Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

Han22

Druhý Black Panther nakonec nebyl takový průšvih, jaký jsem očekával po nevýrazné jedničce a smrti hlavní postavy, resp. herce. Rozhodně je to o třídu lépe natočená komixová zábava než byl třeba Morbius. Ta podivná směska domorodé kultury a hi-tech technologie ve Wakandě funguje, výprava je pěkná, podmořské město a mořská rasa také (i když Aquaman vypadal a fungoval nesrovnatelně lépe) a když dojde na akci, stojí to za to, předvším parádní finální boj na mořské plošině. Bohužel jde taky o vlajkovou loď současné rasovo-genderové propagandy a ač to úplně nekazí zábavu, prostě to tu je. Černoši jsou bezchybní, jejich podmořští nepřátelé vlastně nejsou zlí a za největší zlo je USA, hlavně bílá rasa zosobněná ultraslizkou agentkou CIA, která se jen třese na to vyplenit Wakandu. A tu moudrost zosobňují ženy, konkrétně hned 5 hrdinek, zatímco muž jsou buď přihlouplí bijci (černošský bojovník) nebo slaboši (agent Ross, která neváhá zradit svoji zemi). Suma sumárum 3* za pěknou podívanou, která ovšem rozhodně nemusela trvat 2,5 hodiny! ()

Kanca

Je hrozně těžký natočit Black Panthera bez Black Panthera, ale tady se to povedlo…a moc! 85% A PS: Ta hudba!…Ta mě hodně bavila! ()

Knowho

Po 4 letech šel do kin druhý Black Panther, bohužel již bez nadaného Chadwicka Bosemana. Velkou otázkou bylo zda Letitia Wright, jenž se zhostila hlavní role Shuri, dokáže velmi očekávaný sequel utáhnout. A i díky Angele Bassett a Tenochu Huertovi mohuz velmi rád říct že ano. A ano Tenoch Huerta coby hlavní ,,záporák" Namor si získal snad všechny diváky svým charizmem, ale i samotná postava Namora je dle mého výtečně propracována. Talocan je graficky neuvěřtelným místem a prakticky každá scéna odehrávající se tam je pastva pro oči. A jsem rád, že opravdu není Namor a Talocan pouhým ,,Marvel Aquamanem a Atlantisem",ale oboje jsou naprosto odlišné. Na jednu stranu Dominique Thorne sice hraje dobře postavu Riri Williams avšak si nejsem jistý jetli dokáže utáhnout vlastní seriál jenž se připravuje. Postava Shuri si naštěstí opravdu projde nějakým vývojem a nestává se tak novým Black Pantherem jen tak. Dlouhá stopáž určitě filmu prospěla a jsem hezky překvapen že se opravdu dočkáváme ,,artovějšího" MCU filmu. A tak se u mě Wakanda Forever umištuje na 2. místo nejlepšího MCU filmu ,,Phase Four". 8/10 ()

Fary

Ale jo - na flower-power je to vlastně ještě celkem povedený a efekty pod vodou jsou naprosto super. ;) ()

SpaceOdyseus

Bavil jsem se vic nez u jednicky, ale to nerika mnoho. Tou jsem se pronudil. Lepe tu na me funguje pribeh, kde mi ustredni konflikt s tajemnym morskym narodem prisel zajimavejsi nez cernosska traumata z jednicky. Ale stale me Coogler nepresvedcil akci a vypravecskym tahem na branu. Truchleni bylo obcas az moc. Take hrube selhal s postavou Iron Heart. Nesympaticka postava hrana jeste nesypatictejsi hereckou mi prisla uplne nadbytecna. A rad bych ji vyhlasil jak nejzbytecnejsi cast filmu. ()

Hanys_

Nové postavy super. Jak Ironheart, která mě na téhle ploše bavila o dost víc než podobná Kamala Khan, tak Namor, který zas a opět dokazuje že se záporákama Marvel fakt pracovat umí. Jinak Shuri na utáhnutí filmu prostě nestačí, tady ten Chadwick chyběl fakt víc než jsem čekal. Herecky to je celé dost nevyvážené (Angela Bassett hraje jak v oscarovém dramatu, zatímco ostatní si prostě přišli zablbnout do další marvelovky)...a hlavně na to abych chtěl tuhle Wakandu vidět někdy znovu, je to příliš dlouhé a v v první půlce dost nezajímavé. Moderní ost s rádiovými hity je zlo, a Goransson v jedničce se taky poslouchal líp.. 5/10 ()

Eraserhead

Další nudná marvelovka s naprosto neopodstatněnou stopáží 160 minut. Dějově řídké, ukecané, velmi málo akce a ani to málo není zajímavé, místy nepovedené efekty (green screen třískal do očí). Pokud jste viděli Avatar (jedno který), netřeba se s tímto Pantherem obtěžovat - je to to samé a výrazně horší. ()

tom.nosek

Druhý Black Panther je taková tuctovka, co si budem povídat. Not great, not terrible. Z Marvelovek je to spš slabší kousek. "Aquamani" měli sice zajímavý příběh z mayské kultury, ale jinak byli docela slabí. Musel jsem hodně vzpomínat, abych si vybavil většinu postav. Letitia Wright je sympatický lead, ale celý ten vývoj postavy je vlastně takový generický, viděný už mockrát. Na závěr můj Marvel žebříček: 1. Guardians of the Galaxy I, 2. Thor III: Ragnarok, 3. Guardians of the Galaxy II, 4. Thor IV: Love and Thunder, 5. Iron Man I, 6. Spider-Man I: Homecoming, 7. Avengers IV: Endgame, 8. Ant-Man II and the Wasp, 9. Avengers III: Infinity War, 10. Spider-Man II: Far from Home, 11. Captain America I: First Avenger, 12. Iron Man II, 13. Avengers II: Age of Ultron, 14. Iron Man III, 15. Spider-Man III: No Way Home, 16. Ant-Man I, 17. Black Panther I, 18. Captain Marvel, 19. Doctor Strange, 20. Black Panther II: Wakanda Forever, 21. Thor I, 22. Captain America III: Civil War, 23. Thor II: Dark World, 24. Avengers I, 25. Captain America II: The Winter Soldier. ()

Pat.Ko

Tak ako zvyknem pri písaní recenzie vyjadrovať svoje pocity pred pozretím, tak začnem tak aj teraz. Keď som uvidel aké ohlasy má tento film, som si myslel, že bude to pre mňa niečo čo musím vidieť, aby som bol v obraze v ďalších projektoch od MCU, takže som mal pocit, že po pozretí filmu budem mať pocit sklamania. No môžem povedať, že som spokojný celkom. Film sa začne emocionálne, a tento emočný nádych sa nesie vlastne celým filmom. Herecké výkony sa nesú na vysokej úrovni, ale najviac vyzdvihujem mená Letitia Wright, Angela Bassett a Tenoch Huerta, rád by som videl týchto hercov aj v iných veľkých projektoch, lebo myslím že môžu poskytnúť hocijakemu filmu kvalitu svojími výkonmi. Vrátim sa k Tenochovi Huertovi, obsadenie záporáka nemohlo byť lepšie, zahral ho bezchybne. Čo sa mi ale najviac páčilo na filme boli vizuálne efekty. Priblížilo sa nám aká Wakanda krásna a hlavne nádhera podmorského sveta. Takže vizuálne to bolo pre mňa dokonalé. Dlhá minutáž mi nevadila, a bol dostatočný čas bližšie poznávať postavy, aspoň tie poprednejšie. Celkom veľká pocta Ch. Bosemanovi a myslím, že aj Chadovi by sa tento film páčil, ak by ho mohol vidieť. Za mňa spokojnosť. 8/10. ()

.baris.

Na začátku jsem při pohledu na bosemanovské logo Marvelu měla husí kůži. Bohužel dál ale nic. Znovuzrození Marvelu se (zatím) stále nekoná, spíš naopak. Tady je totiž špatně opravdu celkem dost věcí... Předně moje obavy o to, zda postava Shuri dokáže utáhnout celý film, byly rozptýleny tím, že neměla moc co táhnout. Ale abych ji jen nehanila, v rámci toho, co šlo, udělala Letitia Wright maximum a její "proměna" byla výborná. To je ale jeden z mála světlých bodů filmu. Stopáž je naprosto šílená, zvlášť když si vezmeme, že se toho v konečným důsledku vlastně moc nevyřeší. Vidíme všude spoustu postav (ty pod mořem se mi mimochodem nelíbí ani co do castingu, ani co do masek a minikřidélka jak od andělíčka z babiččiny komody jsou jenom třešničkou), ale celkově je to vesměs o ničem a místy jsem zaznamenala dokonce až nudu. Vlastně dít se něco pořádně začne až po dvou hodinách. A tentokrát se k tomu přidává i slabší hudba (i když práce s tichem je oproti tomu výborná). Jednoduše je to celý takový plochý a celou tu parádu korunuje naprosto divná občasná snaha o humor na úrovni desetiletých dětí. Marvel jakoby vyčichnul. Jako kdyby už po skvělých Endgame, které byly následovány krásným dozvukem v podobě paralelních Spidermanů, prostě nemohli. Došla šťáva. Bohužel. Bohužel, protože to mohlo být krásný, velkolepý a důstojný rozloučení s Bosemanem, který asi tvůrci zamýšleli. Takhle je to... prostě jenom trochu rozpačitý rozloučení a film, který chce odvyprávět úplně všechno, ale nakonec neřekne skoro nic. ()

Marius_ss

Ďalšia netypická komiksovka, ktorá sa (pravdepodobne aj kvôli Chadwickovi) nesie vo vážnom tóne. Chvalabohu. Lebo nám takmer zmizol trápny detský humor, tak typický pre marvelovky, zvlášť po 3. fáze. To je jedno pozitívum, ktoré tu vidím. Ďalšie sú hudba (až na ten otrasný rap) a kamera. Tie sú fakt na úrovni. Zaujímaví boli aj tí.. aztécki Atlaňania, či čo to bola za zmeska. Hlavne ich prvý útok na ťažobnú loď bola pre mňa osobne asi najlepšia scéna filmu. A miestami sa mi páčila aj akcia, no tej dobrej bolo málo a bola príliš krátka, aby si to človek vychutnal. Teraz ale prichádzajú negatíva a s nimi aj to podstatné - príbeh a postavy ! Nový "Iron-man", či čo to bolo za strašidlo.... je úplne na smiech. Celý jej krátky príbeh, schopnosti, osobnosť - je tak nesympatický, silený a na rýchlo zbúchaný, že horší je snáď už len dizajn jej obleku. Ak toto má byť nová vlna superhrdinov... tak to potom Adios Marvelos. Podobne som to cítil aj v prvom Panterovi pri postave Shuri. ktorá ma však v dvojke veľmi milo prekvapila svojím hereckým výkonom. To žiaľ nič nemení na tom, že jej postava ma absolútne nezaujíma, a asi ani nebude. Vlastne jediná zaujímavá postava pre mňa bol Namor. Aj ten však dostal pomerne plochý scenár. Príbeh tu je (štandard pre Disneovky posledných rokov) slabý, plný skákania v priestore a čase, bez nejakej snahy o zaujímavé, pútavé vyrozprávanie, ako to bolo kedysi. A čo ma prekvapilo, tak aj vizuálne efekty boli miestami aj hrôzostrašné (napríklad záverečná bitka). No to najhoršie...čo ma iritovalo praktický počas celého filmu (ďalší znak moderných Disneyoviek) bola neustála a nekončiaca glorifikácia všetkého afrického, a naopak, kopanie do všetkého, čo ma nejakí súvis s bielou rasou. Akože... niekto by už Američanom mohol konečne vysvetliť, že Afričania nemajú patent na otroctvo. Pekným príkladom sme aj my Slováci. Naši predkovia si užívali útlak takmer 1000 rokov, a napriek tomu nevyplakávame, ani nenatáčame o tejto problematike 10 filmov ročne. Ďalšia vec... ženy vs. muži. Je to až smiešne ako v tomto filme ženy vedú na celej čiare, každý muž bol buď zlosyn, hlupák, alebo poslušný psík s ktorým nežné pohlavie zametá (prepáč Bilbo). Ak toto má byť snaha Hollywoodu spájať svet, ako tak často a rado prezentuje v kúpených médiach... tak to potom ďakujem pekne. A aj keby som rád dal 3/5, práve kvôli týmto posledným bodom, ktoré sa niesli počas celého filmu, znižujem na konečných 2/5. ()

HydraCZ

Jedná se určitě o nejlepší snímek, se kterým letos Marvel přišel. I tak je to ale v základu furt to samý, a opět se zde využívá stejná ohraná šablona, tentokrát v trochu serióznějším kabátku. Film je občas jak na houpačce, a skáče mezi osobním superhrdinským dramatem a typickým CGI dobrodružným akčňákem, což jde nejvíc znát v typicky přeplácaném třetím aktu. Nepomáhají tomu ani zbytečné dějové linky (koukám na tebe Everette Rossi), méně zajímavé nové postavy, nebo dost zvláštní a náhodné vtipy, které se vzhledem k celkovému tématu do filmu ani nehodí. Musím ale pochválit herecké obsazení, které i bez Chadwicka Bosemana překvapivě dokázalo pěkně utáhnout tohle pokračování. Za zmínku stojí Angela Bassett v roli královny Ramondy, či skvělý Tenoch Huerta jako Namor. Na to jaký byl za mě první Black Panther audiovizuální zážitek se skvělým příběhem, tak Wakanda Forever tohle všechno snižuje tak na polovinu. Ani ta hudba, která byla v jedničce perfektní, mi tady nepřišla tolik výrazná. Jako standardní popcornovka to ale uspělo, a jako finální rozlučka s Chadwickem super. Vidím v tom tu snahu udělat něco víc, akorát to nebylo úplně dotažený do konce. Stal se z toho opět ten klasický film mířený na Disney+ a do budoucna doufám, ať je třetí Ant-Man aspoň tak dobrej jako tohle. Musíme se asi smířit s tím, že Marvel ty filmy už nikdy líp dělat nebude. ()

Rozjimatel

[2,5*]     Tento diel ma bavil o poznanie viac ako ten prvý, pri tomto som až tak neškrípal zubami. Celkom ma zaujala tá mytológia ohľadom tých modrých maníkov - vždy keď boli na scéne, film mal úplne iný náboj. Na strane druhej, futuristický svet s africkým koloritom Wakandy mi bol úplne ukradnutý, podobne ako aj v predošlom diele. Je to opäť dosť plytké, s tupými dialógmi a smiešnymi postavami, ale aspoňže záporák je pomerne charizmatický (Tenoch Huerta) a tí jeho modrí bojovníci budia rešpekt. Jednoznačným vrcholom filmu je parádna bojová scéna na mori ku koncu filmu. ()

Milodar

Nechápu, proč tenhle výborný film má horší hodnocení, než totální sračka Black Panther. Wakunda Navždy! je přepřepestrý stopáží trojfilm, odehrávající se ve všech exotických lokacích, kam kdy vstoupila barevná noha domorodce. Za doprovodu famózní hudby tak sledujeme to nejhezčí z domorodek, a stojí to. Příjemným osvěžením je také absence cool humoru "za každou cenu", protože takovej humor ocení jen černé hentai chapadlo z jiné dimenze. Děj není špatný, jen tradičně musíme zkonzumovat neskutečnou dávku klišé (supervědkyně chytřejší než Pánbů apod.) a samozřejmě supernerealstickou PC grafiku, kdy furt někdo lítá vzduchem atd. no trapnost). Ale když uvážíme, že jde o továrnu na prachy a tudíž útok na průměrnost (Marvel+Disney), tak to tvůrci ustáli velmi slušně.Novej Black Panta stojí za to, ale mohli se více zaměřit na detaily. Závěrem - jako seriál bychom i v místních bahnitých vodách šli k 90%, ale HOLT došel popkorn, tak jsme na 60%. ()

woodsman odpad!

kokos tak toto bol este vecsi odpad ako 1 diel tak nakoniec sa dohodli nemuseli vobec bojovat a paradne viuzivaju technologiu uplny shit cele ()

filipvrbik

Wakanda Forever je moc zajímavá a celkem netradiční Marvelovina, na kterou se rozhodně vyplatí jít do kina a hlavně na 3D (byli jsme tam čtyři v celkem kině, asi to netáhne kvůli vyšší ceně lístku, ale já si 2D ani neumím u Wakandy představit).. První půlhodina až hodina byla sice lehce nudná a trochu se hledal scénář, ale pak se to slušně rozjede... Zajímavý záporák, který se až moc často tváří jako přítel Wakandy, výborné 3D a krásné písničky, hlavně Lift Me Up od Rihanny, která bude možná kandidovat i na Oscara - ale bohužel strašně chybí Chadwick Boseman, hlavně chybí ve scénáři, který byl tuším dost předělaný kvůli tomu.. Na druhou stranu pocta Chadwickovi je pojata fakt hezky a dojemně... Celkově vzato, je to takový ten film, který není lepší než jednička, trochu si hraje na Aquamana a taky se snaží napodobit Avatar: The Way of Water podmořským národem - se s tím oceánem teĎ nějak roztrhl pytel, no ale proč ne - mně se to moc líbilo... Viděno v kině ve 3D (eng.)...90% P.S. a potitulková scéna tu samozřejmě je! Čili trojka jistě bude.. ()

Klajnik odpad!

Plastová, do sebe zahleděná a nekonzistentní mrdka. Ubohej projekt, kterej si zaslouží jenom pohrdání. Pokud však nejste dosti zhýčkaní kvalitou (nastane tehdy, když jedinec kvalitu cíleně nevyhledává) a současně jste dost blbí na to, abyste baštili tu přemíru nesmyslů, jež před vás tvůrci s naprostou vážností kladou, tak je šance, že si tento film užijete. Já však nejsem schopen koukat na záporáka s malinkými křidélky u kotníků a lidi žijící pod vodou, avšak anatomicky vypadají víceméně stejně jako suchozemští lidé. Na druhou stranu - já samotný mám rád některé obdobně stupidní projekty. Ty se však aspoň částečně vykupují mírou své směšnosti nebo akčním spektáklem... Ve Rychle a Zběsile 9 taky nefungují fyzikální zákony, ale akce je dělaná poctivěji a v pojetí postavy Torrenta lze vidět pokroucený ideál mužství herce Vina Diesela, jeho přepálené ego i jeho stupidní a toxické zaujetí automobily. To vše je samo o sobě směšné a když se filmu mohu smát, mohu se u něj do jisté míry bavit. Jenže Wakanda Forever nic z toho nenabízí - je to jen hnusnej, neakční film plný nudných postav. Současné hodnocení je na 69%, což stále dokazuje, že diváci umí patřičně ocenit, jak jim je chcáno na hlavu. Fandové marvelu jsou sami proti sobě. Dokud totiž studiu neukážou, že nejsou ochotni platit za každou sračku, kterou jim naservírujou, tak studio nebude mít důvod produkovat kvalitu. Proč si přidělávat práci, když ovce s vděkem zkonzumují sebevětší kravinu. ()

mosnak

Jako vzpomínka na původního Black Panthera to bylo vcelku dojemné. Problém je v tom, že nastupující Black Pantheřice není schopná tak velkou roli utáhnout sama. 40% ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou