými postavami. HAIL MARVEL!(26.8.2016)

Druhý Kapitán Amerika v sobě jistě spojuje několik narativů mnoha uživateli zde zmíněných. Svým způsobem jde o něco, co provází celou americkou historii. Něco, co je v Američanech a jejich povaze hluboce zakořeněné. Touha být nejlepší, všechno a všechny ovládat, jasně se proti ostatním vymezit a jít „přes mrtvoly“. Když pak přijde něco, co může pevné hodnoty a vnitřní suverenitu ohrozit, vyvolá to paniku, paranoiu, hysterii, vznikne mnoho konspiračních teorií, atd. A když nic takového nepřijde, nějaký vnitřní nepřítel se najde vždycky. Takovými jevy, tendencemi, obdobími je americká historie doslova prošpikovaná (zavraždění Lincolna, mccarthismus, vražda JFK, nixonismus a aféra Watergate, 9/11, WikiLeaks, Snowden a aféra NSA). Všechno tohle do sebe nový Kapitán Amerika tak nějak absorbuje a nastavuje Američanům ironické zrcadlo. A nastavuje ho velmi stylově – honbu za spravedlností a uchování těch pravých amerických hodnot odstartuje náborovou akcí. Nejdříve jako sám proti všem, později s jedním, dvěma a třemi parťáky, přičemž nakonec rekrutuje („I, CAPTAIN AMERICA WANT YOU!“) skoro celý S.H.I.E.L.D. Padouši, třeste se!(12.7.2015)

Nejvelkolepější Marvel od dob Avengerů, který se namísto cestou nadsázky a komedie vydal vstříc otázkám, zda-li má bezpečnost hodnotu i za cenu, že přijdeme o osobní svobodu. Jeden z nejvážnějších přírůstků do série, který ale pořád zná své diváky a neváhá tak jakékoliv vážnější scény vyvažovat pořádnou dávkou akce a vizuálně poutavých scén.(1.4.2014)

Na Captain America: The Winter Soldier jsem byla natěšená měsíce, i přesto, že mě The First Avenger neodrovnal tak, jako jiné Marvelovky. Ale musím přiznat, že tohle se bratrům Russovým moooc povedlo! Film je nabitý akčními scénami, nechybí ani typické marvelovské vtípky, skvělá hudba a výborné herecké výkony. Jediné, co musím vytknout je to, že Winter Soldier v podání vynikajícího Sebastiana Stana nedostal více prostoru. Z filmu jsem byla natolik nadšená, že jsem musela jít do kina znovu. A poslední co můžu dodat je, že na obě potitulkové scény se vyplatilo počkat.(14.5.2014)

|| Scenár: Christopher Markus, Stephen McFeely / Predloha: Joe Simon, Jack Kirby | Hudba: Henry Jackman | Distribúcia: Walt Disney Studios Motion Pictures | Štúdio: Marvel Studios | Rozpočet: 170 miliónov $ | Tržby: 132,424,000 $ || O kategóriu lepšie než prechodca. Vynoruje sa ale plno faktov, ktoré podkopávajú doterajšiu suverénnosť zasadenia strán dobra a zla. Captain America 2 by nemal o čom byť, keby si nezobral pod svoju gilotínu organizáciu, ktorá ho vytvorila. Scenáristi to nemali ľahké, aby vybalancovali príbeh, ktorý musí začať niekde, kde potom musí aj skončiť - so zachovaním Marvel pojmov. Pritom ale musia mať postavu, ktorá dodá možnosť pokračovania. A to je práve slabinou Marveloviek - neschopnosť zabiť nadobro postavy, keď je to už naozaj nutné. Takto už vlastne u mňa nevedia dosiahnuť to, aby som uveril tomu, že niekto z ich univerzu môže naozaj umrieť. Horšie je, že toho nie su schopný, ani keď ide o záporákov. To je už naprostá blamáž. A u Kapitána, ktorý nemá toľko možností, jak jeho kolegovia, tým jeho sólovky trpia ešte viac. Scarlett má ale úžasný hlas, kapitán je sympaťák a prvá potitulková scéna otvára milión nových možností, ktoré by mohli oživiť trošičku upadajúcu kvalitu marvel produkcií. Škoda tej preafektovanej akcie, ktorá je naozaj za hranicami realistických fyzických zákonov. 77% | Videno v Cinestar Černý Most, 2.4.2014 |(2.4.2014)

• - Chris Evans a Scarlett Johansson si napsali pro několik scén, v nichž se jejich postavy společně objevují, vlastní dialogy. (Lokitre)

• - Anthony Mackie vždy snil o tom, že si zahraje komiksovou postavu Marvelu, a posílal pravidelně emaily do studia, které se poté dostaly až ke Kevinu Feigeovi a ten ho obsadil. (HellFire)

• - Ed Brubaker, autor komiksového příběhu o Zimním vojákovi, si ve filmu zahrál jednoho z vědců, kteří přihlíží zrození Zimního vojáka (Sebastian Stan). (HellFire)