Avengers: Infinity War - Part II

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2019, 182 min

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch, Chadwick Boseman, Brie Larson, Tom Holland, Karen Gillan, Zoe Saldana, Evangeline Lilly, Tessa Thompson, Rene Russo, Elizabeth Olsen, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Tom Hiddleston, Danai Gurira, Benedict Wong, Pom Klementieff, Dave Bautista, Letitia Wright, John Slattery, Tilda Swinton, Jon Favreau, Hayley Atwell, Natalie Portman, Taika Waititi, Angela Bassett, Marisa Tomei, Michael Douglas, Michelle Pfeiffer, William Hurt, Cobie Smulders, Sean Gunn, Winston Duke, Linda Cardellini, Maximiliano Hernández, Frank Grillo, Hirojuki Sanada, Tom Vaughan-Lawlor, James D'Arcy, Jacob Batalon, Vin Diesel, Bradley Cooper, Gwyneth Paltrow, Robert Redford, Josh Brolin, Chris Pratt, Samuel L. Jackson, Lexi Rabe, Ross Marquand, Joe Russo, Emma Fuhrmann, Michael James Shaw, Terry Notary, Kerry Condon, Cade Woodward, Stan Lee, Yvette Nicole Brown, Callan Mulvey, Ken Jeong, Ty Simpkins, Jackson A. Dunn, Jimmy Ray Pickens, Carrie Coon, Faith Logan, Maria Z. Wilson, Joy McAvoy, Sam Hargrave, Robert Tinsley, Kiersten Dolbec, Eric Word, Ava Russo

AVENGERS: ENDGAME jsou ten typ filmového díla, v jehož případě můžete po zbytek života říkat "byl jsem u toho". Mám takových zkušeností pár nastřádáno a beru je s rezervou, ale stejně jsem dneska cítil, že vidím něco mimořádného. Jak z hlediska dějin vyprávění, tak z hlediska dějin práce s kinematografickými fikčními světy a vlastně i na poli samotného vyprávění s velkým množstvím postav. A to mnohem víc než v případě minulého filmu, který byl pohříchu epizodičtější, nesoudržnější a odtažitější. Fascinující pro mě osobně je v ENDGAME nakládání se serialitou. Nejdříve jde o pokračování posledního filmu, pak avengerské série, pak všech paralelně rozvíjených makrosvětů a nakonec celého makroverza. Fascinující je rovněž šíře a organizovanost postupů, jimiž dosahuje navzdory této rozmanitosti značné jednoty: různé žánrové vzorce, různé formy vyprávění, různé modely práce s naším očekáváním a vůbec precizní rytmus celého toho tříhodinového (168 minut bez titulků) kolosu. Ale hlavně, ony tři hodiny mu dávají onu největší devizu: dokáže být při vší velkoleposti nejednou velmi intimní, zastavit se a nechat rozvíjet naopak zcela nevelkolepé okamžiky unikavé každodennosti či vztahů mezi postavami. To funguje i díky tomu, že oproti celé sérii spíše neobvykle klade zejména v první dvou třetinách často důraz spíše na nuancované herectví v delších záběrech než na rychlé střihové výměny, spíše na pohyby kamery a pohyby herců než na návodné nástřihy (což ale platí i pro některé klíčové akční scény). Zejména poslední záběr je pro mě v těchto souvislostech velmi působivý a pro celou povahu ENDGAME vlastně mnohem příznačnější než očekávatelné davové sekvence. Ale nebojte, ani nenaznačuju... a ano, uronil jsem slzu, ba několik.(25.4.2019)

Skvělé finále doslova přetékající překvapením. Nenechte si od nikoho nic vyzradit, jděte na to a potom ani vy nic nevyzrazujte, protože to za to vážně stojí. Spolu s neustálým překvapováním mě ale Endgame nadchla tím, jak nejen pokračuje v příběhu Infinity War, ale zároveň dělá různé tečky, vykřičníky i otazniky za příběhy, které jí předcházely, nějakým způsobem využívá snad každou postavu (dokonce i z jednoho seriálu), která za to kdy stála, a například jeden vtípek z Age of Ultron vypointuje neskutečně epickou scénou tak parádně... Že se to prostě musí vidět.(25.4.2019)

První část Endgame naplno odkrývá, v čem Marvel léta selhává. Druhá, v čem nekompromisně vítězí. Pro ty, co se přiklánějí k první variantě, může stačit skutečnost, že jedinou ryzí filmovou emocí po desti letech zůstávají vtipné hlášky. Pro příznivce druhého snad neexistuje ve filmové historii lépe zvládnutý producentský projekt. S komiksovými hrdiny jsem díky železné oponě nemohl vyrůstat a žádný si mě během deseti let naplno nezískal. Přesto po poslední scéně nemůžu jinak, než v ústraní s respektem salutovat.(4.6.2019)

Assemble. Zdrcující začátek, hromada ikonických momentů, u kterých se sálem šíří nevěřícný šepot mísený s ohlušujícím tichem, tři filmy v jednom, nejlepší herecké výkony za celých jedenáct let (Downey, Renner) i fenomenální závěr popírající i ta nejodvážnější očekávání. Tři hodiny jsou svým způsobem málo, protože slávy je v nich tak plno, že si ještě pár dní po projekci teprve zpětně vybavuji fascinující scény, které zůstaly v prvním vjemu opatrně přikryté. Jednoznačný film roku a co se týče popkulturního dosahu také zasloužená, nepopiratelná, extrémně dojemná a právě díky intimitě jednotlivých interakcí neopakovatelná událost dekády.(24.4.2019)

Príbeh samotný je prinajmenšom prekvapivý, pretože sa bratia Russooví vydávajú úplne iným smerom, než po traileroch čakáte a po celý čas vedú príbeh tak, aby ste boli vždy o krok pozadu. Zároveň mnohokrát pretiahnutá stopáž - tri hodiny, čo nie je úplne bežná dĺžka u superhrdinských blockbusteroch - nie je vôbec na škodu, pretože je stále na čo pozerať alebo čo počúvať. Navyše ubehne ako nič. Dlho tu nebol film, ktorý s takou ľahkosťou ubieha, aj keď je v skutočnosti obrovský vo všetkých smeroch. A presne to Endgame je - posledné zbohom, rozlúčka s niečím unikátnym, niečím, čo bolo v čase pred svojím vznikom považované za nemožné. Pomník Zlatej ére komiksových adaptácií a zároveň začiatok novej doby, ktorá bude mať nových hrdinov a príbehy.. Súčasný ekvivalent Star Wars alebo Matrixu, veľkofilm tejto generácie a gamechanger, ktorý ako prvý dokázal preniesť komiks na strieborné plátno, spojiť dve odlišné médiá do jedného dokonalého mixu a ktorý nenávratne zmenil pravidlá hry.(21.11.2019)

• - Ve scéně souboje Captaina Americy (Chris Evans) s Captainem America (Chris Evans) během výletu časem museli tvůrci Captainovi z minulosti digitálně přikreslit kápi, aby diváci bojovníky dokázali rozlišit. [Zdroj: Filmozrouti.cz] (tyzmrde)

• - Robert Downey Jr. se o svém osudu v Endgame dozvěděl od Kevina Feigeho v prosinci 2015. (Geralt z Rivie)

• - Chris Hemsworth (Thor) během natáčení nosil silikonové břicho, které vážilo zhruba 40 kilogramů. Nosil také závaží na končetinách, která upravovala jeho pohyby. Herec uvedl, že se mu líbilo, že se necítil tolik svázaný diváckými očekáváními. [Zdroj: filmozrouti.cz] (CrypzzXD)