Nemocnice na kraji města

• Československo Nemocnica na okraji mesta (více)
Drama / Psychologický
Československo, (1977–1981), 18 h 21 min (Minutáž: 46–65 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hudba:

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál nás provází osudy protagonistů spjatými ze všech úhlů pohledu s oddělením ortopedie. Do příběhu vcházíme ve chvíli, kdy do místní nemocnice je po autonehodě přivezen těžce raněný známý hokejista, reprezentant Přemysl Rezek, na oddělení primáře Sovy nastupuje mladá lékařka Alžběta Čeňková, právě sloužící, nezapomenutelný doktor Štrosmajer svérázně "chválí" sestru Huňkovou a primář Sova na rodinné oslavě začíná mít vážné obavy o svého syna Karla... A to zdaleka není celý výčet postav a událostí, které nás čekají v jednom z nejlepších Dietlových seriálů, podpořený skvělými hereckými výkony a vydařenými dialogy... Seriál měl původně třináct dílů, po velkém úspěchu pak bylo dotočeno dalších sedm. Roli primáře Sovy původně rozehrál Karel Höger, kterého po jeho úmrtí během natáčení nahradil právě Ladislav Chudík. (pfa)

pold

Nevím kde se vzala pověst o scénátistické genialitě soudruha Dietla. Jediné co mne napadá, je naprostá demence konkurence. Tohle je totiž příklad takové ubohosti a neumětelství, že takový Walker Texas ranger, Dallas, nebo jakákoli normalizační slátanina je proti tomu na Oskara.  Děj zcela mimo realitu, kde jediný scénáristův nápad je, že si postavy po dni dvou nabízí sňatek, nepotřebuje komentář. Ploché a tupé postavy, které lze v stihnou dvěma slovy a dál není co dodat. Koženohub a suchar Sova, alkoholik Sova, vlezdoprdel Štrosmajer, kretén Blažej, rozhoďnožka Čeňková, kurva Ina a debil Roman. Jediná normální postava je vinklářův Cvach, kterého také všichni jako jediného vzdělaného člověka okatě šikanují, až ho vyštvou. Doporučuji skončit Cvachovým úspěchem a zaslouženým trestem pro kreténa a debila,  happyendem s havárkou. Dál už je to zcela nesnesitelné. Nenapadá mne horší normalizační seriál.  To i takový Gottwald je proti tomu veledílo.  Zlatý Major Zeman. ()

Salvator

Při vší úctě k postavě doktora Sovy, hvězdami jsou kolegové Štrosmajer a Cvach. A také hospodyně Ema s větou - Karel pije. ()

Igy007

Nikdy jsem nechápala, čím si tahle sterilní nudnost získala tolik slávy. Kromě úvodního hudebního motivu to stojí skutečně za vyliž ... Ono vůbec vše od Dietla je esencí nudy a místy i trapnosti. Vždy mě iritovaly ty neživotné, toporné dialogy, s takovým materiálem většinou nic nenadělali ani ti nejlepší herci. A na těchto Dietlejnech jsem vyrůstala :-/ ()

Curfew

Ať se to někomu líbí nebo ne, i za totality existoval scénarista kličkující mezi svazáky a partyzány se ctí. Co víc, po letech se ukazuje, že to byl mistr svého oboru a Nemocnice, to je jeho majstrštyk. Rozebrat celý seriál, by bylo na mnohastránkovou diplomku, od herců přes scénář, dialogy, pointy jednotlivých dílů až k často pozoruhodným doplňkům, jako je ta modrá, i na dnešní poměry velmi extravagantní televize na doktorském pokoji :-) Stručně: je to skvěle rozehraná studie mezilidských vztahů na pracovišti, tahle linie scénáře je podle mě vůbec nejlepší. Kromě toho elitní herecká sestava, ze které ční opravdoví géniové (bez nadsázky) Kopecký, Abrhám a Štěpánková. Navazující zvraty, na které si autor Jaroslav Dietl počkal klidně pět dílů. Nemá smysl pokračovat:TAKOVÝHLE seriál u nás od té doby nikdo nenapsal. Samozřejmě, má i slabiny poplatné době. Občas rozvláčné vypravěčské tempo, sem tam nevěrohodný vedlejší herec (třeba František Němec je v tomto směru už tradičně mimo jinak kvalitní mísu). Jenže málo platné, tohle už je prostě vyučování seriálové tvorby, první hodina. Such a classic!!! ()

Pasternak

Přehlídka antichartistů z nemocničního prostředí patří stále mezi nejlepší normalizační seriály, ale vzhledem ke konkurenci není nad čím tleskat. Mezi velmi silné momenty především řadím osud Bety alias členky SSM :-). Ale berme to chvíli vážně ( jde to vůbec? ). Miloš Kopecký je opravdu kultovní herec a naštěstí je doktor Štrosmajer hezky napsaný. Podobně skvěle hraje i Medřická, Abrhám, Pešek a snad i Chudík. Ovšem vrcholem je jedna věta, kterou se v jednom díle předtavil ( a to bylo od něj vše ) mladý doktor Machovec. Ještě netušil, že za "20 let" bude opora nemocnice, která ovšem za touhle normalizační bude hodně kulhat, ale o tom jindy. ()

Freak

Tento nejslavnější seriál komunistické éry je na můj vkus tak trochu kýčovitý. Jeho pozitivem je pouze, až na občasné výjimky, absence politiky. Jinak postavy jsou vykresleny až příliš černobíle...andělský primář Sova, další výrazný "klaďas" doktor Štrosmajer a proti nim neschopný a záludný Cvach atd. Taková červená knihovna. Avšak v porovnání se svým novým pokračováním téměř geniální dílo. ()

Martinek

Plné absolutorium tomuto seriálu plnému excelentních dialogů a skvělých hereckých výkonů. Vyzdvihnul bych dva-Danu Medřickou a Miloše Kopeckého. ()

Sonny

Myslím, že primář Sova by byl nejlepším ministrem zdravotnictví. Jeho erudovanost, moudrost daná léty zkušeností a hlavně cit pro lidskou slabost. Primáři Sovo, děkujeme ti. ()

Bohulib

Jediný ze starých socialistických seriálů, na který jsem se dokázal dívat i po dvaceti letech. Hlavně si velmi cením odvahy Jaroslava DIetla, když v pokračování (díly 14-20) totálně rozboural závěr prvních třinácti dílů. ()

pájap

tenhle seriál by měli dostat zkouknout za domácí ukol všichni ti tvurci těch dnešních uspěšných seriálu jako ordinace,pouta, atd.moc dobrý. ()

squire

Tak trochu nadhodnocený seriál s velmi kvalitním hereckým obsazením, ale jehož scénář se zase až tak moc neliší od těch dnešních nastavovaných kaší. Zkrátka je to taky kaše, ale nenastavovaná. ()

saaaky

Řekl bych jeden z nejtradičnějších českých seriálů. A také bych řekl, že jeden z nejlepších. Na tehdejší dobu československou hvězdné obsazení, příjemné zasazení jednotlivých dílů i propracování. Pro někoho možná československá pratelenovela, pro mne pohodový seriál, bez kterého bych si historii české kinematografie nedokázal představit. ()

shinlove

Úžasné výkony úžasných herců, kterých si moc vážím dodnes...Seriál, který se stal odrazovým můstkem všech seriálů, co šli po něm. Vynikající, dnes již legendárními a zlidovělými hláškami plný, seriál. 4* ()

conductor

jednoznacne nejlepsi serial doby minule..vyborne vykreslene charaktery a zazivny dej. Davam 85%. Pro ty, co jej spise kritizuji, necht mi ukazou podobne kvalitni serial natoceny za poslednich 20let..scenar,dialogy apod...ktery serial z dneska je srovnatelny? ()

lada32

Zcela průměrná záležitost v papundeklových dekoracích.Kdyby tam nehrála Kopeckého postava,zdaleka by to nemělo takovou oblibu.Seriálu"Byl jednou jeden dům"nesahá ani po kotníky. ()

giacobbe

Kdyby nebyl seriál dodatečně nastaven, dnes by se řeklo druhou řadou-díly 14 až 20, byla by to odporná přeslazená limonáda. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Zemřela herečka Jana Štěpánková

Zemřela herečka Jana Štěpánková

21.12.2018

Česká herečka Jana Štěpánková zemřela. 84letá dáma nakonec nezvládla boj s těžkou nemocí, podle všeho zemřela již v úterý, dnes se s ní pak měli rozloučit její blízcí. Mezi její nejznámější role… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let