Falling Skies

• USA Falling Skies
USA / Kanada, (2011–2015), 36 h 49 min (Minutáž: 39–43 min)

Tvůrci:

Robert Rodat

Série(5) / Epizody(52)

Iwus.ka

Miniseriál, který je pro fanoušky sci-fi téměř nezbytný. První díl mě zaujal postapokalyptickou vizí a přeživšími lidmi, bojujícími o právo žít. Jak jen to jde, snaží se čelit atakům mimozemšťanů a shánět zásoby potravin či vhodnou munici. S dalšími díly trochu kvalita upadla a seriál se tak stal průměrným. To vše díky tomu, že je zde více mluvení než samotné akce, což je pro takový žánr docela škoda.Závěr seriálu jsem však čekala napínavější, než skutečně byl. Konec zůstal otevřený… Hodnoceno *** po první sérii... 21.7.13 po zhlédnutí druhé série zvedám hodnocení na **** A důvod? Více akce, více mimozemšťanů a vůbec celkově to má větší koule. Tak to má být! ()

monolog

Tomuto způsobu říkám ano. Žádné přehnané zvracení pocitů do světa. Ve skutečnosti to taky nikdo nedělá nebo ne příliš. Postavy jednají reálně ve skutečné touze zachránit svět a to ne přednostně skrze sebevražedné vymýcení emzáků, ale dpíše přes ochranu lidského rodu a lidství. Nejsou to videohrama zmagoření teenageři, kteří se respawnují, když je někdo zastřelí a vrhnou se do největší řežby prostě proto, že to je zábavné... Jsou to lidé. Lidé, kteří potřebují spát, jíst, bydlet, mít radost a na něco se těšit a i přes rozpory dokáží vidět vzdálenější obzor, než svůj malý sobecký svět. Proto jsou do děje přimíchány scény, jak si otec se synem hrají nebo děcka jezdí na ripsticku... To je totiž ten skutečnej důvod, proč by lidé bojovali. Za rodinu a její štěstí, ne za věci, protože věci jsou ve výsledku pomíjivé a k ničemu. Seriál není příliš akční, proto je reálnější. A přestože se tu občas někdo obětuje MÁ k tomu pádný důvod (rodinu). Pokud by totiž na planetu zaútočili mimozemšťani, těžko by byli na každém kroku v přesile... To by jich musely být stamiliardy a to je nemožné už jen ohledně zásob a vybavení. Proto zde nejsou všude, ale jen na strategických postech. Toto Science fiction je spíše jedním z Speculative fiction, jak ho prosazoval Robert Heinlein. Dnes bohužel je převážná většina románů i filmů a seriálů tím prvním. To druhé je civilnější, promyšlenější, více se zamýšlí nad tím "PROČ" než "JAKÝM ZPŮSOBEM". Dává více vyniknout myšlence, než vzhledu a funkci. K tomu nevtíravá hudba a kvalitní herci, sympatické postavy a dobrý scénář, pro někoho možná pomalejší a s trošku horšími efekty, no já stejně říkám ano, jen tak dále. Těším se na druhou sérii. Walking dead může kráčet leda tak do hajzlu. ()

Dever

// Production Companies: DreamWorks Television // Po pozretí celej prvej série som trošičku sklamaný, nie z deja a scenára, ale z vizuálnych efektov. Netvrdím, že je to úplne zlé, no tvorcovia si mohli dať trošku viac záležať. S čím som dopohody spokojný sú herci, ktorí na mňa pôsobia veľmi sympaticky čo je základ dobrého seriálu. Uvidíme čo ponúkne druhá séria..... ()

Terva

POZOR, NĚKTERÉ MÉ POSTŘEHY MOHOU VYPADAT JAKO SPOILER, ALE JSOU VYTRŽENÉ Z KONTEXTU A TAK SNAD MOC NEUŠKODÍ :-) PRVNÍ ŘADA - - - - - DESET DÍLŮ - - - - - CITÁT - Byly jsme ve škole, když ty lodě přiletěly.......... Executive producent - Steven Spielberg. Celkem mě naštvalo, že ta úvodní sekvence o přistání a invazi mimozemšťanů je kreslená. Asi jsem čekal víc. Děj mi připomíná několik seriálů, nejvíce však Walking Dead, akorát místo zombies jsou tu mimozemšťani. Jinak průběh a scénář je skoro totožný. Mimíci zde mají hlavu jako Brundle z Mouchy, ovládání lidí je již také použito ve filmech a tak jsem zatím spíš skeptický. CITÁT - To jsem přiletěli, aby tu sbírali staré topinkovače a měděné dráty?........ Tak tedy první řada je průměr, spíš podprůměr a tak jsem zvědav, jak se bude příběh dále vyvíjet. Uvidíme v druhé řadě. DRUHÁ ŘADA - - - - - DESET DÍLŮ - - - - - CITÁT - Přiletěli sem ve vesmírných lodích a přeměnili naše děti v otroky........ Události se posunují o tři měsíce později, od doby, co Tom dobrovolně vstoupil na vesmírnou loď. A protože je jeho jméno v úvodních titulcích, je jasné, jak to dopadlo. Nevíte? Podívejte se. Bohužel, celá ta rodina okolo Toma je hodně zranitelná a tvůrci na nich založí skoro celý příběh. Tak že, když nevyšiluje Tom, vyšiluje Ben, pak zase Hal, no a když už je toho dost, začne vyšilovat jejich třetí bratr. Ostatní postavy nedostávají moc prostoru a převážně prostě jen umírají. Trikově je to celkem povedené ale i tak jsem si myslel, že to touto řadou ukončím a dál se nebudu dívat. Jenže konec desátého dílu druhé řady mě pořádně navnadil na další, třetí řadu. Z Mass 2 se stala velká změna a doufám, že ve třetí řadě, konečně dojde k nějaké pořádné bitvě. Steven Spielberg to umí a protože už je na světě čtvrtá řada, určitě se něco stalo. Tak hurá na trojku. TŘETÍ ŘADA - PILOT + DEVĚT DÍLŮ - CITÁT - Vyženeme je z naší planety!!....... Vidět mimozemšťana jezdit na koni, je zážitek. Děj v třetím díle je posunut o sedm !!!! měsíců dopředu. (Kam se těch sedm měsíců ztratilo?). Charleston má stále víc a víc obyvatel a to znamená vícero nebezpečí. Jak obrana z venku tak i vnitřní nepokoje a špionáž tu vřele bují. K obraně teď slouží zbraně dodané novým spojencem, který se objevil na konci druhé řady. CITÁT - Chybí mi, být na cestách, kde mě naháněj Skitteři.......... Pope si otevřel rockový bar a ikdyž se zdá, zatím usazený, věřím, že toho ještě spoustu provede. Neustále se mu něco nelíbilo a tak určitě nezůstane dlouho klidný. CITÁT - Rundu, na účet podniku....... Třetí řada je rozvláčnější, ale hlavní děj se opět motá kolem Masonovi rodiny, dětí a milenek jeho dětí. Nějak moc lásky a žádná sranda. Nějak mě ta Ma(n)sonovic rodina začíná nudit, řeší pořád to samé a všichni kolem nich, jako vždy, umírají. Žádná jiná dvojice nebo jedinec, nedostanou pořádný prostor. CITÁT - Má dcera je napůl mimozemšťan............ Opravdu je na příběhu, zatím, nejlepší Pope. Mám tuto postavu rád a doufám, že mi jí tvůrci příběhu, nějak moc nepokazí. CITÁT - Myslím, že nemusíme furt koukat na Masonovic drama......... Seriál by se měl opravdu spíš Jmenovat Masonovic drama, místo Falling skies. A ikdyž, zdánlivě zmizí s Charlestonu, stejně jdou tvůrci stále za nimi. Jediný, který se vymyká přírodě je opět Pope, v této třetí řadě, dostal slušnou dávku prostoru a to mě drželo celou dobu u sledování. CITÁT - Nic nekončí, dokud není konec.......... ČTVRTÁ ŘADA - 12 DÍLŮ CITÁT - Charlestone, domove, sladký domove....... Hned úvodní pasáž této řady je divná. Poté se zase, a opět, jak je zvykem tvůrců, přesuneme dále. Tentokrát o čtyři měsíce. V celkovém vyznění příběhu už chybí celkem dost času a film, tak má strašně moc černých míst. Celé se to dějově posouvá, trochu někam jinam, než by divák očekával. Vlastně je to stále uměle prodlužované. Opět tu nejvíce řádí Ma(n)sonova rodina, na kterou se nabalují další nové postavy a přebírají jejich zvyky a názory. Jen Pope zůstává stále stejný a stále se stará o vzrušení v ději. V této řadě dokonce potkává dívku, která má skoro stejný životní styl a myšlení, jako Pope. Možná by si zasloužili svůj samostatný příběh. Ale zpět k ději. Paní Sklenička se tu začíná chovat jako gestapák a vyčerpává všechny kolem sebe, včetně diváků - tedy mě. Alexi se mezi tím zakuklila a možná z ní bude krásný motýl. Čtvrtá řada už mě moc nebavila. CITÁT - Svobodná vůle může být nebezpečná........ Bohužel Skitteři tu dostávají až moc lidské rysy, což není dobře. Příběh začíná stagnovat a to tak hluboko, že jsem se rozhodl ubrat jednu hvězdu a snížil jsem tak své hodnocení na 40% Bezkonkurenčně nejhorší řada celé série. CITÁT - Miluju vůni mrtvého Skittera......... Ještě než to ukončím, vyzvednu opět humor Popa. Jeho narážka na Hvězdné války mě rozesmála. CITÁT - A co máme dělat? Unést Millenium Falcon a letět na Měsíc?.........Nejlepší hláška této řady. Pátou řadu už snad raději ne. () (méně) (více)

Javad

Prvá a druhá časť (***) : Ja tomu hovorím šetriaci seriál - malí rozpočet sa musí voľajak rozdeliť medzi 10 častí a tak non - stop akciu a super premakané triky nečakajte. Sympatická je ale snaha navodiť akú takú post-UFO-invasion atmosféru. FALLING SKIES je rodinný seriál, takže deti sa nezabíjajú ale unášajú ich emzáci, žiadny hladomor, beznádej a smrť (myslím extra veľké vyhladzovanie populácie), vlastne všetci sú tak povediac celkom happy, akurát musia počkať pokiaľ im odboj (polícia a armáda už neexistuje) zabezpečí – vybojuje zásoby jedla. Po dvoch častiach nie som moc natešený na tie zvyšné ale hlboké sklamanie to tiež nie je. Tretia časť (****) : Celkovo sa to zlepšuje (boje s mimozemšťanmi) a to je len dobré + 1* oproti prvým dvom častiam. (stále je to však priemer vo všetkých ohľadoch) Štvrtá časť (****) : Dobré, nech sa to už len zlepšuje takto naďalej. Piata časť (***) : Záchrana úspešná... ktorým smerom sa bude seriál uberať ďalej? Som zvedavý. Priemerná časť. Šiesta a siedma časť (***) : Nová postava, nová zápletka ktorá ma moc nebavila, ale našťastie sa aj siedmou časťou skončila. Ôsma časť (**) : Príprava na finálnu dvoj časť - tentoraz budú útočiť ľudia... Deviata časť (**) : A nič z toho, stále sa len pripravujeme na útok. Desiata časť (**) : Žiadna sláva, nudný koniec série. // Seriál ma chvíľami bavil ale iba keď išlo o strety s mimozemšťanmi (boje s nimi alebo zajatie jedného z nich) - čoho je tam naozaj málo, a finále rozhodne sklamalo. Možno sa to v druhej sérii zlepší, ale dosť o tom pochybujem. Chýbajú proste peniaze a tak je o poriadnu akciu núdza a preto sa väčšinou kecá. Pod 3* ale nejdem, pretože niektoré časti boli vcelku dobré. Hodnotenie po prvej sérii : (***) ()

Galerie (1 519)

• Pilotní díl měl nejvyšší sledovanost mezi všemi kabelovými stanicemi pro rok 2011. Jeho premiéru si nenechalo ujít 5,9 miliónů diváků. (Amroth666)
  • Natáčelo se ve městech Burnaby, Coquitlam, Hamilton, Oshawa v Kanadě. (willy1)
  • Herečka Moon Bloodgood v seriálu ztvárnila doktorku Anne Glass, která ve druhé sezoně otěhotní s Tomem Masonem (Noah Wyle) a porodí mu holčičku. Moon byla těhotná během natáčení i ve skutečnosti, 15. prosince 2012 se ji narodila dcera Pepper. (lioncel)