Nemocnice na kraji města

• Československo Nemocnica na okraji mesta (více)
Drama / Psychologický
Československo, (1977–1981), 18 h 21 min (Minutáž: 46–65 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hudba:

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál nás provází osudy protagonistů spjatými ze všech úhlů pohledu s oddělením ortopedie. Do příběhu vcházíme ve chvíli, kdy do místní nemocnice je po autonehodě přivezen těžce raněný známý hokejista, reprezentant Přemysl Rezek, na oddělení primáře Sovy nastupuje mladá lékařka Alžběta Čeňková, právě sloužící, nezapomenutelný doktor Štrosmajer svérázně "chválí" sestru Huňkovou a primář Sova na rodinné oslavě začíná mít vážné obavy o svého syna Karla... A to zdaleka není celý výčet postav a událostí, které nás čekají v jednom z nejlepších Dietlových seriálů, podpořený skvělými hereckými výkony a vydařenými dialogy... Seriál měl původně třináct dílů, po velkém úspěchu pak bylo dotočeno dalších sedm. Roli primáře Sovy původně rozehrál Karel Höger, kterého po jeho úmrtí během natáčení nahradil právě Ladislav Chudík. (pfa)

Petule3

Pecka seriál. Myslela jsem si, že už je to na mě moc, rok 1977, ale opak je pravdou. Vytříbené, inteligentní dialogy, mistr svého oboru pan Kopecký, no je to přehlídka perfektního herectví. A Cvach je fakt debil a Ina příšerná :). ()

regentor

Kultovní seriál Československé televize z konce 70. let minulého století který sledovaly celé rodiny, od dítek školkou nepovinných až po pracující seniory tzv."prduchy" nejen z důvodů,že tehdy příliš jiných možností "kulturního " vyžití systém nenabízel, ale scénář se J. Dietlovi velice zdařil a herecké obsazení bylo nadstandardní.Do příběhu divák vchází ve chvíli, kdy do místní nemocnice je po autonehodě přivezen těžce raněný známý hokejista, reprezentant Přemysl Rezek, na oddělení primáře Sovy nastupuje mladá lékařka Alžběta Čeňková, právě sloužící, nezapomenutelný doktor Štrosmajer svérázně "chválí" sestru Huňkovou a primář Sova na rodinné oslavě začíná mít vážné obavy o svého syna Karla... ()

PAVLIS

Překvapivě i dnes (2019) docela koukatelné, pominu-li ty rozvodové a potratové komise, stavění doktorů do pozice Bohů, se kterými se nediskutuje nebo podivně skokový vývoj některých postav. Tedy pokud se k Nemocnici přistupuje jako k nenáročnému televiznímu úniku od všední reality. Přesto nebýt několika výborně napsaných dialogů, hodnotím hůř. PS: Je poměrně frustrující si uvědomit, že většinu z vybudovaného v první sérii ta druhá zboří. Lepší se proto dvojce vyhnout. ()

ostravak30

Osobně nechápu, že má seriál tak nízké hodnocení. Považuju Nemocnici na kraji města za jeden z nejlepších Českých a Československých seriálů všech dob. Tady Jaroslav Dietl trefil do černého. Svým způsobem vykreslení postav a osudů, kdy každé postavě přidělil naprosto originální a jedinečný příběhový charakter, patří k naprosté špičce dodnes. Stačí se podívat, co si scénáristé vymýšlejí dnes. Tvůrci neumí vymyslet nic nového a proto se opakuje pořád dokola totéž, jen v různých obměnách a s různými postavami. Seriál se stal legendárním pro své hlášky a naprostou vyváženost mezi humorem a vážnými tématy a situacemi. Jaroslav Dudek pak dodal legendární herce a jeho výběr by se ani po tisíci jiných možnostech nemohl vylepšit. Přesně se trefil do vkusu diváků i charakterů postav samotných. Následuje legendární hudba a dnes již notoricky známé zápletky. Cvach, Štrosmajer, Sova aj. To je jen malý výčet postav, které se nám více či méně líbí a zůstanou v diváckých srdcích. Naprosto oprávněně a po zásluze. Seriál znám prakticky nazpaměť, ale stejně ho nikdy nevynechám, protože mě nikdy nepřestane bavit. Je to nesmrtelná legenda, na které se povedlo prakticky všechno. Takové seriály dnes již nevznikají. ()

mac000

Jak nedat nejvyšší hodnocení této špíčce nejen Dietlovy, ale i celé československé seriálové tvorby. V ději je zabydleno tolik pravdivých lidských charakterů, že vystačily i na další dvě pokračující série (bohužel už bez Dietma a M.Kopeckého) ()

DJ Kritik

Nemocnice na kraji města je Dietlov zázrak. Tak precízne napísané postavy s obrovskou charizmou, do detailu prepracované dialógy, postavy, ktoré sadli na mieru každému jednému hercovi i tým, ktorý hrali skutočne len epizódne postavičky. tu nebolo hluchých miest. Hlášky, ktoré zľudoveli a heci, ktorí dostali prívlastky podľa svojich postáv na dlhé dlhé roky. ()

knihovna

Sralo mě to už jako malé dítě. Nebýt tam Štrosmayer, a velmi prcatelná Ina, byla by to bída. A samozřejmě Cvach, to bylo geniální hovado. ()

majk_n

Česká seriálová klasika, která se netváří nijak nabubřele, s postavami se lehce můžeme ztotožnit a kupodivu vzhledem k době vzniku není agitační ()

Dass

Nejoblibenejsi cesky socialisticky serial. To hovori za vse. Dobre prokreslene charaktery postav, spickovy herecky ansambl, ale je preci jen serialove. ()

Cannabis

skvělý seriál z pera Jaroslava Dietla... není potřeba asi nic už psát o tomto fenoménu, který stále přežívá a jehož pokračování po 20 letech mu nemůže ani zdaleka sahat po kotníky... ()

(fjw)

Nejlepší seriál své doby a možná i teď, když to srovnám s Ordinací v růž.. nebo Velmi křehké vtzahy. Výborné dialogy, herci (doktor Cvach byl užásný:) atd.. A nezapomenutelná znělka. ()

danndda

Seriál, který u mne vyvolal rozporuplné pocity. Především v nevyrovnanosti hereckých výkonů (Čunderlíková má pořád stejný výraz v obličeji, hrozná Motlová, děsnej Frej). Dávám čtyři hvězdičky především za skvělé výkony Medřické, Janžurové, Štěpánkové, Kopeckého a Kaisera. Nelíbily se mi dějové osy kolem doktora Blažeje (a Iny), doktora Sovy ml. a doktorky Čeňkové, tyto postavy mi nepřirostly k srdci. ()

mr.bredok

Seriál měl vskutku dynamiku. Ale popravdě řečeno, těšil jsem se vždy hlavně na Miloše Kopeckého. Role v seriálu mu asi hodně seděla a jeho průpovídky patřily ke zlazým hřebům jednotlivých dílů. ()

Danulinda

Spolu se Sanitkou rozhodně nejlepší nemocniční seriál, který kdy Češi udělali. Aby také ne, když se na spolupráci podíleli dva machři v podobě režiséra Dudka a scénáristy Dietla. A když k tomu připočtu naprosto špičkové herecké obsazení, je to na jasný plný počet bodíků. Obzvláště mě bavil p. Kopecký, který byl má krevní skupina, ale i Josef Abrhám dal postavě maximum stejně jako ostatní jeho hvězdní kolegové. Ordinace v růžové zahradě a podobné paskvily dnešní doby jen mohou blednout závistí. ()

route60

Nezapomenutelný serial na který dnes nedám dopustit před 25 léty mně to nudilo ale dnes rozhodně né a o to více oceńuji herecké umění všech zučastněných pokračováni nestlo za řeč ()

Toumyk

Super seriál, který má dokonalou atmosféru s výbornými herci. Na svou dobu obdivuhodný seriálový výkon, který je na vrcholu hlavně díky dokonalé Dietlově imaginaci - velmi krásně prokreslené charaktery postav a výborné dialogy. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Zemřela herečka Jana Štěpánková

Zemřela herečka Jana Štěpánková

21.12.2018

Česká herečka Jana Štěpánková zemřela. 84letá dáma nakonec nezvládla boj s těžkou nemocí, podle všeho zemřela již v úterý, dnes se s ní pak měli rozloučit její blízcí. Mezi její nejznámější role… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let