Avengers: Infinity War - Part II

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2019, 182 min

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch, Chadwick Boseman, Brie Larson, Tom Holland, Karen Gillan, Zoe Saldana, Evangeline Lilly, Tessa Thompson, Rene Russo, Elizabeth Olsen, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Tom Hiddleston, Danai Gurira, Benedict Wong, Pom Klementieff, Dave Bautista, Letitia Wright, John Slattery, Tilda Swinton, Jon Favreau, Hayley Atwell, Natalie Portman (a.z.), Marisa Tomei, Taika Waititi, Angela Bassett, Michael Douglas, Michelle Pfeiffer, William Hurt, Cobie Smulders, Sean Gunn, Winston Duke, Linda Cardellini, Maximiliano Hernández, Frank Grillo, Hirojuki Sanada, Tom Vaughan-Lawlor, James D'Arcy, Jacob Batalon, Vin Diesel, Bradley Cooper, Gwyneth Paltrow, Robert Redford, Josh Brolin, Chris Pratt, Samuel L. Jackson, Lexi Rabe, Ross Marquand, Joe Russo, Emma Fuhrmann, Michael James Shaw, Terry Notary, Kerry Condon, Cade Woodward, Stan Lee, Yvette Nicole Brown, Callan Mulvey, Ken Jeong, Ty Simpkins, Jackson A. Dunn, Jimmy Ray Pickens, Carrie Coon, Faith Logan, Maria Z. Wilson

Kevin Feige

Scénografie:

Charles Wood

Kostýmy:

Judianna Makovsky

Za každou cenu (zábavně)! Za mě to nebylo ono. Chyběla mi tam osudovost a pocit, že to prožívám s nimi, a to se mi ani po všech filmech viděných nejméně 2x prostě nedostavilo. V podstatě jsem dostal protažený konec IW s komediální skoro až dvouhodinovou komediální vložkou, o kterou jsem nestál a dost nelogických kliček, které většina diváků ignoruje a nad filmem nestráví ani minutu se snahou zhodnotit jeho příběhovou funkčnost. Baví nás to a je to super, ale kdo vnímá všechno to okolo? Něco pro hardcore fanoušky něco pro obyčejné tv spotřebitele... Pro každého máme něco a přitom mi to v závěru filmu dalo hrozně málo. Chvíli poslechu diváků v kině po konci a došlo mi, že tady není žádné vnímání/chápání záměrem, ale čirá zábava. Chci víc. (bez spoilerů radši nepokračuji) Co mě však na tomhle filmu baví, není ani tak jeho technická dokonalost, ani adorování všemi okolo, ale ten samotný moment velkoleposti, který se teď promítne do výdělků, životů a dalšího fungování MCU. A na to jsem zvědavý. Snad to pro mě bude zajímavé...(25.4.2019)

V žádném případě nepopírám pětihvězdičkové kvality tohoto filmu. Funguje to ve všech směrech, od scénáře, přes herce, efekty, hudbu, zvuk, ... prostě v obecném pojetí se jedná o ideální zakončení, které si všechen ten hype zaslouží a pro většinu fanoušků bude nejspíš naprosto uspokojující. Mně osobně tam ale něco konkrétního chybělo... ikdyž v tomto případě spíše přebývalo. Hrozně se mi líbil ten komornější styl, kterej vévodil cca prvním 2/3 filmu, a ve kterým jsem doufal, že celou tuhle parádu zakončí, jakožto naprostej protipól proti megalomanský a epický Infinity War, ale jakmile přišla závěrečná megabitva, věděl jsem, že kouzlo je zrušeno. Tvůrci zvolili naprosto logickej krok, kterej pro mě osobně byl ale degradujícím a v mých očích (/očekáváních) zničil tu osudovost, kterou tak pečlivě vystavěla Infinity War. Závěr sice zase hezky nostalgicky zahrál na tu komorněiší notu, ale bohužel už to můj pocit nezachránilo. Vesměs teda opravdu hezký čtyři a hluboká poklona tvůrcům za... všechno. Kdo ví, třeba až se na to podívám za nějakou dobu znova, už chytnu stejnou notu jako většina fanoušků a přihodím tu poslední hvězdu. P.S. New Thor rulez.(10.5.2019)

Realizační možnosti hollywoodského blockbusteru na maximu, o tom není sporu. Řemeslně vycepovaná jízda, která nemá čas váhat, ani škobrtat. Ale emočně mě to minulo víc, než jsem si byl v první moment ochoten připustit. Očekávání Thanosova nekompromisního bodycountu mizí lusknutím prstu a tam, kde se jiným kutálely slzy, už jsem jenom nervózně poposedával. V té velkolepé ždímačce emocí jsem si tak užil vlastně jednu hodně nečekanou, a to když si dva dospělí chlapi po cestě k autu jen tak pokecají. Zbytek mě minul. O Kevinu Feigem se jednou bude vyučovat, všechna čest.(6.5.2019)

Popravdě nečekal bych sám od sebe, že bych na tento film do kina šel. I přesto jsem to udělal. Nějak jsem se nezařadil mezi obrovské fandy předchozích dílů, ačkoliv první Avengers film se mi líbil. Později následoval pád dolů a poté mírné zlepšení. S tímto dílem to šlo opět ještě výš, což mě pak v kině dost nakoplo a odcházel sem nakonec s úsměvem. Nicméně na úplně plný počet to není. Ten začátek, hodiny kydů, zdlouhavých vysvětlování a snahy o vtipy, hodina života v hajzlu, než se začne něco dít. Ani úplně ta myšlenka o vyřešení celé situace mi nepřišla jako nějaká, co by mě mělo posadit na prdel. No ale dobrý. Nakonec vše dobře dopadlo. Teď už hoďte ty ostatní superhrdiny do další ždímačky, ať je ten guláš píčovin kompletní. Přece jen rozmrdávání světa a vesmíru na hovna nemůže jen tak tímhle filmem skončit. 80%(3.5.2019)

SPOILERS INCLUDED: Každá mnoholetá franšíza dospívá se svými diváky a zapracovává motivy, které rezonují s jejich aktuálním věkem. Stejně jako Harry Potter se posunul od dětské dobrodružky k teenage úzkostem a rozervanosti, tak i marvelárny za těch 22 bijáků pokročily. Jenže je spíš úsměvné, že onou vyhlíženou kulminací je taťkovo kino ve spandexu. Bohužel se to netýká jen ústředního podrazu na dámském publiku v proměně fyziognomie hlavního fešáka celé série, ale především ústředního motivu Endgame. Je hezké, že se určitá část mužských diváků hrdě přiznává, jak ronila slzy, ale je to vskutku doklad jejich domnělé citlivosti, nebo dokonce kvalit filmu? Nemáme tu spíše co dočinění s tím, že tvůrci vyhmátli bolístku současné krize maskulinity, kde si muži sami na sebe upletli bič v podobě přijetí diktátu, že mají zaopatřit rodiny a současně, že se nemají vzdávat vlastního sebenaplnění? Co to říká o naší společnosti, že kdyby v rozloučení s hrdinou zaznělo klasické "Miluju tě", bude to cílem výsměchu, ale když zazní "Neboj se, je o nás postaráno" tak mladí tatíkové a manžílci roní slzy dojetí? Také jsem si říkal, že angažování Alana Silvestriho bylo fajn pokusem sérii stižené prokletím zapomenutelné hudby zkusit dodat trochu melodického podkresu. Ale nečekal jsem, že mistrovo sebevykrádání vyústí ve zcela programově zamýšlenou celkovou kopírku Forresta Gumpa. Jenže zatímco v životě nevíte, co dostanete, v téhle bonboniéře je vše podle předpisů, bohužel včetně vývoje ve stylu tolikrát vysmívaného klišé "mám dva dny do důchodu a jako jediná postava mám soukromý život, co by se mi asi tak mohlo stát". Ale jasně, to jsou jen zapšklé řeči někoho, kdo není do série zainvestovaný jako pravověrní. Ostatně také nemůže docenit jednotlivé scény, protože nemá tu kontinuitu. Vážně? Není tenhle pseudoargument jen ospravedlňováním si investovaného času, protože mechanicky nasekané scény absolutního vypětí bez výstavby prostě nějaké vzpomínky o nic neobohatí? To, že se Iron Man hádá s Kapitánem Amerikou není o nic hlubší, než když se pomiliónté hádají vaši rodiče. Ne proto, že u obou jste je viděli projít krizí vztahu, ale proto že v obou případech jen dotyční hrají průhledné role a jednají podle automaticky přijímaných schémat. Pojďme se přestat nalhávat, že MCU je něčím jiným než geniálním vítězstvím PR nad diváky i kritikou, protože dokázalo vytvořit dojem události a unikátního zážitku z něčeho, co je do nejmenšího detailu vykalkulované nikoli odspodu osobitými tvůrci ale shora protřelými korporátními kreativci. A že to byla cesta divoká a ze začátku nikterak jistá. Pamatuje si dnes ještě někdo na Hulka? Ne toho od Anga Leeho, ale toho s Edwardem Nortonem. To byl zlomový okamžik celého marveláckého tažení, protože zde poprvé a naposled pustili z ruky otěže kreativci a přišli o kontrolu nad výsledkem, načež film smázli a Nortona kariérně pohřbili. Následovalo pak už naopak striktně kontrolované tažení jedním směrem, kde režiséři byli buďto noname skládači prednavrženého puzzle showrunnerem, nebo důmyslně vybraná jména, která se propůjčila k formování diváckého přijetí filmů dávno před premiérou jako něčeho vážného (Branagh), dark and gritty (Black) nebo svěže odlehčeného (Waititi), ačkoli všechny marvelárny jsou vždy vystavěné podle totožného kopyta. Kdokoli by se vzepřel, nebyl vůbec připuštěn, nebo promptně vypakován (Wright). V tomhle spočívá unikum, hodnota i místo v historii kinematografie tohoto mamutího počinu, bez ohledu na to, že onen domnělý král je tuze nahý, ale o to více se nakrucuje pro své fanoušky. Třešničkou na dortu jsou pak vanity závěrečné titulky, kde se hvězdy série svým obdivovatelům dokonce uvolí i podepsat. Zatímco ti praví autoři a géniové MCU si jako každý správný manipulátor užívají svou pozici ve stínu.(3.5.2019)

• - Spoiler: Když Steve Rogers (Chris Evans) nastoupí do výtahu, který jako by z oka vypadnul výtahu z Winter Soldiera (2014). Dokonce je tu i stejné osazenstvo. Jak získat Lokiho (Tom Hiddleston) kopí bez boje? Kapitán Amerika zareaguje velmi důvtipně, když jednomu ze známých agentů Hydry pošeptá do ucha známé heslo „Hail Hydra“ a odnese si důležitý artefakt bez boje. Jde nejen o odkaz na starší marvelovku, ale také na nedávnou komiksovou reimaginaci Kapitána Ameriky coby dlouholetého dvojitého agenta Hydry. Ta vzbudila velké rozhořčení a nedalo se tak úplně čekat, že si z ní Marvel bude takhle rychle dělat legraci ve filmovém MCU. [Zdroj: moviezone.cz] (CrypzzXD)

• - Spoiler: V jedné z verzi scénaře měl zemřít Hawkeye (Jeremy Renner), ale studio to nedovolilo, protože nechtěli zabít postavu, která má rodinu a místo toho došlo ke změně v příběhu. (tyzmrde)

• - Spoiler: Captain America (Chris Evans) dokázal v komiksech zdvihnout Thorovo kladivo dokonce v několika případech. (Mikahu)