Doktoři z Počátků (TV seriál)

Rodinný / Drama

Česko, 2013–2016

Václav Postránecký, Lenka Termerová, Martin Stránský, Marek Vašut, Halina Pawlowská, David Prachař, Jitka Ježková, Michaela Sejnová, Václav Jílek, Nela Boudová, Pavlína Mourková, Martin Písařík, Josef Carda, Sabina Laurinová, Josef Láska, Roman Tomeš, Jakub Kohák, Petr Franěk, Zdeněk Dušek, Zdeněk Srstka, Milan Slepička, Uršula Kluková, Zdena Herfortová, Gustav Bubník, Lumír Tuček, Jindřich Kout, Roman Havelka, Andrej Lekeš, Zdeněk Piškula, Lenka Švejdová, Zdeněk Žák, Anna Polcarová, Simona Prasková, Martin Jan Šverma, Martin Simandl, Naďa Konvalinková, Josef Dvořák, Iva Janžurová, Kateřina Bláhová, Dagmar Křížová, Martin Preiss, Petr Janda, Marta Jandová, Barbora Jánová, Kristýna Maléřová-Podzimková, Antonín Duchoslav, Dita Hořínková, David Gránský, Lucie Benešová, Zuzana Stavná, Miroslav Šimůnek, Sandra Milčinská, Ladislav Novák, Dana Hradiláková, František Nedbal, Tomáš Matonoha, Petr Štěpánek, Naďa Urbánková, Jan Maxián, Sandra Pogodová, Oldřich Vízner, Petr Pospíchal, Miluše Bittnerová, Karolína Hlaváčková, Eva Režnarová, Anita Ešpandrová, Matyáš Bystroň, Jan Urban, Petra Hobzová, Vladimír T. Gottwald, Gabriela Vránová, Čestmír Řanda ml., Vanda Hybnerová, Lucie Slováková, Kim Son Nguyen, Dana Bartůňková, Regina Řandová, Jakub Mohamed Ali, Kamil Halbich, Petr Vojnar, Leoš Noha, Denisa Pfauserová, Jan Havlovic, František Mitáš, Markéta Martiníková, Lucie Polišenská, Vlasta Peterková, Jindřich Kriegel, Lenka Zbranková, Kateřina Jačková, Radana Herrmannová, Tomáš Drápela, Jakub Hajner, Simona Vrbická, Lucie Kožinová, Radim Novák, Petr Halíček, Inka Brendlová, Dagmar Novotná, Pavel Juřica, Ladislav Dvořák, Jan Leflík, Milada Janderová-Kratochvílová, Jarmila Vychodilová, Lukáš Šolc, Ondřej Kavan, Jan Szymik, Akram Staněk, Marta Hrachovinová, Martin Bačkovský, Jarmila Vlčková, Petr Drozda, Roman Teprt, Ondřej Biravský, Martin Hub, Leoš Juráček, Jakub Vyplel, Kateřina Hovorková, Veronika Petrová, Lubor Novotný, Ivan Vodochodský, Kristýna Šebíková, Veronika Divišová, Viera Pavlíková, Antonín Kaška, Romana Sittová, Karel Riegel, Romana Chvalová, Otto Rošetzký, Dušan Sitek, Jana Vaculíková, Dáša Kouřilová, Šárka Opršálová, Richard Maška, Daniel Šváb, Simona Včalová, Květa Plachetková, Tomáš Kořének, Veronika Nouzová, Petr Strnad, Jaroslav Someš, Linda Stránská, Daniela Byrtusová, Milan Duchek, Jan Pavel Filipenský, Lucie Březovská, Otta Tesař, Kristýna Hrušínská, Josef Hervert, Jiří Jelínek ml., Martina Bezoušková, Bohumír Starý, Eva Čížkovská, Petr Stehlík, Marcela Nohýnková, Claudia Vašeková, Ivo Novák, Jan Čenský, Stanislav Lehký, Lukáš Křišťan, Lukáš Pečenka, Marek Svitek, Emily Hrabáková, Anna Jiřina Daňhelová, Aleš Balda, Petra Johansson, Aneta Novotná, Adéla Kunzová, Marie Majerníková, Marek Dobeš, Alan Novotný, Lukáš Vincour
  • Honzulik

Doktoři z počátků - tak jsem byl okolnostmi donucen shlédnout jeden z dílů tohoto seriálu, který se asi pokouší dosáhnout sledovanosti dalšího seriálového braku "Růžovky". Bohužel jsem to opět protrpěl a znovu mne udivila stupidnost tvůrců... Kolik dílů bude ještě natočeno, 500 nebo 1000 a v TV to bude 10-15 let? No ale co já vím jistě, že už mne na další díl nikdo nenaláká! Jen mne vždy ještě musí napadnout kdo takovéto hovadiny financuje a ještě to dokonce dokáže prosadit na obrazovku...?! Nevěřím, že se na něco takového dokáže někdo "normální" dívat...(15.3.2015)

• Gekacuk

Musím změnit své hodnocení k lepšímu. Seriál sice zdaleka není dokonalý, ale kolem 75. epizody se autoři ostře pustili do šmejdů, kteří stále terorizují naše seniory. Rovněž se snaží ukázat vztah většiny populace k cizincům. Zakomponování tohoto prvku bylo jistě přínosné. Xenofobie z obyvatel Počátek přímo tryská. Rovněž Iva Janžurová a částečně i Josef Dvořák seriálu prospěli. Takže za snahu o aktuálnost a oprávněnou kritiku naší pseudokapitalistické společnosti dávám 60%. NE, NE, NE! Těch nelogičností je tam tolik, že musím hodnocení zase snížit. Škoda, seriál se dal natočit mnohem lépe. Od přelomu března/dubna 2015 dochází k dalšímu propastnému poklesu úrovně seriálu. Scénaristé se již očividně vyčerpali. Přidávají nové trapné zápletky. Janžurová zažívá další charakterní veletoč. Napřed se ze staré nesnesitelné staré pany stala půvabná a přívětivá babička, aby se znovu změnila v arogantní, uječenou a protivnou starou můru. S nově obsazenou hereckou "hvězdou" Pogodovou nám snad chtějí vnutit novu "Helenu"? No to snad ne. Vízner je v roli cirkusáka taky hodně trapný. Že by všechno zachránila lama a našroubovaný problém s pěstounskou péčí? 1 hvězda je v této nové situaci až moc.(14.11.2014)

• Luswani

Klišé, trapnost, šablonovitost.... Pan Postránecký hrozným způsobem znásilňuje svůj hlas, paní Kluková má zelený baret, červený šátek kolem krku a podivný ohoz a hraje karikaturu vesnické drbny s odporným nakřáplým hlasem. Paní Pawlowská moc hrát neumí a Písařík je otřesným způsobem karikován taky. Nemá smysl popisovat tento seriál dále. Omezený český divák si toto žádá, protože je mu tento pseudostyl léta servírován a je na to zvyklý. A tvůrci vědí, že si zvykl, tak mu to tam zase šoupnou a tak pořád dokola. Začarovaný kruh. Proč řešit kvalitu a nějakou úroveň, když můžeme natočit nějakou levnou žumpu, však ono to sledovanost mít bude a o tu nám jde především. Ach jo. 10%(23.7.2013)

• T-pack

Začnu zpovědí, že jsem vážně neviděl ze seriálu víc, než zhruba deset minut. Ne, že bych snad víc nevydržel (divácká perverzita mi není nikterak cizí), ale tohle je podle mého ten typ seriálu, u nějž deset minut na ohodnocení bohatě stačí. Tři scény mě okamžitě informovaly o kvalitách tohoto počinu – tři scény, které bych vám rád ve stručnosti vylíčil, aby byly důvody mého hodnocení zřejmé. Scéna 1 je hádka dvou partnerů: kariéristy, který chce odletět do New Yorku, a rodinomilky, která chce zůstat v naší malebné vesničce. Vypjaté scéně střetu dvou klišoidních světonázorů jaksi ubírá na dramatičnosti fakt, že oba herci se hádají, jako kdyby text četli ze stěny za svým protějškem. Scéna 2 zachycuje nezvaného hosta, který si moc rád prosí o nášup jídla, zřejmě není vůbec tím, za koho se vydává, a domácí za jeho zády velmi teatrálně signalizují jeden druhému, že se ho musí co nejdříve zbavit. Stojatou lžící v příliš husté polévce se nicméně stává scéna 3. V té je mentálně retardovaná postava. Pro Martina Písaříka mám jediný vzkaz: „Zajeď si do Bohnic, a tam se koukni, jak se chová opravdovej mentál.“ Jeho postava je vlastně můj největší problém se seriálem. Už v Tropický bouři prostě řekli to zlatý pravidlo: „Never go full retard.“ Role někoho opožděného je totiž příliš komplexní, a je hrozně těžký zahrát ji s citem a grácií, aby se z ní nestal urážlivej stereotyp. To je ale věc, kterou bych neměl muset zdůrazňovat komukoliv, natož produkčnímu štábu. Přitom elegantní řešení situace, kdy chcete mít ve svém seriálu mermomocí postiženou postavu, je prostě do té role obsadit někoho postiženého. Máte druhořadej seriál, kde stejně většina herců hraje jen natolik, aby měla zejtra na rohlíky s poličanem, vysvětlete mi někdo, proč ten váš lacinej scénář nemůže odřikávat jedličkář. Já se vsadim, že je spousta mentálů, kterym by se splnil sen, kdyby mohli hrát v seriálu. Takže je to jednoduše ten přístup, s kterym seriál vůbec točej, co mi leze na nervy, protože v mnohym odráží přístup většiny lidí – dáme tomu chudákovi lidskou tvář, ukážeme ho jako součást naší společnosti, ale nedej bože abychom ho do tý společnosti aktivně zařadili.(14.10.2015)

• GeusX

Pokud nemáte večer lepší zábavu a ze seriálů typu Ordinace nedostáváte hned kopřivku či průjem, není co řešit a zaplácněte si večer klidně tímto kouskem. Dostanete drama i (rádoby) vtipné scény. Pár kvalitních herců, co se snaží dát seriálu sledovatelnou úroveň, následně střídají komické figurky, jejichž představitelé buď hrát neumějí nebo už scénáristka jim napsala tak pitomé postavy a dialogy.(28.6.2013)

• - Město Počátky existuje a nachází se na Vysočině v obci Pelhřimov. (fiLLthe3DD)

• - Jakub (David Gránský) říká Otovi (Martin Stránský), že neudělal státnice kvůli doc. Drápalovi. V dalších dílech se ovšem hovoří o doc. Hrubém. (Thomas211)

• - Ema (Iva Janžurová) vystěhuje sama celý pokoj včetně skříně a postele. Ovšem stará, nemocná paní by to nikdy nemohla zvládnout. (Thomas211)