No stalo se presne to, co jsem cekal a ceho jsem se bal. Presunem do soucasnosti prisel Captain America o svoji hlavni devizu a jedinou vec, cim se lisil. Takze ted, bez dobovy atmosfery a deje v minulosti, tu mame jen vicemene tuctovej komiksovej akcnak. Netvrdim ze spatnej, to rozhodne ne, jen to proste tak trochu pripomina G. I. Joea. Jinak pribeh sice neodhadnete behem deseti minut, ale ani necekejte nic extra komplikovanyho. Akce je dost, je skvela, kolikrat docela drsna a hlavne ji vetsina vypada celkem realisticky. Johansson neni tak otravna, jak jsem se bal, ale kdyby tu nebyla, nic moc se nestane. No a hlavni zaporak nedostane moc prostoru a co si budem povidat, ani neni moc zajimavej. Nicmene film slape od zacatku do konce, akce a triky skvely, herci sympaticky, takze nuda nehrozi, ale jak uz jsem rek, nicim extra to nevybocuje z rady.(9.8.2014)

Na Marvel dobrý. Já tomuhle barevnému konglomerátu prapodivných komiksových superhrdinů tradičně příliš nefandím, ale The Winter Soldier je (narozdíl do svého předchůdce) solidní akční blockbuster, který mě v kině příjemně pobavil. Tématem objektivně poměrně zajímavé a podnětné, byť svou marveláckou potřebou "nejít příliš hluboko" to občas budí spíš pocity frustrace z toho, jak povrchně a zjednodušeně jsou dané politicko-filosoficko-technické aspekty scenáristické konstrukce podávány. Ale v rámci letního blockbusteru pro masy to funguje fajnově. Takže jak říkám, na Marvel dobrý. Nashle u třístého padesátého osmého dílu tohoto oblíbeného seriálu...(22.5.2014)

Keptn Homoklika riternuje! A je lepší, odvážnější, snesitelnější, než dříve. Na to, že jde o überdementní komixádu, se docela zadařilo danou skutečnost maskovat, jak jen bylo v silách tvůrčího uskupení. Popravdě - vše prosvětluje přítomnost mé milované Šerbatské. Jen jí mělo být vidět více. Z ní mělo být vidět více!(16.1.2015)

,,S.H.I.E.L.D. JE V OHROŽENÍ...“ /// Nejlepší voják v historii (opět) v akci. Celkem slušný choreo ručních prací a pár fajn akčních nápadů. Zápletka? Vohraný schéma, kdy se JE všichni snažej zabít a nikdo nesmí věřit nikomu. Naštěstí je tady víc akce než keců, takže mě to baví. Marvelovka, sloužící k zábavě. Vypnout (hlavu) a hledět. Pak se tomu dá prominout, že to není scénaristickej zázrak, ale prachsprostá nenáročná … třeba zábava. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Komiksy na kterejch dělaj Joe Simon a Jack Kirby, neznám. 2.) Baví mě sledovat záchranu světa kdykoliv a kýmkoliv. 3.) Thx za titule ,,fceli medvidek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ *(2.8.2014)

**** a půl. MARVELous! Winter Soldier nasazuje současným (nejen) komiksovým trhákům vysokou laťku takovým způsobem, jak se to do té doby snad nikomu nepodařilo. Kde byli do této doby Russo's Brothers schovaní? :) Parádní nářez s úchvatným, promyšleným scénářem a dialogy, end credits perfection, soundtrack Henryho Jackmana považuju za jeden z nejúžasnějších a nejvýraznějších za hodně dlouhou dobu, FUCKING EPIC (Winter Soldier Theme, Cap Theme, Lemurian Star, Causeway), a geniálně natočenými akčními scénami - jedna z úvodních scén při obsazení lodě, střílečka na mostě je cinematic masterpiece, a vůbec hudba v celé té dokonalé "Highway scene" je stunning. Střet dvou nejlepších přátel po desítce let a odkrytí masky "Who the hell is Bucky?", bitka ve výtahu "Before we get started, does anyone want to get out?", Piercova žádost o Mission Report a Bucky, který ho vůbec nevnímá a myslí se mu prohání pouze jediné "The man on the bridge, who was he? I Knew him." Začínají se mu vybavovat střípky na svou vlastní, dávno ztracenou identitu, zcela zničenou léty systematického "brainwashing" a experimentů. A nakonec také monumentální souboj v závěru, který mě vždycky položí "I'm with you till the end of the line." Obsazení posíleno o Anthonyho Mackie v roli Falcona, Roberta Redforda či Franka Grilla, sexy frajer, i když hajzl jeden:) A ti, kdo pamatují legendární Supermax a sledovali Školu zlomených srdcí, možná najdou i drsňáka Dresica, coby jednoho z členů STRIKE. Tím největším, nejdrsnějším, nejstylovějším borcem a (anti)hrdinou je zde Winter Soldier. Sebastiana Stana jsem si pamatovala ze zábavné pitomosti Síly temna. A jako Winter Soldier mě dostal tak, jak se to ještě nikomu nepodařilo. I have never been so emotionally drowned with such intensity to one character and for such long time. I never felt this way. Ever. Sebastian Stan je neskutečný. Propůjčil své postavě patřičné tajemno, stejně jako zranitelnost. Dokáže působit jako hrozba a naprostý badass, stejně jako zraněné zvíře lapené v pasti. A zároveň, když si člověk uvědomí, že pod tím vším se skrývá starý kamarád Bucky Barnes, který si musel projít tak hrozným peklem a mučením za celá desetiletí, vidí trosky lidské bytosti, která byla přetvořena na "killing machine," just heartbreaking. Sebastian za celý film řekne sotva pár vět, ale "THOSE EYES" toho dokážou říct víc, než tisíc slov. Zračí se v nich všechno to, na co se slova nezmůžou. One of the most complex Marvel characters. Vývoj jeho postavy "between movies" je úžasný. Snad žádná jiná postava neprošla tolika změnami ve svých filmech. Tři filmy a v každém dojde na charakterovou změnu, posun. Sebastian dokázal projít obdivuhodnou proměnou. Při jeho scénách na mostě se mi vybaví Bane, Nelítostný souboj a nevím proč, mi připomíná i Predátora:) Asi nikdy jsem nebyla natolik uchvácena "action and fight scenes" jako v případě WS. A to ještě pak přišlo Civil War. Jestli si z MCU někdo zaslouží prequel, tak právě ON. Tady se tvůrcům nabízí obrovské možnosti, jak jeho příběh zpracovat. Přerod ochranitelského Buckyho Barnese ve smrtící a nelítostnou zbraň Hydry. Skoro měsíc(e) jsem nedokázala sledovat nic jiného, než Kapitána Ameriku, stejně jako jsem většinu času strávila přilepená k čemukoliv, co se týkalo Sebastiana Stana. Stucky, nebo Evanstan. Tak jim říkají:) Bucky Barnes a Steve Rogers alias Winter Soldier a Captain America se po Wolverinovi a Iron Manovi zařadili mezi "my favourite Marvel characters." A to mi ještě v Avengers přišel CA jako nevýrazný a docela nudný. Jo, jo, stačí odhalit jeho začátky, čím vším si prošel, charakter, strohý smysl pro humor, a to všechno v podání Chrise Evanse. Díky za to. Pokračování Marvelovského Mirka Dušína má spád, je dynamické, a v rámci blockbusterů Marvel i nadále dokazuje, že je OVER THE TOP. Jeho filmy jsou zároveň i chytré, promyšlené a dokáží v sobě dokonale spojit zábavu, akci a triky, s důrazem na důležitost a propracované charaktery s potřebnou psychologií. Žádná bezduchá CGI řežba s plochými postavami. HAIL MARVEL!(26.8.2016)

• - Spoiler: V závěru filmu je na hrobu Nicka Furyho (Samuel L. Jackson) vyrytý odkaz na Bibli, konkrétně na pasáž "Ezekiel 25:17". Stejný verž citoval Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) ve filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994). (Shadowspark)

• - Zápisník Steva Rogerse (Chris Evans) obsahuje fenomény, které během svého zmrazení "prošvihl". V seznamu je doslova uvedeno "Moon Landing, Berlin Wall (up+down), Steve Jobs (Apple), Disco, Thai Food, Star Wars/Trek, Nirvana (band), Rocky (Rocky II?)." (anicin)

• - The miracle twins, tedy zázračná dvojčata, v potitulkové scéně jsou Quicksilver a Scarlet Witch, kteří se objevili ve filmu Avengers: Age of Ultron (2015). Jejich otcem je ale Magneto (Ian McKellen), který patří do komiksového světa X-Menů a ten patří studiu Fox. Existuje proto dohoda mezi studii Marvel a Fox, která zaručuje, že přestože se tyto osoby filmu objeví, nebudou oslovováni svými "přezdívkami". (cze.Oi)