Nemocnice na kraji města

• Československo Nemocnica na okraji mesta (více)
Drama / Psychologický
Československo, (1977–1981), 18 h 21 min (Minutáž: 46–65 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hudba:

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál nás provází osudy protagonistů spjatými ze všech úhlů pohledu s oddělením ortopedie. Do příběhu vcházíme ve chvíli, kdy do místní nemocnice je po autonehodě přivezen těžce raněný známý hokejista, reprezentant Přemysl Rezek, na oddělení primáře Sovy nastupuje mladá lékařka Alžběta Čeňková, právě sloužící, nezapomenutelný doktor Štrosmajer svérázně "chválí" sestru Huňkovou a primář Sova na rodinné oslavě začíná mít vážné obavy o svého syna Karla... A to zdaleka není celý výčet postav a událostí, které nás čekají v jednom z nejlepších Dietlových seriálů, podpořený skvělými hereckými výkony a vydařenými dialogy... Seriál měl původně třináct dílů, po velkém úspěchu pak bylo dotočeno dalších sedm. Roli primáře Sovy původně rozehrál Karel Höger, kterého po jeho úmrtí během natáčení nahradil právě Ladislav Chudík. (pfa)

Trinculo

Toto bylo dobrý. Seriál, který se rehabilitoval. Lékařské prostředí je atraktivní, protože lékařské prostředí je místo, které se nás dotýká všech. Ti v bílých pláštích disponují zvláštním druhem persony, který je budován záměrně určitým způsobem, a není nepodobný personě léčitelů a mágů. Lékařská autorita je svým způsobem velmi odlidštěná. Tím, že tento seriál ukazuje lidskou stránku lékařů, tak posiluje i jejich profesní autoritu. Podržuje lékařské řemeslo jako důležitou činnost, a lékaře jako hrdiny, kteří stojí v boji proti nemoci a utrpení v první řadě na nejhorším místě. Zajímavé jsou vztahy mezi muži a ženy lékařkami, vzpomeňte, si na to, když maldá doktorka přijde poprvé na oddělení a všichni jí varují před tím, ať si vybere jiné řemeslo, že neudrží háky. I v tomto seriálu platí, že je-li lékař dobrý, je i dobrým člověkem. Doktor Cvach je zářným příkladem, pokřivený charakter, mizerné lékařské schopnosti u něho tvoří jednu nádobu. Apropos, i tento seriál je do jisté míry "propagandou", není sice zaměřený na věci na první pohled rozeznatelné politiky, a situovaností v lékařském prostředí, zaměřeností na osobní příběh postav, je do značné míry depolitizován, je však právě skrze tyto záležitosti spojen s určitou bio-politikou a konceptem socialistického zdravotnictví. Drobná osvěta zasazená do příběhu, vyhlašování kvalit a úspěchů, lékař jezdící do zahraničí, to vše ukazuje na to, co socialistciké československé zdravotnictví bylo, či přinejmenším chtělo být. Jako červená linie se velkou částí seriálu line příběh špičkového hokejisty, který je lékaři Borské nemocnice dáván dohromady po těžké autonehodě. A hokej, vážení, je v Československu něco víc než domací zlato. Seriáloví lékaři (a lékařka), tak v rámci příběhu dokáží svou zdatnost, tím že opraví muže, jehož tělo do jisté míry reprezentuje tělo českého národa. ()

Misha.d

Tak tímhle seriálem mě od malička krmila celá rodina. "Pst, ticho, koukáme se na nemocnici" "Musíme honem domů, abysme stihli nemocnici" Ach bože.. :) Ale, ať se mi to líbilo nebo ne, stejně jsem se na většinu dílů díval s rodinou. V době Nemocnic Chicago Hope, Pohotovostí, Chirurgů a především Dr. House, je sice Nemocnice na kraji města spíše totalitním přežitkem, ale musí se nechat, že v té době to byla neporazitelná klasika a legendární hlášku šprýmaře Dr. Štrosmajera "Dámo, kdyby blbost nadnášela, vy byste se tu vznášela jako holubice" si pamatuji dodnes. A samozřejmě nesmím opomenout ani bručouna Cvacha, kterého jsem fakt neměl rád, úžasného hodného primáře Sovu a hloupoučkou a naivní šedou myšku - sestru Inu :) ()

ForzaJuve

Já tomu dávám 4*, ale naprosto chápu všechny, co tomu dali1* nebo i odpad. Zatímco nechutnou propagandu v obou Andělech s Marvanem jsem nepřekousl, tady mi tuhá normalizace 70. let až zase tak nevadí, koneckonců není to 30 případů mjr. Zemana. Ale jak jsem napsal, plně chápu všechny, kterým právě tohle vadí. ()

yarghoul

Jako malá jsem ten seriál měla radši, ale to vůbec nevadí. Obdivuju vykreslenost charakterů postav. Pamatuju si nesmrtelné hlášky doktora Štrosmajera. Doteď nevím, jestli mám první paní Blažejovou litovat za Blažejovo nevěry nebo jí nemít ráda za její "stíhačství". Miluju ironii a sarkasmus doktorky Fastové. Tím vším chci říct, že protože si to všechno po tolika letech pamatuju, na rozdíl od stovek jiných filmů a seriálů, má to vysokou úroveň. ()

cici24

První série, vlastně tomu ani první nebudu říkat, protože je to jediná, ty ostatní sračky se k tomuto ani nepřiblížily....Výborně napsané a zahrané....jednotlivé osudy aktéruů jsou taky velmi zajímavé a dnes už je to klasika mezi seriály...dodnes nepřekonaný seriál z nemoničního prostředí... ()

superzurda

Zapomeňte na Chicago Hope či Medicopter! Je tu seriál, který je také o lékařích a který můžete vidět mnohokrát, protože vás vždy přitáhne a nepustí. Nepustí, protože nemusí. Sami chcete vědět jak to bude dál. Dietlův velký lidský příběh se umocňuje ústřední melodií. Dvojice DD to prostě uměla. ()

janda1986

Ještě před několika lety jsem nechápal, proč tolik lidí má tento seriál tak rádo. Teprve až nyní, kdy jsem překročil práh dospělosti, dokáži Nemocnici na kraji města plně docenit. Přestože je Nemocnici více než třicet let, díky skvělým hereckým výkonům stále neztrácí na atraktivitě. Kdo tento seriál ještě nikdy neviděl, není zřejmě typickým Čechem. Ačkoliv se mnou někdo nemusí souhlasit, považuji Nemocnici za nejkultovnější český seriál. ()

aannemer

Takřka dokonalé na tehdejší možnosti. Kdyby seriál dnes sestříhali na poloviční stopáž, byl by možná atraktivní i pro další generace. ()

japekli odpad!

Klasika té doby. Přijde mi, že seriál propaguje to, co vládnoucí třída potřebovala- uvědomělou společnost, která dokáže s bravurou zatočit s velmi ojedinělými případy neduhů v charakteru socialistického člověka. No a to porevoluční pokračování je "stavění sněhuláka z loňského sněhu"- chtěli k TV přikovat přeživší diváky prvního vysílání s těmi, co propadli telenovelám.. ()

ifca88

Dnes již kultovní seriál s vynikající úvodní melodií, na který se vždy ráda podívám. Stojí nejenom na skvělých hercích (v čele s dr. Štrosmajerem a primářem Sovou), ale taky na atraktivním lékařském prostředí a skvělých dialozích, které narozdíl od ordinace v růžové zahradě a podobných současných nekonečných seriálů nejsou pouze slovním průjmem. Jednoznačných 100%. ()

hony23

Absolutní špička naší seriálové tvorby, i když už hodně okoukaná. Sešla se zde celá jedna generace vynikajících herců, kterým jasně vévodí Miloš Kopecký alias dr. Štrosmajer! ()

Emperor1

Řemeslně skvěle odvedená práce, výborně vykreslené charaktery jednotlivých postav, napínavé a často hluboce lidské, jímavé scény, bohužel z dnešního pohledu mnohdy i naivní, patetické či zidealizované. Fascinující je pro mě třeba fakt, jak dramaticky lze podat např. takovou událost, jakou je kontrola ministerské komise. Nebo jak je líčeno, že i prostá zelinářka se může dovolávat spravedlnosti až na ministerstvu, která se tím dokonce se vší vážností a pozorností zabývá. Na druhou stranu musím dnes ocenit, že soudružství zde bylo omezeno na tu nejmenší nezbytnou míru (soudruh primář, doktor naštěstí zůstal panem), zase si to vynahradili v jiných seriálech. Ale tyhle rozporuplnosti jsem coby dítě při sledování tohoto seriálu po nedělním Studiu kamarád samozřejmě neřešil. Excelentní výkony všech herců, zejména pak pana Kopeckého, Abrháma a paní Medřické. ()

zigy

Parádní klasika české seriálové tvorby, kterou k nebeským výšinám pozvedává excelentní Kopecký, který permanentně trousí hlášky. Ale nejen on, vlastně všichni chirurgové jsou herecky naprostá špička, a každý si najde svého oblíbence. Mě se nejvíc líbí Blažej - Abrhám, který má takové charisma, že by s ním mohl léčit lidi (a taky tak činí). Uživatelka Ateviii jistě namítne, že je to děvkař, a bude mít pravdu, nicméně nepochybuji, že po shlédnutí jeho ultrachlupatého hrudníku změní názor a bude ho mít taky ráda. ()

rigby

Premiéru seriálu jsem bohužel jako malý kluk v předškolním věku nezaznamenal, ale nějakou další reprízu určitě. Nicméně moc jsem si nevzpomínal. Chápu, že se jednalo o velmi populární seriál v té době, ale v současné smršti všelijakých seriálů a telenovel zcela zaniká. Místy je to až úsměvné, místy hodně vaty. Zkrátka dnes už mi to moc neřeklo. ()

Kontryhelka

Klasika československé kinematografie. Mně se seriál líbil, byla v něm spousta kvalitních herců,kteří do toho dali vše a vznikl výborný seriál z nemocničního prostředí. ()

Skylwalker42

Jestli za komunistů bylo něco opravdu dobré, tak filmografie. A mezi seriály patří tento mezi TOP seriály vůbec. Od té doby jsme žádný z nemocničního prostředí již tak kvalitně nenatočili. Veškeré Ordinace v růžové zahradě se mohou opravdu zahrabat. Všech dvacet původních dílů je tak dobře napsáno a natočeno, že je to až nevídané. Naprosto exceletně vybraní herci do svých rolí - především Chudík alias primář Sova, Kopecý jako doktor Štrosmajer (ten do toho seriálu vnesl opravdu hereckou duši, kterou veškeré naše současné seriály bohužel postrádájí) nebo Vinklář jako nenáviděný doktor Cvach - to byli defacto jejich životní role. Každý dialog je precizně formulován. Každá postava je charakterově zajímavá a některé procházejí vývojem, třeba zdravotní sestra Huňková v podání baječné Ivy Janžurové. Úvodní geniální znělka skvěle evokuje atmosféru seriálu a již je s ním neodmyslitelně spjata. A jen malé výhrady bych samozřejmě měl :) Docela mě vytáčela Ina s tím svým neustálým nicneříkajícím výrazem a doktor Řehoř s tím svým poslechem elpíček :) Jinak dokonalost sama. Náš seriálový klenot! ()

imaginer21

Kdyby dostal Kopecký ještě víc prostoru (knižní předlohu neznám, ale Štrosmajer mi připadal jako hlavní či aspoň zásadní postava), bylo by to rozhodně na výrazně vyšší hodnocení. Všechny scény s ním jsou absolutorium celého seriálu a v zásadě jeho osudový odchod (s posledním významným skutkem) dával celé sérii hlubší smysl. Dnes (2019) je toho skvostné české seriálové dílko spíš jen zdařilou reflexí své doby než skutečně nadčasové (ačkoliv některé morální roviny jimi skutečně jsou). Co ovšem lze vedle hudby vyzdvihnout, je příjemná, ne-li poctivá dávka skutečného herectví prakticky všech zúčastněných (vedle kultovního Kopeckého zejména Chudík, Abrhám, ale i Janžurová, Frej nebo Balzerová) a asi nejvíce ze všeho libozvučná a květnatá čeština, jejíž výskyt v civilních situacích mě rozesmutnil mnohem víc než samotné osudy některých z postav. Ono totiž dneska - v době fejsbuků, instagramů a twitterů - takhle libozvučně jen těžko někde něco zaslechnete. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Zemřela herečka Jana Štěpánková

Zemřela herečka Jana Štěpánková

21.12.2018

Česká herečka Jana Štěpánková zemřela. 84letá dáma nakonec nezvládla boj s těžkou nemocí, podle všeho zemřela již v úterý, dnes se s ní pak měli rozloučit její blízcí. Mezi její nejznámější role… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let