Zavolejte porodní sestřičky

• Velká Británie Call the Midwife (více)
Velká Británie, (2012–2024), 113 h 24 min (Minutáž: 52–90 min)

Tvůrci:

Heidi Thomas

Vanessa Redgrave (vypravěč), Jenny Agutter, Laura Main, Judy Parfitt, Helen George, Bryony Hannah, Pam Ferris, Ben Caplan, Miranda Hart, Jack Ashton (více)

Série(13) / Epizody(113)

Výpravný retro seriál, který pro britskou BBC vyrobila produkční společnost Neal Street Productions filmového režiséra a producenta Sama Mendese, diváka přivádí do východolondýnského Poplaru na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století. Volná adaptace vzpomínkové knihy porodní asistentky Jenny Worthové sleduje osudy porodních sester, které v nejchudší části Londýna poskytují zdravotní péči těhotným ženám a pomáhají jejich dětem na svět. Společně s jejich profesními i osobními vzlety a pády sledujeme také postupný vývoj britské společnosti se všemi dobovými změnami a výzvami. V seriálu, jenž získal různá televizní ocenění, včetně prestižní ceny BAFTA, hraje řada známých tváří. Za všechny jmenujme Jessicu Raineovou, Jenny Agutterovou, Judy Parfittovou, Pam Ferrisovou či Mirandu Hartovou s jejím neopakovatelným komediálním talentem, který probleskuje i v jinak veskrze seriózní roli. (Česká televize)

nemer

Jsem ráda, že jsem se odhodlala ke sledování tohoto seriálu, přestože porody pro mě nejsou příjemným tématem. Atmosféra, která na mě ze seriálu dýchla, je velmi podobná té, kterou můžete zažít při četbě Jamese Herriota,nesmírně lidské, dojemné příběhy, nepochybně trochu zidealizované vlivem uplynulého času i zákonitostmi fungování lidské paměti, nicméně tak nebo onak - pohlazení po duši. Kéž by se podobně podařilo zfilmovat i Herriotovy příběhy. Éru 50. a 60. let mám ráda, o to víc se mi seriál líbí. Doufám kniha bude ještě lepší (doplněno - kniha je výrazně horší než seriál, ale obsahuje zajímavé informace, jen autorka není zrovna excelentní spisovatelkou, i tak velký dík, že dala podnět ke vzniku jednoho z nejlepších ženských seriálů posledních let). Obavy z propagace pánbíčkářství naštěstí zůstaly liché, i řádové sestry jsou zde vykresleny jako profesionálky oddané řemeslu porodnictví, které neodsuzují a dokonce nemají ani problém s antikoncepcí. Opravdu krásný, leč z velké části pohádkový seriál, na dobových fotografiích můžeme vidět skutečnou bídu, v seriálu je hodně vylepšená. (Herecké obsazení považuji za výborné, hlavní představitelku nevyjímaje) ()

cunicekb

Hodnotím komentářem, který jsem psala i pro seriál Knick: Doktoři bez hranic - prostě miluju opravdové seriály podepřené historií, pravdou, vývojem, lidstvím a medicínou: Mrazivé, krutě realistické, syrové, historicky podložené, inspirující, naučné, poučné, dech beroucí. Neznám takové množství výstižných přídavných jmen, aby dostatečně vystihovala seriál v celé jeho kráse. Podle hodnocení usuzuju, že i laici v něm našli zalíbení - dovedete si představit, co je to za orgasmus pro nás zdravotníky? :) ()

Leník

Velmi povedený seriál, ve srovnání s ním je jen vidět amatérismus českých seriálů poslední doby. Moc zajímavé i z historického hlediska, člověk si uvědomí, jak moc naše společnost za posledních 50 let zblahobytněla. První dva díly trochu pomalý rozjezd, ale s příchodem Mirandy Hartové v roli Chummy seriál nabral tempo. Já na rozdíl od jiných prostě trošku těch vztahů potřebuji. Herečky všechny výborné, jen těch předvedených porodů mohlo být na můj vkus méně... ale chápu, je to seriál o porodních bábách. ()

VLADEK

Povedený seriál. Až na skutečné výjimky velmi stabilní a vysoká úroveň dílů, proto je mé celkové hodnocení vyšší než aritmetický průměr. ////// Update 2021 - Nicméně cca od 8 série už to místy začíná být podezřele "aktivistické" a i kvalita mikro příběhů jde dolů, proto musím celkové hodnocení snížit na 4 hvězdy, škoda. 1.série - 85%, 2.série - 90%, 3.série - 90%, 4. série - 80%, 5.série - 80%, 6.série - 80%, 7.série - 80%, 8.série - 70%, 9.série - 70%, 10.série - 60%, 11.série - 40% - velmi špatná série a v podstatě by tohle mělo jít jako celek už do tří hvězdiček ()

silvusaak

You have one in the oven! :D prvni serie parada, cekam az se radovy sestry poradne rozjedou a zaklejou, v bordelu vypukne pozar nebo neco podobnyo a sestricka se zamiluje. Miloucke a nenarocne, obcas celkem odporny, ale aspon trosku poucny. BBC umi natahovat trenky az vytaha gumu, tak cekam co z toho bude. Obcas lepsi skoncit driv a v plne parade nez utopit neco jak Downton Abbey. Po druhe serii mne to porad bavi, ale sklouzlo to do celkem chill nudne roviny, zadna akce, nic co bych dal vyhledavala. ()

CaptNemo

Jak milé, opravdové, osvěžující. Trochu slz a trochu smíchu. Britové jsou ve výborné formě. Škoda, že musíme čekat, až nám tyto perly přinese se zpožděním Česká televize. Hned bych vyměnil celý Netflix za platfomu BBC a ITV se vším, co točí. ()

ariari

Natočené vo veľkolepom britskom štýle . genius locci je také silné, že má človek pocit, že tam niekde v dave v časoch dávnominulých  zahliadol svoju babičku, ako tancuje na čaji charleston,zatiaľ čo sa deti oddávna predsa rodia doma, a je to tak správne. ()

DrifterSoul

Nádherné. O lidskosti,  obětavosti, toleranci i o lidském utrpení. Někdy drsné, někdy kapku barvotiskové, ale přesto vždy akceptovatelné a strhující.  Ovšem především o bolestech, v jakých se rodíme díky síle "slabšího" pohlaví. Šílená představa, že stále ještě i v dnešním 21.století  existují na zemi končiny, kde ŽENA je považována za méněcenný doplněk mužů. A ještě dodatek: proč něco tak úžasně humanistického, lidského, moudrého a (omlouvám se za tento termín) výchovného, vysílá ČT1 denně ve 4 odpoledne. V exponovaných večerních hodinách pak ona i ostatní TV kanály nabízejí přihlouplé show, filmy a krimiseriály. Abychom byli ještě více "jednodušší", přihlouplí a okoralí? Samozřejmě, nevěřím na komplot. Je to čistě otázka  podbízivosti v důsledku komerce - a tedy peněz. Bohužel, takhle to funguje :-( . ()

Mikovec odpad!

Dosud jsem nepochopil dle čeho si tento seriál zasluhuje tak vysoké hodnocení, viděl jsem asi tak 15 dílů ( většinou u oběda, nebo u večeře, což z důvodu probíhajících porodů silně nedoporučuji). Jistě, snaží se působit originálně, v každém díle je nějaká zápletka, problém, nový příběh apod. ale pro mě osobně byl každý díl ( hned od úvodní znělky, která se nepříjemně zažere do mozku) velkým utrpením. Pozorovat jak se doktor, sestra, nebo kdokoliv hrabe sténajícím ženským mezi nohama je pro někoho možná vzrušující zážitek... V tomto případě opravdu nemám a nebudu mít černé svědomí, když dám hodnocení odpad. ()

Nechic

Tohle je hodně nevšední téma pro seriál. Nečekal bych že mě to bude zajímat a vydržím víc než pár dílů. Encyklopedie doby starého poválečného Londýna. Neskutečně dobře zahrané, nasvícené, obsazené, napsané, věřím každé slovo že se někdy někde v East Endu odehrálo. Musím dodat, že od výměny hlavní postavy a dalších zvratů se to série od série horší. Prostředí přestává tak líbivé, postavy si již nedokážu nějak oblíbit, i zpracování neni co bývalo (příběh, nasvícení...). Asi si chci pamatovat prvních pár sérií, taková 8. Série jako by byl jiný seriál ()

kamic

Pro mne rozhodně zajímavý pohled na život v Londýně 50-tých let. Příběhy většinou smutné, což je dáno tím, že se jedná o nejchudší část Londýna. Mezi jednotlivými díly si musím dát vždy minimálně 2 týdny pauzu, abych nebyl v trvalé depresi. Nicméně jsou tam občas i příběhy optimistické. Seriál je určen primárně ženám a je tam tedy z mužského pohledu až moc porodů, kde rodičky strašně křičí, ale to si musí vyřešit mužský divák sám se sebou. Obsazení je zajímavé, scény s Mirandou Hart vždy slibují alespoň malý úsměv na tváři. Jen hlavní hrdinka je upejpavá pipka, co neví co chce. ()

poppy75

po par sledovaniach som to vzdala,vsak mi az zle prislo-kazdu chvilu tam nejaka zena rodila,same vzdychy,tlacenia,krik...ked to clovek zazil uz si tu hrozu nepotrebuje viac pripominat...ale po case som sa nudila,tak som sa do toho zahryzla-a vydrzala /aj tie porody,hoci fakt ich bolo privela/....viacero zaujimavych zapletok-vlastne sa vyuziva vsetka zakladna skala scenaristov-rasizmus,pristahovalci,lesbicke a homosexualne pary atd...sikovne zakomponovana povinna vychova sucasnosti /wink/...napriek tomu,ze doba i prostredie predurcovali k drsnosti,cele je to take malebne-ta surovost podana stylom vyhovujucim celej rodine v nedelu poobede...navyse ma pobavili niektore pasaze-taky ten budovatelsky vibe,vyhrnme rukavy,vsetci spolu si postavme buducnost-az som sa smiala,ze ako z ruskeho propagandistickeho zurnalu...par mometov bolo riadne wtf,lebo neverim az na taku solidaritu,obetu,nezistnost,to ze jedno slovo zmeni myslenie bezneho nevzdelaneho cloveka...napriek vyhradam,prave pre tu malebnost,rozpravkovost a predovsetkym mne velmi sympatickej Linde Basset ci neskor Leonie Elliot urcite zaradujem k mojim oblubenym tv pocinom.... ()

ladyViolet

Když jsem viděla tento titul v TV programu, nezaujal mě. Pak zvítězila zvědavost a podívala jsem se na ČSFD Recenze - díky nim jsem začala seriál sledovat (mimo jiné i proto, že jsem ročník 1962 a je pro mě osobně zajímavé, jak se v té době žilo, a jak se žilo v jiných zemích). Osmá série už je dost unavená, ale upřímně - čekala jsem, že kvalita půjde dolů o hodně dřív. Co mě ale mrzí, je, že ČT vynechala - kromě prvního - všechny vánoční speciály. V důsledku toho jsme přišli o Turnerových svatbu, nevíme, že Timothy prodělal obrnu, neviděli jsme zásnuby Toma a Barbary, netušíme, jak se u Turnerových objevila čínská holčička May... ale byli jsme ušetřeni několika (melo)dramat. (Mimochodem, ten první - odvysílaný - vánoční speciál se mi líbil moc.) --- Edit: Tak už vysílají i vánoční speciály :-) ()

danatr

Váhala jsem mezi 4 a 5 ☆, ale při vzpomínce, co všechno nám předkládají naše TV z vlastní tvorby, je to jasných 5. ()

Kathykat

Výborné, pro matku po porodu ideální na poporodní hormony.. :D Brečím v jednom kuse, ale je to opravdu dojemné a zároveň poučné. Člověk si ani nedovede představit rodit a vůbec i žít v této době. Zároveň si říkám, jak to vše s těmi malinkatými miminky natočili. Jsem zvědavá na další díly. ()