Volání mrtvých (TV seriál)

Tru Calling

Tru Calling

Dobrodružný / Drama

USA / Kanada, 2003–2005, 18 h 38 min (Minutáž: 26x43 min)

Eliza Dushku, Shawn Reaves, Zach Galifianakis, Matt Bomer, A.J. Cook, Jessica Collins, Benjamín Benítez, Jason Priestley, Evangeline Lilly, Alexandra Holden, Erica Durance, Kristoffer Polaha, Ryan Kwanten, Clare Kramer, Mary Elizabeth Winstead, Emily Holmes, Lizzy Caplan, Carly Pope, Reece Thompson, Missy Peregrym, Steve Braun, Chris William Martin, Chantal Conlin, Lauren Stamile, Dominic Zamprogna, Karin Konoval, Cobie Smulders, Leah Cairns, Miranda Frigon, Tinsel Korey, Chelah Horsdal, G. Michael Gray, Samuel Patrick Chu, Brenda Campbell, Lisa Marie Caruk, Matthew Harrison, Jesse Moss, Vincent Laresca, Jodi Lyn O'Keefe, Kal Penn, Hudson Leick, Ty Olsson, Mark Matkevich, David Lipper, Jeremy Guilbaut, Callum Keith Rennie, Michael Reilly Burke, Johnny Pacar, Greg Anderson, Wade Williams, Alaina Huffman, Andrea Anders, Eric Christian Olsen, Nate Dushku, Michael Trucco, Michelle Harrison, Nick Wechsler, Julia Benson, Sean Rogerson, Nicole Muñoz, Ben Cotton, Agam Darshi, William Sadler, Benjamin Easterday, Kaj-Erik Eriksen, Chad Krowchuk, John Reardon, Kimani Ray Smith, Johnson Phan, Adrian Holmes, Cotter Smith, Jesse Hutch, Woody Jeffreys, William MacDonald, Jennifer Spence, Mylène Dinh-Robic, Derek Hamilton, Layla Alizada, Marnie Alton, Jerry Wasserman, David Lewis, Andrew Moxham, Paul Becker, Alf Humphreys, Tamyra Gray, Alex Zahara, Michael Adamthwaite, Georgia Craig, Jana Mitsoula, Artine Brown, Mercedes de la Zerda, Jillian Fargey, Beverley Elliott, Kwesi Ameyaw, Chris Shields, Michael Roberds, Noah Beggs, Rondel Reynoldson, Tony Alcantar, Janet Pinnick, Rick Tae, Michael Teigen, Natasha Wilson, Maria Marlow, Sean Campbell, Kyle Cassie, Jaren Brandt Bartlett, Lorena Gale, Aaron Craven, Craig March, Sarah Deakins, Joey Naber, Ron Selmour, Lisa Waltz, Tori Anderson, Alison Matthews, Daniel Bacon, Craig Veroni, Alexis Llewellyn, Leanne Adachi, Kerri Smith, Rhonda Dent, John Haymes Newton, Victoria Tennant, Robert Wisden, Joe Flanigan, Leonard Roberts, Gabriel Olds, Patrick Gilmore, Rachael Bella, Brendan Fletcher, Shane Meier, Fred Ewanuick, Garwin Sanford, Christina Hendricks, Alec Newman, Devon Gummersall, William R. Moses, Rachel Hayward, Laura Leighton, Sonja Bennett, Jeffrey Dean Morgan, Courtnee Draper, Andrew Airlie, Liz Vassey, Parry Shen, Erick Avari, Maggie Lawson, Alistair Abell, Nancy Sorel, BJ Harrison, Eileen Barrett, Jason McKinnon, Dee Jay Jackson

Čo by ste spravili, keby ste mali možnosť prežiť včerajšok znova? Nádejná medička Tru Davies tú možnosť má. Mŕtvi ju totiž prosia o pomoc, následkom čoho sa jej vracajú dni. A okrem záchrany cudzích životov musí Tru často zachraňovať aj svoj vlastný, o rodine a blízkych ani nehovoriac. V dnešnej, mysterióznymi záležitosťami mierne presýtenej, dobe už ničím neohromujúci námet však vyvažuje vysoko nadpriemerné spracovanie a s pribúdajúcimi dielmi ide o čoraz rafinovanejšiu a zaujímavejšiu záležitosť. A hoci Eliza Dushku seriál tiahne aj spočiatku bez výraznejších problémov, podstatná zásluha patrí postave Jacka (typologicky výborne obsadený Jason Priestley), ktorá v druhej polovici dodáva hlavnej dejovej línii nečakaný vietor do plachiet. Samotný záver svojim spôsobom poteší ale zároveň aj naštve, potenciál nebol pred zrušením vyčerpaný ani zďaleka.(12.4.2009)

Podle mého názoru velice zajímavý seriál. Seriál o dívce, která se vrací do minulosti, aby zabránila smrti nevinných lidí je velice zajímavé. Eliza Dushku na mě vždy dělala dobrý dojem. Docela mě zamrzelo,že seriál neměl ani dvě celé série, nejvíce mě však mrzelo, že skončil, nějak tak rozehraně. Nevím, proč nedotočili alespon druhou sérii, protože by to zato určitě stálo.(2.2.2012)

1. série - 80% - Hrátky s osudem, časem a smrtí a v popředí všeho dění princezna Eliza ve slušivě civilním prostředí. Co si přát víc.. Extrémní počáteční nadšení ale časem opadlo, hlavně kvůli faktu, že ať se Tru nebo Harrison snaží první čtvrthodinu o cokoli, mrtvola zařadí zpátečku a můžeme začít napravovat chyby. Zlom ale nastává s příchodem Jacka Harpera. Nenápadný našeptávač má na svědomí proměnu mysteriózní teen vyšetřovačky na promyšlený příběh s náznaky základních fantasy archetypů. Závěr série pak nasazuje takové tempo, že její první polovina v tu chvíli vypadá jako nějaký vzdálený a úplně jiný seriál. 2. série - 80% - Život a Smrt v nesmiřitelné válce, která ale dostala příliš málo času na to, aby se mohla stát nezapomenutelnou. Díky tomu, že tentokrát chybí rozjezdové díly a hlavní dějová linka uhání rychle kupředu, by se zdálo, že Tru sahá po dokonalosti, ale stanice FOX jí podtrhla nohy. Šest dílů, které dovolila natočit z původně plánovaných třinácti, je sice skvělých, ale působí jenom jako ochutnávka z něčeho, co mohlo celému seriálu zaručit nesmrtelnost. Kvůli otevřenosti hlavní dějové linie, uspěchanosti vývoje postavy Jensena, cliffhangeru na závěr a znalosti toho, co mělo časem přijít, tak celkový dojem zákonitě klesá.(7.8.2009)

Obsahuje náznaky spoilerů. Měli jste někdy fakt na nic den? Takový, co byste ho nejradši přetočili zpátky a udělali všechno jinak? Tru Davies (Eliza Dushku) takovou možnost má. Bohužel jedině ve chvílích, kdy ji o pomoc žádají tragicky zesnulí nebožtíci. Musím říct, že jsem tak úplně nevěděl, do čeho jdu, a proto se mi několik prvních dílů okamžitě zalíbilo. Nadšení ale s časem opadá hned z několika důvodů. Jednak skoro všechny díly jedou víceméně podle té samé šablony, ale především tvůrci vůbec neumějí pracovat s vedlejšími postavami. Krom Tru, jejího otravného bratra Harrisona a sympatického podivína z márnice Davise, je v seriálu hned několik dalších regularů, kteří jsou tam úplně zbyteční, akorát poukazující na nedostatky scénáristů (bez vysvětlení zmizelá a už nikdy nezmíněná sestra Meredith, o které se v pozdějších dílech tvůrci chovají, jako by nikdy neexistovala, je stoprocentně největší fail), a korunu tomu nasazuje fakt, že zrovna ve chvíli, kdy seriál našel svůj směr (se zápletkou točící se kolem Jacka Harpera a motivu zla a dobra), byl zrušen. To je docela škoda, ona soustředěná dějová linka odhalila, že Tru má větší potenciál, než se zhruba 14 zbytečných dílů zdálo. Promarněná příležitost.(20.12.2014)

• anderson

Eliza Dushku je sexi. Ale to ešte nevysvetľuje prehnane vysoké hodnotenie tejto zlátaniny tunajšími "slovútnymi" užívateľmi. Zápletka tejto série totiž je (a to sa obávam, že som ju dostatočne "intelektuálne nevstrebal") mierne povedané "výplodom chorej mysle". Našťastie v novom miléniu už mystery série nie sú IN. (3.10.2005)(3.10.2005)

• - Roli Tru psal autor Jon Harmon Feldman s myšlenkou na Elizu Dushku, ale nikdy si nemyslel, že by roli opravdu přijala. (novoten)

• - Posledná natočená epizóda nebola nikdy normálne vysielaná, bola vysielaná iba ako súčasť "Tru Calling" Marathon stanice SCI FI Channel 21. januára 2008. (Mihail123)

• - Po posledním díle první série se u FOXu rozhodli, že seriál zruší. Nakonec je ale zviklaly údaje o sledovanosti, které se ve druhé polovině sezóny zvýšily. K záchraně Tru pomohl také fakt, že přímý konkurent, seriál Přátelé, na stanici NBC končil svou závěrečnou sezónu. (novoten)