Malý pitaval z velkého města

• angličtina Minor Tales of Crime from a Major City
TV spot 7
Československo, (1982–1986), 14 h 8 min (Minutáž: 49–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel (více)

Epizody(15)

Na televizní obrazovku se vrací detektivní seriál Malý pitaval z velkého města podle scénáře Jaroslava Dietla v režii Jaroslava Dudka se známými a populárními herci. Opět se budete moci setkávat s partou pražských kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích drobných i těch nejzávažnějších zločinů. U některých případů jim jde vše s úsměvem, u jiných do smíchu není nikomu, ani těm nejotrlejším. Skvělé herecké obsazení zajistí příjemnou zábavu i po letech. Vedoucím kriminalistického týmu je náčelník Břetislav Kubát (Ladislav Frej) a jeho podřízenými Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek), Libor Krejcárek (Jiří Krampol), Kamil Hamřík (Pavel Zedníček) a nejmladší vyšetřovatel Jiří Otradovec (Michal Pešek). (Česká televize)

eaglestar

Su-27 má naprostou pravdu. Je to jeden ze seriálů, který ač v něčem nezvedený, je jednoznačně velmi blízký realitě. Ne nadarmo je doporučován pro vstřebatelné studium kriminalistické metodiky a především pak taktiky. Ale to byste vy bando blbečků museli vychodit víc než 7. třídu ZŠ, abyste to docenili. ()

Spapanek

Spousta lidi tu komentuje, že je to poplatné době a že dnes už by to nefungovalo a že to je špatně a že hrůza. Dovolím si nesouhlasit. Ano, je to poplatné době, ale i to je k něčemu dobré, ne? Alespoň máme zachováno, jak to tu vypadalo. Něco je úsměvné, něco zajímavé, něco děsivé. Ale rozhodně si nemyslím, že to je důvod jakkoli tento seriál odsuzovat. Za mě je to jeden z nejlepších detektivních seriálů u nás natočených. Nedávno jsem viděl Policii Modrava a bylo mi na zvracení. Musel jsem si spravit chuť právě Pitavalem. A proč ho považuji za tak dobrý? Právě proto, co tu hodně lidem vadí. Je civilní. Je to prostě obyčejné vyprávění o lidech, kteří vyšetřují zločiny (a ano, jsou občas absurdní - např. Exoti - ale mnohdy velmi aktuální). Nikdo tu nemá počítač, opravdu nestačí říct telefonu ať mi najde vraha. Člověk to musí vymyslet, vyšlapat, vytrpět. Prostě je to zdlouhavá a často pomalá práce. A k seriálu jako takovému. Je to pro mě moc pěkný balíček. Výborná hudba. Skvěle napsané postavy a dialogy. Pěkně natočené, výborné herecké výkony. To už se dnes netočí. A je to škoda. Nejsem, asi bohužel, konzumní divák a očekávám od filmu (seriálu) i něco víc než že si to pustím jako kulisu k pivu. Za mě 4 hvězdy, ale abych přidal tu malou pozitivní kapku do moře slabých hodnocení, dám plný počet. Myslím, že si to zaslouží. ()

Ondra.T

Skvělý seriál pro ty, kteří si pamatují jak věci vypadaly a (ne)fungovaly před 30 lety. Mladší generaci asi neosloví hlavně kvůli pomalejšímu tempu (v té době opravdu nebyly filmy tolik napěchované akcí jako dnes) a ději, který se odehrává v době minulé. Kdo si dobu nepamatuje, neví, co to znamená, "že ukradené papoušky nikdo nevyveze přes hranice" nebo "že ji pak zavřeli pro příživnictví". Kdo komentuje přílišným užíváním telefonů, nechápe, že tehdy telefony byly stejně pokroková věc jako dnes počítače, které se v dnešních filmech nemálo vyskytují. Pokud si danou dobu nepamatujete a nějak zvlášť vás nezajímá, asi pro vás opravdu nemá seriál jinou hodnotu než jako uspávadlo (dnes jsme již zvyklí na jiné napětí). ()

PetrJJ

Tyto krimi seriály v režii Jaroslava Dudka a podle scénáře Jaroslava Dietla jsou opravdu povedené. Rád se na tyto seriály vždy podívám opět po čase. ()

nickrgwrsz

Velmi pěkně natočená detektivka, každý díl jsem viděl aspoň pětkrát :) Seriál je klidný a příjemný, bez potoků krve, přitom nechybí napětí. Samozřejmě, koho dnešní nonstop chrlící se propaganda zfanatizovala k nenávisti vůči všemu pěknému před rokem 89, ten si raději pětkrát pustí Hořící keř - enjoy. ()

Maskati

Naprosto jedinečný,dnes již kultovní seriál zobrazující věrně práci tehdejší kriminálky.Na rozdíl od jiných hodnotících vím o čem mluvím,protože jsem v té době pracoval na obvodě jako začínající kriminalista a též jsem při čtení svodných událostí postával u knihovničky s Leninovymi spisy /místa k sezení byla pro starý páky/a doplňoval si pátranku zrovna tak jako "Jiříček".Pan Dietl byl totiž perfekcionista a než začal seriál psát,tak objížděl pražská oddělení Kriminální služby a sledoval,jak to chodí.Tenkrat se moc nestřílelo ani neproskakovalo okny jako dnes v těch různých amerických,ale už i našich krimi seriálech,ale spíš to někdy byla i nuda a případ se musel doslova "vyšlapat",čemuž odpovídají i některé díly zde.Je i zajímavé,že od doby seriálu jsou všichni náčelníci /tenkrát/ a komisaři /dnes/ dodnes ve filmu vykreslovani jako uřvaní a nervní neurotici.Zaklad jim dal Břéťa.Je fakt,že náš starej byl ale taky takovej poděs. ()

Monicina

V 80.rokoch sme to všetci hltali. Skvelý herci, zaujímavé témy, ktoré pôsobili aktuálne a vierohodne a Praha. Dnes keď to vidím, pôsobí to trochu zastaralo. Dávam **** za moje pocity voči seriálu, aké som mala v tých rokoch. ()

monia

Kedysi som čítala rozhovor s jedným vyšetrovateľom, ktorý o svojej práci povedal, že nemá nič spoločné s Rambom alebo Terminátorom, ale skôr s Pitavalom. Seriál mapoval prípady socialistickej éry a tvorcovia odviedli kus dobrej práce. Scenár je dobre napísaný, dialógy fungujú, herci sú prirodzení. Ano, na dnešnú dobu sú prípady naivné a možno nudné, ale to je daň za dobu, v ktorej vznikol. ()

Josef.Svejk

Byt jsou tam dobří herci, celkem dobrý scénář a dobrá režie, opravdu nejde přehlédnout, že to je hnusná komunistická propaganda. Snad nejhorší je díl Cyklista. SNB dostane zprávu, že někde na silnici leží cyklista sraženy autem. Zavolají záchranku? NE; nejdřív tam zajedou VB volhou a začnou vyplňovat papíry, Mezitím zjistí, zraněný je stále naživu a PAK teprve zavolají záchranku. Zraněný mezitím zemře. Bumážky a papírování byly komunistům vždy víc důležité než lidský život! Poručík, který případ vyšetřuje je svým nadřízeným neustále přeřazován na jiné "důležité případy", jako například krádež pár kilo masa! Parta policajtů má před sebou vehicular homicide, ale krádež v masné je důležitější??? Tenhle seriál je opravdu HNUS! Souhlasím s tím ho čas od času promítat, ale jen jako odstrašující případ, jak to za komunistů chodilo, a odradit každého soudobého občana od jakýchkoliv sentimentálních snu o tom vrátit se k další totalitě! ()

MagyG

To sa tu zase v komentaroch zisla partia "odbornikov" na kinematografiu, herectvo a kriminalistiku. Ach jaj... Dobre na tomto seriali je, ze ho komunisticka garnitura nezneuzila pre svoju propagadnu, ako sa stalo v pripade Majora Zemana. Na druhej strane na Panoptikum Mesta Prazskeho to ma este daleko, ale zase taka Kriminalka Stare Mesto je oproti tomu hroza, ktoru nezachranuju ani nasadeni top-herci. Aj vdaka tomu a na to, v akej dobe to bolo tocene, je Pitaval jeden z tych lepsich serialov. Zobrazuje uplne normalnu cinnost kriminalky a jej personalu. Ci si myslite, ze ti dnesni kriminalisti robia nieco ine? Tiez chytaju zlodejickov, podvodnikov, fetakov, vrahov, nasilnikov... A tiez sa pri tom musia prehrabavat zaplavou nudnych alebo prazdnych informacii aby z nich vytiahli to, co potrebuju. Niekedy maju stastie, inokedy nie. Kamera, sceny a herecke vykony slusne, obzvlast Hasek tam sadol "ako rit na budar". Ostry ale aj ludsky Frej, sympaticka Brouskova, frajer Zednicek a dalsi su v zasade uveritelni. V epizodnych ulohach excelovala najme Janzurka a jej fenomenalna "chodiaca kalkulacka s povabom ako ohrievany parok od soboty". R. Hrusinsky, L. Pesek, Bartoska, R. Razlova... Naopak ma trochu sklamali inak vynikajuci herci ako napr. Petr Cepek, ale ten mozno len dostal zlu ulohu a primalo priestoru. Jedna hviezda dole za to, ze niektore diely boli trochu roztahane a zbytocne tam boli hluche miesta a niektore sceny boli blbost uz na prvy pohlad (zobrazenie sfetovanych ludi v epizode Narkomani). ()

godal

Navzdory evidentně adolescentním recenzím jímám tušení,že takhle nějak funguje kriminálka.Zmíněným dětem chybí krev a vyvržené střeva,které si hrdinský policista přidržuje,zatímco postřílí půlku galerky.Ale takhle to vážně v reálu není a mistrovsky rozebrané role (i zahrané),nás uvedou do skutečně šílené a mravenčí práce,kterou musí kriminálka denně odvádět.Kromě toho-vždy je jejich úkolem vyřešit případ nejmírovější cestou a zbraň použít pouze v případě ohrožení jejich nebo jiných životů.No a proto dávám 100%.Takhle to prostě má a mělo by fungovat. ()

horskejvlk

Za mě nejlepší ČS kriminální seriál v historii ČST. Všechny PŘÍPADY 1 oddělení, expozitury nebo co já vím jsou jen bravůrně natočené rekonstrukce seriálovou formou ale scénář je nuda. Zde pan Dietl přidal i něco navíc totiž chytrost a vtipnost s jakou naši vyšetřovatelé na vše příjdou, jakož i vztahy mezi nimi. Libovej frajer Kamil- Zedníček, ucho- Jiříček, Belmondo- Krampol, snad jen ten starej Lenochod co měl symbolizovat starou školu co pamatoval snad radu Vacátka mi vadil ten mi připadal naprosto nevhodný detektiv alias první republika v podání Vlastimila Haška tam měl byt zvoleny zcela jiný herec. Samozřejmě suprový náčelník Frej je naprosto věrohodný jako hlavní štěkací pes na své vlčáky, zkrátka je to čučávý i po letech, navíc vše opravdu tak jak to bylo v reálu z důvodu autentyčnosti zkrátka Škoda že pan scénarista Dietl není mezi námi to by pak i nudná kriminálka Anděl, Šéfka apod. byla cool a né jak kriminálka láska Vegas,. Proto i za skvělý ansábl dávám 5 stars⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ()

arakasicb

miluju kriminálky kde policajt nemá za sebou kopici moderních technologií, ale jen svůj policejní nos. Tento seriál se odehrává v Praze na jednom malém oddělení kriminální policie a dle mého názoru nemá chybu. Necpe vám žádnou ideologii, ale jen tam řeší klasické případy od zlodějny k vraždě. Za mne jeden z nejlepších kriminálních seriálů 5*. ()

Kelinej

Čím častěji se televize k tomuto seriálu vracejí, tím ho mám radši. A to hlavně kvůli civilnímu pojetí práce kriminalistů v obyčejném městském obvodě. Myslím, že ani po čtyřiceti letech se toho tolik nezměnilo a policisté víc než spiknutí, únosy, terorismus a masové vraždy, tedy obvyklou náplň detektivek a thrillerů, řeší vykradené byty, ukradená auta a přepadené benzinky... (A ještě drobnost. Po více než třiceti letech působí dost divně, když ve všech restauracích, barech a diskotékách hrají - vesměs vlezlé - instrumentální melodie Ladislava Štaidla. Tak to ale chodilo. Aby se ušetřilo na tantiémách pro jiné, nebejbože zahraniční umělce, tak i tato hudební vata se poskládala z dosavadní tvorby autora hudby k seriálu.) ()

fantom13

Případy 1. oddělení z dob normalizace, v rámci možného zcela oproštěné od politiky. Stačí srovnat s tou masírkou, která byla v Zemanovi. Na druhou stranu chápu výtky týkající se neakčnosti. ()

Johny2022

Nechápem ten hejt okolo seriálu..  Fakt jednotlive časti boli rôznorodé, herecké výkony parádne a mam dojem, že tej propagandy tam bolo tak akurát. Aký rozdiel oproti majorovi...Baví ma to. Je to pohodova oddychovka.. ()

leafroller

Že uměli komunisté točit vynikající filmy a seriály, není žádné tajemství. Myslím, že to byl pan Smoljak, kdo řekl, že cenzura byla sice velmi otravná, ale ve výsledku skoro pozitivní, protože přinutila autory psát texty oproštěné od čehokoli politického a to včetně humoru. A přesně to se osvědčilo i v tomto legendárním seriálu. Vše je navíc umocněno tím, že se jedná o skutečné případy ze života, ztvárněné tehdejší absolutní hereckou elitou. Na rovinu řeknu, že jsem nadšený pokaždé, když na seriál koukám. A to jsem zažil jeho televizní premiéru. ()