Grace a Frankie (TV seriál)

Grace and Frankie

Komedie

USA, 2015–2021, 46 h 16 min (Minutáž: 25–35 min)

Gale Tattersall

Jane Fonda, Lily Tomlin, Sam Waterston, Martin Sheen, Brooklyn Decker, Ethan Embry, June Diane Raphael, Baron Vaughn, Craig T. Nelson, Geoff Stults, Timothy V. Murphy, Tim Bagley, Anna Ross, Michael Gross, Michael Scott Allen, Corbin Bernsen, Barry Bostwick, Creed Bratton, Sam Buchanan, Julia Cho, Leena Huff, Brittany Ishibashi, Christine Lahti, Joe Morton, Mary Kay Place, Jason Ralph, Dale Waddington, Nicholas D'Agosto, Peter Mackenzie, Jeff Doucette, Alberto Jorrin, Hank Chen, John Getz, Rita Moreno, Alison Martin, Craig Welzbacher, Todd Grinnell, Warren Berlinger, John Balma, Raegan Revord, David L. King, Chris Aquilino, Brittany Renee Finamore, Jill Basey, Brian Benben, Ernie Hudson, Peter Cambor, Ken Lerner, Nora Dunn, Todd Giebenhain, Conchata Ferrell, Sam Elliott, Robert Baker, Swoosie Kurtz, Marsha Mason, Suzanne Ford, Casey Sander, Briana Venskus, Charlet Chung, Sarah Baker, Jay Ellis, Carrie Preston, David Villar, Amy Madigan, Paul Scheer, Estelle Parsons, Herbert Russell, Kaiwi Lyman, Debbie Lee Carrington, Kenny Loggins, Lilah Richcreek, Mark Saul, Rachel Winfree, Matthew Glave, Jack Plotnick, Lee Weaver, Lois Smith, Damon Dayoub, Emily Montague, Wendie Malick, Millicent Martin, Alyson Reed, Megan Ferguson, Peter Gallagher, Roger Bart, Kevin Chamberlin, Joanne Baron, Nathan Blaiwes, Ed Begley Jr., Natalie Morales, Todd Sherry, Michael Medico, David Agranov, Larry Dorf, Eugene Cordero, Matt Cook, Rae Gray, Fred Mancuso, Lisa Kudrow, Mel Rodriguez, Tom Beyer, Dan Bucatinsky, Scott Evans, Stacey Farber, Stephnie Weir, Edith Fields, Talia Shire, Milt Kogan, Judith Drake, Randall Winston, Shaun Brown, Julie Hagerty, Jessica St. Clair, Mindy Sterling, Lorraine Toussaint, Mark Deklin, Jeff Austin, Brian Jordan Alvarez, Anjali Bhimani, Crista Flanagan, Kent Avenido, Tiffany Daniels, Lindsey Kraft, RuPaul, Lindsey Van Horn, Diona Reasonover, Phil Abrams, William Dennis Hunt, Prophet Bolden, Nicole Richie, Daheli Hall, Caitlin Leahy, Eddie Shin, Stephanie Erb, Monica Garcia, Alveraz Ricardez, Lynn Adrianna, Michael Charles Roman, John Marshall Jones, Ramon Estevez, Kimberly Daugherty, Rose Abdoo, Jackson Pace, Jennifer Rhodes, Gwen Van Dam, Reatha Grey, Emily Heller, Paul Michael Glaser, David Walton, Christian Barillas, John Asher, Karly Rothenberg, Meagen Fay, Mark Harelik, Sam McMurray, Ginger Gonzaga, Edward Hibbert, Edward Asner, Josh Cooke, Willa Miel Pogue, Merrin Dungey, Angelique Cabral, Paul Tigue, George Hamilton, Petey J. Gibson, Scott Parkin, Japheth Gordon, Lauren Glazier, David Lengel, Jack Fisher, Adam Faison, Michael-Leon Wooley, Ray Auxias, Engelbert Humperdinck, Alexis Krause, Amy Aquino, Erin Pineda, Jessica Gardner, Mary Steenburgen, Michael McKean, Brooke D'Orsay, Richard Fancy, Ayden Mayeri, John Shartzer, Christine Woods, Elliott Gould, Mandell Maughan, Debbie Allen, Rory O'Malley, Greta Sesheta, Orson Bean, Casey Wilson, Charlie Dell, Bianca Lopez, Vella Lovell, Dan Warner, Keith Powell, Barbara Corcoran, Mark Cuban, Kevin O'Leary, Bo Barrett, Doug Cox, Stacie Greenwell, Mike Castle, Michelle Meredith, Roxy Wood, Adam Shapiro, Kimleigh Smith

Seriál postavený na silnom skutočnom priateľstve Jane and Lily. Zároveň na zrejmej slobode vyjadriť všetko, čo majú obe dámy na srdci. Obe si seriál produkovali a naďalej produkujú a keby už i nič iné nenakrútili, ostanú pre mňa ikonické. V neľahkých časoch ideálny projekt v tom, ako univerzálne na mňa zafungoval. Rozosmieva ma, dojíma, baví, teší, potvrdzuje, že protiklady k sebe prosto idú. Jediné, čo mi vlastne trochu vadí, že dámy majú neskutočný bejvák a fára a vlastne peniaze na čokoľvek si pomyslia....a že takto nežije snáď ani percento ľudí v ich veku u nás. Ale dobre, bert to čert, ony sú totiž obe tak dokonale nedokonalé a nedokonale dokonalé, že im odpúštam....a stal som sa, dobrovoľne a veľmi rád závislý....a Lily je prosto Maude, od prvej chvíle....viac v oblakoch, ako na zemi...a tak to má byť....tak sa dá prežiť takmer všetko....viz: x x x x x x x x x x https://www.youtube.com/watch?v=1za56-s4N-4&feature=emb_rel_end x x x x x x x PS: a vedľajšie postavy ma fakt bavili, s ich mikropríbehmi boli farebné až až.(10.11.2020)

Pokud pomineme telenovely a dokumentární cykly, dnešní seriálová tvorba v drtivé míře cílí na mladé publikum, čemuž se přizpůsobuje celá produkce včetně hereckého složení, kdy výjímečně v hlavních rolích najdeme starší herce. Proto již na první pohled působí seriál Grace and Frankie z produkce Netflixu jako svěží kousek, který se nebojí jít proti proudu. Základní premisa je jasná - dva zpřátelené manželské páry čeká obrovská změna, když manželé na společné večeři svým drahým polovičkám sdělí, že jsou homosexuálové, navzájem se milují a chtějí se brát. To by byl pořádný šok pro každého. A co teprve pro sedmdesátileté ženy? Takovéto příběhové východisko vybízí ke dvěma základním variantám pokračování osudů hlavních postav. Lze se vydat cestou komediální a z nastálé situace si dělat legraci, či cestou dramatickou a sledovat srdceryvnou životní zkoušku se slzou v oku. Tvůrci seriálu se ovšem rozhodli pro kompromis a velmi zdatně kombinují humorný a vážný pohled na věc, což se vzhledem k tématu mohlo velice snadno zvrtnout v karikaturní mišmaš, ovšem zkušená producentka seriálu Přátelé má spolu se svým novým kolegou vše pevně pod kontrolou. Díky šikovnému uchopení látky ze seriálu vyzařuje neskutečná lidskost a postavy s jejich osudy chytnou za srdce i bránici. Zajímavým krokem je také skutečnost, že navzdory svému názvu se seriál nezabývá pouze situací čerstvě opuštěných žen, ale téměř stejnou měrou sleduje progres v nově odhaleném vztahu jejich bývalých manželů a stranou pozornosti nezůstane ani efekt rozvrácení rodiny na již dospělé potomky hlavních postav. S vykreslením charakterů si scenáristé dali opravdu pečlivou práci a každá postava je velice osobitá a všichni působí jako opravdové lidské bytosti, které se s životními překážkami snaží poprat po svém co nejlépe a nejedná se o tradiční umělé a prvoplánové karikatury. Postavy prochází přirozeným vývojem a nejsou nám představeny kompletně a naráz v první epizodě, nýbrž jejich vlastnosti jsou odkrývány postupně a s každým dalším dílem vyjde najevo nový osobnostní rys a teprve po shlédnutí poslední epizody první série má divák pocit, že o postavách ví již vše, což v divákovi díky postupnému poznávání postav vytváří iluzi téměř skutečného přátelství. Vedle vybalancovaného scénáře na tom má lví podíl také bez výjimek excelentní herecké obsazení. Grace and Frankie je pro mě zřejmě největším seriálovým překvapením poslední doby, neboť papírově zde bylo více předpokladů pro katastrofu, než pro úspěch a přesto se nám dostalo výborného výsledku. Přes negativní výchozí bod pro postavy je seriál nabitý pozitivními okamžiky a poselstvími, kdy nám dává jasně najevo, že i v pokročilém věku lze začít nanovo a že za žádné situace není nic ztraceno. Nejen díky tomuto příjemnému a univerzálnímu poselství má dle mého seriál předpoklady zaujmout široké obecenstvo bez ohledu na pohlaví a věk. Předpoklad pro popularitu má seriál také díky svému zpracování, které téma zpracovává velice přístupně, aniž by se přístup dal označit za přehnaně mainstreamový a podbízivý.(24.6.2015)

V době, kdy se v Americe bouří (hlasitá) menšina odpůrců sňatků gayů a lesbiček, přichází Netflix se ztělesněním jejich noční můry, protože jak se říká, pokud snad nejste LGBT vy nebo váš protějšek, vaše manželství to nijak neovlivní, že ano. Když už je to konečně legální, Robert (Martin Sheen) a Sol (Sam Waterston), dlouholetí pracovní partneři, se rozhodnou jít s pravdou ven, a kvůli utajované lásce po nějakých čtyřiceti letech opustit svoje manželky. A tak jsou teď Grace (na takřka osmdesátnici neuvěřitelně nádherná Jane Fonda) a Frankie (Lily Tomlin) postaveny před situaci, které nikdo jiný tak docela nerozumí, a nezbývá jim než se ve vzájemné podpoře spoléhat jedna na druhou, byť se nikdy neměly zrovna v lásce. Každý díl začíná ohromně sympatickou otvíračkou, která s nadhledem reflektuje výchozí situaci, Grace a Frankie ovšem nejsou žádný sitcom, pár výbuchů smíchu sice přijde, ale většinu stopáže se jedná o překvapivě jímavou a hořkosladkou komedii o podzimu života, která těží především z dramatického potenciálu zápletky. Vtipné situace se potom často vážou ke kontrastu mezi ústředními dámami (za všech okolností elegantní, stylová a racionální Grace x trochu praštěná rozevlátá duše Frankie) a způsobem, jakým se s věcmi vypořádávají. Fonda i Tomlin předvádějí skutečný koncert, a takřka každý díl končím minimálně s hřejivým pocitem na duši, ne-li rovnou slzou v oku.(16.11.2015)

1. série - 70 % Celkem slušné překvapení. Nepovažuji to pouze za přímočarou komedii, proto možná to tak dobře funguje. Humor zde je, ale spíš táhne zajímavý příběh, který se vážně vyvedl. K tomu si přidejte éterickou Frankie a máte o zábavu postaráno. Jinak Fonda fakt nestárne, neuvěřitelné...2. série - 80 % Začínám postavy více mít rád, proto se mi zvedá i hodnocení. Co ale oceňuji, že seriál netlačí jen na komediální vložku, ale nebojí se rozvíjet příběh i vážněji (smrt, nemoc, operace...). To fakt cením a dává to seriálu jiný rozměr. 3. série - 80 % Už to neberu jako komediální seriál, ale obecně jako velmi zajímavě napsaný počin, který má prvky humoru. Zatím není cítit únava materiálu a hlavní příběhová linka jde směrem, který dává smysl a je logický. 4. série - 80 % Na tomto seriálu je skvělé to, že kvalita neupadá. Je to více méně stále stejné, což na druhou stranu je také škoda, že se nedočkáme něčeho, co by mne donutilo dát vyšší procenta. Přesto spokojenost.(28.8.2020)

NETFLIX did it again? Že se ještě divím. Strašně příjemný překvápko. Vlastně překvápko? S tímhle parádním castingem by mne asi bavilo sledoval i 10 hodinovou improvizaci na libovolné téma. Oscarová Jane Fonda a Lily Tomlin předvádějí parádní výkony, asi pro našince hlavní hvězda Martin Sheen už na sto let dopředu dokáízal svoje dramedický kvality v Západním křídle, no a Sam Waterson, tady stačí napsat jenom Newsroom. :) Není to uplně čistokrevná komedie a už vůbec ne sitcom, tohle je moc fajn odlehčenější dramedy. Strašně mne to baví i když je to papírově hrozně gerontofilní. Před prvním dílem zjišťovat minimum informací. 9/10(10.5.2015)