Amityville: Probuzení

• USA Amityville: The Awakening (více)
Trailer 1

Bella, její dvojče James a malá sestra Juliet se se svou matkou přestěhují do nového domu. Hlavním důvodem je, že potřebují ušetřit peníze, aby mohli pro Jamese, který je v kómatu, zaplatit nákladnou zdravotní péči. Zkrátka jsou v situaci, kdy si příliš vybírat nemohou a dům Amityville jim po všech stránkách vyhovuje. Navíc James nejen nečekaně nabyde vědomí, ale začne se zázračně uzdravovat. Bohužel to je pro obyvatele domu pravděpodobně poslední dobrá zpráva. Jejich radost totiž netrvá dlouho. V domě se začnou dít i další nadpřirozené jevy a ty už nejsou tak radostné. Spíše děsivé. Bella začne matku podezřívat, že jim o jejich novém domově neřekla úplně všechno. A její tušení se brzy potvrzuje. Dozvídá se, že žijí v nechvalně známém domě Amityville, o kterém se už několik desetiletí vypráví děsivé a krvavé historky. Nyní se potvrzuje, že to nejsou pouhé legendy. Boj o přežití v domě plném zla právě začíná. (CinemArt)

Trailer 1

Psychor

Jakožto největší hororový expert na csfd.cz si troufám říci, že i naprostý žánrový nevzdělanec, jen povrchně se seznámivší s tragikomickou genezí snímku, intuitivně vytuší hrozbu černých čísel ve zdejším hodnocení. Amityville: The Awakening se do hororových análů zapíše pouze smutným rekordem v podobě pětinásobného posunu data premiéry. Mrzkou kvalitu snímku spolehlivě předznamenává i sestup na téměř dětský rating či abnormální množství přetáček. Tato 85 minutová noční můra, ze které se divák ne a ne probudit, má velmi blízko k hororově sterilnímu Bye Bye Manovi z úvodu letošního roku. Za scénář by se musel stydět i v komatozním stavu vědomí setrvávající James a efektivita lekaček je pak přímo úměrná výkonu vašich reproduktorů. Režisér/scénárista Khalfoun však propadl nejen profesně, nýbrž i charakterově. Místo kajícné omluvy divákům v potitulkové scéně se prostřednictvím postav nabubřele naváží do relativně obstojného remaku z roku 2005. Amityville: The Awakening ode mě obdrží prachbídnou jednu hvězdu a ke kinoprojekci ho v žádném případě nedoporučuji. ()

ricci.s

Na toto sa neoplatí vyhadzovať peniaze. To je žiaľ môj názor. Film neponúkne takmer nič zaujímavé. A to som prívržencom duchárskych kúskov, rovnako aj tejto série. Prvá hodina nuda, dvakrát ukázali démona asi na zlomok sekundy a týmto to končí. Možno len scénku s muchami by som mohol aspoň trochu pochváliť, ale čo z toho. Ani zľaknúť sa veľmi nedá. Ku koncu konečne nastane nejaká akcia, no kým som sa spamätal, už nasledovali záverečné titulky. Pokiaľ dôjde k nejakej vražde, je samozrejme všetko mimo záber. Keď tak nad tým premýšľam, asi najhorší horor, ktorý som tento rok videl v kine. ()

Bloody13

Po hodinách, zrcadlu a domku pro panenky se nový Amityville tak trochu vrací ke kořenům: to jest k samotné haciendě, která si zasedne na jednoho z členů rodiny a tu pomalu přivádí k šílenství. Zdejší rozdíl je ale ten, že tenhle "vyvolený" je tentokrát synátor v kómatu, který po většinu stopáže jen nepříjemně čumí, než ke konci zázračně vyskočí z postele a chopí se brokovnice (pokud tohle pokládáš za spoiler, sorry za něj). No a jak už tady kolega tron správně připomenul: Probuzení se odehrává v realitě, kde jsou předešlé díly právě jen obyčejné hororové filmy. Jinak tahle část sice není vyloženě průjmem, jak jsme mnozí čekali, jenže selhává už v samotném základu - není ani trochu děsivá. ()

tron

Podobne, ako Ľudská stonožka 2, aj toto vychádza z myšlienky, že „to predtým“ boli len obyčajné filmy. Ale s tým rozdielom, že filmy podľa skutočných udalostí, kedy šialený magor v spánku brutálne postrieľal vlastných rodičov a ako bonus pridal súrodencov. Neskôr pošuk tvrdil, že mu to prikázali „hlasy“. No, hmmm. Nový Amityville je štandardná, predvídateľná, nenáročná duchárska „klasika“. No celkom ma bavila, mala fajn hercov, dobrú atmosféru a scenár oživil zaujímavý motív brata v kóme. Ku koncu to pritvrdilo, ale že by ma to nejako extra strhlo, to sa ozaj povedať nedá. Režisérov predchádzajúci film, Maniak s Elijahom Woodom, bol nezabudnuteľnejší. No ani Amityville nie je (napriek podozrivo dlho odkladanej premiére) žiadny prepadák, ale „len“ priemerný horor. Ostatne, že po legendárnej časti, v ktorej vraždilo prekliate zrkadlo, už nebolo kam klesať. ()

J*A*S*M

Neřekl bych úplně, že je nový Amityville dobrý film, ale upřímně - po těch obstrukcích ze strany distributora, kdy bylo datum premiéry odloženo postupně snad o tři roky, jsem očekával úplně toxickou srágoru. Takže jsem vlastně ve výsledku příjemně překvapen, byť je Khalfounova novinka po všech stránkách přinejlepším průměr. ()

• Dům, který vidíme v tomto filmu, byl postaven v El Dorado park na Long Beach v Kalifornii. (veronikajel)
  • Pri otváracom víkende v USA bol film premietaný v desiatich kinách a zarobil len 742 dolárov. (Marceloo)