Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

ondraondra

Kupodivu jsem se nenudil, což je zázrak vzhledem k té přemrštěné stopáži. Pěkně to odsýpá a oproti předchozím MCU projektům tohoto roku se mi při pohledu na vizuální efekty nechce zvracet (teda až na finále). Problém je ten, že film není ničím zapomatovatelný a i přesto, že mě hlavní hrdinka bavila, tak jsem měl pocit, že nepůsobí jako hlavní postava. Je sice pravda, že se snímek odlišuje alespoň specifickou atmosférou, ale to neobhajuje jeho existenci. Je trochu smutné, že tento lehce nadprůměrný film je zároveň Marvelovka roku. Snad bude příští rok honosnější. 6/10. ()

Johnny.ARN

Boha, tomuto filmu sa dá toho toľko vytknúť, ale nechce sami. Načo? Ako kto si reálne myslel, že toto má šancu na nejaký úspech, alebo že to dokáže vytrieskať slušný dej a posunúť niekam univerzum? Najzbytočnejšia márvelovka, kde sa bijú tmaví s ešte tmavšími, kde je extrémna girl power idúca si v ruku v ruke s tolerovaným rasizmom a kde panterica je bez rešpektu, pôsobí smiešno a celkovo je to taká Catwoman na steroidoch. Neni v tých komiksoch fakt lepšia postava, ktorá by mohla týchto zberačov nahradiť? Ultraslabé 2 z 5 ()

LUKICKK

Dobře se vypořádali se ztrátou hlavního hrdiny a film vyšel dost fajn, kurva oproti tomu co za hnusy na nás Marvel v poslední době chrlí je to totální pecka. Hlavní záporák Namor si mne nezískal až tak moc jak jsem čekal, ale taky fajn, podmořský svět byl vyobrazen celkem zajímavě. Solidních 8/10. ()

DragonnCZ

8/10. - Film, který po těch paskvilech a patlaninách co MCU za poslední 4 fázi vytvořilo prostě potřebovalo a já nemohu jen říct, že i, když jsem od toho filmu měl menší obavy, já nejsem zklamaný vůbec. Emocionální film, kde Ryan Coogler potvrdil, že parádně umí pracovat se scénářem a svými postavami a třeba ty necelý 3 hodiny byli opravdu na místě. Lidem se nikdy nezavděčíš, proto se najdou i tací, kterým tento film nesedl a samozřejmě pro to mají své důvody. Já si film užil a to mi nikdo nevezme. Jsem velký fanoušek Black Panthera, a dvojka mě naopak potěšila víc než bych čekal. Herecký výkony ne třeba komentovat, prostě mazec. Představení Rary Wiliams opět na jedničku a i když jsem také měl od ní obavy dost mne nahypil na její seriál. Musím taky vypíchnout noční autohoničku ve městě končící na mostě, která je skvěle natočena a dost mi připomněla tu z jedničky v Soulu. No a poslední, ta hudba! Goransson zase zaválel! ()

Zek

Konečně po dlouhé době film od Marvelu, který mě bavil. Sice, je to na můj vkus dost ukecaný a některé scény bych i vynechal, ale to se dá snadno přehlédnou k tomu co vše se ve filmu stane. To, že se Black Pantherem stane jeho sestra, jsem věděl už dávno, ale v momentu kdy si oblékne jeho oblek a začne se bitkovat s Namorem, jsem z hlavy vypustil představu, že měl být Black Panther přeobsazen. Přiznám, ale i to že kdyby film vyšel před Eternals, tak by moje hodnocení, bylo určitě menší. ()

MikyAff

Wakanda Forever? Prosím ne.. Proč to má tak dlouhou stopáž, když se tam neděje absolutně nic zajímavého a není tu skoro žádná postava, která by mě oslovila, až na Okoyu. Spousta zbytečných keců, "záporák" s křídly na kotnících (jakože wtf, vážně?!) je naprosto marnej a posledních 45 minut jsem už jen proskákala z principu, abych věděla, jak předešlé dvě hodiny mého života dopadnou. Nemluvě o tom, když se poprvé objevili modří vodní mužíčci a mně se vrátil flashback na moje utrpení při druhém Avatarovi. Nerada to říkám, ale kvalita Marvelu opravdu klesá.. ()

Pavlínka9

Mám k tomu stejný počet hvězdiček, jako k předešlému Black Pantherovi, ale ten pro mě byl "větším wau". Pokud by film nebyl v nominacích na Oscara, tak bych se na něj ani nedívala, protože jsem si to už tak 10x řekla, že to nepotřebuji vidět. Na Bassett je za mě krásný pohled v jakékoliv roli - takže moji pozornost měla hlavně ona. Pokud Oscara, tak za vizuální efekty, ale jinak je to obrovská - a jako zajímavá podívaná, co se další, jiné civilizace a soubojů, ale mě toto prostě nic moc neříká....Co mě zaujal byl úvod loga Marvel, kde poctili Bosemana jeho záběry z jeho filmů. Děkuji, ale jinak znovu vidět nepotřebuji :) ()

_DAVE_

Z kraje velmi natááááhnuté, závěr už měl sešup..  Rozhodně bych seškrtal alespoň 15min. U nových Márvelovek už dávám body i za to, že tam nikdo nezachraňuje galaxie a mnohavesmíry.. Na 3/5 úplně stačí, že dělá něco (cokoli) jiného.  V rámci možností ok, závěr nesmyslný. V tomto žánru raději neřešit. ()

hroubek

V první řadě bych rád řekl, že samotný komentář je mnohem důležitější a vypovídající, než mé hodnocení. Kevin Feige se rozhodl s MCU zkoušet nové věci. Posouvat filmy a seriál dál, objevovat nové směry, žánry a představovat méně známe hrdiny. Tento krok je chvályhodný a ukazuje, že má Feige pod čepicí a dokáže plánovat a přemýšlet o několik tahů dopředu, než konkurence. Bohužel nepočítal s dvěma faktory. Tím, že se diváci lehce přejedí a pokud mají koukat na více projektů během jednoho roku, tak musí dané projekty mít jisté kvality. A tím druhým faktorem je to, že mu v současnosti chybí nějaký tahoun jakým byl Iron Man. S odstupem času po Avengers: Endgame se ukazuje, že najít nového tahouna pro MCU není, tak jednoduché, jak si to Feige a Disney představovali. A tento problém se ukázal i u Black Panthera: Wakanda nechť žije. Zde bohužel těch faktorů bylo více. Nečekaná a tragická smrt Chadwicka Bosemana změnila směr samotného příběhu a muselo se hodně upravovat a přepisovat, aby se tomu dal nějaký řád a smysl. A taky najít nového tahouna pro tuto série. Režisér Ryan Coogler se s tímto nelehkým úkolem popral se ctí. Nicméně spoustu věcí se mu nepodařilo dotáhnout do uspokojivého celku. Největší problém bych viděl ve scénáři, který chce toho říci hodně a ve výsledku toho moc neřekne. A přitom má zajímavé myšlenky a témata, jen je prodává zdlouhavě a krkolomně. Z mého pohledu moc dobře nefunguje titulní konflikt mezi Wakandou a Namorem, ale to je častý nedostatek komiksových filmů. Coogler rozjede několik linek, a neumí je efektivně zakončit. Díky tomu se první hodinu přesouváme z místa na místo a sledujeme, jak jsou všichni smutný a frustrovaný. Jakmile se rozjede to hlavní, tak "jakoby se Coogler uvolnil" začne nám servírovat zábavnou a svižnou podívanou. Akce, souboje, dialogové výměny, osudovost atd. Takový flashback s Namorem je parádně vystavěný a moc hezky natočený. A třeba závěrečný souboj nabídne i něco více, než je mlácení. Musím říci, že tohle je jeden z mála filmu od MCU, který je opravdu dojemný a ta dojemnost funguje. Nicméně je to na úkor jiných věcí. Co se týče hereckého obsazení, tak je silné, ale ukazuje se, že chybí Boseman jako tahoun. Letitia Wright je sympatická a snaživá herečka, ale bohužel na to, aby utáhla velký blockbuster nemá. Jako vedlejší postav je super, jako hlavní hrdinka je slabší a zvláště, když jí scénář hází klacky pod nohy, a dělají z ní mírně nesympatickou postavu. Angela Bassett má velmi dobře napsanou postavu a zahrála to moc dobře. Danai Gurira je super a moc se mi líbilo, jakým způsobem svou postavu posunula. Lupita Nyong'o si krade scény pro sebe a já si její výkon užil. Tenoch Huerta velmi dobře vystihl ego a aroganci, kterou Namor má i v komiksech. Jeho výkon je dost dobrý a je škoda, že Namor místy působí jako plochá postava. Winston Duke a Martin Freeman nemají tolik prostoru, ale umí si užít každou scénu. Líbila se mi vizuální stránka filmu. Prostředí, kostýmy, hudba a rekvizity jsou hodně povedené. Osobně jsem měl problém, že jsem při nočních/temných scénách nic moc neviděl, ale asi jsem měl tento problém jen já. Black Panther: Wakanda nechť žije je dobrý a zajímavý film, o tom žádná, ale jestli je divácky vděčný a zábavný to je věc druhá. Na tuhle otázku si bude muset každý odpovědět sám. () (méně) (více)

Timak

Docela by mě zajímalo, jak by vypadal BP s Chadwickem - byl to obrovský sympaťák. Namor je bad ass, se silným motivem a rázným naturalem, akorát se mi nelíbí casting. Představoval jsem si někoho s ostřeji řezanými rysy a možná lépe stavěného - takovej typ Cavil. Nicméně BP2 funguje, silný důraz na ženský element a přírodu. Riri Williams vypadá fajn a bude asi dobrý member.  Takže celkově se mi to líbilo, určitě víc jak jednička. Ale mám teď nutkání si ji opět znovu pustit. ()

creeper

Hodně slušnej biják. Rozhodně nejlepší letošní marvelovka. Opojná hudba (Göransson je Bůh), skvělá výprava, kamera, moc pěkný akční scény, osudovej feeling a působivá atmosféra. Kdo má skutečně rád film a disponuje aspoň minimálním filmovým citem, ten tento snímek těžko ohodnotí méně než třemi hvězdami. Za mě 4,5. ()

Brain-D

Úpadek Marvelu bohužel pokračuje. Čekal jsem opravdu víc a trailer poměrně navodil, že by se mohlo jednat o něco opravdu epického. Přepálená stopáž slibovala rozvinutý příběh a přitom to v závěru působí poměrně male se spoustou zbytečných scén, které by šli bez rozmyslu osekat. I některé postavy bohužel snímek stahují do úplně trapných momentu, kde si ve spoustu momentech svoji vážnost těžce buduje. Je fakt, že po dlouhé době je před námi vážná marvelovka a cokoliv vtipného snímek hrozně tahá ke dnu. Nelze popřít, že v universu se inklinuje k převzetí všech hlavních mužských postav ženskými. I když tenhle snímek opravdu neměl kam jít. Smutná událost, která se stala původnímu představiteli může potkat kohokoliv. Snímek vzdává na začátku i patřičný hold a poctu. Kdybych měl zmínit pozitiva, které tu jsou a nejsou vůbec zanedbatelná, tak to bude okolo celého podvodního světa. Ať už vizuál, který sice bude každý srovnávat s Avatarem a Aquamenem, kde oba filmy dělají značně lepší práci, ale tón tohoto filmu to prostě vyhovuje špinavé a zašedlé. Hudba od Ludwiga Göranssona je až na některé tóny zajímavá a jedinečná. Záporák je zajímavý a nebýt křidélek na nohou, které jsou zakotveny v komiksech, tak by vážné scény mohli nabýt opravdu plné vážnosti, kterou marvel posledn léta postrádá. Ryan Coogler udělal hodně práce, ale je pravděpodobně fakt, že do jeho prvního snímku o Black Panterovi mu studio mluvilo méně, protože to střídání vážných a stupidních scén bylo do očí. Jsem po snímku silně nejistý, co si o tom celé myslet, takže zůstanu přesně uprostřed 60% ()

VanTom

Druhý Panter se rozjíždí docela zdlouhavě, zeširoka přeskakuje mezi tématy, postavami a liniemi, přitom v důkladném budování vztahů a motivací stejně naráží na zkratkovitost a nedostatečnou hloubku. Film však skvěle, výpravně vypadá, takže pořád bylo na co se koukat (přestože ve velkoleposti se na Aquamana nechytá) i co poslouchat, signifikantní Göranssonovy africké rytmy a "křiky" dostaly hodně prostoru. Záporák/antihrdina Namor má charizma a od jeho útoku na Wakandu (resp. ještě předtím únosu Shuri) nabral snímek tempo, které neztratil ani v povedené finální digiakci, naštěstí nepřestřelené jako minule. Určitá únava z marvelovek se již nicméně projevuje i u mne, svého času nekritického fandy. [CineStar Anděl – Dolby Atmos] ()

Sany33

Príbeh: Krátko po smrti kráľa Wakandy sa svetové mocnosti začnú usilovať o ich nerastné bohatstvo. Najhoršie na tom ale je že sa scéne sa objavuje ďalšia civilizácia, ktorá rovnako vyzýva Wakandu na súboj. Tá musí nájsť svojho ochrancu spomedzi ľudu. A tak nedobrovoľne vzniká nový Black Panther. Herecké obsadenie: V podstate totožné s prvým dielom. Prevedenie: Sentimentálna rozlúčka s jediným pravým Black Pantherom -  Chadwickom Bosemanom. Dejová linka okolo Freemana absolútne zbytočná. nikam neposúva príbeh a zaberá zbytočných 23 minút už aj tak prepálenej minutáže. Hlavný záporák je pako, ktorému k ukončeniu vojny stačí morálne precitnutie. Všetky dobré scény sa buď odohrávali v tme alebo boli zle nasvietené. Film tak vyzeral dosť amatérsky. Pocity: Milujem Wakandu a jej príbehy. Potitulková scéna mi dala za pravdu že sa na trón neskúr vráti T’Challa (lebo tak to je aj v komiksoch) a táto dejová odbočka bola nutná kvôli tragickému úmrtiu herca Chadwicka  Bosemana. Ale celý film je iba feministická zlátanina plná nezmyselných dialógov a emancipovaných žien, ktoré už na nič mužov nepotrebujú. Pridaná hodnota: Pocta zaslúžilému hercovi, ktorý už je hore v hereckom nebi po boku najväčších velikánov filmového neba. 58% ()

JohnSmith

První Panther nebyl špatný, ale byl do té doby rozhodně nejslabším filmem MCU. Po Eternals jsem si myslel, že už nemůže být hůř. Ale ono je. Druhý Panther je totálně nudný, nezajímavý, bez pořádné akce, bez pořádného děje a s naprosto příšernými herci. Nejsmutnější bylo ale to, že se celý film pláče. Buď za prvního Panthera nebo za to, jak jsou bílí hejzli a hnus. Do toho nová a zbytečná "Iron Woman" a nemastný neslaný záporák, který ale byl možná tím nejsympatičtějším na place. Vždy jsem dával MCU o něco lepší hodncoení než si možná zasloužilo, ale tohle opravdu ne. Jediný důvod, proč nedám odpad je ten, že jsem viděl mnohem horší filmy. ()

Trustme

Když usnete po 15. minutách a nevzbudí vás ani Dolby Atmos randál je něco špatně. První Panter byl velmi solidní spektákl, tohle bylo peklo. Vypnuto bez milosti stejně jako podobná sračka, kterou je Eternals. Pozitivní je, že snad by mohly ty Marvelovky jít už do prdele a bude na světě i víc peněz, třeba pro natáčení 10. akčních dospělých filmů, místo jedné Zmrvelovky. ()

Bad Guy

Je těžké srovnávat pokračování s prvním filmem, protože to bylo v mnoha ohledech odlišné, vzhledem k okolnostem. Coogler přinesl epické a emotivní pokračování, které je skvělou poctou již zmiňovanému Chadwicku Bosemanovi. Wakanda nechť žije je jedním z nejambicióznějších pokračování v rámci MCU. Wrightová, Bassettová a Huert do svých rolí dávají naprosto všechno. Snímek by každopádně snesl i kratší stopáž, protože mi to přišlo místy vynuceně natahované a kazilo mi to tak celkový dojem. MCU nám v poslední době servíruje zcela odlehčené snímky, které jsou navíc jak přes kopírák a vyhýbají se vážnějším tónům. To ale neplatí pro Wakandu nechť žije. Může se tak právem řadit k jedné z nejvážnějších marvelovek vůbec, samozřejmě až po Avengers: Infinity War a Endgame. Po dlouhé době se však jedná o solidní počin, tak trochu zázrak a možná nejlepší projekt čtvrté fáze.. Celá recenze zde. ()

blackJag

Dlouhé, ukrutně, plné ambicí narušit superhdinské statusu quo (ten se netýká jen MCU), snažící se vybřednout ze smrti Chadwicka Bosemana mimo jiné tím, že ustanoví nového Černého pantera. Upřímně? Volba padla na Shuri, jistě, čekalo se to, ale já bych v té kůži snad raději viděl královnu Ramondu :-) Co se mi naopak líbilo, pojetí Namora a jeho lidu, jak vystřižené z APOCALYPTA :-) 60% ()

drackula

Herec Chadwick Boseman sa dočkal dôstojnej rozlúčky. Nebolo to prehnané, ale zároveň bol odkaz pôvodného Panthera prítomný počas celého filmu. Wakanda si udržala svoju originálnu tvár, ale zároveň sa opäť posunula vpred, využívajúc pri tom množstvo komiksových nápadov a motívov. Z kina som odchádzal veľmi spokojný. 90% Cinemacity Eurovea ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou