Grace a Frankie (TV seriál)

Grace and Frankie

Komedie

USA, 2015–2020, 37 h 10 min (Minutáž: 25–35 min)

Gale Tattersall

Jane Fonda, Lily Tomlin, Sam Waterston, Martin Sheen, Brooklyn Decker, Ethan Embry, June Diane Raphael, Baron Vaughn, Craig T. Nelson, Geoff Stults, Timothy V. Murphy, Tim Bagley, Anna Ross, Michael Gross, Michael Scott Allen, Corbin Bernsen, Barry Bostwick, Creed Bratton, Sam Buchanan, Julia Cho, Leena Huff, Brittany Ishibashi, Christine Lahti, Joe Morton, Mary Kay Place, Jason Ralph, Dale Waddington, Nicholas D'Agosto, Peter Mackenzie, Jeff Doucette, Alberto Jorrin, Hank Chen, John Getz, Rita Moreno, Alison Martin, Craig Welzbacher, Todd Grinnell, Warren Berlinger, John Balma, Raegan Revord, David L. King, Chris Aquilino, Brittany Renee Finamore, Jill Basey, Brian Benben, Ernie Hudson, Peter Cambor, Ken Lerner, Nora Dunn, Todd Giebenhain, Conchata Ferrell, Sam Elliott, Robert Baker, Swoosie Kurtz, Marsha Mason, Suzanne Ford, Casey Sander, Briana Venskus, Charlet Chung, Sarah Baker, Jay Ellis, Carrie Preston, David Villar, Amy Madigan, Paul Scheer, Estelle Parsons, Herbert Russell, Kaiwi Lyman, Debbie Lee Carrington, Kenny Loggins, Lilah Richcreek, Mark Saul, Rachel Winfree, Matthew Glave, Jack Plotnick, Lee Weaver, Lois Smith, Damon Dayoub, Emily Montague, Wendie Malick, Millicent Martin, Alyson Reed, Megan Ferguson, Peter Gallagher, Roger Bart, Kevin Chamberlin, Joanne Baron, Nathan Blaiwes, Ed Begley Jr., Natalie Morales, Todd Sherry, Michael Medico, David Agranov, Larry Dorf, Eugene Cordero, Matt Cook, Rae Gray, Fred Mancuso, Lisa Kudrow, Mel Rodriguez, Tom Beyer, Dan Bucatinsky, Scott Evans, Stacey Farber, Stephnie Weir, Edith Fields, Talia Shire, Milt Kogan, Judith Drake, Randall Winston, Shaun Brown, Julie Hagerty, Jessica St. Clair, Mindy Sterling, Lorraine Toussaint, Mark Deklin, Jeff Austin, Brian Jordan Alvarez, Anjali Bhimani, Crista Flanagan, Brendan McCarthy, Kent Avenido, Tiffany Daniels, Lindsey Kraft, RuPaul, Lindsey Van Horn, Diona Reasonover, Phil Abrams, William Dennis Hunt, Prophet Bolden, Nicole Richie, Daheli Hall, Caitlin Leahy, Eddie Shin, Stephanie Erb, Monica Garcia, Alveraz Ricardez, Lynn Adrianna, Michael Charles Roman, John Marshall Jones, Ramon Estevez, Kimberly Daugherty, Rose Abdoo, Jackson Pace, Jennifer Rhodes, Gwen Van Dam, Reatha Grey, Emily Heller, Paul Michael Glaser, David Walton, Christian Barillas, John Asher, Karly Rothenberg, Meagen Fay, Mark Harelik, Sam McMurray, Ginger Gonzaga, Edward Hibbert, Edward Asner, Josh Cooke, Willa Miel Pogue, Merrin Dungey, Angelique Cabral, Paul Tigue, George Hamilton, Petey J. Gibson, Scott Parkin, Japheth Gordon, Lauren Glazier, David Lengel

Big Little Lies po 40 letech. Genderově vyvážené, feministické a seniorsky uvědomělé. Žít se dá v jakémkoli věku. Zatímco Grace je 70, její představitelce, Jane Fonda, bylo v době natáčení první série minimálně 77. Zase hledám odpověď na otázku, jestli zůstat s někým na celý život, nebo zažít opuštění po 40 letech. And girl buddies/friends out of the blue. Nebo po 40, respektive dvaceti letech na stará kolena najít (další) životní lásku. Lessons to be learned. A jako třešnička na dortu food porn. Od první znělky. Jídlo je součástí snad každé scény, nebo se o něm jen mluví. Rodinná večeře, pohřeb, pudink v nemocnici. Mražený jogurt jako deus ex machina. Food art! A počítám i trávu, šalvěj a kaktus ;) Tenhle seriál je jako odjet na víkend na wellness pobyt, na pláž. The series you wanna get stuck in a middle with…(1.4.2018)

Pokud pomineme telenovely a dokumentární cykly, dnešní seriálová tvorba v drtivé míře cílí na mladé publikum, čemuž se přizpůsobuje celá produkce včetně hereckého složení, kdy výjímečně v hlavních rolích najdeme starší herce. Proto již na první pohled působí seriál Grace and Frankie z produkce Netflixu jako svěží kousek, který se nebojí jít proti proudu. Základní premisa je jasná - dva zpřátelené manželské páry čeká obrovská změna, když manželé na společné večeři svým drahým polovičkám sdělí, že jsou homosexuálové, navzájem se milují a chtějí se brát. To by byl pořádný šok pro každého. A co teprve pro sedmdesátileté ženy? Takovéto příběhové východisko vybízí ke dvěma základním variantám pokračování osudů hlavních postav. Lze se vydat cestou komediální a z nastálé situace si dělat legraci, či cestou dramatickou a sledovat srdceryvnou životní zkoušku se slzou v oku. Tvůrci seriálu se ovšem rozhodli pro kompromis a velmi zdatně kombinují humorný a vážný pohled na věc, což se vzhledem k tématu mohlo velice snadno zvrtnout v karikaturní mišmaš, ovšem zkušená producentka seriálu Přátelé má spolu se svým novým kolegou vše pevně pod kontrolou. Díky šikovnému uchopení látky ze seriálu vyzařuje neskutečná lidskost a postavy s jejich osudy chytnou za srdce i bránici. Zajímavým krokem je také skutečnost, že navzdory svému názvu se seriál nezabývá pouze situací čerstvě opuštěných žen, ale téměř stejnou měrou sleduje progres v nově odhaleném vztahu jejich bývalých manželů a stranou pozornosti nezůstane ani efekt rozvrácení rodiny na již dospělé potomky hlavních postav. S vykreslením charakterů si scenáristé dali opravdu pečlivou práci a každá postava je velice osobitá a všichni působí jako opravdové lidské bytosti, které se s životními překážkami snaží poprat po svém co nejlépe a nejedná se o tradiční umělé a prvoplánové karikatury. Postavy prochází přirozeným vývojem a nejsou nám představeny kompletně a naráz v první epizodě, nýbrž jejich vlastnosti jsou odkrývány postupně a s každým dalším dílem vyjde najevo nový osobnostní rys a teprve po shlédnutí poslední epizody první série má divák pocit, že o postavách ví již vše, což v divákovi díky postupnému poznávání postav vytváří iluzi téměř skutečného přátelství. Vedle vybalancovaného scénáře na tom má lví podíl také bez výjimek excelentní herecké obsazení. Grace and Frankie je pro mě zřejmě největším seriálovým překvapením poslední doby, neboť papírově zde bylo více předpokladů pro katastrofu, než pro úspěch a přesto se nám dostalo výborného výsledku. Přes negativní výchozí bod pro postavy je seriál nabitý pozitivními okamžiky a poselstvími, kdy nám dává jasně najevo, že i v pokročilém věku lze začít nanovo a že za žádné situace není nic ztraceno. Nejen díky tomuto příjemnému a univerzálnímu poselství má dle mého seriál předpoklady zaujmout široké obecenstvo bez ohledu na pohlaví a věk. Předpoklad pro popularitu má seriál také díky svému zpracování, které téma zpracovává velice přístupně, aniž by se přístup dal označit za přehnaně mainstreamový a podbízivý.(24.6.2015)

Seriál, který moc dobře ví, co je jeho silnou stránkou a nebojí se o ní naplno opřít, ale naprosto si není vědom té slabé, která ho sráží do vod tuctovosti. Silná stránka je jasná; ústřední čtveřice, kterou se podařilo ztvárnit tak, že zdejší postavy "v podzimu života" nejsou pouhé karikatury (jako tomu o podobných postav bývá), ale i přes tragikomický nádech jsou živoucí. A samozřejmě perfektně zahrané; speciálně Jane a Lily si to na stará kolena užívají nevídaně. Jejich linie se veze na vlně té o Ruth Fisherové z Odpočívej v pokoji. Což je myšleno jako klad; velký klad. Ovšem bezmála stejný prostor jako ústřední čtveřici je věnován i jejich potomkům. A to je kámen úrazu. Působí to totiž jako napsané někým, kdo sice rozumí generaci našich prarodičů, má odžité i odkoukané desetiletí trvající partnerské rituály a ví, že i v tomto věku to ještě není na gauč před televizní obrazovkou v domově důchodců, ale zároveň naprosto nerozumí mladší generaci. Výsledkem čehož je nesourodý slepenec, kdy ústřední čtveřice má k dispozici živoucí postavy a na mladší generaci zbyly afektované jednorozměrné figurky na zabití. Zatímco ti první to (hodně) táhnou, ti druzí to (hodně) degradují. K tomu se tu najde přeci jen větší než malé množství výplňkových epizod, což celkovým dojmům také dvakrát nepřidá.(5.2.2016)

PILOT: Divadelní komediální masterpiece, zadaptovaný Netflixem do neselhávajícího dialogového seriálu: něco takového se nám tu nejspíš rýsuje. Živoucí postavy, peprné hlášky, sarkasmus a zároveň cit pro těžkotonážní dramatické vsuvky. Stojí a padá to na ústředním kvartetu hollywoodských es, po první půlhoďce zatím palec nahoru. Kdy si jen na to na celé najdu čas, safra?!?(10.5.2015)

80% ... Dve obstaróžne paničky s dvoma manželmi, ktorí po 40 rokov manželstva priznajú svoju orientáciu a svoj vzťah. Môj prvý seriál od Netflixu pozretý oficiálne na Netflixe :D Milá humoreska. Ústredné ženské duo je na nezaplatenie, a vedľajšie postavy (najmä Brianna) skvelo dotvárajú vtipnú atmosféru(21.1.2016)